HEROTÜRK - KAHRAMANTÜRK

Başlatan s.b, 23 Haziran, 2011, 21:29:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1001roman

Selamlar,
"ilk yerli çocuk kahraman" ben de bu cümleye takıldım.
Bu projeyi birkaç kez Fatih'den dinledim.Ne dernek ile,ne de çizgi roman severler ile hiçbir şey paylaşılmadı.Yıl 2011 olmuş sanki matahmış gibi " ilk yerli çocuk kahraman " !!
Söz konusu çizgi romanın hedef kitlesine çizgi roman içeriği zaten yıllardır planlı programlı olarak veriliyor.Bence bu proje Kültür Fonu'ndan katkı almak için icat edilmiş bir proje.
Ayrıca da,yerli çocuk kahraman/lar yıllar önce birçok sanatçı tarafından işlendi.Projeye imza atanlar hiç mi Çocuk Haftası,Çocuk Sesi,Doğan kardeş gibi yayınları görmedi.
Projeye imzasını atanlara hayırlı olsun...
Fuat AKTÜRE

poe

Alıntı yapılan: okta - 24 Haziran, 2011, 13:12:18
Ahmet o çocuk ingiliz.
Adı da Widmark.
Göğsündeki W adından dolayı.

fatih abi,
ama tengizi yayınlasın bir yayıncı...

:D

öperim ellerinden abi, forumlarda buluşuyoruz ama malum tek amaç bir gün yüzyüze görüşebilmek...
bu tür çizgi romanlar araplar yada amerikalılar için değil ilk öğretim çocukları içinmiş gibi duruyor.
umarım sektör kazanır...

yine söylüyorum tengiz yayınlansın :D

1001roman

Elinde min. 300dpi taranmış Tengiz maceraları olan varsa haberleşelim ben yayınlarım.
Fuat AKTÜRE

tommikser

altay1944

Alıntı yapılan: 1001roman - 24 Haziran, 2011, 14:02:29
Elinde min. 300dpi taranmış Tengiz maceraları olan varsa haberleşelim ben yayınlarım.
Fuat AKTÜRE

Fuat Bey seriler hızla ilerliyor.Devamında gelecek olan kitaplar hakkında bilgi paylaşırmısınız.Birara elimde nemrod var dediniz anımsadığıma göre.Sevinebilirmiyiz.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 24 Haziran, 2011, 14:08:29
Arkadaş Tengiz kim??????????

Kardeşim hiç mi çocuk dergisi özellikle de Tercüman Çocuk okumadın? Bence hemen toplamaya başla. Tengiz yılarca Tercüman çocuk dergisinde ( o zamanlar haftalık yayınlanırlardı) Şahap Ayhan'ın öykü ve çizimleri ile yaratılan bir genç Türk kahramanımızdw. Büyük merakla okurduk. Hatta son toplantıda sevgili Ahmet (poe) ile yad etmiştik.
Bakınız toplantılarda nelr konuşuluyor neler. ;)

poe

Alıntı yapılan: 1001roman - 24 Haziran, 2011, 14:02:29
Fuat AKTÜRE

fuat bey çizgi romancılar derneğini de yürüten ve forum sayfalarına bile "korsan çizgi roman yayınlatmayız" diyen biri olarak söylemeniz gereken şey "şahap ayhan'ın ailesine ve mirasçılarına ulaşırsam yayınlarım" olmayacak mıydı?

bildiğim kadarı ile zaten bir forum bu maceraları korsan olarak internetten paylaşıyor ama ben şahap beye ve vakti zamanında yüzbinlerce tercüman çocuk dergisini evlerimize sokan tengizin maceralarına saygıdan indirmiyorum. isterseniz kolaylıkla o maceraları o istediğiniz dpi den bulursunuz o forumdan.

ümitkr

:)

Poe selam,

Muhtemelen buna Fuat beyin yanıtı: "Çizimlerin orjinalleri ustanın ailesinin elinde yok, yoksa teliften kaçmıyoruz" gibi bir şey olacaktır. Tabii ailesi eserlere sahip çıkmış korumuşsa.

Geçenlerde bir arkadaş İzmir'de yoldan geçerken bazı çizimler bulduğunu, alıp sakladığını, yığının çoğunu da bıraktığını anlatmıştı... İsmi lazım değil büyük bir ustanın "çöpleri" olarak ailesi tarafından sokağa atılmış sayfalar varın gerisini siz düşünün.

Hatta şimdi hatırladım bir en kahramanın dizi filmi yazılacaktı da çizimleri istediğimizde elimize "orjinal" çizimler ulaşmıştı da ben "kirlenir oğlum bunlar, ellemem" diyerek alay konusu olmuştum, of, offfff :)

poe

Alıntı yapılan: ümitkr - 25 Haziran, 2011, 21:46:10
:)

Poe selam,

Muhtemelen buna Fuat beyin yanıtı: "Çizimlerin orjinalleri ustanın ailesinin elinde yok, yoksa teliften kaçmıyoruz" gibi bir şey olacaktır. Tabii ailesi eserlere sahip çıkmış korumuşsa.

