Çizgiroman okuru çizgiroman yayıncısından ne bekler?

Başlatan pizagor, 29 Haziran, 2011, 13:24:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

poe

Benim "okura saygı" düşüncem zamanında yayındır. Periyoda o uyarsa ben de uyarım.

2. sayıda sayfa sayısı yada kağıt kalitesi değişmiyorsa zam yapmasın isterim, bir okur olarak ben iyi zamlar alamıyorsam bunun için extra iş kovalamak zorunda kalıyorsam o cebimdeki parayı almak için zam yapmak yerine extradan yıllıkları özel sayıları yayınlamak zorunda kalsın.

imza günleri yapsın istiyorum. çizerin elini sıkmak, tebrik etmek, yayıncıyı birebir görüp teşekkür etmek istiyorum. (sağolsun bu konuda en mükemmel işi 1001 roman çıkarttı ve verdiği sinyaller bu etkinlikler devam edecek gibi. umarım bu yayınevini diğer yayınevleri de örnek alır yada en azından yapılana destek olsalar yada köstek olmasalar o da yeter)

elli yıl önce basılan bir yayını yeniden yayınlarken baskı hatası yapıp mide bulandırmamalı "aceleye geldi" gibi saçma ifadeler kullanmak yerine iki gün daha bekleyip, bir kere daha prova baskıyı okuyup eksiksiz, kusursuz bir yayın sergileyip okurun "olsun küçük yayıncı amatör olur" demek yerine önlerinde saygı ile eğilmemizi sağlasalar.

Türk çizerlere küçük işler için bile olsa destek olsunlar. Başka türlü bu sanat bir sektör olmayacaktır, Türkiye'de çizgi roman yaşayacaksa bunu sadece italyan fransız amerikan çizgi romanlarını basarak yapamayacaklarını onlar eminim benden daha iyi biliyorlardır. (çizerler konusundaki dertleri bilmeden yazdığımı düşünmeyin)

birde en önemlisi kapak meselesi. ya orjinale sahip çıkın yada "kusurabakmayın  son dakkada bu çıktı karşınıza, kapağı yokmuş, çizer bulamadık" gibi dandik söylemler için o malum cevabını vermek istemem. yaptığınız işe okur saygısı istiyorsanız önce siz kendi emeğinize saygı gösterin gerekiyorsa 3 ay önce sipariş edin kapağınızı.

okurun kafasını bulandıracak, bir yayınevini kötüleyecek, bir dükkanı kötüleyecekseniz önce kendinize bakın, siz bizim gözümüzde "güvenilir" siniz. bu güveni kötüye kullanmayın.

Birde şunu söylemek isterim, ben altınmadalyon sitesine yayıncılar burada, yazar çizer burada, çevirmen burada diye gelmedim. Ben "çizgi roman okurları burada toplanıyor" diye geldim. Ben çizgi roman okuruyum diyen her yayıncının ahkam kesmek yada küsmek yerine kendi kitabına bir kere daha bakmasını şiddetle tavsiye ediyorum...

V

Alıntı yapılan: hanac - 29 Haziran, 2011, 19:37:33
Okuyucu Köşesi

Çekiliş ile hediyeler dağıtılması
Bu istekleri gerçekleştirecek yayıne herşeyden önce yayın periyodunu oturtmuş olmalı ve en önemlisi de okuru ile dialogda olmalı,okurunu kaale almalı.
"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Standarta ulaşmış baskı ve kapak kalitesi 
Zorunlu olmadıkça artmayan fiyat politikası
İyi bir tercüme ve yayından önce tashih yapmasını
İlk okumada dağılmayan cilt
Düzenli ve belirli bir yayın periyodu
Konuşma balonlarında düzgün bir font seçmesini
Bir seriyi fasikülmü, yoksa cilt olarakmı yayınlayacağına baştan karar vermesini
Kitapları daha fazla insana ulaştırmak için mümkün olan her mecrada tanıtım ve reklam yapmasını
Yeni serilere şans vermesini
Hazır müşterisi var diye dönüp dönüp eskiyi basmamasını
"Ben bu işten para kazanmak için yapmıyorum" dememesini

Ortalama bir yayından beklenen şeyler yani.

darkwood

İstenen şeyler aşağı yukarı aynı şeyler. Kısacası okuyucu olarak dikkate alınmak, fiyatı, yayını, baskısı, kalitesi, edisyonu ile  dört dörtlük her konuda okuyucunun zevkine hitap edecek yayınları görmek istiyoruz.
Satıcı olarak ise bu işten bir şeyler kazanmak isteniyorsa, okuyucunun taleplerine uygun çizgiromanlar çıkarıp okuyucuya değer verdiğini hissettirmek, onu memnun etmek için gayret göstermek...
Darkwood Sakinleri..

gamlıbaykuş

Ben öncelikle düzgün bir yayın periyodu beklerim. (Ama bizde pek yok)
Kaliteli bir baskı, editöryal bölümler beklerim. (Bizde editöryal yazılar, bölümler anlayışı da yok)
Uygun bir fiyat beklerim.
Yayıncı-okuyucu ilişkisinin iyi olmasını beklerim...

Aslında gönül daha çok şey istiyor da olmuyor...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Peyami

Arkadaşlar gayet güzel anlatmışlar ve söylenenler aslında bir yayınevinin sahip olması gereken minimal özellikler. Bende bir kaç ilave yapmak isterim.

