The Amazing Spiderman / Marmara Çizgi

Başlatan ilke, 20 Mayıs, 2011, 11:46:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Sevgili duvar sürüngeni dostumuza yeniden kavuşmak güzel bir duygu. Marvel Peter'ın garibanlığını ;D biraz abartmış. Yeni bir başlangıç olduğu için maceradaki bazı klişeleri görmezden gelerek okumak lazım. Baskısı biraz koyu olmuş gibi geldi bana, fakat kötü değil. Marmara çizgi ile Örümcek Adam'ın maceralarının uzun süreli olması dileklerimle.

ilke

Bir dahaki sayıyı biraz daha aydınlık basmak lazım bence de :)

kahramanlarsinemada

Sonunda Örümcek Adam'ın yeni sayısını okudum. Açıkçası Hoz dönemindeki hikayelerin Civil War ile crossover özelliği taşıması ve hikayenin nereye gideceğinin belirsiz bir hava içermesinden sonra bence "Brand New Day" olayının iyi olduğuna karar verdim. Olayların nasıl birden bu hale geldiğini kafaya takmazsanız bence hikaye çok akıcı ve bana çocukken okuduğum Bilka'ların havasını verdi. Yaşanan olaylar ile yeni bir altyapı oluşturuluyor ve bunu okuması bence çok zevkli.

s.b

Marmara Çizgi'nin Örümcek Adam'ını okuyorum.Uzun bir aradan sonra Örümcek okumanın keyfi de bir başka oluyor canım.
Satışları dibe vurmuş olan The Daily Bugle'ın, eski günlerdeki gibi satış rekorları kırabilmesi için Örümcek haberlerine ihtiyacı var. Ve Örümcek Adam'ın "dönüş" haberi kendisine verildiği andaki o mutluluktan uçan yüz ifadesi görülmeye değer. Bir sonraki karede ise yine örümcek düşmanlığı. İşte bunlar Örümcek Adam okumanın gerçek tadı.
Ben kaldığım yerden okumaya devam ediyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Yepyeni Örümcek Adam gerçekten çok güzel olmuş. Boyutunun küçültülmesi kalitesini bozmamış. Özellikle konuşma balonlarının zemininin beyaz, yazılarında siyah ve yer yer kırmızıyla yazılmış olmasından dolayı okumak çok rahatlaşmış. Şu Jackpot cillopunun ikidebir örümceğe "kaplan" demesinden şüpheleniyorum ama, o değildir herhalde. 2. ciltte kim olduğunu öğreniriz mutlaka.
Şu, süper kahramanları kayıt yasasıda ne kadar saçma ve luzumsuz bir yasa yahu. Hiç bu insanlar kayıt altına alınır mı? Ne tuhaf beyinli yazarlar var hakikaten.
Örümcek Adam'ı kalitesinden taviz vermeden yayınlamaya başladıkları için Erdem ve İlke beylere teşekkür ediyorum.

Tarkan Kurt

Hoz'un örümceklerini almamıştım, Marmara'nın devam ettiği yerden  okumaya  başlasam bir anlam kopukluğu olur mu? Yoksa illa Hoz'unkileri de almam mı lazım?

rumar80

Hiç kopukluk olmaz. Adında olduğu gibi Yeni birgün. Hiç örümcek oumamışlar için bile başlangıç noktası.
Bu arada benim Marvel'a yine de tepkim var Peter'ı ne hale çevirdiler diye

s.b

Rıza abi, senin de dediğin gibi Peter çok garip ve fukara olmuş. Adamın ağ kartujlarına özel sıvı yapacak parası bile yok. Aslında örümceği bu duruma indiren yazar takımını dövmeli. Bu ne lan böyle. Örümceğin ağı dövüşürken bitebilir, bu gayet normal. Fakat parasızlıktan bu hale indirgenmesi çok komik. Örümceğimize birazcık daha halktan birisi görünümü kazandırmak istemişler herhalde ama, bu kadarı da olmaz artık.
Oynamayın lan artık bu Süper Adamlarla. Rezil ettiniz canım Örümceği be!! Yok mu sesimizi duyan?

kalidor

Gayrimüslim'e zekat vermek caiz değil ama en azından Ramazan'da sadaka verebiliriz :D
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: s.b - 11 Ağustos, 2011, 21:19:59
Rıza abi, senin de dediğin gibi Peter çok garip ve fukara olmuş. Adamın ağ kartujlarına özel sıvı yapacak parası bile yok. Aslında örümceği bu duruma indiren yazar takımını dövmeli. Bu ne lan böyle. Örümceğin ağı dövüşürken bitebilir, bu gayet normal. Fakat parasızlıktan bu hale indirgenmesi çok komik. Örümceğimize birazcık daha halktan birisi görünümü kazandırmak istemişler herhalde ama, bu kadarı da olmaz artık.
Oynamayın lan artık bu Süper Adamlarla. Rezil ettiniz canım Örümceği be!! Yok mu sesimizi duyan?

