Kutup Myndos Geçidi - Nezir İçgören - Marva Comics

Başlatan mutarad, 11 Eylül, 2012, 17:17:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mutarad

İdefix'te satışa sunulan bir yerli digital çizgi roman gözüme çarptı. Mavra Comics'den çıkmış. sadece Digital olarak yayınlanacakmış. Adı: Kutup- Myndos geçiti. Oldukça özenilmiş bir çalışma gibi gördüm, kendi sitesindeki örnek sayfaları inceleyince..
Anlaşılan yavaş yavaş bir de e-kütüphane oluşturacağız..
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

emre ozdamarlar

Cizgi roman'dan cok fotoromana benziyor. Fotograflarin bilgisayarda hafif oynanmasi ile olusturulmus eser.
Daredevil cizeri Alex Maleev'de benzer bir teknik kullaniyor ama fotografi yok ediyor ustunde oynayarak, bunda ise fotograflar fazla ortada.
Yine de denk gelirse okurum, ugrasip ortaya bi eser koymuslar sonucta, bi göz atmak lazim.

DAMPYR

doğru söylüyorsun pek çizgi roman havası yok.bizim kategoriye girmiyor... :-\ :( ;)

mutarad

Görüşlerinize saygı duyuyurum ama, benim kriterlerime göre de en az "Ustura Kemal" kadar çizgi roman bu eser.. ve bence Ustura Kemal'de bir çizgi roman.. (Benim bildiğim kadarıyla Sn. Haldun Sevel'de buna benzer bir teknikle eserini çiziyordu..)
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

Tarkan Kurt

Haldun SEVEL Ustura KEMAL'de tamamen yaşayan insanların ve mekanların fotoğraflarını çekerek, suluboya tekniğiyle maceralarını ortaya çıkarmıştır.
Tiplerin hepsi gerçek hayattan alınmış. Çevresindeki kişilerin fotoğrafını çektikten sonra onu makasla kesip çıkartan sanatçı, dana sonra elindeki tarihi mekanları yansıtan bir fotoğrafın üzerine yapıştırarak başlıyor üzerinde çalışmaya. Fotoğrafı çekilen kişinin Haldun Bey'e yakınlık derecesine göre maceradaki pozisyonu da değişiyor. Sevdikleri iyi karakter olurken sevmediği kişiler kötü karakterlerde yer alıyor. Bu tipler kimi zaman kayınvalidesi, kimi zaman oturduğu mahalledeki bakkal veya çok yakın bir arkadaşı olabiliyor.
Maceraların baş aktörü Ustura Kemal ise, tamamen kendi fotoğraflarından yola çıkılarak hazırlanmış. Bu tarz fotoğraftan çizgiye aktarılan ve en önemlisi suluboya tekniği ile yapılmış bir çizgi romanın başka örneği varmıdır bilmiyorum.
Ancak Haldun SEVEL'in yaptığı iş tabi ki Çizgi Roman dır.
Yukarıdaki resimlerde nasıl bir teknik kullanılmış bilmiyorum ama bence rahatlıkla çizgi roman kategorisinde yer alabilir.

Gambit

İdeefixe de bunun fiyatina bakmadim ama dijital bir cizgi romanin satisa cikmasi buyuk bir milattir

İsin tek negatif yani ideefixe in dijital kitaplarinin fiyatinin cok cok yuksek olmasi. Ornegin basili kitap 16 TL ise, dijital versiyonu 15.5 a satiliyor, bu da insanlari ya basiliya ya da korsana itiyor buyuk oranda.

emre ozdamarlar

Ayni olay amazon'da da var maalesef. E-kitap mevzusunu en cok yaralayan nokta bu, ama bu konu da tamamen yayinevlerinin sucu. Adamlar aradan kagit, matbaa, kargo, dagitim parasini cikartiyor, halen ayni fiyata, bazen daha pahaliya e- versiyonu satiyorlar.

Ama bu da zamanla duzelecek illa ki, teknoloji ile is yapma kurallari da degisecek ileride, yayinci okuyucu ve yaraticinin arasindan cekilip yok olmaya mahkum kesinlikle.

Gambit

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 13 Eylül, 2012, 11:32:03
Ayni olay amazon'da da var maalesef. E-kitap mevzusunu en cok yaralayan nokta bu, ama bu konu da tamamen yayinevlerinin sucu. Adamlar aradan kagit, matbaa, kargo, dagitim parasini cikartiyor, halen ayni fiyata, bazen daha pahaliya e- versiyonu satiyorlar.

Ama bu da zamanla duzelecek illa ki, teknoloji ile is yapma kurallari da degisecek ileride, yayinci okuyucu ve yaraticinin arasindan cekilip yok olmaya mahkum kesinlikle.

Valla duzelmezse kendileri kaybeder uzun vadede zira arz talep dengesi tutmayinca korsana kacis artiyor