Yayıncının eseri yukarıda sayıp dökülen kriterlere uygun olarak yayınlaması sadece okuyucuya saygı amaçlı olmamalı. Sanatsal hassasiyete sahip bir yayınevi, yayınladığı esere ve sahibine/sahiplerine karşı saygının bir gereği olarak da çeviri ve tashih gibi konularda ince eleyip sık dokumalı, esere zarar vermemek için adeta bir cerrah inceliğiyle konuye eğilmeli.

Bir de açıkçası ben basit bir okuyucu olarak yayıncılarla ahbaplık etmek gibi bir ihtiyaç duymuyorum. İşini iyi yapan ancak fazla konuşmayan bir yayınevi her yayınında bir çok hata olan ancak okuyucuyla sürekli diyalog halindeki bir yayınevinden daha değerlidir benim gözümde.

Son olarak, her fırsatta Türk çizgiromancılığına katkıda bulunmak istediğini söyleyen pek çok yayınevimizin, bunun gereği olarak kaliteli ve özgün Türk çizgiromanları bulma ve yayınlama konusunda daha istekli ve etkin olmalarını dilerim.

Forumdaki aylık yayın listelerine baktığımızda yayınlanmış özgün Türk çizgiroman sayısı yok gibi bir şey. Sadece taşeron olmaktan kurtulmalı Türk çizgiroman yayıncıları ama bu biraz komplike bir süreç elbette.

Şimdilik bunlar geldi aklıma

gamlıbaykuş

Ben bir de birinin Yüzbaşı Volkan yayınlamasını diliyorum :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

1001roman

1.Tüm okurların yayınladığı kitaplardan 3'er adet almasını ister.( niye diyeceksiniz ama bilmiyorum )
2.Yayınladığı kitapların yayın periyodunun,edisyonunun,içinde editoryal yazı olup olmamasının,kağıt ve kapak kalınlığının,çevirisinin,grafiğinin ve şu anda aklıma gelmeyen her şeyinin asla ve asla eleştirilmemesini ister.
3.Forumlarda sürekli kendi kitaplarının konuşulmasını ve insanların bir tek onun kitaplarını birbirlerine tavsiye etmesini ister,
4.Yayıncılar arasında rekabet olmamasına rağmen kendine rakip gördükleri yayıncılar hakkında okkalı eleştiriler okumak ister,
5......bey......kitabı .....liraya satıyor bu çok az hiç olmazsa.....Tl olmalıydı şeklinde yorumlar ister,
6.Maceralar hep aynı sırada giderse insanlar sıkılır dolayısıyla karışık basılsa çok şık bir sürpriz olur....şeklinde yorumlar ister...
7.Kardeşim bu adamlar da insan bas bas nereye kadar ! bırakın da periyodsuz yayınlasınlar...şeklindeki yorumları da ister,
8.Okurların " şu kitaplar da yayınlansa " yorumunda Hitler'in çizgi romanının da istenmesini ister,
9.....bey ben yılda .....liralık sizin kitaplarınızdan alıyorum ben şu bir yıllık parayı size vereyim çıkaracağınız kitaplarla "nasıl olsa" ödeşiriz denmesini ister...
10.....bey biz okurlar kendi aramızda para topladık bakın şu telif parası şu da baskı parası rica etsek....'ı yayınlayabilirmisiniz.... denmesini ister...
11.Yahu kardeşim adamlar 11 sayı yayınlamadı mı ? daha ne istiyorsunuz ? devamını da başkası getirse ne olur... şeklindeki radikal kabullenmeleri ister...
İĞNE & ÇUVALDIZ

tommikser

HacıGeraltEmmi

Fuat Bey'in yazısının Türkçesi: (Böyle gerçekçi bir özeleştiri yaptığı için ayrıca teşekkür ediyorum)
Ben ne verirsem onu kabullenip boyun eğeceksin,
Ben bu işin piriyim, sen kimsin ki beni eleştiriyorsun,
Paran yoksa okuma arkadaş ben nasılsa senin ödeyeceğinin fazlasını parası olandan çıkarıyorum
Hatasız kul mu olur kardeşim, ben hataları tekrarlasam bile susup okuyacaksın, basmam yoksa görürsün gününü

rumar80

Bu kadar açık ve "net" belirtilen isteklerden sonra bize biat etmek düşer.  ;D

pizagor

Şu piyasayı döndüren 3.000-5.000 kişinin 20.000'e, 40.000'e çıkması için yayıncının kafa yormasını, aksiyon almasını bekler...

Çünkü herşeyin temelinde bu yatar, masrafı 3.000 değil 30.000 kişinin sırtına yüklenmesi okurun kaliteli baskı talebini de, düzgün çeviri isteğini de, uygun fiyatla çizgiroman satınalma beklentisini de olanaklı kılar...

Çizgiroman severler olarak biz okur sayısını nasıl artırabilirize Çizgi Roman sevgisi aşılayabilmek başlığında azıcık değinmiştik... İğne - çuvaldız diyor ya Fuat Aktüre, ki kendisi bu konudaki en kaydadeğer (ve sanırım tek) etkinlikleri yapan kişi, bu forumu takip eden yayıncılarımızın konu hakkında görüşleri nelerdir acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...