Bu çizgiromanları beğenemiyorum, çünkü ...

Başlatan drfuhrer, 12 Ekim, 2011, 16:22:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sefik

Alıntı yapılan: drfuhrer - 14 Ekim, 2011, 13:34:58
sevgili kurjak allah ömür verir de yaşarsak ve bir arada olursak bu forumda o zamana kadar;şöyle bi 10-20 yıl sonra tekrar konuşuruz:''aklında kalan yayınları bi saysana''diye...
bakalım bu adı geçen yayınlar hatırlanacak mı?
bu arada sevgili engin gül arkadaşımız olgunluk konusunda işi iyice abartmış:''çizgi romanlara kötü demek yavan-yanlış;iyi demek te yavan yanlış''diyerek...peki biz ne için buradayız arkadaşım?fikrimizi söylemeyelim mi?
Ben henuz Carava,Volto falan okumadigim icin acikcasi hicbir fikrim yok bu kitaplar hakkinda, o yuzden iyi ya da kotu diye bir yorum yapamam.
O yuzden 10 sene sonrasini bilemem ;)

hanac

bu arada sevgili engin gül arkadaşımız olgunluk konusunda işi iyice abartmış:''çizgi romanlara kötü demek yavan-yanlış;iyi demek te yavan yanlış''diyerek...peki biz ne için buradayız arkadaşım?fikrimizi söylemeyelim mi?

Engin adına konuşmuş olmayayım ama sanırım kastettiği şu idi;

Gerekçelerini yazın; Neden kötü, neden iyi ?

Sadece iyi-kötü yorumu yavan kalıyor.

Dikkat ederseniz konu başlığını ben hazırladım;

Bu çizgiromanları beğenemiyorum, çünkü ...

pizagor

Brendon ve Nathan Never'ın kulvarları aynı bana kalırsa... Tadına varan ancak yayının sürmesi için sayıca az, ufak bir grup ki ben de bu gruba dahilim Nathan'ın yeniden yayınlanmasını dört gözle bekler durumda. Brendon'ı da ilk Rodeo Strip ile tanımış, hikayeyi ve çizimlerini! çok beğenmiştim. Fumetti okur profiline çok uygun olmadığını düşündüğüm bu çizgiroman da sanıyorum Nathan gibi az sayıda çizgiroman okurunu mest etti.

Şahsi değerlendirmem :

Nathan Never ÇOK İYİDİR

Brendon İYİDİR

Gizli Yüz ORTA ŞEKER, BİRİSİNE MUTLAKA OKU DİYECEĞİM BİR ÇİZGİROMAN DEĞİL

V For Vendetta OLDUKÇA İYİDİR

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Başlık bence ne dememiz gerektiğini yeteri kadar açıklıyor.Sonuç olarak BENCE...

Sözlük anlamına baktığımız da bana göre,benim fikrime göre anlamını karşılıyor.Yani başkasının nasıl düşünmesi gerektiğini ve düşündüğü önemsemeyen bir kelimedir.

Bence dediğiniz zaman,falan filan kötüdür kabul edin demek benim fikrime göre sen bunu kabul etmelisin anlamına gelir ki buda sizin fikriniz değil,başkasının sizin dışınızda düşünmesi gerektiği anlamına gelir.

Başlıktan anlaşıldığı gibi fikrinizi hakaret etmediğiniz zaman doya doya diyebilirsiniz dostum.bu fikirler BENCE değil SİZCE olanlardır ve saygı duyarım.Kabul ettiklerim de olabilir etmediklerim de.

Yalnız sizi eleştiremem bunu da demem lazım.Kullandığınız BENCE kelimesi bunu engeller.Sonuç olarak sizin fikrinizdir ki sevmesem de kabul etmesem de saygı duyma mecburiyetini bana zorunlu kılar.

BENCE sınır şekilde fikrinizi savunabilirsiniz.Varsayalım eşcinsel içerikli bir yayın olsa ve siz buna SİZCE istediğiniz cevabı yazabilirsiniz.Bu sizcedir.Benim buna itirazım çok saçma olur çünkü o fikri değiştirmem çok zordur.Çünkü o sizin özel fikrinizdir.

Konuya, çizgi romana geri döndüğümde sizce olanlara sonsuz saygım var.Sadece bunun neden olduğunu merak ederim haberiniz olsun ;D Gerisine karışmak BENCE yanlış olur.

Saygılarımla....Sevgili dostum ;D

V

İyi ve kötü ayrımı ak ve kara gibi çok keskin ve net ayrımlar.Mahkemeler bile sanığı yargılarken suçun işlenmesine sebep olabilecek hafifletici sebepler var mı diye bakar.
Bir çizgi romanı her yönüyle değerlendirdim(konu.öykü,çizim,karekter portreleri,mekan-zaman ayrıntıları,edisyon,baskı kalitesi,kağıt kalitesi,kapağı vs.) hepsi de "0" not alır benden ayrıca "zararlı" manasında da anlaşılacak "kötü" veya bütün herşeyiyle dört-dörtlük ,"zararsız" anlamına da gelecek "iyi" sıfatlarıyla değerlendirmelerimizi yapmanın yavan-eksik ve hatta yanlış olacağı fikrimi yineliyorum.Kesin hüküm verirken adil olmak "olgunluksa" hüküm verirken "olgun olmak" gerekir bence.
"İstemem,eksik olsun.."

drfuhrer

ah ah...elimi kolumu bağladın yine güneşim :)

tommikser

Elini kolunu bağlamak istemezdim ama Türkçe izin vermiyo ne yapayım.

Şimdi Bence beğenmediklerimi diyeyim.

Tex'in ilk çizimlerinden hoşlanamadım,
EsseGesse tarihsel önemi dışında bana yavan geliyor,
Dylan Dog'u çok severim ama bazı çizimleri gerçekten vasat,
Hoz'un beğenmediğim çr leri vardı ama ÇEKİRDEK ile bunun sınırını yükseltti,
Demir baştan bir tek West ve Kızılmaske kalın cilt dişe dokunur,
Altın Madalyon itkisine gıcık olmaya başladım,PARASIZ KALDIM ARKADAAAAAAŞ.... ;D

omega red

sevgili kurjak allah ömür verir de yaşarsak ve bir arada olursak bu forumda o zamana kadar;şöyle bi 10-20 yıl sonra tekrar konuşuruz:''aklında kalan yayınları bi saysana''diye...
bakalım bu adı geçen yayınlar hatırlanacak mı?

kötü dediğiniz V for Vendetta yayınlanalı 25 sene oldu ve tüm dünyada çizgi roman klasikleri arasında kabul ediliyor.

Peyami

Alıntı Yap"zararlı" manasında da anlaşılacak "kötü" veya bütün herşeyiyle dört-dörtlük ,"zararsız" anlamına da gelecek "iyi" sıfatlarıyla değerlendirmelerimizi yapmanın yavan-eksik ve hatta yanlış olacağı fikrimi yineliyorum.Kesin hüküm verirken adil olmak "olgunluksa" hüküm verirken "olgun olmak" gerekir bence.

Aslında Engin dostumuz gibi sorunun kökünde yorumların yavan olmasının ve bu yorumların yavan olduğunun farkına varılmadan alımların bunlara dayandırılmasının olduğunu düşünüyorum. Zaten çok ÇR yayınlanmayan ülkemizde yeni yayınların forumlarda hiç değilse orta karar incelemelerinin yapılması gerekir. Biri "okudum iyiydi" ya da "çok kötüydü" deyince bu yavan bir yorum oluyor. Bunlar da olacaktır elbet, ama tercihlerimizi bu tarz yorumlara göre yapma yanlışına düşersek sonunda yanıltılmış gibi hissedebiliriz kendimizi.