;D
onun da söylenme şekli var.
mesela "elinde tercüman çocuk dergilerinin temizinden bir set olan arkadaş senle irtibata geçelim" dese bile anlarım ama "taranmışı var mı" diyen olursa ben tarama özürlüyüm. üstü kapalı değil de "ailesi ile anlaştık" densin yada ailesine sorulsun, ondan sonra aransın. yoksa neyleyelim sarı çizmeli memed ağayı...

HacıGeraltEmmi

Karaoğlan'ın, Tolga'nın ve daha bilmediğimiz kaç eserin kaybolmuş kopyaları vardır kimbilir. Birileri kıymetini bilip saklamışsa ne mutlu onlara.

1001roman

....fuat bey çizgi romancılar derneğini de yürüten ve forum sayfalarına bile "korsan çizgi roman yayınlatmayız" diyen biri olarak söylemeniz gereken şey "şahap ayhan'ın ailesine ve mirasçılarına ulaşırsam yayınlarım" olmayacak mıydı?....
Forumlar insanların düşüncelerini özgür olarak yazdığı ve paylaştığı platformlardır değil mi ? Poe'nun yazdıklarına ben de cevap vereyim....
1.Şahap AYHAN usta rahmetli olduğunda ailesi " ististasız " tüm kütüphanesini ve orijinal çizimlerini üç kuruşa sattı " ben de bile birkaç orijinal çizim var " dolayısıyla Tengiz orijinallerini bularak kitap basmak mümkün değil...
2.Tabii ki korsan çizgi roman yayınlatmayız ama hiçbir forumda böyle bir cümle sarfetmedim,hangi forumda nelerin olduğunu bilecek kadar incelediğine göre benim böyle bir sözümü büyük bir zevkle yüzüme vurup ....tarihte....forumda diye ispat edebilirsin...
3." Elinde Tengiz'in taranmışları olan var mı " sorusu ile korsan kitap basmayı aynı kefeye koymak özel bir istidat gerektirir bu yüzden seni kutluyorum...Yine benim dernek kimliğimi belirterek araştırmacı gazetecilik yapıp " adam hem çizgi roman derneğinde hem de korsan kitap basacak " dedirtmek istediğin için de seni ayrıca kutluyorum...
4.Bir kitabı basmak için ya orijinaller ya da " eğer basılmışsa " yayınlandığı eser gerekir.Bugün Türkiye çocuk külliyatı " çok az eksikli " bir tek Önder ÇAKI'da var ve kitaplar ciltli,dolayısıyla tarama yapılamaz...
Yani sevgili kardeşim " her kimsen " önce taramaların olup olmadığını sorgularsın sonra eğer varsa ve basmaya karar verirsen  eser sahibine gidersin tamam mı ! Hiçbir orijinale sahip olmadığını bildiğin eser sahibine geyik muhabbetine gitmezsin !
Geyik muhabbeti istersen forumlara girip bilip bilmeden yazarsın...
Fuat AKTÜRE
Not:Lütfen cevap yazıp  gereksiz  yazışmalara sebep olma !

poe

Alıntı yapılan: 1001roman - 10 Haziran, 2011, 16:26:45
Sevgili arkadaşlar,
Bu kez çizgi roman derneği başkanı kimliğimle birşeyler paylaşacağım sizinle.
Biliyorsunuz yurdumuzda birçok çizgi roman yayınlanıyor ve yayıncılar kendilerine göre hesaplar yaparak fiyatları oluşturuyor.Bazı yayıncılar 1000 adet telif alıp çok daha fazla kitap basarak haksız rekabet yaratıyorlar.Bu korsanlara dur demek ve rekabeti eşit koşullarda devam ettirebilmek için dernek olarak bir çabamız var. Seçimlerden hemen sonra Kültür Bakanlığı ve Yayıncılar Birliği nezdinde bir çalışma yapıp derneğin bir onay mercii olmasını sağlayacağız.Şöyle ki;
Bir yayıncı aldığı telifi önce gelip bize onaylatacak,biz Kültür Bakanlığına bilgi vereceğiz ve söz konusu kitap  "bir kereye mahsus" telif anlaşmasında belirtildiği kadar basılacak.Aynı bilgi telif ajansına " ya da yabancı firmaya " da bilgi olarak verilecek.Aynı zamanda telif ajansına kitabın perakende satış fiyatı da bildirilecek.
Böylelikle haksız rekabet ortamı ortadan kalkmış olacak.
Fuat AKTÜRE

ümitkr

Ya Ahmet, Allah aşkına yukarıda paylaştığın alıntıyla konunun ne ilgisi var?

Bir sohbet ortamında sohbet ediliyor ve bazı samimi ifadelerin altından manalar aranmaya çabalanıyor. Bu mudur? Sonra da forumlara yayınevleri neden yazmıyor v.s. Bunlar daha önce de seviyesi yerlerde bir forumda yaşanmadı mı? Ne zaman 40'ını geçmiş adamlar olarak en azından bizler biraz ders çıkaracağız!!!

Dernek yönetim kurulunda olduğum için mecburen yazıyorum ve 1001 romanın avukatlığına soyunacak değilim... Ancak daha önce de bu tip kaliteli sohbetler bazı forumları bitirmişti ve bazı kişiler de buna resmen ön ayak olmuştu. Dilerim aynı burada da olmaz!

Korsan konusunda yazılanlarla derneğin karşı çıktığı ve uygulamaya koyduğu konular yukarıda açıklıkla anlatışmıştır. Alıntı doğru bir şey söylemektedir. Bir yayınevi sahibinin sohbet ortamında samimiyetle olduğuna inandığım sözleri de açıklamaları da farklı bir konu olarak yine yukarıdadır ve her iki konunun da birbiriyle bağlantısı yoktur!
Çizgi Roman Derneğini bağlamayan bu tarz ilişkilendirmeler yakışıksızdır ve biraz sakin kafayla düşündüğümüzde eminim sözü sarf edenler de bana iştirak edeceklerdir.

sevgilerimle,
Ümit Kireççi

rumar80

Sevgili arkadaşlar dışarıdan biri olarak bu tartışmaya müdahil olmak istiyorum.
    Öncelikle şahsen de tanıdığım ve son bir yılda çizgi roman konusunda büyük adımlar atan Fuat Bey'in iyi niyetinden asla şüphem olmadığını ifade ederek yazıma başlayayım. Ama iyi niyetli de olsa "Elinde min. 300dpi taranmış Tengiz maceraları olan varsa haberleşelim ben yayınlarım." cümlesi ilk okumada maksadını aşan bir cümle olarak duruyor. Hemen arkasından Ümit durumu detaylı olarak izah etmiş. Ancak ilk okunuşta piyasayı bilmeyen biri için farklı anlamlar taşıyabilir. Şahsım olarak GERÇEKTEN korsana yönelik bir istek olarak düşünmedim. Düşünmüş olsa idim ki diğer yönetici arkadaşların da böyle düşünmediğini sanıyorum, bu konuya hemen müdahale edilir ve Fuat Bey'e açıklaması için çağrıda bulunulurdu. Daha önce forumumuzda korsanı destekler bazı yazılar yazılmaya çalışılsa da gerekli müdahale yapılmıştır.
   Bu nedelnle taraflardan ricam olayın detaylı bir şekilde açıklandığı belli olduğuna göre daha fazla bu konda tartışmanın sürdürülmemesidir.
   Son bir nokta da Sevgili Ümit'in son yazısına.....
   İnanıyorum ki Ümit bu camianın içinden biri olarak benden daha eski ve tecrübelisin. Yine de oluşabilecek tartışmaların bir şekilde forumu bitirmesi noktasının en azından bizim forum için kolay olmadığı inancındayım. Forumun belli kuralları var ve bu kurallar dahilinde her kim olursa olsun (Yönetim de dahil ki böyle bir olay da yaşanmıştır) aklının estiği şekilde yazıp çizemez. yazının silinmesinden, konunu kilitlenmesine, yazana uyarıdan, üyeliğin askıya alınmasına kadar çeşitli yaptırımlar yapılabilmektedir ve yapılmaktadır. Çoğu üyemiz bunları fark etmese bile bu güvenlik önlemleri uygulanmaktadır. Belki naif bir düşünce olacak ama bu nedenle bizim forumun geleceğine iyimser bakmaktayım.
   Çizgi romana bir şekilde katkı yapan herkese sevgilerimle...

1001roman

Yahu ne kadar hassas düşünüyorsunuz beyler...
Soru soruyorsunuz sammiyetle cevaplıyorum arkasından bir sürü gereksiz anlam yüklüyorsunuz.
Adının Ahmet olduğunu öğrendiğim arkadaş,o alıntı doğrudur bizzat tarafımdan yazılmıştır ama sizin yazdığınızla örtüşmemektedir.O yazının amacı haksız rekabeti önlemek ve yayın/yayıncı kalitesini yükseltmeye çalışmak için dernek olarak bir çaba içinde olduğumuzu sizlerle paylaşmaktı sadece.
Oysa sizin yazınız sanki ben korsan bir işin peşindeymişim gibi düşündürüyor insanı. O zaman yine yazıyorum ;
Eğer birilerinde Min.300 dpi taranmış Tengiz varsa ben basarım ! Telifli basarsam anlarsınız,korsan basarsam da,diğer korsan basanların hepsine yaptıklarınızı yaparsınız.
ISBN yerine ISSN kullananlara gösterdiğiniz hoşgörüyü samimiyetle yazılan bir cevaba gösteremediniz.( ISSN ve ISBN ARASINDAKİ FARKI BİR İNCELEYİN BAKALIM )
Fuat AKTÜRE