Flaneur Comics

Başlatan hanac, 30 Temmuz, 2012, 09:26:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Beyler ciddi değilim, insan  :-X :-X :-X  dedikten sonra buraya ya da diğer başlıklara yazmaya devam eder mi hiç :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Ciddi olduğum konu bir albüme talepte bulunmam için fiyatını bilmem gerektiği...

emre ozdamarlar

From Hell'in sayfa sayisi fazla olsa da siyah beyaz bir cizgi roman ordan yine fiyat dengelenir fazla ucmaz diye tahmin ediyorum.

flaneurcomics

hardcover standart bir çizgi romanın yurt dışında satış fiyatı yaklaşık 22.99 - 24.99$ ve binlerce adet basılıyor. Gibrat erteleyiş büyük boy ve 200 gr mat kuşe kağıt,yaklaşık 130 syf hardcover  ve en önemlisi standart edisyondan farklı ayrı bir isbn nosu ile SADECE 150 adet basıdı... flaneur en iyi edisyonu en uygun fiyata yapmaya çalışıyor:))
from hell 572 sayfa thop shelf  etiket fiyatı 35$ ... kitap henüz çeviride ve oldukça titiz çalışıyoruz,kitap çıksın bakalım,fiyatını şimdi kestirmek güç. umarım herkesin beğeneceği bir iş olur...

Gambit

150 adet, cantasiyla, puluyla, ozel zarfi ile satilan bir yayinin fiyatinin kiyaslamaya konulmamasi gerekir.

Bu ozel bir yayin, belli degil mi, niye onun fiyatini kiyaslanir ki.

Henuz macerayi okumasam da Flaneurcomics 2012 nin (ya da artik 2013 mu desek) en iyi baskili yayinini cikardi.  Diyecek daha cok laf yok

From hell yillardir okumayi istedigim ama bir turlu alip okuyamadigim bir hikaye. Flaneur a gidecek param o konuda, fiyat orjinalinden cok fazla olmazsa.

pizagor

Alıntı yapılan: Gambit - 17 Ocak, 2013, 08:50:50
... Flaneur a gidecek param o konuda, fiyat orjinalinden cok fazla olmazsa.

Bir süredir söylemeye çalıştığım bu. Çigiroman okurlarının kültür seviyesinin ortalamanın bayağı üzerinde olduğunu gözlemliyorum. Çizgiroman haricinde de okuyan, araştıran, eğitimli bir kitle sözkonusu. Ciddi bir yüzde ise yabancı dil konusunda yine kendini geliştirmiş gibi duruyor. Dolayısıyla yayıncı kendi kitabının satmasını istiyorsa şu 2 hususa dikkat etmeli  bana kalırsa:

1. Yayıncı günceli yayınlamayı düşünüyorsa çok yakın tarihli takip etmeli (mesela Old Man Logan'ı o kadar uzun süre Gerekli'den bekledim ki. en sonunda dayanamayıp 2-3 ay önce orijinalini aldım. Şimdi Gerekli çıkarıyor ve bende orijinali olduğu için bunu almayacağım.
Bu duruma diğer taraftan bakarsak aşağıda belirttiğim daha hesaplı olması hususunu da bunun üzerine ekleyerek, çizgiromanı orijinalinden takip eden grubu da Türkçe okumaya ikna edebilir.)

2. Yayıncı fiyatını orijinalinin kesinlikle altında tutmalı (ki orijinal dilinde bu kitabı okuyabilecek kitle için cazip olsun. Yoksa gider orijinalini alır okurum. Mesela burada da Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı en uç örnek olarak gösterilebilir. Türkçesi orijinalinden %56 pahalıdır ve bu benim bu albümleri almamam için yeterli bir sebeptir.)

DAMPYR

Alıntı Yap2. Yayıncı fiyatını orijinalinin kesinlikle altında tutmalı (ki orijinal dilinde bu kitabı okuyabilecek kitle için cazip olsun. Yoksa gider orijinalini alır okurum.

pizagor ,Herkez senin gibi orjinal okuyacak kadar dil bilse zaten ortada sorun kalmazdı.o zaman Türkçe yayınların çıkmasına ne gerek var.... ::) ??? :o

pizagor

Sevgili kızılmaske benim gibi düşünen bir sürü insan var, emin olabilirsin. Ben sadece yayıncı nazarında eleştiren kötü çocuk oluyorum. Kaldı ki 15-20 kişi bile olsak ufacık bir camiada önemli bir rakama dönüşüyoruz.

Bu arada bu platformda dile getirdiğim noktalar eleştiriden ziyade yayıncıya geri bildirimdir. Müşterilerin bir bölümünün bir ürünü alırken nelere önem verdiğini, nelere dikkat ettiğini açıklamaktadır. Yoksa koskoca insanlara şöyle yap, böyle yap demek ne haddime!

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Ocak, 2013, 11:04:05
Sevgili kızılmaske benim gibi düşünen bir sürü insan var, emin olabilirsin. Ben sadece yayıncı nazarında eleştiren kötü çocuk oluyorum. Kaldı ki 15-20 kişi bile olsak ufacık bir camiada önemli bir rakama dönüşüyoruz.

Bu arada bu platformda dile getirdiğim noktalar eleştiriden ziyade yayıncıya geri bildirimdir. Müşterilerin bir bölümünün bir ürünü alırken nelere önem verdiğini, nelere dikkat ettiğini açıklamaktadır. Yoksa koskoca insanlara şöyle yap, böyle yap demek ne haddime!
Yayıncılara etki edecekse sonuna kadar arkandayım... 8) :D ;)

Tarkan Kurt

Akaryakıt fiyatlarında dünya şampiyonuyuz. Et fiyatlarında dereceye gireriz. Otomobil fiyatlarında yüksek vergiler nedeniyle rekortmeniz. Dolaylı vergilerde ayrı bir rekorumuz var. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin maç bileti fiyatları Barcelona ve Real Madrit ile yarışıyor. Çizgi Roman fiyatları orijinallerinden yüksek. Ama ortalama kişi başı yıllık gelirimiz yerlerde sürünüyor. Bu şartlar altında çizgi roman okur sayısının azlığından bahsediyoruz.
2011 yılı verilerine göre
ABD ortalama kişi başı yıllık gelir: 47284 dolar
Fransa ortalama kişi başı yıllık gelir: 34077 dolar
Japonya ortalama kişi başı yıllık gelir : 33805 dolar
İtalya ortalama kişi başı yıllık gelir : 29392 dolar
Türkiye ortalama kişi başı yıllık gelir: 13464 dolar
Bu ülkeleri özellikle yazdım çünkü; ülkemizde yayınlanan çizgiromanların orijinalleri bu ülkelerde yayınlanıyor.  Ortalama kişi başı yıllık geliri bizim yaklaşık 4 katımız olan ABD de basılan Conan ikiye bölünerek boyutu küçültülerek basılacak ve orijinalinden % 56 pahalı satılacak sonrada yayıncı satışlardan memnun olmayacak. Buna ne denir bilmiyorum?

pearl jam

Arkadaşlar fiyatları eleştirirken daha doğrusu türkçe fiyatlarıyla orijinal fiyatlarını karşılaştırıken hep bir şeyi gözden kaçırıyoruz o da baskı adedi. Fiyatlarını örnek verdiğimiz orjinaller 10 binlerce basılıyor ve fiyatı da onbinler satacağı göz önünde bulundurularak yapılıyor. Türkiye'de 1.000 tane basılıyor ve hesaplar buna göre yapılıyor. Bütün çizgi romanlar çok ucuz hepsi değerini hak ediyor diyemem ama fiyatları Türkiye şartlarına göre değerlendirmemiz gerekiyor bence. Zaten büyüklükleri belli olan Çizgi roman yayıncılarına çizgi roman okuru sayısını arttıracak bir şeyler yapın deyip işin içinden çıkmakta bütün yükü onlara yüklemek gibi geliyor bana. 

not: Barbar conanın vahşi kılıcının baskısı daha iyi olabilirdi ve evet sanki çok fazla değil ama daha ucuz olabilirdi gibi geliyor bana da. Orjinalini ucuz fiyata alan adam da haklıdır doğal olarak

gunes

Flaneur dan ne cikarsa aliyorum hem soft hem hc versiyonlarini frankafona sonuna kadar destek. Yikilsin fumetti zindanlari  :)

hennessy

Jack the Ripper İstanbul'da !... flaneur comics - yakında

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kedidiro

madem flaneur bizi iyi çizgi romanlar için heveslendiriyor o zaman ben de ''american splendor'' istiyorum. en azından bir almanağını yayınlayın lütfen... hazır robert crumb'lar yayınlama planınız varken..

yunusmeyra

hocam bence de yakışır..güzel ülkemde bu eserde raflarda olmalı  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR