En iyi 10 çizgi roman rekabeti

Başlatan haysat, 03 Haziran, 2012, 10:34:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

En iyi 10 çizgi roman rekabeti

Bir çizgi romanın gücünü belirleyen ve yükselten en önemli şeylerden biri de hikayenin başkahramanının zorlu 'baş düşmanı'dır. Çizgi roman sevenlerin yakından takip ettiği ABD'li internet sitesi Newsarama.com gelmiş geçmiş en iyi 10 çizgi roman rekabetini seçmiş. Listeyi sizin için derledik...

KAAN KAVUŞAN
kaan.kavusan@aksam.com.tr  / 02 Haziran 2012 Cumartesi - Akşam gazetesi CUMARTESİ ekinde yayınlanmıştır.

Çizgi romanlarda her zaman başkahramanlar ilgi çekmesine rağmen, birçok çizgi kahraman yaratan çizgi roman yazarı Stan Lee'ye göre, bir çizgi romanın başarısını belirleyen en büyük unsurlardan biri de başkahramanın baş düşmanıdır. Baş düşman kahramanı zorlayacak ki gücü sınansın. Joker gibi bir düşman olmadan Batman bu kadar güçlü görünebilir mi, ya da Venom olmadan Örümcek Adam? Newsarama.com adlı internet sitesi en iyi çizgi roman rekabetini seçmiş ve rekabet içinde baş düşman olmaya en yakın isimler hesaba katılmış...               
İşte sitenin seçtiği en iyi 10 rekabet...

10- Snake Eyes-Storm Shadow
Çizgi romana aktarılmadan önce G.I. Joe isimli çizgi filmde görünen ikilinin mücadelesi oldukça haşin. Rekabetlerini bu kadar önemli kılan ne derseniz, yazıyla tura gibi olmaları. Bir bütünün iki ayrı yüzü. Aynı ortamda yetişen iki ninja'dan Storm Shadow ustasını öldürüyor. Snake Eyes 'sessizlik andı' içiyor. İkilinin kılıçlı dövüşleri hep nefes kesiyor.
Çizgi roman: Snake Eyes vs. Storm Shadow
Yayıncı: IDW

9- Kaptan Amerika-Kızıl Kurukafa
İki milliyetçi simge. Biri Amerikan bayrağının renklerini, diğer ise Nazi üniformasını taşıyor. Daha II. Dünya Savaşı yıllarında doğan bu ikilinin rekabeti aynı zamanda ulusların çarpışması simgeliyordu. Elbette ki Amerikan çizgileriyle çizilen Kaptan Amerika 'iyilerin' tarafındaydı. Kızıl Kurukafa ise haşin ve gaddar Nazi imajına 'yakışır' bir korku salıyordu...
Çizgi roman: Kaptan Amerika   
Yayıncı: Marvel

8- Karanlık-Angelus
Çizgi roman dünyasında iyilik ve kötülük, birçok defa karanlık ve aydınlık olarak tasvir edilmiştir. Top Cow evreninde Tanrı, İncil'deki gibi 'şimdi ışık olsun' dediğinde Karanlık'ı kızdırmış olmalı. Işık Meleği Angelus ise bu öfkeye karşı koyabilecek yegane dişi. Asırlardır kozlarını paylaşan ikili aslında oldukça benzer tabiatlarıyla savaşırken dünyaya aynı oranda zarar veriyorlar. Ama ışık ve karanlığın savaşı bu ne de olsa, hiç bitmiyor.
Çizgi roman: Witchblade
Yayıncı: Top Cow

7- Mr. Fantastic-Dr. Doom
Fantastik Dörtlü'nün lideri ve bayrak adamı Mr. Fantastic'in en büyük düşmanı Dr. Doom çizgi roman aleminin en karizmatik baş düşmanlarından birisi. Metal maskesi ve giydiği elbiseyle neredeyse bir Sith Lordu karizmasında olan Dr. Doom her zaman başa bela açabilecek bir zeka kapasitesine sahip. Öyle ki bu zeka bir bilim adamı olan Reed Richards'la yani Mr. Fantastic ile yarışabilecek seviyede.
Çizgi roman: Fantastik Dörtlü

6- Harika Kadın-Hera
Geçtiğimiz yıllar boyunca Harika Kadın'ın dövüşmediği suçlu, yenmediği düşman kalmadı fakat DC'nin son serisinde Harika Kadın güçlü bir baş düşman edindi. Bu baş düşman Zeus'un karısı Hera'dan başkası değil. Hera'nın nefretini kazanmasının sebebiyse Zeus'un Amazon Kraliçesi Hippolyte'tan gelen gayrimeşru çocuğu olması. Harika Kadın'ın Hera ile meselesi ise Tanrıça'nın Amazonlar'ı yakıp yıkmasından.
Çizgi roman: Harika Kadın
Yayıncı: DC

5- Wolverine-Sabretooth
İki kontrolsüz güç. İki hayvani içgüdü sahibi. İkisi de serseri ve ikisi de kendi kendini iyileştirebilme yeteneğine sahip. Geçen bunca yılda birlikte savaşmak zorunda kaldılar, bazen aynı doğrultuda yürüdüler fakat her seferinde en sonunda kaba kuvvetin tavan yaptığı dövüşlerde karşı karşıya geldiler. Çoğu zaman Wolverine'in çelik pençeleri, Sabertooth'un kemik pençelerine üstün geldi. İkilinin hızlı ve çevik dövüşleri çizgi roman tarihinin klasiklerinden.
Çizgi roman: X-Men

4- Rick Grimes-Vali
The Walking Dead'deki en büyük çekişme Rick ile zombiler arasında olan mücadele değildi. En büyük mücadele Rick ve diğer insanlar arasındaydı. İkisi de aynı saflarda olsalar da Rick'in en çok kapıştığı ve ters düştüğü isim Vali'ydi. Vali de Rick gibi bir grup insanın başında ve güç çekişmesi yaşanması kaçınılmaz. İkilinin birbirine ters yöntemleri çizgi romana dinamizm katıyor.
Çizgi roman: The Walking Dead
Yayıncı: Image

3- Batman-Joker
'Böyle yarasa gibi giyindiğin için kafadan kontak olmasın' deyip ölesiye gülüyordu bir bölümde Joker. Haksız da değildi. Binaların arasından atlayıp zıplamak, hiçbir süper güce sahip olmadan süper kahraman profili çizmek 'deli' işi. Bu eşleşmeyi bu kadar güzel kılan da bu zaten. Deliler karşı karşıya. Hiç beklenmedik planlar akıllarda dolaşıyor. Batman ve Joker her zaman birbirlerinin açığını arıyor.
Çizgi roman: Batman

2- Örümcek Adam-Yeşil Cin
Sonradan Yeşil Cin'e dönüşen Norman Osborn sadece güç istiyordu, başka bir şey değil. Bu da ona aklını kaçırttı, cin kostümüne büründü ve parasının getirdiği teknolojiyle ortalığa dehşet saçtı. Esasında bilim alanında dahi olan Peter Parker'ın hayranlık duyabileceği biri. Bu çatışmanın temelinde birbirlerini ayıran ince bir çizgi bulunuyor. Bu kapışmada en ufak bir hataya dahi yer yok.
Çizgi roman: Örümcek Adam
1- Superman-Lex Luthor
Bir numaramız çizgi roman dünyasının en eski rekabetlerinden birisi. Neden birinci seçildiğine gelirsek, ikisi de olağan üstü zeki çizilmiş karakterler. İkisi de karizmaya, güce ve yeteneğe sahip. İkisi de insanlık namına çalıştığını düşünüyor. Lex'in dünyayı yönetmeyi istiyor olması ona diğer baş düşmanlar kadar kötü özellikler atfetmiyor. Eşleşme 'yin-yang'ın kusursuz bir yansıması...
Çizgi roman: Superman

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Comics'lerde tercübeli olan arkadaşlar bu listeye birkaç tane daha ekleme yapacaktır.

Ben Fumetti ve frankofon'larda olan Kahraman ve başdüşmanları kimdir diye soracağım.

Bir,iki tane benden;

Tommiks ve Binbir Surat

Zagor ve Hellinger

Teks ve Mefisto  gerisi size kaldı. Varmı artıran
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

caretta

Çelik Blek-Yarasa
Büyülü Rüzgar-Howard Hogan
Karaoğlan-Camoka
Abdülcanbaz-Gözlüklü Sami

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

gece kartalı

Baş düşman olmasa da:
zagor- kış yılanı

s.b

Alıntı yapılan: gece kartalı - 03 Haziran, 2012, 11:46:40
Baş düşman olmasa da:
zagor- kış yılanı

Müthiş bir maceradır o gerçekten.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Alıntı yapılan: alan ford - 03 Haziran, 2012, 11:32:38
Martin Mystere - Kara Adamlar

ve Martin Mystere - Sergej Orloff
Mandrake - 8 Çetesi
Conan - Büyücü tutamon
Darkwood Sakinleri..

hanac

Kötü bir espri olacak ama yine de yazayım

İlyas - Cem  :)

Not: haysat (ne demekse), bu konu niye çizgi roman dışı ?

hennessy

Vader ve Obi-Wan Kenobi

Yoda ve Count Dooku

Not: haysat (ne demekse), bu konu niye çizgi roman dışı ?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 03 Haziran, 2012, 19:32:55
Vader ve Obi-Wan Kenobi

Yoda ve Count Dooku

Sayın hennessy, konumuz çizgi roman.

Verdiğiniz örneklerin çr ile ne ilgisi var, sizi kınıyorum.

Yarın avukatım sizinle temasa geçecektir.  :)

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 03 Haziran, 2012, 19:36:43
Alıntı yapılan: hennessy - 03 Haziran, 2012, 19:32:55
Vader ve Obi-Wan Kenobi

Yoda ve Count Dooku

Sayın hennessy, konumuz çizgi roman.

Verdiğiniz örneklerin çr ile ne ilgisi var, sizi kınıyorum.

Yarın avukatım sizinle temasa geçecektir.  :)

Sayın Karizmatik adminim sanırım siz Star Wars çizgi roman okumadınız (Tommiks e benzemez :) )

Sizi kınım kınım kınıyor Hulk okumayı bırakıp biraz genişletilmiş evrene dalın diyorum güç sizinle olur inşallah.......

hennessy

Obi-Wan vs.Assaj

Not : Karizmatik adminimiz bunuda görmesin şimdi beni mahkemeye verir ama ben herşey çizgi roman için yapıyorum....

hanac

Sn. Hennessy son verdiğiniz örnek mantıklı (Obi-Wan vs. Assaj)

Ama daha önceki iki örnek hemen filmdeki duelloları aklımıza getirmektedir.

Sizinle daha fazla tartışmayacağım, gerisini avukatım (pearljam) halleder.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 03 Haziran, 2012, 19:46:17
Sn. Hennessy son verdiğiniz örnek mantıklı (Obi-Wan vs. Assaj)

Ama daha önceki iki örnek hemen filmdeki duelloları aklımıza getirmektedir.

Sizinle daha fazla tartışmayacağım, gerisini avukatım (pearljam) halleder.

Ey site halkı görün banan yapılan haksızlığı biraz star wars çizgi roman okuyun adminim hediye edeyim bu arada unutmayalım

Luke vs.Darth Vader  (Not Luke dark sdie bir ara geçsede efendi adamdır)

hennessy

Red Kit vs. Daltonlar

not : tek tek yazıyorumki sayım çoğalsın Hasan abiye yetişeyim