Neden?
Diyelim ki, bir ÇR'ın grafikleri nefis ama konu berbat. Bu durumda senaryoya önem veren birisi nispeten tatmin olabilir ancak grafiklere önem veren birisi çok kötü olduğunu düşünecektir. Bunlar gibi pek çok faktör var kaliteyi belirleyen. Dolayısıyla bunlara ait "iyi" ya da "kötü" şeklindeki yorumlar, henüz okumamış olanlarda adil olmayan önyargılar oluşmasına sebep olabilir.

Aksiyon seven birisinin "iyi" film dediğine, ağır dramalardan hoşlanan birisinin "kötü" diyebilmesi gibi.

Son olarak bir ÇR'a "iyi" denmesi de "kötü" denmesi de açıkçası beni rahatsız etmez. Ama kendi tercihlerimi daha içidolu yorumları baz alarak yapmaya da özen gösteririm. Bu şekilde hayal kırıklığına uğrama riskimiz daha az olur.

Carnage

Alıntı yapılan: drfuhrer - 14 Ekim, 2011, 11:32:23
Peki, siz istediniz :)- V for vendetta...hayatımda gördüğüm en rahatsız edici görselliğe sahip çizimler.görüntü o kadar kirli ki....

Evet görsellik oldukça rahatsız edici. Sanırım sorun orijinali siyah beyaz olan bu çizgi romanın daha sonra renklendirilmesinden kaynaklanıyor. Onun dışında Lloyd'un çizimleri de pek olağanüstü değil. Ancak adamın Guy Fawkes fikrinin bulan kişi olduğunu ve Moore'un "İtiraf etmeliyim ki en müthiş fikir Dave'den geldi ve onun bu fikri benim kitabı yazmam için itici güç oldu"açıklamasını göz önünde bulundursak V for Vendetta Moore kadar Lloyd'un da dehasını içinde barındırır. Yazarının ismini tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan V for Vendetta kanımca Alan Moore'un en kaliteli ana konuya sahip olan eseri. Görselliği berbat olsa da,yarısı kadar kaliteli bulamadığım,Moore'un yerden yere vurduğu film uyarlamasının büyük bir fan kitlesi olan bu eser tekrar tekrar okunmayı hak eden az sayıda çizgi romandan biri olduğunu düşünüyorum.

drfuhrer

spiru arkadaşım,güdümlü füzeden kastettğim tam da bu:''şimdiden dünya çizgiroman klasikleri arasına girmiş''...işte bu cümle okuyucunun yorumlama yetisini;daha kitabı almadan esaret altına alıyor...eser kötü olsa bile,daha baştan belirli bir beğeni katsayısıyla alınıyor...

Gambit

bi cizgi romanin iyi ya da kotu olmasi sadece cizimi ya da renklendirilmesi ile degerlendirilemez tabii ki

kaldi ki v for vendetta nin kendine has bir renklendirmesi vardir ki bu benim hosuma bile gider mesela. Maus bu acidan cok daha kotudur. Cin ali gibi cizimleri vardir ama macerayi okuyunca hosunuza gider (diye dusunuyorum)

Bunu demis olmalkla birlikde yazilanlarin coguna katiliyorum

bence:

esse gesse artik cagimiza hitap etmiyor. Ben hala arada okurum bir iki macera ama cocuklugumu hatirlattigi icin sadece

Dylan dog hos ama hos oldugundan cok bos bir cizgiroman cunku hic ilerleyen bir hikaye yok ortada. Benzer sekilde zagor, mister no...gibi karakterler de buna dahil edilebilir.

