HEROTÜRK - KAHRAMANTÜRK

Başlatan s.b, 23 Haziran, 2011, 21:29:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Bugünki Türkiye Gazetesinin, Kültür Sanat sayfasındaki bir haberi sizlerle paylaşmak istedim. Bu habere göre bir Türk çizgiromanı hazırlanmakta.

Arkadaşlar size bu yazının son cümlesini aktarıyorum:
Herotürk romanı için Hasan Taşkın ile çalıştıklarını anlatan Fehmi Demirbağ, çizgiromanın senaryosunu Ahmet Sekendiz, çizimlerini ise Fatih Okta'nın hazırladığını söyledi.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmemiz için Fatih Okta'nın bizi aydınlatmasını bekliyoruz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Peyami

Şahsen sırf Türk malı olduğu için yapılan işlere önkabul ile yaklaşmam. İşin kalitesine bakarım.

Bu proje burada sunulduğu kadarıyla maalesef hiç olumlu bir ilk izlenim yaratmadı bende.

Alıntı YapÜretim ve tüketimimizde Batı kültürünün etkisi altındayız. Çocuklara bizden bir şeylerin verilmesi lazım. Biz Batı'ya karşı çıkış yaptık ve bizden birşeylerin modernize edilmesine çalışıyoruz - Fehmi Demirbağ

Şimdi bu lafları dinledikten sonra çıkan kitabın ismine bakıyoruz: Heroturk. Kimse ironi falan demesin bu tarz bir çocuk kitabında ironinin işi ne? Bir şey söylemeye gerek var mı? Hakikaten bizden olmuş..!

Bir de kapaktaki Heroturk kaligrafisine takıldım. Bilenler bilir, Harry Potter kaligrafisinde bazı harflere bu şekilde yıldırımsı bir form verilerek yazılır, hatta bunun çıkış noktası Harry'nin böyle bir yara izi olmasıdır. Yine aynı konuya geliyoruz. Hem üstteki cümleleri söyleyeceksiniz, hem de adamların yaptıklarını kopyalayıp (üstelik de daha kalitesiz bir şekilde) sunacaksınız. Söylenenlerle yapılan bu kadar mı çelişir?

[IMG]http://i54.tinypic.com/2hx4qbq.jpg[/img]

Çocuklara her ulusun kendi  eserlerinin ve karakterlerinin de sunulması şüphesiz iyi olacaktır ama kaliteli bir işçilik ve özgün (!) bir yaklaşım sergilemek şartıyla.

darkwood

Gazetede yazdığı gibi batı ve hatta uzak doğu çizgi kültürü ile boy ölçüşecek projeler üretmek için daha fazla yatırım, çok sayıda yazar, çizer v.s. bir araya gelmesi ve ciddi çalışmaların yapılması gerekir.
Bunun için ülkemizde yayınlanan veya yayınlanacak çizgiromanlar için her hangi bir alt yapı ve çalışma bugüne kadar maalesef göremedim.
Bu görüntü ile sıradan bir çizgi hikaye olarak diğerlerinin yanına katılır.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

İlk yerli çocuk kahraman"Hero Türk" film oluyor!
HeroTürk'ün çizgi film ve sinema filmi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

11:54 | 23 Haziran 2011 / Milliyet.com.tr

[IMG]http://www.hizliupload.com/img/93743000985304358442.jpeg[/img]

Gazeteci Fehmi Demirbağ'ın senaryosunu yazdığı ve Gazeteci Yazar Hasan Taşkın'ın romanlaştırdığı ilk Türk Çocuk Kahramanı olan "HeroTürk"ün romanı çıktı.  Roman için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Bu çocuklarımız için iyi bir rol model" dedi.

Callisto Kitap tarafından çıkarılan "HeroTürk"  romanına kitapla ilgili görüşünü yazan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bugünün orta yaşlı bireylerinin Teksas'larla Tommiks'lerle büyüdüklerini, televizyonun böylesine yaygın olmadığı, internet gibi sosyal ağların olmadığı dönemlerde hayal dünyalarının yabancı olan kültürlerin kahramanları ile yoğrulduğunu belirtti. Vali Mutlu, kitaptaki yazısında şu görüşlere yer verdi:

"Onların maceralarına ortak olduk. Onlarla güldük onlarla üzüldük. Aslında onlar o kadar da bizden değildi. Yani bizim kültürümüzün, tarihimizin parçası değildi. Giyim kuşamlarından tavırlarına, davranışlarına, diyaloglarından manevi değerlerine kadar apayrı dünyaların kahramanlarıydı.

Fakat hikayelere o kadar ihtiyacımız vardı ki  "biz"leştirdik o yabancı kahramanları.

Çocuksu dünyamızda belki de beslenme, bakım ve eğitiminin yanı sıra ruhsal ihtiyaçlarımızın da karşılanması gerekiyordu. Kahramanlara sahip olmaya, farklı rol-modellere ihtiyaç duyuyorduk belki de.

Bir de masallar vardı bizim zamanımızda, şimdilerde unutulmaya yüz tutan.  Bizi farklı dünyalara götüren, hayal âlemimizi geliştiren...

Masalların unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde masallardan çıkan bir yerli kahramanımızın doğduğunu söyleyen yazarlara, "Bu çocuklarımız için iyi bir rol-model" dedim.

Her zaman iyilik yapan, gücünü içindeki iyilikten alan "HeroTürk"ü tüm çocukların ve gençlerin seveceğini ümit ediyorum."

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de "HeroTürk" Romanı için görüşlerini kitaptaki sayfalara yazarak belirtti. Küçükali yazısında şunları belirtti: "Türk Kızılay'ını idare edenlerin en büyük hassasiyeti hiç kuşkusuz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızdır. Bu nedenle çocuklarımızı hedef alan ve sonuçları açısından en çok yararı çocuklarımızın göreceği tüm girişimlere gönülden destek vererek hem kurumumuza hem de ülke geleceğine yatırım yapmaktan sonsuz haz duyarız. ^

Cüneyt Arkın ise "Türk genci, eğer ecdadıyla var olan, bütün dünyanın etkilendiği o muazzam medeniyete sahip olduğunu bilse, eşsiz kültürünü tanısa, muazzam tarihinin gücünü kanında taşıdığının bilinci olsa Amerika, Avrupalı olma özentisini yaşamaz" dedi.

Edebiyat, roman,  çizgi film ve sinema dünyasına bir Türk çocuk kahraman kazandırıp farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan "HeroTürk Romanı"nın kitapçılardaki yerini aldığı, çizgi romanının ise 15 gün içinde kitapçılardaki yerini alacağı, çizgi film ve sinema filmi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Romanda, Çin'den İtalya'ya, Türkiye'ye kadar,  geniş bir coğrafyada kahramanın ortaya çıkış öyküsü anlatılıyor.

Kubilay Han döneminde MS. 1273 yılında Pekin'de başlayan hikayede, okurlar, Marco Polo'dan Fatih Sultan Mehmet Han'a, İstanbul'un fethinden günümüze kadar geniş bir tarih yelpazesinde gezinti imkanı buluyor.

"HEROTÜRK ÇOCUK HASTANESİ"-

Ayrıca projeden elde edilecek gelirin bir bölümü ve düzenlenecek diğer kampanyalarla bir "HeroTürk Çocuk Hastanesi" kurulması da yapımcıların projeleri arasında yer alıyor. Mayıs ayında çıkacak olan HeroTürk romanının kahramanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan çocuk hastanesi kampanyasının desteklenmesini istiyor. Başbakan Erdoğan'da kahramanın bu isteği karşısında hastanenin adının "Herotürk Çocuk Hastanesi" olmasını istiyor ve destek veriyor.

Yine, her yıl yapılacak seçmelerle, bir çocuğun, olumlu davranışlarını ödüllendirmek için "Yılın HeroTürk"ü seçilmesi de planlanıyor.

HacıGeraltEmmi

İsmin Herotürk olarak kullanılması bir pazarlama stratejisi olabilir. Doğruluğu tartışılabilir, belki yazarın belki de yayıncının tercihidir. Yurtdışına pazarlanmasında Herotürk daha avantajlı olabilir ama yurtiçi baskısında Kahramantürk kullanılabilirdi.  Yalnız seçilen mecra geniş bir yelpazede olduğundan ilginç ve eğitici maceralar çıkma ihtimalini yüksek gördüm. Umarım başarılı olur.

okta

Merhaba, yukarıdaki haber Herotürk'ün romanı için. Gazetede haber eksik çıkmış. Ben romanın sadece kapak çizimini yaptım. Ki bu da haberde kullanılmamış. Çizgi romana gelince, Ragıp Derin, Coşkun Kuzgun, Hakan Ulusman ve ben ekip çalışmasıyla tamamladık. Küpürde sağda görülen kapak ise iki yıl önce Ogan Kandemiroğlu tarafından hazırlanmış. Ogan ve ekibi daha önce kısa bir Herotürk macerası hazırlamışlar. İsmin Herotürk olarak kullanılması ise asıl yayın hedefinin yurtdışı olmasından dolayı.

pearl jam

yurtdışından kasıt arap ülkeleri herhalde. amaç araplara ecdadımızı tanıtmak anladığım kadarıyla . bir de elde edilecek gelirin bir kısmıyla ( !! ) hastane yapacaklarmış. kalan kısmıyla da okul falan yaptırsınlar bence...

okta

Alıntı yapılan: pearljam - 24 Haziran, 2011, 11:53:50
yurtdışından kasıt arap ülkeleri herhalde. amaç araplara ecdadımızı tanıtmak anladığım kadarıyla .
Nereden biliyorsunuz ? Bilginiz yok ama fikriniz var. Yazık.

pearl jam

Gerçi başbakanımız da destek vermiş o yüzden her şey olabilir. Çocuklarımızı harakiri gibi ahlaksız dergilerden korudukları yetmiyomuş gibi bir de heroturk gibi muhteşem eserlere destek verdikleri için hükümetimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz zamanında teksas tommiks okuyarak amerika aşığı olduk, üstüne leman hıbır gibi dergilerle ahlakımız da bozuldu, rezil insanlar olduk çıktık, bizden geçti çocuklarımız kurtulsun bari.

kalidor

yurtdışından kasıt arap ülkeleri herhalde. amaç araplara ecdadımızı tanıtmak anladığım kadarıyla . bir de elde edilecek gelirin bir kısmıyla ( !! ) hastane yapacaklarmış. kalan kısmıyla da okul falan yaptırsınlar bence...

Arap veya Avrupalı konusu tanıtım olunca ne farkeder ki. Ayrıca son yıllarda Türkiye'ye en çok döviz bırakan turistler Araplar ve İranlılar. Keşke tutsa da hastane de yapsınlar okul da.
Crom! Ölüleri Say...

pearl jam

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: okta - 24 Haziran, 2011, 12:10:57
yurtdışından kasıt arap ülkeleri herhalde. amaç araplara ecdadımızı tanıtmak anladığım kadarıyla .
Nereden biliyorsunuz ? Bilginiz yok ama fikriniz var. Yazık.

Fatih bey Allah aşkına mantıklı olalım biraz, sizce başka nereye pazarlanma şansı var bu kitabın?

HacıGeraltEmmi

Arkadaşlar konu yanlış yönlere gitme eğiliminde. Olayı arap veya avrupalıya pazarlanmasından ziyade çizgi roman sanatına bir katkı penceresinden görmeye çalışsak daha doğru olur kanaatindeyim. Birileri çıkmış ortaya bir eser çıkarmış. Gazetelerde yazan iki sütun yazıyla (ki o yazılar tanıtımdan ziyade belli noktalardaki söz sahibi insanların afili laflarıyla dolu, bu eserden ziyade genel görüşlerini yansıtan laflar çoğu da) eserin içeriği hakkında yorumlar yazıyoruz. Gazetelerin haber olarak duyurması elbetteki iyi birşey ve yazar kitabın satışına katkı yapacağını düşündüğü için sosyal içerikli mesajlar vermeye çalışmış kendince. Kısacası tanıtımda yapılan yanlışlar eserin içeriğini pek yansıtmıyor bence.

poe

bir kere daha söylüyorum bırakın yeni kahramanlar yaratmayı, tengiz e dönün...

şahap ustanın (allah rahmet eylesin) gerçek kahramanı tengiz hem zamansal hem de mekansal olarak ihtiyaç duyduğumuz o çocuk çizgi romanıdır.
hero diye başlayan bir isim yada alfabemizde olmadığı halde kullanılan w harfi (o da wonder boy mu yoksa) komik ötesi duruyor.

hem eski hem de yeni maceralarıyla tengizi görsek süper olur...

okta

Ahmet o çocuk ingiliz.
Adı da Widmark.
Göğsündeki W adından dolayı.

pearl jam

Harakiri' nin başına gelenlerden dolayı biraz asabım bozuk o yüzden konuyu gereksiz yerlere çekmiş olabilirim kusuruma bakmayın. Ayrıca arap ülkelerine pazarlanmasıyla ilgili de bir sorunum yok, pazarlansın tabi. Benim pek umudum yok ama umarım başarılı da olur diyerek iyi dileklerimle bu konuyu kendi açımdan kapatmak istiyorum.