Çizgi Romanın Geleceği?

Başlatan SkyWolka, 27 Haziran, 2012, 02:48:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Tex'in bizim için yeri ayrıdır. Bonelli'de en son bitecek seri bence Tex'tir. Tex forever......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kalidor

Tex İtalya'da bitse bizimkiler devam ettirir, sadece kolaj yapılsa bir 100 sayı daha devam eder. Conan'ın kovboy olanına Tex denir ;)
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Fumetti bitecek görüşüne kısmen katılıyorum... kanımca westerne duyulan ilgi yeni kuşaklarla birlikte azalıyor, aradabir güzel 1 - 2 film, aradabir de güzel 1 - 2 çizgiroman çağdaşlarının arasından sıyrılabiliyor... Dolayısıyla fumettinin western ayağı bizim kuşakla birlikte göçer, yakında satış rakamlarının düşüklüğünden Zagor'un bile İtalya'da yayını durabilir. Ama bir yandan da Nathan gibi sağlam altyapılı bir bilimkurgu, Dampyr ve Dylan Dog gibi etkileyici korku gerilimin çok iyi örnekleri var. Bunların güncel sayıları neye benziyor bilmiyorum ama şu anda okuduklarım bana herhangi bir Teks'ten ve Zagor'un son sayılarından çok daha iyi geliyor...

Ha bir de Druuna isimli bir fumetto var ki ona hiç bir şey olmaz, bir Serpieri gider, yerine diğeri gelir  ;D ;D ;D
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

jack sparrow

Kıta Avrupası; Amerika ve Japonya arasında sıkışıp kalacak gibi ileride, yukarıda da değinildiği üzere... Birbirinden çok çok farklı dinamikler içeren, farklı kültürel geçmişlere ve geleceğe hitap eden, gerektiğinde siyasi göndermeler yapmaktan çekinmeyen, ama ekseriyetle okuyucunun isteklerine cevap vermekte gecikmeyen bir tarzda, benim kısaca siber çizgi geleneği olarak adlandırdığım bir sürece tekabül ediyor en genel anlamda, bu iki ekol... Kıta Avrupasının çizgiler konusundaki dinginliği, ya da şöyle tarif edeyim Tex, Zagor, Red Kit v.b. kahramanlara bel bağlaması, sevsek de sevmesek de önümüzdeki gerçek,.. eskinin altı patlarlı İtalyan çizgi geleneği 80'li yıllardan itibaren belli bir devinim göstererek değişim yaşadı ortaya çıkan kimi kahramanlar özelinde ama ileride rekabet edebilme şansı, İtalya'da da, Fransa ya da Belçika'da da, Türkiye'de de aynı bana göre... okuyucunun refleksleri bu anlamda her zaman önemlidir ve bir fumetti sever olarak çizgiromanın geleceği adına, İtalyan'ların bu işin peşini bırakmamasını can-ı gönülden diliyorum kendimce... Tex'in yayın hayatına son vermesini düşünemiyorum bile kısaca... ;)

Unutmadan bir de bu gece İtalyanların Almanya maçını alıp finale çıkmasını talep ediyorum kendilerinden...:)