Scalped - Çizgi Düşler

Başlatan emre ozdamarlar, 08 Eylül, 2011, 20:06:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

--------- DİKKAT SPOİLER İÇEREBİLİR ---------

SCALPED
Yazan: Jason Aaron
Çizen: R.M.Guera

Yardımcı çizerler: Davide Furno, Francesco Francavilla, Danijel Zezelj
Kapak Çizerleri : Jock, bazılarını Tim Bradstreet

Yayımlanma tarihleri: Amerika'da Ağustos 2007-Eylül 2012, Türkiye'de Ekim 2014-Ocak 2019 tarihleri arasında yayımlandı.
Yayınevi: Orijinali DC Comics  VERTIGO, Türkiye'de Çizgi Düşler tarafından yayımlandı. İlker Özer'e çok teşekkürler.
Altmış sayı. On cilt. 1200'den fazla sayfa.
Çeviri: Egemen  Görçek

Eserin okunması sırasında aldığım notları düzensiz olarak paylaşıyorum.

-KISA ÖZET: Amerikan Kızılderilileri... Arada zaferler de kazandılar beyazlara karşı... Katliamlara da uğradılar. Kutsal dağları, doğal kaynakları, çayırları, bizonları ellerinden alındı beyazlar tarafından. Sonra rezervasyonlara tıkıldılar. Daha sonra onların çocukları, torunları, genellikle işsiz, sosyal yardımlarla geçinen, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı yüksek oranlarda, şiddet ve cinayetlerin yaygın olduğu topluluklar haline geldiler... Bir kısmı, örgüt kurarak beyazlara direnmeyi seçti.

Harika bir kurguyla anlatılan limitli seride: Sioux yerlilerinin bir kolu olan Lakota Kızılderililerinin Güney Dakota'daki "Çayır Gülü" Kızılderili Yerleşkesinde, bu direnişçilerin oluşturduğu "Köpek Askerler Topluluğu" 1975 yılında iki FBI ajanını öldürür...Bu direniş örgütünün aktivisti Gina Bad Horse'un oğlu Dashiell Bad Horse (Kısaca "Dash"), henüz çocuk iken terkettiği yerleşkeye yıllar sonra bir FBI ajanı olarak geri döner. Brian K.Vaughan, Dash için şöyle yazmış: "Baş rolde, en az adı kadar klas, film noir kahramanı Dashiell Bad Horse var". Yerleşkeyi adeta Sezar gibi yöneten Şef Lincoln Red Crow'un yerel polisine katılır. Oysa onu oraya gönderen FBI Ajanı Nitz'in amacı 1975 yılından kalan hesabı kapatmaktır. Cinayetlerin gerçek suçlusunu bulamadığı için suçsuz birini müebbete mahkûm ettirmiştir. Bu kez Red Crow'u istemektedir. Dash'i köstebek olarak Red Crow'un suç örgütüne sokmuştur. Dash ise, adeta kaçtığı cehenneme geri dönmüş ve tam bir açmaza düşmüştür. Red Crow'un kızı ve çocukluk aşkı Carol bir fahişe olmuş, babasından intikam almak için yoluna çıkanla yatmaktadır. Dash'in,  annesi Gina ile ilişkisi de sancılıdır. Red Crow uyarmasına rağmen Carol'den uzak duramaz.

Carol

Dash, uyuşturucu, alkol ve yeni açılan kumarhane ile suç sarmalının içinde çırpınıp duracaktır. Yerel polis olarak çok adam döver, bazılarının kafasını kırar, bazılarını da öldürür. Red Crow'un güvenini kazanır. Sadece Red Crow'un sağ kolu Shunka ona güvenmez. Dash'in annesi Gina'nın öldürülmesi herşeyi alt üst eder. Dash başta aldırmasa da sonradan annesinin ölümünden dolayı çok sarsılır. Annesi Gina ile Red Crow eski sevgililerdir. Yerleşkede her karakterin bir hesabı ve bazılarının da kimsenin bilmesini istemediği sırları vardır. Çözülmesi gereken cinayetler... Adeta saplantı haline gelmiş intikam arzuları... Uğruna yerleşkeyi yakacak kadar büyük tutkular ve aşklar... Karakterlerin kanlarıyla girdikleri sınavlar sonucunda değişime ve dönüşüme uğramaları... Hepsi bu sarsıcı ve epik suç hikayesinde.

Dahiell Bad Horse. Kısaca:DASH

-"Scalped yazarı Jason Aaron Amerikalı. Bu ülkenin karnında büyüdüyseniz ancak, onun gibi yazabilirsiniz. Scalped, Jason'un bu ülkenin ilk sahipleri hakkında yazdığı tam anlamıyla Amerikalı Western-suç öyküsü."       Brian K.VAUGHAN

Jason Aaron , kendi yazdığı Scalped hikayesini "Kızılderili suç draması" olarak tanımlıyor.

