Top 10 : Çizgi Romanların En Vurucu Anı

Başlatan cankazmaci, 17 Temmuz, 2011, 15:34:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cankazmaci

No.10 - Spider-Man Hırsız'ı öldürüyor

Hırsız, Marvel serilerinin çoğunda isimsiz olarak karşımıza çıkar. Spider-Man'in karşısına ilk suçlu ve Ben Parker'ın katili olarak bilinir. Ben Parker'ı öldürdükten sonra Spider-Man onun izini sürerek yakalamış ve hapse göndermişti. Hapisten çıktıktan sonra adam kaçırma planları yapan Hırsız'ın planlarını boza Spider-Man onun gerçek kişiliğini, yani Ben Parker'ın yeğeni Peter Parker olduğunu söyleyince kalp krizinden ölür.

No.9 - Ozymandias New York'ta "Yaratık Tehdidi"ni yok ediyor

Watchmen, Alan Moore tarafından 1986'da yaratılmış 12 bölümlük çizgi roman serisidir. Alternatif Dünya'da cereyan eden hikayede süper kahramanlar birleşerek ABD'nin Vietnam savaşını kazanmasına yardım eder. Hikayenin başında ülke Sovyet Birliği'yle nükleer savaşın eşiğindedir. Yasadışı örgüt üyeleri ülkede terör estirirken bir çok süper kahraman da ya emekli olmuş ya da devlet için çalışıyor. Hikayenin sonunda ise Ozymandias, psişik şok dalgası ile New York'ta milyonları öldürecek istilacı yaratığı öldürüyor.

No.8 - Joker, Jason Todd'u havaya uçuruyor

İlk olarak 1983'te karşımıza çıkan Batman'in arkadaşı Jason Todd, ikinci Robin olarak da bilinmektedir. Serinin devamında çizgi romanın yaratıcıları okuyucularına Todd'un kaderini sorar. Oy çokluğuyla bir sonraki sayıda Todd'un ölümüne karar verilir. Bu sayıda Joker ile karşılaşan Todd kötü bir dayak yedikten sonra saatli bombanın yanına düşer ve ikili bu patlamada ölür.

No.7 - Magneto Wolverine'in adamantiumunu söküyor

X-Men serisinin 25. sayısında Magneto uzaydan dünyaya elektromanyetik dalga salınımı yapar. X-Men Magnetoyu arar, bulur ve efsanevi savaş başlar. Magneto'nun dikkati Prof. X ve Jean Grey'in telepatik saldırısıyla dağılınca Wolverine saldırır ve Magnetonun göğsüne "X" işareti çizer. Bu sırada Magneto manyetik güçleriyle Wolverine'i etkisiz hale getirir ve kemiklerini saran metal olan adamantium sökerek bedeninden çıkarır.

No.6 - Green Lantern - Green Arrow, Eroin hikayesi

70'lerin başında Dennis O'Neil ve Neal Adams, Green Lantern / Green Arrow serisini yarattı. Göreceli olarak kısa ömürlü bir işbirliğiydi ancak, Green Arrow'un radikalliği, Green Lantern'in ise liberalliğiyle sosyal ve politik konulara değinmesiyle övgü toplamıştı. Serinin 85-86. sayılarında Sidekick Speedy karakteri eroin bağımlısı olur. Bu sayı nedeniyle dönemin New York Belediye Başkanı John Lindsay'den tebrik mektubu alan yapımcılar buna rağmen gelen "çocuklar için kötü örnek" tepkileri nedeniyle basımın iptaline gider.

No.5 - Devrimci dergi - Yalnız Kurt ve Yavrusu

Yalnız Kurt ve Yavrusu Japon yazar Kazuo Koike ve sanatçı Goseki Kojima tarafından 1970'de yaratıldı. 1987'de ise ABD'de yayınlandı. Japonya'daki Tokugawa döneminin sade ve ürkütücü anlatımıyla ünlü eser güçlü ve efsanevi samuray hikayelerinden birini işliyor. Tarihsel doğruluğuyla da dikkat çekmişti.

No.4 - Bane Batman'i belini kırıyor

Knightfall, 1993-94 arasında yayımlanmış Batman hikayelerinin ana başlığıdır. Knightfall, Knightquest ve KnightsEnd bölümlerinden oluşur. Hikaye sabıkalı Bane'in Gotham'daki Arkham hapishanesinden bütün suçluları salıvermesiyle başlar. Plan hapisten kaçan Joker, Scarecrow ve Mad Hatter ile uğraşacak Batman'ı zayıf düşürmektir. Plan başarıya ulaşır ve Bane Batman'in gerçek kimliğini öğrenir. Nihayet yüzleşen iki hasmın savaşı ise Bane'in dizinde Batman'in belini kırmasıyla sonlanır.

No.3 - 1. Action Serisi

1. Action Serisi ilk olarak 1938'de DC Comics'in selefi National Allied Publications tarafından yayımlandı. İlk gerçek süper kahraman serisi ve Superman'in ilk ortaya çıktığı seri olarak bilinir. İlk sayısı 200 bin adet basılmıştır. Bu sayı ayda 1 milyona kadar ulaştı. Yaratıcıları Jerry Siegel ve Joe Shuster ilk sayıdaki sayfa başına 10 dolar, toplamda 130 dolar kazanmıştı. Ancak daha sonra bu dizinin hakları için milyonlarca dolarlık kontrat imzaladılar. İlk Superman filmi için de onlara 30 bin dolar ödenmişti.

No.2 - Gwen Stacy'nin ölümü

Gwen Stacy, Peter Parker'ın yani Spider Man'in ilk gerçek aşkıydı. İlk olarak 1965 senesinde basılmış 31. sayıda karşımıza çıkmıştı. 121. sayıda ise Green Goblin onu kaçırıp George Washington köprüsü kulesine saklamış, Spider-Man savaşmaya gelince ise onu köprüden aşağıya atmıştı. Tam bu anda ağıyla Stacy'yi ayağından yakalayan Spider-Man onu kurtardığını düşünürken yukarı çektiğinde öldüğünü farketmişti. Peter ise bu ölüme kendisinin neden olduğu için uzun süre kendisini suçlar.

No.1 - Superman'in ölümü

Süper kahramanların en ünlüsü Superman ölümle son kez 1992'deki 'Kıyamet'le karşılaştı. Serinin 75. sayısında. Burada Superman antik Krypton'dan gelen durdurulamaz ölüm canavarı Doomsday (Kıyamet Günü) ile savaşa girer. Metropolis sokaklarında güç gösterisi olarak gelişen savaşın nedeni Doomsday'in Metropolisi yok etme niyeti. Son güçlerine kadar birbiriyle savaşan hasımların ikisi de aldıkları yaralar nedeniyle ölür. Superman son anlarını Lois Lane'in kollarında geçirmektedir. Birkaç sayıda işlenen bu ölüm hikayesi tüm zamanların en çok satılan çizgi roman rekorunu elinde bulunduruyor.

Alıntıdır. :)

hennessy

elinize kolunuza sağlık süperman ın ölümünün ingilizce adı nedir bilen varmı hikayeyi araştıracağım da
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 17 Temmuz, 2011, 15:42:14
elinize kolunuza sağlık süperman ın ölümünün ingilizce adı nedir bilen varmı hikayeyi araştıracağım da

The Death of Superman - 1992

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Death_of_Superman

hanac

Darkopal

Evet, 1 Numara Yayıncılık tarafından yayınlanmıştı bu hikaye. Ancak sadece "Death of The Superman" yayınlandı, devamı yayınlanmadı.

rumar80

Alıntı yapılan: Darkopal - 17 Temmuz, 2011, 16:14:13
Evet, 1 Numara Yayıncılık tarafından yayınlanmıştı bu hikaye. Ancak sadece "Death of The Superman" yayınlandı, devamı yayınlanmadı.

Death of Superman ve world without Superman maceraları yayınlandı.
Return of Superman başlarken yayın durduruldu

rumar80

Biraz yorum verelim:,

Spiderman hırsızı öldürüyor

Hırsız Peter'ın sorumluluk kazanmasına neden olup hapise girer. Yıllar sonra hırsızın Ben amcanın evine neden girdiği ortaya çıkar. Orada eski bir mafya üyesine ait hazine saklıdır (ya da hırsız öyle bilmektedir) O gece evde kimse olmadığını düşünüp girer ama Ben ve May ile karşılaşınca Ben'i vurur.
   Yıllar sonra hapiste bu bilgiyi tanımadan Mysterio ile paylaşır. Mysterio da uzaylı kılığına girdirdiği haydutlarla Peter ve May yengesini tehdit eder.
    Son olarak Peter hırsız ile tekrar karşılaşır. Amazing Spider Man 200. sayıda en sonunda hırsıza Peter kimliğini açıklar ve hırsız kalp krizi geçirerek ölür.
    Bu son iki macera Bilka tarafından yayınlanmıştı

rumar80

Watchmen'i okuyalı uzuuun zaman oldu karıştırıyor olabilirim, ama Ozymandias'ın amacı ve yaptığı bu muydu?
   Carnage neredesin?

Carnage

Adrian Veidt yaratığı ışınladığı anda yaratık patlıyor. Medyumdan klonlanan dev beyni psişik şok dalgası tüm dünyaya yayılıyor ve tüm insanların zihnine uzaylıların saldırdığı yönünde görüntüler gidiyor. Bana H.G.Wells'in Dünyalar Savaşı öyküsünün ABD'deki bir radyoda okunduktan sonra paniğe kapılan Amerikalıları anımsatıyor. İşin daha tuhaf tarafı Adrian Veidt kısa bir süre önce nükleer silahlara karşı insanları uyaran uzaylıyı konu alan This Island Earth isimli filmi tekrar gösterime sokuyor. Başka bir yerde ise 2012 ile efsaneleri konu alan filmlerin kasıtlı olarak gösterime sokulduğu yönündeki bir iddia duymuştum. İlginç.

Watchmen incelemesini yazmak istiyorum ama bir türlü fırsat bulamıyorum. Uzun bir süredir ara vermiş durumdayım.

rumar80

Carnage gelmiş yetişmiş. Sağol Fatih