The Wire

Başlatan emre ozdamarlar, 27 Kasım, 2011, 23:31:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Bu aralar izledigim bir dizi. 2. sezonunu bitirmek uzereyim. Siddetle tavsiye ediyorum. HBO yine muazzam bir is cikarmis.

2002-2008 yillari arasinda yayinlanmis bir Amerikan polisiye dizisi. Toplam 5 sezonu var.
Olaylar Baltimore'da gecmekte. Genelde uyusturucu ile savasa odakli ama polisin, devletin, burokrasinin ve daha pek cok kurumun da elestirisi, analizleri detaylica yapilmis.

Anlatilan hikayeler asiri gercekci (dizinin yazarlarindan birisi eski gazeteci, digeri eski bir dedektif), cok fazla karakter var. Bir sezonda veya bölumde, pek cok katmanda bir ton hikaye birbirine paralel devam ediyor. Diziyi izlerken aldigim tad dogrudan kaliteli bir roman okuyormusum hissi veriyor.

Lafi fazla uzatmadan ustad Alan Moore'un The Wire uzerine sözleri ile bitiriyorum tanitimi. Alan Moore genelde televizyonu fazlasiyla elestiren birisi, oturup saatlerce dizi izleyecek bir adam degil kesinlikle . Ama The Wire icin sunlari söylemis:
"The absolute pinnacle of anything I've seen recently has got to be The Wire. It's the most stunning piece of television that has ever come out of America, possibly the most stunning piece of television full-stop."
(kisacasi Amerika'dan cikmis en iyi yapim, hatta televizyonda yayinlanmis en iyi yapim diyor)

emre ozdamarlar

3. sezonunu biraz önce bitirdim, bugune kadar izledigim tum diziler arasinda acik ara en iyisi.

V

Gazı verdin Emre,izleyecek yeni bir dizim var artık. ;)
"İstemem,eksik olsun.."

Peyami

Zamanında epey methini duymuştum. Tüm sezonlar istifli olarak bir kaç yıldır bekliyor. Dizi kontenjanımda iyi bir boşluk açılırsa başlayacağım inşallah. En iyi ihtimalle yaza.

ErenKoyunoglu

Aldım o gazı sevgili Emre. İndirip atmıştım bir kenara. Hadi hayırlısı.

emre ozdamarlar

Dun 5. (ve son) sezonu bitirdim. Bi gun herhangi bi ulkenin basina diktatör olursam anayasanin 1. maddesini "Her vatandas The Wire'i izlemekle mukelleftir" seklinde degistiricem.

Her sezonda belirli bir tema var.
1. sezon, polis ve uyusturucu ile savas.
2. sezon, insan trafigi, limanlar da kacakcilik, liman iscisi sendikalarinin yeni dunya duzeninde ayakta kalabilmek icin yaptiklari kanunsuz isler.
3. sezon, uyusturucu parasi belediye ve is dunyasi yoluyla nasil aklanir, mafya ile siyaset nerede ic ice gecmeye baslar.
4. sezon, egitim sistemi ve yerel secimler
5. sezon, medya dunyasi
(tum sezonlarda suc, polis, uyusturucu, mafya vs. paralel öykulerde surekli devam ediyor)

Basit bir Amerikan polisiye dizisi gibi baslayip koca bir sehrin destanina dönusen bu dizinin yazarini da, yönetmenini de, oyuncularini da alnindan öpuyorum arkadas.

emre ozdamarlar

Herkes izleyene kadar bu basliga yazmaya devam edicem.

The Wire'in imdb notunun 9.6 oldugunu biliyor muydunuz? :) (oy veren kisi sayisi 53.759)

BAHADIR

Emre o kadar iyi gaz verdin ki başlamamak için zor duruyoruz ama...Şu ana kadar Prison ve Dexter'dan aldığım heyecanı hiç bir dizide bulamıyorum...O kurgu ve keyfi verebileceğine emin misin?...Yoksa Mentalist, Fringe,Flashpoint,Spartacus...Hatta ve hatta Mr. Monk eğlenerek izlediğim diziler...Bu keyfi The wire verir inşallah...

emre ozdamarlar

Abi Prison Break ve Dexter clifhangerlara bagli, sonraki bölumde ne olacagini merak ettirmek uzerine kurulu biraz.

Kurgu konusunda The Wire'in eline su dökebilecek bir yapim cikacagini sanmiyorum. Bi ton hikayeyi paralel anlatiyor, koca bir sehrin her yerini izleyiciye gezdiriyor.

The Wire 66 saatlik bir sinema filmi gibi birsey, öne cikan hic bir karakter yok, ayni anda 50 tane karakteri takip edeceksiniz, politikacisi, mafyasi, polisi, ögretmeni vs. olaylar cok hizli gelismiyor, dedigim gibi kaliteli bir roman okuyormussunuz tadi veriyor bu dizi. Özellikle ilk sezona baslayip 4-5 bölum izleyip sikilan, karakterlerin icine giremeyen pek cok kisi oldugunu biliyorum. Ama sabredip izlerseniz bagimlisi olacaksiniz bastan söyleyeyim.

Hem Time hem de Newsweek dergileri tarafindan gectigimiz 10 yilin en iyi dizisi secilmis bir yapimdan bahsediyoruz bunu da belirtmeden gecmeyelim :)

http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1949837_1948607,00.html

http://2010.newsweek.com/top-10/best-tv-dramas/the-wire.html

alan ford

Haftasonu başlıyorum bu diziye. Daha önce 1 2 kere televizyonda denk gelmiş ama es geçmiştim. Bakalım neler kaçırmışım.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

NIC

Bende kesinlikle tavsiye ediyorum bu diziyi,aslında dizi değil gerçek hayatın ta kendisi.Bu sene imdb'de araştırma yaparken tesadüf denk gelince bir izleyim dedim,başta hemen adapte olunmuyor ama zamanla kanser virüsü gibi yayılıyor.Hanım sevmediği için o olmayınca izliyorum,o varken Fringe'e talim mecburen  :'(

emre ozdamarlar

Herkese guzel bi haftasonu diliyorum, bunun yaninda propagandama devam ediyorum.

The Wire'in Amerika'da cesitli universitelerde ders olarak okutuldugunu biliyor muydunuz? :)
Konuyla ilgili haber:
http://www.slate.com/articles/arts/culturebox/2010/03/this_will_be_on_the_midterm_you_feel_me.html

tommikser

Ben sizin gazınızla sanırım haftaya izlemeye başlarım.Bende once upon a time izliyorum.Acaip sağlam bir dizi yapmış adamlar.Bende tavsiye ederim ;D

alan ford

İkinci sezona başladık dün . Emre'nin dediği gibi muhteşem bir dizi. Kurgusu, hikayeleri , oyunculukları her şeyiyle dört dörtlük. Jenerik müziği de ayrı bir güzel. İlk sezonda Blind Boys of Alabama'nın söylediği şarkıyı , ikinci sezonda sahibinden dinliyoruz. Alemin şahsına münhasır sesi Tom Waits bizzat mikrofonda Way Down in the Hole'u söylüyor.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

O sarki her sezonda farkli bir yorumla karsiniza cikacak Doga hocam. Hepsine ayri hasta olacaksiniz :)