JASON  AARON

-"Bu bir suç öyküsü. Tam olarak: Kesin olmak gerekirse, bir neo-western/politik/tarihi/yerli/çoook şiddetli/kara komedi suç öyküsü. Son yıllarda çıkmış en iyi yeni seri."         Garth ENNIS

-"Benim için Noir'in özü kaçınılmazlıktır. Noir: Toplum düzeninin entropisi, hepimizin kaçınılmaz çürümesidir. En iyi noir öyküler, size öylesine gerçekçi yaratılmış karakterler verirler ki gözlerinizi bir an bile onlardan alamazsınız ve onlar düşerler...düşerler...düşerler ve içinde bulundukları ortam o kadar gerçek gibi gelir ki koşarak oradan kaçmak istersiniz. İşte Scalped böyle bir noir."         Ed BRUBAKER

Ayrıca, noir'in yüreğini yakalamış Jason Aaron'un, bir zamanların gururlu halkının kaçınılmaz sonlarına doğru sendeleyerek ilerlemelerini çok gerçekçi olarak anlattığını belirtiyor Ed Brubaker.

-"Suç tabiatı gereği karanlıktır ve Aaron da suçu gerçekte olduğu gibi sunuyor bizlere. Karakterlerini sevmek zorunda değiliz ama onları anlıyoruz... Aaron konu açısından daha önce kullanılmamış muhteşem bir anlatım tekniği kullanıp geçmiş ve bugünü birden fazla öyküde öyle geçişlerle sunuyor ki en sonunda harika bir şekilde birleştiklerinde büyük bir keyif alıyoruz."  Jason STARR (Suç romanları yazarı)

-Jason Aaron ve R.M.Guera'nın eseri, ilerledikçe daha derin ve güçlü bir hal alıyor...ve insanın içinde çılgınca koşturup kemiklerini kemiren şeytanlarla kurtların bir kez daha yüzeye çıkmasını izleyin."   Matt FRACTION

-"Scalped uzun zamandır okuduğum en iyi şey. Karanlık, güzel ve çocuklara göre değil. Grafik öykü anlatıcılığının zirvesi."  Damon LINDELOF   (LOST'un yaratıcılarından)

Dash&Carol

-Hayatın acı gerçekleriyle cilveleşmiş olanların kendi tecrübelerinden de izler bulabileceği bir eser Scalped. Hayat kadar acı köy biberi tadında; yüreğinizi yakıyor. Macera içinde, olayların gelişimiyle beraber karakterler de değişiyor. Tek amacı yerleşkeden ayrılıp kızına daha iyi bir hayat sunmak olan Dino Poor Bear, eline o şans geçmesine rağmen yerleşkeyi terkedip yeni bir hayat kurmaya cesaret edemez ve kötü şeyler yapıp bir suçluya dönüşür. Kalleş ve acımasız bir insan olup çıkar. Sert Şef Red Crow, yaptığı kötü işleri bırakıp onurlu bir adama evrilir.

-Eserin yazarı Jason Aaron'un oğlunun adı, başroldeki kahramanla aynı: "Dash". Scalped, hayatına yön verdiği için oğluna bu adı koymuş. Ayrıca, gerçekten Gina Bad Horse adında bir kuzeni varmış. Kendini şöyle tanıtıyor: "Kansas'ta yaşayan Alabamalı herifin tekiyim. Geçmişimin büyük bir kısmı bu öyküye bağlanmış durumda." Jason Aaron, SCALPED başlığındaki kılıç ya da kurşun yarası gibi, ruhları ve bedenleri çizikler ve kesikler içinde kalmış pek çok gerçekçi ve acılı karakterle çok başarılı bir saga kurgulamış. Karakterlerin yaşadıkları olayların sarsıntısı, yer yer göz dolduran bir hüzün dalgası gibi okurun yüreğine yüreğine çarpıyor.

-Jason Aaron, eserin baş çizeri R.M.Guera'nın, İspanya'da yaşayan bir Sırp olduğunu belirttikten sonra onu şöyle anlatıyor: "Dahi. Deli. Olağanüstü bir çizer. Serinin ortak yaratıcısı olarak daha tutkulu, daha mantıklı birini düşünemiyorum. Yüz yüze karşılaşmadan dört yıl boyunca çalıştık ve bu hiçbirşeyi değiştirmedi. Bir şekilde her zaman aynı frekanstaydık."

-Jason Aaron'un sönsözünden, eserin devamının gelebileceği izlenimi edindim. Zaten sonu da devamı gelebilir gibi yazılmış.E serin tamamı için puanım:8.8/10.

PRAIRE ROSE YERLEŞKESİNDEN AYRILIYORSUNUZ

-Son söz yazarın: "Bu karakterleri ve onlara yaşattığım cehennemi çok özleyeceğim."

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Pederim.

