Yayıncılar kitap basarken hangi kaynağı kullanıyor ?

Başlatan altay1944, 04 Mart, 2012, 13:38:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Bir kitap piyasada  30-35 TL ye satılıyorsa kusura bakmayın ama yayıncı CD parasını da versin. Ha 1950 lerde basılmış CD si ya da orijinal baskı filmi olmayan kitaplar için bir şey demiyorum.

DAMPYR

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 04 Mart, 2012, 23:05:19
Arkadaşlar öncelikle hiçbir yayıncı kötü baskılı bir kitap çıkartmak istemez.
Sorunları maddeleyerek anlatayım.
1: Öncelikle yayınını yapacağınız kitap diyelim 1950 lerin tommiksi .O yıllarda teknoloji ortada telif firması size kitabın orjinalini bile veremiyor ancak suyunun suyu 3 veya 4üncü baskısını verebiliyor ve sizde bundan tarayarak çok ta zaman harcayarak kağıtta oluşan sararmaları vs. temizliyorsunuz.Herşey tamam da ilk baskıdan yapılsa biraz daha düzgün net olabilir ama siz 3 veye 4 baskıdan tarama yaptığınızdan ne kadar temizlerseniz temizleyin çizgilerde kopmalar solmalar oluyor .
2: Ve herşey bitti baskıya gireceksiniz .Fakat daha büyük bir sorun var çizgi roman basılmayan bir matbaada handikap büyük nedenmi baskıyı yapacak usta alışmış roman daki düz yazıya göre mürekkep vermeye çizgi romana da aynı baskıyı yapınca ya soluk çıkıyor yada fazla mürekkep verincede arka veriyor.
3:Kalın kağıda ğeçince en azından usta fazla sorun yaşamıyor ama bu seferde kitap kalınlaşıyor sırt tutmuyor şişme oluyor cilt atıyor vs.
4:Dolayısıyla matbacının çizgi romanı düzgün basma aşaması birkaç baskı sürebiliyor ve tabi sizlerden eleştiriler de geliyor.
5:Sonuç yayıncı çok iyi meteryal bulmalı - matbadaki usta çok iyi olmalı: çin malı mürekkep kullanılmamalı tabi bu faktörü bilme şansınız sıfır vs. vs.
İşte yayıncıların önündeki bir çok problemden sadece küçük bir bölümü.
böylece Tombraks 8 'deki gölge sorununun nereden kaynaklandığı anlaşıldı.... :-\ :) ;)

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 05 Mart, 2012, 11:35:52böylece Tombraks 8 'deki gölge sorununun nereden kaynaklandığı anlaşıldı.... :-\ :) ;)

Tamam da Hoz Comics Tom Braks 8 den önce hiç çizgi roman bastırmadı mı?
Seri tamamlayan yayın evi diye övdüğümüz Tommiks, Teksas ve Swing'i eksiksiz tamamlayan Hoz her sayıyı farklı bir matbaada mı basıyor. Ben Tom Braks 8 i görünce almadım ve elimdeki 6 sayıyı da elden çıkarmaya karar verdim.
Yahu bir sayıyı gerekirse zarar edip yeniden basmak çok mu zor ? Bu bence okuyucuya saygının gereği.