Kara Kıyıların Kraliçesi Geliyor!

Başlatan kalidor, 25 Kasım, 2011, 01:02:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

yani "godfather" filminin devam bölümünü sabahları yayınlanan "izdivaç programlarının" kadro ve teknik ekibiyle çek..ne alakası var ya  >:(   :(
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

omega red

Becky Clonan ilk defa beni conan okumaya heveslendiren bir çizerdi. vazgeçmeleri kötü olmuş.
Dark Horse'un amacı belli ki northlanders benzeri bir seri yapmak.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: gunessemerci - 29 Kasım, 2012, 10:00:35
Bırak orjinalini alıp okumayı internette görüp bir kaç sayfasını bile okuyamadan sinirle kapattım.O nasıl belit çizimidir arkadaş.Yani Conan'a saldıran cadılar bile ondan güzel.Cadı olarak çizilecek olsa bunu anlarımda Belit'i bu şekilde çizen zihniyeti anlayamam.Kalidor'un tüm dualarına katılıyorum.
evet güneş bu böyle olmaz..tamam persepolis,cenaze evi şenlik evi" v.s.'de çizer bize tamamen özgün anlayış ve anlatımıyla "bir çizgi roman çizdim ilgilenirseniz ben böyle anlattım buyurun" diyor.isteyen alıp okuyor ve metin- çizim birlikteliğinde tutarsızlık bulmuyor..üreticilerin bize sunduğu "gerçekliği" böyle kabulleniyor ve zevk alıyoruz..ancak "r.e.howard" öykü ve tiplerini ben milyonların algısına tamamen zıt yorumlayayım,çizeyim dersen olur mu..olur..ancak bundan beklentin farklı olacak..bir kere "conan" fanlarını tamamen sileceksin..yeni nesilden beklentin, bu çizgi ve anlatımla bir "efsane" yaratmaksa o zaman bekleyelim görelim..ama bana teklif bile edilmesin kalp kırarım ;)  ;D  ;D

yunusmeyra

birde deniyor ki "conan" 20 yaşlarının başlarında onun için böyle sıska..yahu "hiborya çağında" kaderi küçük yaşlardan itibaren hayatta kalmak için şekillenmiş "ne bulduysa yiyen ve en güç fiziksel şartlara dayanan" bir "bar bar"dan söz ediyoruz..gelin genç avusturyalı arnold'un yaşı 20'ye varmadan el bebek gül bebek hayatındaki vücut yapsına bakalım:

yunusmeyra

birde tam hatırlamıyorum ama "lal" yayınlarının çıkardığı "eerie" veya "creepy" dergilerinden birinin iç yazılarından birinde bu dergilerin amerika'da ki kapak illüstratörlerinden frank frazetta ile yapılan söyleşi var..orada laf conan tipine geliyor,frank'in "conan" oynayacak tipte aradığı özellikleri yansıtırken kendi çizdiği conan kapaklarındaki tiplemenin özellik ve görsel kaynaklarınada değinerek arnold tipi dışında bir tiplemeden bahseder...yani daha bıçkın,nerdeyse "ölümü" bire bir görmüş,"vahşeti" bire bir yaşayan bir tiptir bu..(yazıdaki satırları mealen yorumluyorum..) yani bir bronx'lu,amerikan kenar mahallerinin gözü kara ,yaralı,karanlık bakışlı ve insan irisi bir karışımı şeklinde...bugün ise "dark horse"un bizden razı olmamızı istediği tiplemeler ise neler.. ne desek boş..  >:(  :(

kalidor

Sıskalığını gençliğine vurmak pek mantıklı değil gerçekten de. Hadi yüz yapısı daha genç olabilir ama Conan'ın cılız olması kabullenecek birşey değil.  Olay tabi sadece vücut değil Tarkan Abi'nin de dediği gibi bıçkın bir adamdan çok essegesse sırıtışlı(Hasan Abi'nin zamanında yaptığı müthiş benzetme) (bkz) sinsi bir Conan var.

Bu maceranın öncesinde 50 fasiküllük Lal'in yayınladığı seri ile şimdi Marmara'nın yayınlamakta olduğu 25 fasiküllük Kimmerya serisi ve ardından 12 fasiküllük Roy Thomas'lı Road of Kings var. Dark Horse olaya kronolojik olarak yaklaşıyor. Bu durumda Conan 16-20 yaş arası daha gürbüz, Belit'li dönemler ise kaslar erimiş. Eeh bu da Belit tamam da o kadar erimez insan yaw :D Biz türk çizgiromanokuru olarak yılların süregelen serilerinde belki biraz muhafakarız ama yeni çizgiromanları da destekliyoruz.  Conanperver olmam sebebiyle bu seriye olabildiğince ılımlı bakmaya çalışmıştım ama Vasilis'in çizimlerinden sonra artık söyleyecek söz yok. Zaten o 2. kare tüm Conan forumlarında dalga konusu olmuş.  Tamam illa ayı gibi çizmesinler ama böyle de koskoca efsaneyi berbat ediyorlar.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Sizi bilmem ama ben Declan Shalvey ve James Harren'in cizimlerini begendim, ki kendilerini yillardir takip ediyorum zaten.

Bu artistler isteseler Conan'i kasli cizebilirler, ki buyuk firmalar icin calisan milyon tane cizer var mainstream kasli Conan cizebilecek, ama Becky Cloonan, James Harren gibi cizerlerin farki kendi imza stillerinin varligidir.

Gecen gun Mahmud Asrar basliginda yanilmiyorsam yunusmeyra arkadasimiz bundan bahsetmisti, Mahmud Asrar'in kendine has bir cizgisi olmayisindan. Becky Cloonan bu yuzden aranan bir cizer, bu yuzden Conan, Batman gibi buyuk isleri alabiliyor, cunku ne cizerse cizsin onun elinden ciktigini aninda anlayabiliyorsunuz.

Ben son tahlilde Dark Horse'un en dogrusunu yaptigina inaniyorum, adi sani duyulmamis, kasli Conan cizebilecek halihazirda fazlasiyla mevcut cizerleri kullanmiyor. Piyasada pek cok takipcisi olan Cloonan gibi bir isimle Conan projesine girip guzel reklam yapiyorlar.

Emin olun satislar bu bizim begenmedigimiz cizerler sayesinde daha yuksektir, ve bu stilize tarz ile daha fazla bayan okuyucu da Conan okumustur. Bu asiri kasli cizimlerin (90larda image sayesinde en costugu dönemdir) artik modasi gecti. Underground cizgi roman yukseliste, Fantagraphics, Top Shelf, Drawn and Quarterly gibi firmalar sayesinde, bu yuzden buyuk firmalar da bu yönde yatirimlar yapiyorlar.

Vertigo'dan cikan Sweet Tooth'un cizimlerine bir göz atin, anaokul cocugunun elinden cikmisa benziyor, ama o sayfalarin yazari ve cizeri Jeff Lemire ne uretse satar su anda. DC de boyle firsatlari kacirmiyor tabii.

yunusmeyra

şimdi,üstteki yazılarımızda da farklı,stilize çizgilere sahip çizerleri sevdiğimizi ve saygı duyduğumuzu,okuduğumuzu ve nedenlerini kısaca aktarmıştık..çizgi romanların en "foto reel" iddiasında bulunan çizerler ile "gerçekçi anatomi" ve desenleri kullandığı düşünülen çizerlerin bile en nihayet kendi "üslupları" ile "farklı gerçeklik algılarını" kağıda geçirdiklerini takip ediyoruz..iş zaten sadece daha kaslı çizmek konusu değildi..yukarda frank frazetta'nın "conan"ı oynayacak tip konusunda neden sadece "kas ve cüsseye" takılmayıp bunları daha da aşan bir "ifade"nin,vücut dilinin ve portre'nin arayışında olduğundan bahsetmiştik..işte bu yeni çizerlerde "esse gesse" tarzı sinsi gülüş var,panellerde akan kan var,bir belit bile var ama "bar bar" ifadesi yok ve bize önceki çizgi romanlarından alışkın olduğumuz "hiborya çağının" yangın yeri gerçekliğini yaşatmıyor diye hayıflanıyoruz..

HacıGeraltEmmi

Vasilis, Becky' e rahmet okutur cinsten ;D

rumar80

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 29 Kasım, 2012, 13:06:16

Vertigo'dan cikan Sweet Tooth'un cizimlerine bir göz atin, anaokul cocugunun elinden cikmisa benziyor, ama o sayfalarin yazari ve cizeri Jeff Lemire ne uretse satar su anda. DC de boyle firsatlari kacirmiyor tabii.

Yeri burası değil ama bahsetmeden geçemeyeceğim. Jeff Lemire DC'nin önem verdiği yazarlardan. Şu sıralar Farnkenstein Agent of S.H.A.D.E'i yazıyor, ama seri bitecek. Ancak Lemire kahramanını da alıp Justice League Dark'a geçiyor. Bir diğer projesi ise Green Arrow

darkwood

Barbar duruşu, iri cüssesi, kanlı canlı kavga sahneleri ve yanında yancı bir hatunu olmalı ki bu bizim bildiğimiz Conan olsun.
Bunların 2 tanesini çıkarırsan adı Conan da olsa benim için tamamen farklı bir karekter olur.

Darkwood Sakinleri..

kalidor

Sonuçta bir çizgiromanokuru olarak ne Emre ne Yunusmeyra ne de Abbas Abi kadar çizim işinden anlamam, ne ekol bilirim ne de trend. Ama bir Conanperver olarak bıçkın, vahşi ve Buscema'nın panter çevikliğindeki Conan'ı gibi bir barbar görmek istiyorum. 2014'te iyi kötü Arnold'lu bir filmden sonra Conan bu çizimlerle gündeme gelmesin.

Crom! Ölüleri Say...

s.b

Şu meşalelerin ışığının karanlığın içindeki raksedişine bakar mısınız. Adam çizmiş be kardeşim.
Bir de şimdiki cırtlak çizimlere bak. Güya Conan çiziyorlar. Yüüüürrrrrrrüüüüüüüüüüü bea!
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

connyapku

Iste conan bu.Nedir o son sayilar az daha zorlasalarmis yakari olucakmis.Bir daha boyle bir conan okuyamayiz bitti malesef.yeni cikanlarinda adi conan bir tek okuyamiyorum okumamda.

altay1944

Adamların elinden gelen bu .Daha iyisini beklemek saçmalık.Seri Türkçe yayınlansın evime sokmam.Barbarında bir karizması var .Bu ne çizim böyle.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