Amatör Bir Koleksiyoner İçin Tavsiyeler?

Başlatan SkyWolka, 27 Haziran, 2012, 00:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Haziran, 2012, 17:26:05
...
Mesela zamanında Antonio Banderas'ın henüz dünya çapında meşhur değilken beraber olduğu kadınların kilotlarından oluşan bir koleksiyonu olduğunu okumuştum :o Daha sonra ne biriktirdi artık bilemiyorum :P

Bizdeki çizgiromanlar için yer bulamama sorunu gibi birşey yaşamış mı Banderas acaba ???  Belki o da dijitale geçmiştir :P
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Eflatun

Yukarıda örneği verilen 50.000 kitaba sahip birinin okuma pratikliği aşağıdaki gibidir.

Günde 5 kitap okuyabilse   :P   -zor,çalışmasa bile hastalık var sağlık var-

10.000 gün/365=27.4 senede bitirebilir kitapları  ;D

Pratikmiş gerçekten.. ;)

jack sparrow

Alıntı yapılan: Gambit - 27 Haziran, 2012, 16:50:44
Alıntı yapılan: jack sparrow - 27 Haziran, 2012, 15:16:07
kendi adıma çok fazla maddi olanaklarım olmaması nedeniyle sanırım hep biriktirici olarak kalacağım... ;)[/b]

koleksiyoncu olmak icin maddi olanaklarin cok iyi olmasi gerekmiyor jack sparrow.  Pul koleksiyonu, pecete koleksiyonu, kibrit kutusu koleksiyonu...bir suru koleksiyon cesidi var ki cok cuzi fiyatlara toplanabilir zaman icinde.

Koleksiyoncu demek, 1 gunde gidip de 250,000 TL lik malzemeyi toptan almak degildir. Bir konu uzerinde yillar boyunca duzenli olarak azimle biriktirmeye devam etmek demektir.  (bence)

Tabiki koleksiyonculuk denildiğinde işin içine bin türlü materyal giriyor dediğiniz gibi,.. bu anlamda biriktirme işlemi ile koleksiyonculuk arasındaki çizginin neresinde hissettiğinizle alakalı bir şey biraz da, kavramları tanımlamaya çalışırsak... kısaca çok net bir çizgisi yok bence bu işin iki kavram arasındaki kimi benzerlikler nedeniyle,  ya da kişinin hissettiği duygulara binaen... kendi adıma tanımlamam gerekirse, Türkiye'de yayımlanmış mizah, çocuk dergisi, çizgi roman v.b. yayınların 1 numaralarını toplamaya çalışıyorum ve bir nevi koleksiyonculuk olarak tanımlanabilir bu durum kendi özelimde... diğer yandan kendimi bir koleksiyoner gibi de hissetmiyorum, işin neresinde olduğumu bilmediğim için... biriktirmeye devam diyorum işte kendi kendime... :)

hennessy

Alıntı yapılan: doruk - 28 Haziran, 2012, 12:02:54
Yukarıda örneği verilen 50.000 kitaba sahip birinin okuma pratikliği aşağıdaki gibidir.

Pratikmiş gerçekten.. ;)

Ben iki senedir nerde ise hergün bir kaç gün hariç en az 10 ila 50 sayfa arası okuyorum genede bitmiyor :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

V

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Haziran, 2012, 13:00:14
Alıntı yapılan: doruk - 28 Haziran, 2012, 12:02:54

Pratikmiş gerçekten.. ;)

Ben iki senedir nerde ise hergün bir kaç gün hariç en az 10 ila 50 sayfa arası okuyorum genede bitmiyor :)

1500-2000sf./gün  fumetti okuduğum zamanlar olmuştur.Şimdi zaman bulmak ne mümkün.
"İstemem,eksik olsun.."

Bilal ceylan

Arkadaşlar koleksiyoncu demek bir şeyleri profesyonel olarak her yönü ile araştırıp o konuda ihtisas yapmak demekdir bence. o yüzden ben kendime rahatlıkla çizgi roman koleksiyoncusuyum diyebiliyorum ve bu işi bir yatırım aracı olarak gördüğüm icin değil sadece büyük bir keyif aldığım için yapıyorum.ha bu arada ben de de sanırım 3000 civarında kitap var. Oda bir seymi demeyin daha 1 sene bile olmadı koleksiyona başlamam.

hanac

Alıntı yapılan: Bilo - 14 Aralık, 2018, 21:07:39
ha bu arada ben de de sanırım 3000 civarında kitap var. Oda bir seymi demeyin daha 1 sene bile olmadı koleksiyona başlamam.

Kaç tanesini okuyabildin ?  :)

Bu arada cidden iyi para harcamışsınız.

Bilal ceylan

Vallahi hemen hergün bir kaç tanesini okuyorum.sadece rafta durmaları bir anlam ifade etmiyor. Hepsini severek topluyorum