Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

Pegasus Yayınlarından çıkan CÜCELER kitabına başladım.

Akıl almaz güçlere sahip büyücüler, acımasız kara elfler, karanlığın yaratıklarından kurulmuş büyük ordular...

Tüm bunlara karşı durabilecek tek güç ise cüceler!

Beşinciler Krallığı binlerce yıl boyunca Korunaklı Ülke'nin kapılarını korumuştur. Sayısız düşman bu kapıların önünde, cücelerin baltalarıyla can vermiştir. Hiç kimse ya da hiçbir yaratık, saldırılarından sonuç alamamıştır. Ta ki kara elflerin geldiği o güne kadar...

Çocukken terk edilen Tungdil, Ionandar diyarındaki tek cüce olarak kendi halinde demircilik yapmaktadır ve kendi ırkından birini daha önce hiç görmemiştir. Ama tüm bunlar değişmek üzeredir.

Ulaklık yapmak ve halkıyla tanışmak için dış dünyaya açılan Tungdil, kendisini hazır olmadığı bir savaşın içinde bulur. Sadece canını kurtarmak için değil, Korunaklı Ülke'deki her erkek, kadın ve çocuk için de onu cüce yapan değerlere sahip çıkmalıdır. Cevaplayamadığı birçok soru olsa da Tungdil tek bir şeyden emindir: Nerede yetiştirilmiş olursa olsun, o gerçek bir cücedir.
Ve cücelerin cesareti sorgulanamaz!
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

tommikser

Sonunda Stephen King klasiği olan "O" bitti.Kitabı çok beğendim.Zaman zaman okurken insanı gerçekten çok geriyordu.Kitap konu olarak da ilginçti.Korku,bilimkurgu,teoloji gibi değişik konuları ve türleri bir arada harmanlayan bunu da çok iyi başaran bir kitap olmuş.Sonu daha da farklı olabilirmiş.Yazar bu şekilde tercih etmiş.Ben nedense sonunun gelişim kısmı kadar iyi sonuçlanmadığına kanaat getirdim.Oyum ise 8/10.

Sırada Koontz'un romanı nöbet var.

Not:Şimdi de "O"'nun 1990 da çekilmiş filmi var.Bakalım sıcağı sıcağına nasıl bulacağım.imdb puanı oldukça düşük görünüyor.

http://www.imdb.com/title/tt0099864/?ref_=fn_al_tt_1

tommikser

Umberto Eco'nun son 30 yıla damgasını vuran tarihi ve onun perspektifinde geçmiş,günümüz ve geleceğin ağır bir felsefesini tartışan Gülün Adı romanını okudum.İlk olarak,kitabı okumak istiyorsanız bir taraftan da nette araştırma yapmak zorunda olduğunuzu söylemek isterim.

O kadar tarihi bilgi,Hristiyan teolojisi ve dini ritüelleri,Hristiyan tarikatları ve bunun birbirlerine günümüze kadar olan etkileri anlatılmış ki bu açıdan bile kitap dünya tarihini günümüze kadar iyi analiz etmiş.

Rönensan'ın gelişinin ayak seslerinin duyulduğu ama daha erken bir dönem olan 1300'lü yıllarda geçiyor roman.Robert Bacon'un etkisinde daha çok biilmsel düşünüş ve analizle hareket eden İngiliz Rahip William ve Onun çömezi Adso'nun yaşadıkları anlatılmakta. Görevli olarak gelen kahramanlarımızın amacı, manastırda kral yanlısı rahipler ve Papa yanlısı rahiplerin güç dengesi üzerine yapacakları müzakere ortak bir akıl bulunması için müzakerelere katılmasıdır.

Müzakerenin başlamasından ve heyetlerin gelmesinden önce cinayetler başlar.Başrahip William'dan bu sorunu heyetler gelmeden çözmesini istemektedir.Kitap 7 gün içerisinde gerçekleşen olayları işler.Bu arada her gün bir cinayet işlenmektedir.William cinayetleri araştırırken manastır ve ona bağlı kütüphanenin karanlık yüzünü yavaş yavaş keşfeder.

Wiiliam cinayetleri çözmeye çalışırken yasak bir kitap yüzünden bunun gerçekleştiğini düşünmektedir.Ama neden? Bu kitabın özelliği nedir? Manastırın gizli yüzünde neler saklıdır? Roman,bu gibi sorularla cinayetin çözülmesini anlatırken ,derin ve ağır felsefe soruları sormakta ,irdelemektedir.Bazı konuşmalar o kadar ağır ki anlamakta zorlanabilirsiniz.

Bir cinayet ve bunun ekseninde felsefenin bir araya geldiği, derin bir tarihi bilgi de sunan bu kitabı zamanınız ve merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.Yalnız okurken sabır göstermeniz gerektiğini (730 safyalık bir roman) buna karşın bir Şerlok Holms romanı tadında bir kitap okuyacağınızı garanti ederim.

Son olarak 1986 yılında Sean Connery'nin oynadığı filmi izleyerek,kitaba göre yüzeysel de olsa, merakınızı giderebilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt0091605/?ref_=nv_sr_1

Ralph

Gillian Flynn- Kayıp Kız(Gone Girl)

Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"

Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy'nin arkadaşları, kadının Nick'ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick'e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick'in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick'i arıyor. Asıl soru şu; Nick'in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy'nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
Kayıp Kız'da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

"Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn'den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn'in gerilim konusunda Patricia Highsmith'den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek."
Janet Maslin, The New York Times

"Alfred Hitchcock'u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek."
People

Yakında -maalesef filmi de çekilecek. Hatta çekimleri bitmiş bile sanırım. Bugün elime geçti, henüz birkaç sayfa okudum fakat sürükleyici olduğu her halinden belli.

hanac

50. sayfaya geldim ama acayip heyecanlı gidiyor.

