Geçmişi Olmayan Karakterler

Başlatan Lami Tiryaki, 14 Mart, 2011, 16:06:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Son macerası da yayınlandığı için Bu aralar Martin Mytere & Mr. Jinx külliyatını detaylı olarak gözden geçiriyorum. Jinx vakaları Martin külliyatında hakikaten çok önemli yer tutuyor. Hatta bir macerasında Jinx, konuk karakter daha doğrusu bir tür "narrator" olarakta yer alıyor. Hem de karşısında efsane bir yönetmenin yüzü verilmiş başka bir karakterle aa macerya adeta yön veriyor. Hangi macera ve hangi yönetmen olduğunu hatırlayan var mı(yarışma sorusu gibi oldu )? Bu arada Tay'da yayınlanmış eski versiyonlarla Klasik maceralarda yayınlanmış yeni versiyonlarda bazı düzeltmeler ve farklılıklar da mevcut. Neyse hepsi bitince bu konuyu geniş bir dosya halinde Martin bölümüne yazmayı düşünüyorum. 

Jinx maceralarında Müfettiş Travis'in oldukça fazla ağırlığı olduğunu hatta Martin'in önüne geçtiği bazı sahneler var. Ancak Travis'in geçmişini çokta bilmediğimizi farkettim. Örneğin Travis evli mi tam hatırlayamadım. Bazı önemli şahsiyetler için özel geçmiş veya kişiye has sırların olduğu öyküler yazılmalı bence. Öbür türlü o karakterlerde bir tür boşluk hissi oluşuyor. Travis için müthiş bir hikaye yazılabilir bence. Benzer şekilde ne kadar iyi tanıyor olsakta Swing'in can dostları Mister Blöf ve Gamlı Baykuş'un geçmişi hakında çok fazla şey bilmiyoruz. Büyülü Rüzgar'ın Poe'sunun da geçmişini iyi biliyoruz gibi görünüyor ama aslında gümünüze kadar hangi maceralardan geldiği yinede net değil. Amerikan çizgi romanlarında bu yaklaşım çok daha gelişmiş. Her bir karakterin neredeyse sülalesini yazıp çiziyorlar sürekli. Avrupa çizgi romanlarında birinin aklına eserse eline alıp proje haline getiriyor. Gerçi o zaman da ortaya Carson'un Öyküsü gibi süper öyküler çıkıyor ama bence yeterli değil.

Başka akınıza gelen "geçmişi boş" karakterler var mı sizinde?

Selamlar
Lami

kalidor

Bildiğim kadarıyla Red Kit'in de geçmişi muamma :) Bunun dışında hiç yaşlanan kahraman var mı? 30 senedir aynı yaş ve hatta aynı elbiseyle yaşamaya devam ediyorlar. Conan'ın başarılı bir profili var bu konuda. Dedesinin kim olduğundan tutun da 70 yaşında tahtı bırakıp gittiği macerası bile var. Evlenmesi, çocuklarının ve torunlarının olması da bir çizgiroman kahramanı olarak ilginç. Gerçi krallığı ve ailesi Robert E. Howard'ın hikayelerine dayanıyor.
Crom! Ölüleri Say...

poe

Alıntı yapılan: kalidor - 14 Mart, 2011, 17:37:59
Bildiğim kadarıyla Red Kit'in de geçmişi muamma 

bildiğim red kit'in çocukluğu ile ilgili bir yada birkaç kitabın yan seri olarak da yayınlandığı

hatta rin tin tin için bile yan seri vardı...

mcyz

İnkilap'ın yayınladığı Red Kitlerin ilki "Oklahoma Jim" Red Kit'in çocukluğunda geçiyor, bunun dışında var mı bilmiyorum.

V

Kid Luck serisisinden Oklahoma Jim (İnkılap)ve Red'in Çocukluğu(Milliyet Yayınları)yayınlanmıştı.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Tenten'in geçmişi muallaktır.  ;D

Comicslerde hem ana karakterin, hem yan karakterlerin, hem de kötülerin geçmişlerin mutlaka bir gün anlatılır.

pizagor

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 14 Mart, 2011, 21:27:03
Kid Luck serisisinden Oklahoma Jim (İnkılap)ve Red'in Çocukluğu(Milliyet Yayınları)yayınlanmıştı.

Red'in Çocukluğu bu albüm mü? Öyleyse ne zaman yayınlandı acaba? Koleksiyonumda olmadığına eminim...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...