KenParker

Tekrar basımı yapılsa da alsak

ZGeralt

Alıntı yapılan: KenParker - 24 Nisan, 2019, 09:10:26
Tekrar basımı yapılsa da alsak

Gördüğüm kadarıyla bütün ciltler halen piyasada bulunabiliyor. Hem internette hem çizgi roman dükkanlarında var.

ferzan

Dünkü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız dolayısıyla ilan edilmiş resmi tatili, Scalped serisinin 10 cildini de baştan sona kesintisiz okuyarak geçirdim...Öğleden sonra başladığım okumamın sona ermesi gece yarısını buldu...Sanıyorum yedinci okumam falandı ve yedinci kez neden bu seriyi bu kadar sevdiğimi, neden üreticilerine bu kadar hayran olduğumu ve neden bu eserin bende bir milat olduğunu bir kez daha anladım...

Çizgi Düşler edisyonu ile yaptığım ilk toplu okumaydı...Serinin ortalarına kadar bazı ufak tefek hatalar yer yer rahatsızlık verse de devamında çok göze batan bir şey olmadı...Bir yerde General Custer 'ın Cluster olmasını, Ajan Nitz 'in Fritz olmasını, mezar taşından 11 yaşında olduğunu anladığımız bir çocuğun bölümler ilerledikçe 12 ve 13 yaşında olarak ifade edilmesi ve her kitapta ölü çocuğun yaş almış olması gibi hatalar seri ilerledikçe azalarak bitti...Son ciltlere doğru kafa derisi yüzme üzerine olan bir bölümde, el yazısı hissiyatlı özgün kaligrafideki (orijinalinde de öyleydi) titiz yaklaşım da gözümden kaçmadı elbette...Bu görsel estetik ve birebir sadık kalma için bir okur olarak ayrıca teşekkür etmek isterim...Eleştirilecek kadar övülecek yerleri de var çünkü Çizgi Düşler edisyonunun...

Bir kez daha bu muhteşem seriyi ana dilimde ve eksiksiz okumama vesile olan Çizgi Düşler 'e teşekkür etmek isterim...Her cildinden ikişer tane almak ve en az birkaç arkadaşıma da birer adet aldırmak suretiyle ben de çok sevdiğim bu seriye ve yayıncısına karınca kararınca destek verebildiğimi umuyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

peder clemente

Katkılarınız için ben teşekkür ederim dostum Hanac. Resim boyutlarını düzenlemeniz, spoiler uyarısı, gerekli yerleri koyulaştıma, yazı düzenlemesi ile tanıtım daha güzel olmuş.

KenParker

Alıntı yapılan: ZGeralt - 24 Nisan, 2019, 09:46:29
Gördüğüm kadarıyla bütün ciltler halen piyasada bulunabiliyor. Hem internette hem çizgi roman dükkanlarında var.
Evet, teşekkürler, siparişi verdim bile

AU4

Kesinlikle alınıp okunulması ve kitaplıkta bulunulması gerekli bir seri.

pearl jam

Bana göre dünyanın en iyi çizgi romanı olan scalped 😎için  bir spoiler kırıntısına dahi tahammülüm olmadığı için başlığına bile girmiyorum bir süredir ama baktım Ferzan yazmış gönül rahatlığıyla girip okudum..spoiler a dikkat eden insan ne güzel ne yüce  bir insandır . Ben seriyi tamamlamak için dingin huzurlu ve telaşsız bir anımı kolluyorum hala

pizagor

Aralıksız bir okumayı hak ettiğini düşündüğümden, bu seriye on albümü de elimin altında görmeden başlamamaya karar vermiştim. İlk albümün yayınlanmasından beş yıl sonra şu sıralar okuyorum ve belki de hayatımda ilk defa bir seriyle ilgili spoiler okumak - duymak istemiyorum. Her albümle birlikte anlatıyla ilgili aldığım keyif katlanıyor. Her karakterin kendi hikayesinin nasıl derinleşeceğini, bugüne gelirken ne şekilde detaylanacağını ve bu hikayelerinin ayrı ayrı nasıl sonlanacağını merakla bekliyorum.

Okumayanların kesinlikle çok şey kaybedeceği bir seri, teşekkürler Çizgi Düşler.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Phyron

Mükemmel bir seri tüm yönleriyle dört dörtlük bir çalışma, başyapıt.

Kauss

Bugün ikinci okumamı tamamlamış bulunuyorum. İlk okumada seri Türkçe tamamlanmamıştı, ikinci okumada ise 10 ciltti birden okuma fırsatı buldum.
İlk okumada ilk bir kaç cilt seri kendini okutuyordu ama elim pek gitmiyordu. Bu sorunu ikinci aşamada aştım; seri su gibi akıp gitti. Jason Aaron gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Çizgi düşleri bu seriyi dilimize çevirip, tamamladığı için teşekkür etmeme rağmen baskısının daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Sonu benim istediğim gibi bitmese de, karakterlerin hikayelerine odaklanması tatmin ettiğini söyleyebilirim. İnşallah Çizgi Düşler 100 kurşunu da bitirirde, dilimizde tamamlanmış güzel bir eseri daha okumuş oluruz

İnancomic

10 kitap tümünü aldım ama her kitabın boyutu neredeyse farklı yayın evi matbaa kaynaklı demiş ama enteresan biri büyük biri küçük bir bende böyledir belki bilemiyorum