Yeni oluşumun sevimsiz olmasını beklerken, çok da kötü gelmedi yeni Peter... Sanırım esas üzüntüyü MJ hikayeye girdiğinde duyacağım...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Örümcek Adam çevirilerinde yer verilen küfürleri sıkça eleştiren, bunun bizim alışageldiğimiz Örümcek olmadığından dem vuran, ara sırada bu albümlerin çevirilerini yapan İlke Keskin'le de görüş ayrılıkları yaşayan biri olarak Yepyeni Bir Gün cildinde küfürler yerine sembolleri görünce mutlu oldum...

Ama 1-2 soru da düşüyor akla peşisıra :

Acaba orijinal metinde de böyle semboller mi kullanılmış yoksa bu semboller, çevirmenin veya editörün tercihi mi?

Mary Jane evliliği gibi Marvel, 'Yepyeni Bir Gün' ile birlikte küfürlerden de mi vazgeçmiş?

Bu konuda kim ne derse desin, küfürlerin bu şekilde sembolleştiriliyor olması bana nostaljik geliyor, sanki Bilka Örümcek Adamlarına daha bir yakın oluyor. Bir de bana Kervan Asteriks'lerini hatırlatıyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ilke

ben sana cevap vereyim pizagor. çevirideki küfürler konusunda seninle görüş ayrılığımız olduğu doğru. fakat ben her zaman orijinal metne sadık kalıyorum. sembol varsa sembol koyuyorum, küfür varsa küfür bırakıyorum. Tahminimce Kick-Ass çevirisinden çok hoşlanmamışsındır :)

hoz sayılarının aksine yepyeni bir gün'de küfür yerine semboller vardı ve ben de bunları sembol olarak bıraktım.

bilgine

tommikser

İlke o zaman ben sana sorayım Örümcek'te durum nasıl ? Satışlarla ilgili doneler ele geçti mi ?
Xmen de de aynı soruyu soruyorum.

Sonra bir fikrimi paylaşmak istiyorum. Bence bize ve kendinize biraz nefes aldırın ve bazı yayınlar üzerinde ilerleyin.
Xmen ve örümcek iyi. Bence çok fazla dağıldınız ve toplamakta zorlanıyorsunuz.
Conan mesala hala çıkacak. Red sonja hala aynı durumda peki ya 13 ?
Bence çok fazla yayınla ne bizi ne kendinizi boğun.

Bu konuda JBC'yi biraz izleyin derim veya Ali Recan'ın Marvel yayınlarını çıkarıp durduğunda fazla yayınla okuyucu boğduk ve hata yaptık tespitinin üzerinde düşünün derim.

İki devamlı yayın şu andaki prestijiizden daha fazla puan kazandırır.

Bone gibi yayınları yayınlayacaksanız çıkacak sayıları kesin olacağınız zamanları belirtin.Deyin ki bize 3 ayda bir çıkacak.Bize daha fazla güzen verin.

Kağıt ile ilgili kafamızda kuşkular var bunları bence bir an önce dağıtın.

En sevilen yayınınız olan Yürüyen ölüler'i okuyucunun gözünde mındar etmemek için biraz daha şeffaf olun.
Bize tarih vermeyin ama belli bir periyodu olacak diyerek güzen verin.

Bence Gereklinin düştüğü duruma düşmeyin. One Piece mayıs'ta geldi mesala dimi ;D

Bilmem sen ne dersin...

hanac

Emredersiniz Güneş Bey.

Başka emriniz ?  :)

tommikser

;D Bugün işte fazla emir kipi kullandım sanırım dilim ondan değişti.Yoksa emir ne demek abicim.İlke aman haaa emir falan değil.

Bu arada mınzırın biri avatar resmimi yazımı falan değiştiriyor.Kim bu KİNOWA allasen. ;D