Çizgiroman okuru çizgiroman yayıncısından ne bekler?

Başlatan pizagor, 29 Haziran, 2011, 13:24:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

'Lisanı geliştirmiş olmamızın nedeni, bence içimizin en derinlerinde yatan şikayet etme ihtiyacımızdır.' demiş Jane Wagner. Eleştirme ve bunun karşılığı olarak eleştiri karşısında savunma pozisyonu alma insan doğasının bir parçası.

Okur olarak sıkı para sayarak aldığımız albümlerimizle ilgili beklentilerimiz, isteklerimiz, düşüncelerimiz var. Bunlar karşılandığı ölçüde yayıncıyı takdir ettiğimiz gibi beklenti düzeyimizin altında kalanlar için de eleştiriyoruz. Elelştiriler sebebiyle alınanlar, küsenler hatta bazen olayı hakaret boyutuna çıkaranlar olabiliyor maalesef...

Pekiyi öyleyse nedir çizgiroman okurunun beklentileri, buyrun bu başlıkta paylaşalım... Paylaşalım ki belki yayıncılarımıza kendimizi anlatmakta ve uzlaşmakta bir adım atmış oluruz böylece...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

İlk beklenti benden olsun:

Düzgün, kaliteli bir baskı beklerim...

dean

Çizgi roman'ın düzenli bir yayın çizgisine sahip olmasını beklerim.

alan ford

Hepsinden önce tam metin düzgün bir çeviri isterim.

Editoryal bilgi isterim. Uygun fiyat isterim. Adam gibi baskı isterim. Devam eden serilerde, raf dostu olsun bir büyüyüp bir küçülmesin isterim. Yeni serilere şans vermesini, çizgi romandan kazandığının bir kısmını çizgi romana yatırmasını beklerim.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Standarta ulaşmış baskı ve kapak kalitesi isterim.
Zorunlu olmadıkça artmayan fiyat politikası isterim.
İyi bir tercüme isterim.
İçi dağılmasın isterim.
Benimle iletişimde olsun isterim.
Arada eşantiyon takvim vs. versin isterim.
Toplantılar düzenleyip,çay ısmarlayıp benimle konuşmasını isterim.
Eleştirdiğimde darılmasın,küsmesin isterim.
Yav isterim oğluda isterim... ;D

sefik

butun bunlarin yaninda kronolojik olsun isterim,bi bastan bi sondan maceralar olmasin isterim

pizagor

Çizgiroman albümlerinin orijinal boyutunda yayınlanmasını isterim...

emre ozdamarlar

Cok sukur artik o kadar cok rastladigimiz bir sorun degil ama konusma balonlarinda duzgun bir font beklerim, bilgisayarda en tanidik fontlarla yazilan balonlari okura hakaret olarak göruyorum.

Bedava cizgi roman fontu indirebilecegimiz siteler de var. Kimi yayincilarin bunlardan habersiz olmasi saka gibi geliyor bana.

altay1944

İstanbul okuyucusunu pek ilgilendirmiyorsada Anadolu okuyucusu olarak benim ilk isteğim bana ulaşmasıdır.Artık bıktım 15 liralık bir kitap için 25 lira kargolu kitap almaktan.Gazete bayiimde bulunabilmeli.Bakkalımda bulunabilmeli..Kitapçımda bulunabilmeli...Diğer beklentilerime gelince yukarıda arkadaşlar sıralamış;
1.Seri aynı ebatta başlamalı ve sürmeli,
2.Kronolojik sıraya uygun yayınlanmalı,
3.İyi bir baskıya sahip olmalı,elde dağılmamalı,
4.Düzenli yayınlanmalı cuma günü diyorsa cuma günü çıkmalı,pazar diyorsa pazar çıkmalı,
5.Fiyat politikası uygun olmalı ki yeni serileride almak için bütçemizi yakmamalı,
6.Tamam klasiklerin bir potansiyel okuyucusu var ama yeni yayınları da basmalı,
7.Yayınevinin bir çizgisi olmalı.Ya comics basmalı ya frankofon ya da fumetti.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Huma

aa

1) Düzenli yayın ve kesinlikle seri yarı burakmama
2) kaliteli baskı
3) İyi kapak
4) Orjinal seriye sadık kalma
Esse Gesse Hayranı...

rumar80

1) Hangi türden olursa olsun kaliteli bir yayın
   2) Düzenli ve belirli bir yayın periyodu
   3) Kaliteli baskı
   4) Doğru tercüme
   5) Okurlar ile yakın ilişki.

hanac

Okuyucu Köşesi

Çekiliş ile hediyeler dağıtılması

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 29 Haziran, 2011, 19:37:33
Okuyucu Köşesi

Çekiliş ile hediyeler dağıtılması

Bunları okuyunca aklıma Alfa yayınları ve rahmetli Ali Recan geldi. Okur mektupları, fotoğrafları onların yayınlarında vardı. Hey gidi günler hey.  :'(

hennessy

1) Hangi türden olursa olsun kaliteli bir yayın

Kesinlikle katılıyorum bugün aldığımız kitaplara az para vermiyoruz. kendimden örnek veriyorum kitap alırken elim titrerdi şimdi çizgi roman alırken bütçemdeki her geçen gün delik büyüyor :)
   2) Düzenli ve belirli bir yayın periyodu

Yayınevlerinede hak veriyorum okur yazar oranı düşük bir ülkede hemde çizgi roman satmak gerçekten zor ama yayınevlerin elindeki serileri bitirmeden yada düzenli yayın peridiyotuna koymadan yeni yayınlara dağılıp okuyucuyuda üzmemeli

3) Kaliteli baskı

Hem kaliteli baskı hemde kaliteli kağıt insan okuyunca daha bir haz ile okuyor

4) Doğru tercüme

En önemli yerlerden biri okuyucuyu kesinlikle kitaba bağlayan akıcı bir tercüme olmalı

5) Okurlar ile yakın ilişki.

Bu konuda birçok yayın evinin burda bizlere cevap vermesi beni çok mutlu ediyor

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları