Amatör Bir Koleksiyoner İçin Tavsiyeler?

Başlatan SkyWolka, 27 Haziran, 2012, 00:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Dostum senin cilt yaptırmayın değer yitirir gibi bir yaklaşımın var mesela... Bendeyse çizgiromanınızı nasıl görmek istiyorsanız, bırakın öyle olsun anlayışı... Demek ki bu noktada koleksiyoncu ve biriktirici birbirinden ayrışıyor. Biriktirici diye bir tabir yok henüz ama neden olmasın? Bir zamanlar ALTIN MADALYON İTKİSİ diye birşey de yoktu, sonrasında benimsendi :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Biriktirici kelimesi hoşuma gitti.

Gambit'in imzası koleksiyoner ise benimki de biriktirici olsun.  :)

hennessy

ben bu işe hobi olarak bakıyorum.Anlatılanların yanında benimki tabiki gariban bir birikim ama iki sene önceki halime bakıyorum şimdiki halime bakıyorum elimden çıkardığım kitaplarda oldu hem yer sorunu hemde malum para herşeye yetmiyor :) ama son zamanlarda elimden çıkarma git gide bitmeye başladı kıyamıyorum çünkü :) ha şimdi poşetleme hastalığı bulaştı bana bakalım sonum ne olacak.Birde benim için bu biriktirme işi yeni insanlar tanımak için bundan önceki ayrıldığım hobilerimden hala görüşüp oturup sohbet ettiğim insanlar var.Sadece bu kitap değil insan koleksiyonuda yapıyorum.Hasan abi Umar abi Güneş Süleyman İlyas İlke daha ismini yazmadığım nice insanında koleksiyonunu yapıyorum bu bir şans.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

tommikser

Bende kendime biriktirici diyorum ama elinden çıkaramayanlardan ;D Bende Murat abime katılıyorum o kadar kişi tanıdım ki bu hobi sayesinde iyi ki bulaşmışım bu işe.Murat abim beniiim...

rumar80

Bende ciddi bir yer sorunu var. O nedenle bir süre sonra bazı yayınlar önce annemlere depolanmaya gidiyor. Ne zaman ki annem ses çıkarmaya başlıyor bazı yayınlar elden çıkarılıyor. Çok okuyan az biriktiren biri oldum sonunda... :(

Gambit

Alıntı yapılan: pizagor - 27 Haziran, 2012, 11:55:08
Dostum senin cilt yaptırmayın değer yitirir gibi bir yaklaşımın var mesela... Bendeyse çizgiromanınızı nasıl görmek istiyorsanız, bırakın öyle olsun anlayışı... Demek ki bu noktada koleksiyoncu ve biriktirici birbirinden ayrışıyor. Biriktirici diye bir tabir yok henüz ama neden olmasın? Bir zamanlar ALTIN MADALYON İTKİSİ diye birşey de yoktu, sonrasında benimsendi :)

dogru kardes, ben degeri artsin diye toplamasam da degeri azalmasin diye cilt yaptirmamak ya da temiz kullanmak, iyi saklamak gibi seylere de dikkat ediyorum.  Aslinda bazi ciltler cok iyi duruyor (orn: haysat in yaptigi asterix ler) ama yine de ben koleksiyoncu ya da biriktirici olarak orjinalinin tutulmasi gerektigi dusuncesini silemiyorum kafamdan bir turlu; saplantiliyim bu konuda saniyorum   :D  Yine de bu saplantiyi yenmek icin alfa nin son donem cikardigi buyuk boy yumusak kapakli conanlari ciltlettirip yeni bir biriktirme-koleksiyon anlayisi getirmeyi dusunuyorum

bir de oteki baslikda dedigim gibi ciddi bir yer sorunum var ve artik mumkun oldugunca dijital e gececegim gibi duruyor.

jack sparrow

Yeri gelmişken, Kadıköy pasajında iki koleksiyoncunun aralarında gerçekleştirdiği bir diyaloğu hemen burada aktarmak isterim. Biriktirmek ve Koleksiyonculuk arasındaki farkı ortaya çıkarması açısından bence güzel bir örnek olabilir açılan konuya binaen... henüz yeni olan koleksiyoncu, bu işi yıllarca devam ettiren eski bir koleksiyoncuya arşivinde 10.000 küsür çizgi roman olduğundan bahsediyordu ve görüşlerini sormuştu rakamsal anlamda. Eski koleksiyoncunun ise "başlangıç için fena değil" repliği dün gibi aklımda. Daha sonradan bu eski koleksiyoncunun 50 binin üzerinde çizgi romanı olduğunu öğrenince de, verdiği cevabı hiç de garipsemedim. Biriktirmekten öte koleksiyonculuk hem maddi, hem de manevi anlamda çok daha girift bir konu sanırım... kendi adıma çok fazla maddi olanaklarım olmaması nedeniyle sanırım hep biriktirici olarak kalacağım... ;)

SkyWolka

Madem biriktirme o değer etme günleri geçti diyorsunuz sanırım ben de ''biriktirici'' olarak zevk almak için alacağım artık :) ki aslında öyle başladım ama değerli birşeyler bulunsa da pek fena olmazdı hani..

pizagor

Alıntı yapılan: Gambit - 27 Haziran, 2012, 15:05:45
Alıntı yapılan: pizagor - 27 Haziran, 2012, 11:55:08

dogru kardes, ben degeri artsin diye toplamasam da degeri azalmasin diye cilt yaptirmamak ya da temiz kullanmak, iyi saklamak gibi seylere de dikkat ediyorum.  Aslinda bazi ciltler cok iyi duruyor (orn: haysat in yaptigi asterix ler) ama yine de ben koleksiyoncu ya da biriktirici olarak orjinalinin tutulmasi gerektigi dusuncesini silemiyorum kafamdan bir turlu; saplantiliyim bu konuda saniyorum   :D  Yine de bu saplantiyi yenmek icin alfa nin son donem cikardigi buyuk boy yumusak kapakli conanlari ciltlettirip yeni bir biriktirme-koleksiyon anlayisi getirmeyi dusunuyorum

bir de oteki baslikda dedigim gibi ciddi bir yer sorunum var ve artik mumkun oldugunca dijital e gececegim gibi duruyor.

O 2 Kervan Asteriks cildi kitaplığımda çok güzel duruyor. Hatta sevgili haysat ile başka ciltler üzerinde çalışıyoruz şu anda, sinerji ortaya yine güzel birşeyler çıkaracak :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Gambit

Alıntı yapılan: jack sparrow - 27 Haziran, 2012, 15:16:07
kendi adıma çok fazla maddi olanaklarım olmaması nedeniyle sanırım hep biriktirici olarak kalacağım... ;)[/b]

koleksiyoncu olmak icin maddi olanaklarin cok iyi olmasi gerekmiyor jack sparrow.  Pul koleksiyonu, pecete koleksiyonu, kibrit kutusu koleksiyonu...bir suru koleksiyon cesidi var ki cok cuzi fiyatlara toplanabilir zaman icinde.

Koleksiyoncu demek, 1 gunde gidip de 250,000 TL lik malzemeyi toptan almak degildir. Bir konu uzerinde yillar boyunca duzenli olarak azimle biriktirmeye devam etmek demektir.  (bence)

pizagor, Kervan Asterix lerin cildi cidden cok iyi, yeni ciltlerini de resmet, paylas lutfen dostum

Eflatun

Alıntı yapılan: Gambit - 27 Haziran, 2012, 09:15:37
Koleksiyoncu ile biriktirici arasindaki farklar ne peki pizagor  ??? ???

Biriktirici okuduğunu atmaz saklar onun için önemli olan okuduğundan keyif almaktır,
Koleksiyoncu okumayacağınıda alır saklar onun için önemli olan sahip olmaktır.

kalidor

Biriktirmek ve atmamak insanın mal hırsıyla, dünyaya çivi çakma saplantısıyla ilgili bir konu bence. Günümüz insanı bir türlü tamamlanamayan bir proje ve hepimizin yarına işi, borcu var. Örneğin, çalıştığım şirketin denetçisi 92 yaşında (Prof. Dr. Selahattin Tuncer) ve adam şu an 60 yaşında olsam neler yapardım diyor ve bu sene 3 kitap yayınladı.  Onlarca yıl boyunca biriktirip gözümüz gibi baktığımız kitaplarımız, çizgiromanlarımız bizden sonra haraç mezat elden çıkarılacağı açık. Özellikle kadınlar bu konuda çok gaddar :) "Adam mezara, kitaplar mezata" demişler. Çizgiroman koleksiyonculuğu ise seriyi tamamlamaktan çok bulunması zor ilk sayıları toplamak gibi geliyor.

Bu arada pul, eski para, peçete, gazoz kapağı, kibrit kutusu, antika otomobil (Rahmi Koç :) ) bilinen koleksiyon konuları. Bildiğiniz şöyle uç bir koleksiyon var mı? Mesela zamanında Antonio Banderas'ın henüz dünya çapında meşhur değilken beraber olduğu kadınların kilotlarından oluşan bir koleksiyonu olduğunu okumuştum :o Daha sonra ne biriktirdi artık bilemiyorum :P
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Haziran, 2012, 17:26:05
Örneğin, çalıştığım şirketin denetçisi 92 yaşında (Prof. Dr. Selahattin Tuncer) ve adam şu an 60 yaşında olsam neler yapardım diyor ve bu sene 3 kitap yayınladı.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/15403974.asp

caretta

Bu 'Biriktirici'tabirini sevdim. Ben aldığım ve okuduğum(okumadığım)hiçbir ç.r.'nı elden çıkarmıyorum.
Doğal olarak yer sorunu had safhaya çıktı. Bir de bir ç.r.'na başladım mı yayınlanmış tüm sayılarını alıyorum.
Julia Ken Parker ve Büyülü Rüzgar öyle oldu.

Ben ayrıca tarih ve politika kitaplarına çok düşkünüm. Ayrıca bir de filatelistim. 100 kadar büyükboy pul albümüm var.
Varın evin halini tahayyül edin!

40 yıldan sonra Karakoç fasikül Teks'lerimi tamamlamaya giriştim. 78'lik sarı sırtlı ciltleri de.
Halbuki bir maceranın ya fasikülü yada cildi bende mevcut. Ama tamamı olsun diyorum.
465'lik Tay Zagor fasiküllerinin ilk sayıları bende var. Aradaki eksikleri de kafama taktım.
Bu maceralar 350'lik,103'lük ve 56'lık Zagor'larda yayınlandı. Şimdi de Lal Klasik Seri'de yayınlanıyor.
Şimdi fasiküllerin peşine düşmek akıl işi mi ? Ama tamamlamayı düşünüyorum. Bu nedir?
Bilemiyorum. Yalnız 350'lik Siyah seriden uzak duruyorum!

Teks'e olan düşkünlüğüm malumunuz. Ama 1960'lı yılların Ceylan Teks'lerini aramıyorum.
1962 Ceylan Zagor'larının da peşinde değilim. İşte ben böyle garip bir koleksiyoncu-biriktiriciyim!

Gambit

Alıntı yapılan: doruk - 27 Haziran, 2012, 17:13:53
Biriktirici okuduğunu atmaz saklar onun için önemli olan okuduğundan keyif almaktır,
Koleksiyoncu okumayacağınıda alır saklar onun için önemli olan sahip olmaktır.

bu durumda ben de biriktirici oluyorum o zaman ama  ;D

okumayacagim dergileri - kitaplari almiyorum, sadece okumak istediklerimi aliyorum cunku.  Bu mantikla gidersek aramizda koleksiyoncu yoktur zaten. (kendime not, bu konuda bir baslik acayim hemen)

ama su da bir gercek ki, bir cogumuz, aldigimiz cizgi romanlarin hepsini okuyamiyoruz. Ben aldiklarimin yarisini ancak okuyorum mesela.  Bu durumda biriktirici ile koleksiyoncu arasinda bir cizgi de de kalmis oluyoruz  :D