Hangi Bilimkurgu Kitabı ?

Başlatan tommikser, 08 Mayıs, 2012, 10:58:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Bunu da ekledim abi az kaldı batacağım ;D

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 09 Nisan, 2014, 16:28:20
  benim yok ama tavsiye vermeden duramayan bir bünyem var, son yıllarda okuduğum en çarpıcı en etkileyici romanlardan biri Serçe. Gerçi okuyalı çok yıl oldu ve artık eskisi kadar çok bilim kurgu okumuyorum ama her türlü ilk beşe girecek bir kitap, bilim kurgunun zihin açıcı örneklerinden. bkz .http://www.idefix.com/kitap/serce-mary-doria-russell/tanim.asp?sid=SHXB6E0M68NTKRKWFSWJ

Konusuna bayıldım.

Ben de satın alacağım.

kadri kerem

Ray Bradbury deyince akan sular durur benim için. Fahrenheit 451 ve öykü kitaplarını tavsiye ederim. Bradbury ne yazdıysa büyük bir keyif ve kıskançlıkla okurum. Philip Dick'e de (tek bir romanını okumama rağmen) büyük bir hayranlığım vardır. Bilim Kurgunun Kahinleri belgesinde beni en etkileyen bölüm Dick'e ayrılandır. Kaç kez izledim sayısını unuttum. Yakın  bir zamanda Toplu Öyküleri'ni aldım. Bu arada okuduğum tek romanı da Androidler Elektirikli Koyun Düşler mi? idi. Yalnız 6 45 baskısı çok kötü. Yazım yanlışlarıyla dolu. Kapağı da hiç hoşuma gitmedi. Başka bir yayınevinden çıktı mı bilmiyorum.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: tommikser - 09 Nisan, 2014, 16:53:42
Bunu da ekledim abi az kaldı batacağım ;D
sayın Semerci son 3-4 ayda en az 1000 kitap aldığınızı biliyorum ;) (çizgi roman,roman v.s. işta altın madalyon kayıtları ortada  :o ).. sonrada okuyamadığım ve önümüzdeki 10 sene ,kapağına el süremeyeceğim 2000 kitabım raflarda duruyor diye hayıflanacaksınız  :D  ;D
aynı durum sayın V ve sayın Hanac ve diğer sayın forum dostlarımızda da geçerli  ;) forumda yaygın bir "bibliyofil" durumu var galiba  ::)  ;D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

tommikser

Abi iyi saatlerde olursam 500-600 sayfalık kitap 3-4 gün sürüyor.Dediğin gibi bu ara çok kitap aldım ama elimden geldiğince okuyorum.Arada daraldığım bıraktığım oluyor.İnsan istemiyor herhalde.Bu hafta Gülün Adı'nı okuyorum.Bana göre uzun sürdü.Son 100 sayfa falan kaldı.Onu bitirirsem 1999 kitap falan kalmış olacak :D

tommikser

Merak edip aldığım ve okumaya daha sıra gelmeyen kitaplardan biri de Silo:

Yakın bir gelecekte, yeryüzü zehirli gazlardan yaşanmaz hâldedir. İnsanlar dünyanın hayli sınırlı bir bölümünü, yaşadıkları çok katlı yeraltı silosunun en üst katındaki ekranlardan seyretmektedirler. Yasalar gereği bu tek görüntüyle yetinip yeryüzü hakkında hiçbir meraka kapılmaksızın yeraltına gömülü olarak, âdeta kapana kısılmış hâlde yaşamlarını sürdürürler. Zaten silodaki hayat da ancak sorgusuz ve sualsiz yaşandığında katlanılabilirdir. Ama bir de yaşadıkları hayatın gerçekliğinden şüphe duyup dışarısı hakkında sorgulamalar yapanlar vardır ki onlar bir daha asla uyanamayacakları bir kâbusun ortasında bulurlar kendilerini.
(Tanıtım Bülteninden)