DC ve marvel in daha once yazdigim gibi oldu, yeniden canlandi, yok kriz oldu gibi gerizekali basliklarini ve maceralarini da sevmiyorum. captain america oluyor niye ? satis artsin diye
2 ay sonra yine doguyor niye ? satis artsin diye

okuyucuyu salak yerine koyan tum yayinevlerinden nefret ediyorum

bunun yerine dampyr gibi mesela yavas ilerleyen bir konusu olan cizgiroman cok daha iyi, ya da yuruyen oluler gibi

cok daginik yazdim, kacayim daha dagilmadan

omega red

Alıntı yapılan: drfuhrer - 14 Ekim, 2011, 15:05:21
spiru arkadaşım,güdümlü füzeden kastettğim tam da bu:''şimdiden dünya çizgiroman klasikleri arasına girmiş''...işte bu cümle okuyucunun yorumlama yetisini;daha kitabı almadan esaret altına alıyor...eser kötü olsa bile,daha baştan belirli bir beğeni katsayısıyla alınıyor...

burada bir yönlendirme yok ki. dünyadaki milyonlarca çizgi roman okurunun ortak kanısı bu.
oscar almış filmleri izlemeyelim mi? grammy almış albumleri dinlemeyelim mi?
beğenir beğenmezsin o senin derdin ama "bakalım 20 sene sonra kim hatırlayacak" demek konudan haberdar olmayan birinin yorumu oluyor.

ümitkr

Alıntı yapılan: drfuhrer - 12 Ekim, 2011, 16:22:41
yeni tatlara ihtiyacımız var evet...ama sırf yeni bir çizgi roman diye de her okunanı övmemek lazım!
bakın herkesin zevki farklıdır ama dikkat ediyorum her çıkan yayın göklere çıkarılıyor ve de avrupada tutmuşsa;daha okumadan zaten beğenmeye hazır bir modda alıyor ve de okuyoruz.bu da yanlış...ismini vermeyeceğim bazı çizgi romanları forumdaki olumlu yorumlara güvenerek aldım ve okudum.inanın övülecek bir yanları yoktu.sonra açtım forumdaki yorumları okudum.yorumlar şöyleydi:
-''2.sayısını şimdiden beklemeye başladım''
-''teşekkürler falanca yayın evi,bizi bu yayınla buluşturduğunuz için v.s.''
yeni tat diye de her çıkan ama her çıkan çizgi romanlara da prim vermemek lazım...lütfen biraz seçici olalım!!!
aksi halde her yeni yayına abone olalım olsun bitsin....

Drfuhrer'e katılıyorum. Onun sevmediği her şey tu ve kakadır. Boş yere fikir alışverişinde bulunarak ikna yoluna gitmeyin. Ne deseniz hepsine yanıtı var ve herkesten daha iyi biliyor bu işleri. İkna olmak, esneklik göstermek, belli bir ortak noktada uzlaşmak gibi bir eğilimi yok!

Önerim gayet açıktır: Tüm yayınevleri ona danışsın ne basacakları konusunda, okurlar da ondan feyz alıp ne okumaları gerektiğini öğrensin! Drfuhrer'in sevmediği çizgi romanlar kahrolsun!

drfuhrer... Fuhrer... Führer... Hayl Führer!

İçinde drfuhrer yorumu olan başlıkları son okuyuşum, son kez muhatap alıp yanıt verişimdir! Aynı basmakalıp takıntılarla vakit kaybetmek istemiyorum... Evet, itiraf ediyorum, profildem çizgim bozuk, ben de kötüyüm!

SARACEN

Dr fuhrer başta yayınların adını vermek istememiş sonra ısrar üstüne vermiş bu sefer nasıl bu yayına kötü dersin şeklinde eleştiriye uğramış. Ben arkadaşa ve eleştirdiği yaklaşıma katılıyorum forumda tam hissedilmesede yeni çr iyidir eskilerin yayınlanması yenilerin önünde engeldir ve yeniler herşekilde desteklenmeli tarzında bir yaklaşım var. Bende bu yaklaşıma karşıyım mesela.
To Boldly Go Where No Man Has Gone Before