Avukat Ronny Barbo

Başlatan kültürelgüncel, 02 Ağustos, 2011, 13:55:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Bir dönem Milliyet gazetesi, Teksas ve Tommiks arkasında(bir hafta Tom, bir hafta Blek'le birlikte) vermiş Barbo adlı çizgi romanı. Bende iki maceralı (Otuz Yıl Sonra, Katil Robotlar) bir cildi var. Karelerin bölünüş ve çizim tarzıysa bana Akim'i hatırlatıyor.

Cildi yazın tekrar okuduğumda konular ilgi çekici geldi. Bizdeki kapaklarını Türk bir ressam çizmiş. Ama o çizimlerin aksine Avukat Ronny Barbo kavgacı bir tip değil. En azından okuduğum kadarıyla öyle, henüz elinde silah falan görmedim.

Kahramanın orijinal ismi, kimin elinden çıktığı ve Türkiye'de yayınlanan maceraları konusunda bilgi verebilecek olan var mı? Ayrıca sizler bu çizgi roman hakkında ne düşünüyorsunuz?

pearl jam

Hatırladım barboyu. Tek bir macerasını okumuştum sanırım. Değişik gelmişti beğenmiştim galiba  :)

kalidor

Satanist ayinli, erotik öğelerin olduğu bir çr olarak hatırlıyorum.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Milliyet baya bi sayisini vermisti sanki, oldukca da erotik bir cizgi romandi diye hatirliyorum (okudugum zaman yas 8-9 civari olsa gerek, belki bana erotik geliyordu, yanlisim varsa uyandirin :))

BAHADIR

Milliyet 96 sayfalık (sayfa sayısı yanlış olabilir) 5 tam macerasını verdi...Kitaplar essegesse'ler (Tom Miks - Teksas) ile arkalı önlü basılmıştı...Bende daha sonra bunları ayırıp şahıs cildi yaptırdım...Gayet de hoş oldu...Hikayeler de erotizm var mıydı?..Tartışılır ama şimdi yayınlanan çizgiromanlarla kıyaslandığında hiç bir şey yoktu bile...Bu gün o kadar kare Martin Amca'da da var... ;)

Karakterin orj. adı BALBOA;

Aşağıdan e-bay kapaklarına ulaşabilirsiniz...

http://stores.ebay.it/YAIMA-STORE/Balboa-/_i.html?_nkw=fumetti&_fsub=1933926018

Sevgiyle Kalın...

kültürelgüncel

Başta BAHADIR olmak üzere yanıt yazan herkese çok teşekkürler.
Barbo'daki erotizmden -özellikle satanist ayin sırasındakinden- başka internet sitelerinde de bahsedilmiş. Okuduğum iki macerada normal ölçülerde vardı, olsun da o kadar. Bu arada sayfa sayısı doğru, 96.

Unutmadan sorayım; bendeki ciltte kapakların bir bölümü gözükmüyor. Kapak ressamı kim?

Berkdinho

Karakter hakkındaki İtalyanca bilgilerin olduğu link de benden:
   http://it.wikipedia.org/wiki/Ronny_Ross
   Google çeviri yardımı ile anlayabildiğim kadarını aktarayım.İtalyancası bilen varsa yanlışlarımı düzeltebilir.
   Kahramanımızın yaratıcısı Sauro Pennacchioli'dir.1996'da 81. sayısı ile yayını sonlanmıştır.67. sayıya kadar Ronny Balboa olarak yayınlanmıştır.Bu sayıdan itibaren Ronny Ross olarak devam edip yayın hayatını bitirmiştir.Play Press Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.
   Adamımıza gelince; Kahramanımızın babası suçsuz olmasına rağmen idam cezasına çarptırılmış bunun üzerine avukat olmaya karar vermiş ve ölüm cezasından da hep nefret etmiştir.Annesini de erken yaşta kaybetmiş.Vietnam Savaşı'nda da yer almış galiba.
   Dostlarına gelecek olursak Arnod Schwarzenegger'den esinlenilen dedektif Cnut,Hemşire Debra ve bilgisayar uzmanı Adam.
   Seride yer alan diğer karakterlerse:
   Gazeteci Sonny, kahramanımızın düşmanı Yüzbaşı Simpson ve Ronny gibi avukat (?) Steve.
   Biraz kötü olduğunu biliyorum ama daha iyi bir tanıtım geldiği zaman mesajımı silebilirim.
The Right Man When Things Go Wrong

emre ozdamarlar

Gayet kral olmus hocam tanitim, eline saglik.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: Berkdinho - 02 Ağustos, 2011, 21:48:09
   Karakter hakkındaki İtalyanca bilgilerin olduğu link de benden:
   http://it.wikipedia.org/wiki/Ronny_Ross
   Google çeviri yardımı ile anlayabildiğim kadarını aktarayım.İtalyancası bilen varsa yanlışlarımı düzeltebilir.
   Kahramanımızın yaratıcısı Sauro Pennacchioli'dir.1996'da 81. sayısı ile yayını sonlanmıştır.67. sayıya kadar Ronny Balboa olarak yayınlanmıştır.Bu sayıdan itibaren Ronny Ross olarak devam edip yayın hayatını bitirmiştir.Play Press Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.
   Adamımıza gelince; Kahramanımızın babası suçsuz olmasına rağmen idam cezasına çarptırılmış bunun üzerine avukat olmaya karar vermiş ve ölüm cezasından da hep nefret etmiştir.Annesini de erken yaşta kaybetmiş.Vietnam Savaşı'nda da yer almış galiba.
   Dostlarına gelecek olursak Arnod Schwarzenegger'den esinlenilen dedektif Cnut,Hemşire Debra ve bilgisayar uzmanı Adam.
   Seride yer alan diğer karakterlerse:
   Gazeteci Sonny, kahramanımızın düşmanı Yüzbaşı Simpson ve Ronny gibi avukat (?) Steve.
   Biraz kötü olduğunu biliyorum ama daha iyi bir tanıtım geldiği zaman mesajımı silebilirim.
Teşekkürler Berkdinho. :) Bence de güzel tanıtım olmuş. Eline sağlık.

mutarad

İnternette "gezerken" Daha önce Meydan gazetesinin eki olarak galiba 6 sayı olarak verilmiş BAYBORA adlı bir dergiye rastladım. (Karaoğlan'ın babası ile tamamen isim benzerliği :) ) İnternetten biraz araştırdım ama Yazarı çizeri ile ilgili bir bilgiye rastlamadım. Kafama takıldı. Forumda bilen var mıdır? Bu çizgi roman İtalyan malı bir serinin "kahramanı türkçeleştirilmiş" hali mi yoksa yerli ama sonuca ulaşamayan bir çizgi roman denemesi mi?
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

Berkdinho

Meydan Gazetesi BAYBORA ismi ile yayımlamış ama Karaoğlan'ın Babası Baybora ile uzaktan yakından alakası olmayan avukat bir karakterdi.Ayrıntılı bilgi bu linkte mevcut:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3585.msg29188.html#msg29188

The Right Man When Things Go Wrong

hanac

Helal olsun Berk.

Ben unutmuştum, çok teşekkürler.

mutarad

Bilgilendirme için teşekkürler..
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...