alan ford

Alıntı yapılan: kadri kerem - 09 Nisan, 2014, 22:14:55
Ray Bradbury deyince akan sular durur benim için. Fahrenheit 451 ve öykü kitaplarını tavsiye ederim. Bradbury ne yazdıysa büyük bir keyif ve kıskançlıkla okurum. Philip Dick'e de (tek bir romanını okumama rağmen) büyük bir hayranlığım vardır. Bilim Kurgunun Kahinleri belgesinde beni en etkileyen bölüm Dick'e ayrılandır. Kaç kez izledim sayısını unuttum. Yakın  bir zamanda Toplu Öyküleri'ni aldım. Bu arada okuduğum tek romanı da Androidler Elektirikli Koyun Düşler mi? idi. Yalnız 6 45 baskısı çok kötü. Yazım yanlışlarıyla dolu. Kapağı da hiç hoşuma gitmedi. Başka bir yayınevinden çıktı mı bilmiyorum.

Yıllar önce Sarmal yayınevinden Bıçak Sırtı adıyla yayımlandı. Ben okuyalı neredeyse 20 yıl oldu ama çevirinin dili kötü değildi diye hatırlıyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Son 10-15 yılda post-apokaliptik romanlar, diziler, filmler bayağı arttı, takipçisi de çok. Silo'nun da yakında bir filmi gelir herhalde.
Crom! Ölüleri Say...

afu

Alıntı yapılan: tommikser - 10 Nisan, 2014, 07:02:35
Merak edip aldığım ve okumaya daha sıra gelmeyen kitaplardan biri de Silo:

Yakın bir gelecekte, yeryüzü zehirli gazlardan yaşanmaz hâldedir. İnsanlar dünyanın hayli sınırlı bir bölümünü, yaşadıkları çok katlı yeraltı silosunun en üst katındaki ekranlardan seyretmektedirler. Yasalar gereği bu tek görüntüyle yetinip yeryüzü hakkında hiçbir meraka kapılmaksızın yeraltına gömülü olarak, âdeta kapana kısılmış hâlde yaşamlarını sürdürürler. Zaten silodaki hayat da ancak sorgusuz ve sualsiz yaşandığında katlanılabilirdir. Ama bir de yaşadıkları hayatın gerçekliğinden şüphe duyup dışarısı hakkında sorgulamalar yapanlar vardır ki onlar bir daha asla uyanamayacakları bir kâbusun ortasında bulurlar kendilerini.
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar kitabı yazmadan önce Türkiye'de bulunmuş mu çok merak ettim?  :o

hanac

Alıntı yapılan: afu - 10 Nisan, 2014, 08:55:25
Yazar kitabı yazmadan önce Türkiye'de bulunmuş mu çok merak ettim?  :o

Ayrıca bu bir üçlemenin birinci kitabı imiş.

Diğer 2 kitap çıkmadan almam.

Demek ki er zaman gaza gelmiyoruz  :)

alan ford

Bilim kurgunun taçsız kraliçesi , Taocu , anarşik yazar Ursula Leguin ABD Ulusal Kitap Ödülleri'nin  2014 "Amerikan Edebiyatı'na Seçkin Katkı Madalyası"nı 19 Kasım'da aldı. Sunuş konuşmasını Neil Gaiman'ın yaptığı ödül töreninde Ursula Le Guin harika bir konuşma yapmış ve sağolsun birileri bu konuşmayı türkçeleştirmiş . Buyurun :

"Teşekkür ederim Neil* ve bu güzel ödülü verenler, yürekten teşekkürler.

Ailem, temsilcim, editörlerim biliyorlar ki burada bulunmam, benim olduğu kadar onların da yapıp etmelerinin sonucu, bu ödül benim olduğu kadar onların da ödülü. Ve bu ödülü, edebiyattan onca zamandır dışlanan bütün yazarlar, sevgili fantastik kurgu ve bilimkurgu yazarı dostlarım -güzel ödüllerin son 50 yıldır gerçekçi denenlere gidişini izleyen imgelemin yazarları- için sevinçle kabul ediyor ve onlarla paylaşıyorum.

Bence, şu anki yaşayışımızın alternatiflerini görebilen, korkuya kapılmış toplumumuzun ve takıntılı teknolojilerinin içyüzünü varoluşun başka yollarına kadar görebilen ve hatta umut için gerçek dayanaklar hayal edebilen yazarların seslerini isteyeceğimiz zor zamanlar geliyor. Özgürlüğü anımsayabilecek yazarlara ihtiyaç duyacağız. Şairlere, hayalperestlere: Daha büyük bir gerçekliğin gerçekçilerine.

Şu an, bence bir piyasa metasının üretimiyle sanat pratiği arasındaki farkı bilen yazarlara ihtiyacımız var. Şirket kârını ve reklam gelirini maksimize etmek için satış stratejilerine uygun yazılı malzemeler geliştirmek, sorumlu kitap yayıncılığıyla ve yazarlıkla pek de aynı şey değil. (Teşekkür ederim alkışlayan cesur kişiler.)

Yine de yazı işleri üzerindeki kontrolün satış birimlerine verildiğini görüyorum; kendi yayıncılarımın, şapşal bir cehalet ve açgözlülük paniğiyle, bir elektronik kitap için halk kütüphanelerinden, müşterilerinden istediklerinin altı, yedi katı para istediklerini görüyorum. Bir vurguncunun bir yayıncıyı itaatsizliği için cezalandırdığını, yazarların şirket fetvalarıyla tehdit edildiğini daha yeni gördük; ve görüyorum ki birçoğumuz, kitapları yazan, kitapları yapan üreticiler, bunu kabul ediyoruz. Meta vurguncularının bizi deodoran gibi satmasını ve neyi yayınlayıp neyi yazacağımızı söylemelerini. (Ben de seni seviyorum, canım.)

Kitaplar, biliyorsunuz, sadece meta değildir. Kâr güdüsü, çoğu kez sanatın amaçlarıyla çatışır. Kapitalizm içinde yaşıyoruz. İktidarından kaçılamaz gibi geliyor. Kralların ilahi kudreti de öyle geliyordu. Her türlü insan iktidarına insanlar tarafından direnilebilir ve bu iktidar değiştirilebilir. Direniş ve değişim çoğu kez sanatta başlar ve daha da çok bizim sanatımızda -sözcüklerin sanatında- başlar.

Uzun, iyi bir kariyerim oldu. Yalnız değildim. Şimdi burada, kariyerimin sonunda, Amerikan edebiyatının satılıp ortada bırakıldığını görmek istemiyorum. Biz hayatını yazarak ve yayıncılık yaparak kazananlar, hasıladan hakkımıza düşen payı istiyoruz -bunu talep etmeliyiz. Ama bizim güzel ödülümüzün adı kâr değil. Onun adı özgürlük."

Le Guin'in İngilizce konuşmasını Parker Higgins metne döktü; electricliterature.com yayınladı; Tolga Korkut Türkçeleştirdi.
dül Le Guin'e "Amerikan edebiyatı üzerindeki dönüştürücü etkisi" nedeniyle verildi.

Kaynak : bianet.org
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Ellleri öpulesi kadin. Ursula teyze 10 numara bi insan.

pizagor

Okurken tüylerim diken diken oldu. Nasıl sokmuş lafları ardarda! İliştirilmiş sanat ve sanatçılara herhangi bir etkisi olmayacaktır illa ki ama en azından tarihe bu notu da düşmüş.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

noir

Bugün kitap fuarından fahrenheit 451ve gelecekbilim kongresi aldım, stanislaw lem diğer kitaplarınıda alacağım, mülksüzleri de alacaktım ancak metis yayınları %20 indirim yapmıştı internette daha ucuzdur. İthaki bir uzay efsanesini 2016 da tekrar basacakmış, vakıf serisinide basacaklarmış ancak telif hakları türkçeye çevirilmesi felan ancak 2016 sonlarına yetişirmiş

tommikser

Silo'nun devamı VARDİYA çıkmış bulunuyor.Merak edenlere.Fuarda şu anda alınabiliyormuş.