Yakın tarihimizi merak edenler için birebir.

emre ozdamarlar

Bugunlerde elimde John Le Carre'in Karla Uclemesi'nin son kitabi olan Smiley's People var. (Serinin ilk romani "Tinker, Tailor, Soldier, Spy")
BBC tarafindan 1982'de dizisi de cekilmis.

kadri kerem

Stephen King'in Oyun adlı romanına başladım bugün. Yılın ilk SK romanı. Özlemişim.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: kadri kerem - 14 Nisan, 2014, 23:32:18
Stephen King'in Oyun adlı romanına başladım bugün. Yılın ilk SK romanı. Özlemişim.

Geçenlerde okumuştum, sonunu söyleyeyim mi?  ;D
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

Çılgın Türkler: Kıbrıs

Son 20 sayfaya geldim, son yıllarda okuduğum en heyecanlı kitap idi.

Turgut Özakman çok akıcı anlatmış, yıllardır bekleyen "Çılgın Türkler"i de hemen ardından okuyacağım.

Ahmet Oktay

[IMG]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTs1p75Xs06H4J8pxAWHU_iX6Z8eDVyZOypJdzydnkG5oABJqAt-w[/img]

Kitaba başlamıştım ama sonra uzun bir süre okuma fırsatım olmamıştı.
Kitabın ilk 100-150 sayfasında yer yer sıkıldığımı itiraf edeyim, ama sonrası aktı geçti.

Deja Vu dediğimiz şey nedir ? Geçmişte yaşadığımız birşey mi ? Bir rüya mı ? Yoksa geleceği görmek mi ?
Düşüncelerimizle birşeyin olmasını sağlayabilir ya da engelleyebilir miyiz ?

Yazar Adam Fawer, matematik ve fizikten çokça faydalandığı, aksiyonun bol olduğu, yer yer okuyucuyu gerdiği, meraklandırdığı, kimi zaman ufak sürprizler yaptığı bu kitapla okuyucunun hem güzel vakit geçirmesini hem de bazı konular hakkında düşünmesini sağlıyor.

Kitap hem polisiye hem de fantastik kurgu diyebileceğimiz tarzda.
Ben kitabı oldukça beğendiğimi söyleyebilirim, başta da belirttiğim gibi belli bir yerine kadar sıkıldığım oldu ama sonrasında yazar işini gayet iyi yapmış.
Kitabın hakkını vererek yapılan güzel bir sinema uyarlaması da fena olmaz aslında :)

kadri kerem

Alıntı yapılan: kadri kerem - 14 Nisan, 2014, 23:32:18

Oyun, okuduğum en kötü King romanı ödülünü açık ara farkla kazanmış bulunmakta. Benim gibi okumadığınız üç beş King romanı kaldıysa ve tüm King romanlarını okuyacağım diyorsanız okuyun. Yok öyle değilse bu kitaptan uzak durun bence. Mesela okumadıysanız Blaze'i okuyun. Blaze, Fareler ve İnsanlar'ın King versiyonudur adeta ve her ne kadar King bu kitabı pek beğenmeyip basılmaya değer görmese de bence müthiştir. İnsan keşke Oyun'u basılmaya değer görmeseymiş demeden edemiyor.  :) 

Şu an George Orwell - Daralma'yı okuyorum. 2. Dünya savaşı patlak vermek üzereyken yaşayan ve yaşadığı hayattan pek de memnun olmayan bir sigortacının ağzından anlatılıyor roman. Kitabı neredeyse yarıladım. Büyük bir beğeniyle okuduğumu söyleyebilirim. 

Hayalet

Alıntı yapılan: alan ford - 01 Eylül, 2013, 23:00:48
  Emre okumadıysan n'olur üzerine bir de Biz'i oku Zamyatin'den , çok pis ısrarcıyım :D

Bu arada ben de Henry Bauchau'dan Oidipus Yollarda'yı okuyorum.

Biz'i ben de bi kenara not ediyorum, hatırlatma için teşekkürler.

Ben şu ara Şevket Süreyya'nın Tek Adam'ını bitirmek üzereyim, uzun zaman önce alıp bi türlü okumaya fırsat bulamadığım bir kitaptı, ikinci adam ve Menderes'in Dramı da kitaplıkta okunmayı bekliyor(kendime bir kınama, aralara atıştırmalık okumalar yaptığım için hala bu kitapları okuyamadım, belki o dönemlere hakim olmanın verdiği rahatlık da var bilmiyorum), aynı esnada Ahmet Ümit'ten Kavim'i bitirdim. Ahmet Ümit'in o müthiş kurgusu ve edebi dili çok hoşuma gidiyor, henüz hiç okumamışlara tavsiyem Sis ve Gece ile başlayabilirler.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

Ralph

Kayıp Kız'ı üç günde bitirdim. Beklediğimden çok daha iyiydi. Klişeden uzak, hareketli, harika bir gerilim romanıydı. Herkese tavsiye ediyorum. Sırada yarın başlayacağım şu kitap var:

kadri kerem

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 15 Nisan, 2014, 00:27:42
Geçenlerde okumuştum, sonunu söyleyeyim mi?  ;D

Keşke söyleseymişsiniz de okumasaymışım.  :)

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: kadri kerem - 30 Nisan, 2014, 00:20:05
Keşke söyleseymişsiniz de okumasaymışım.  :)

Ne yazık ki ben de hüsrana uğramıştım. Aslında incelemesini yazacaktım ama o sıralar araya bir şey girince öyle kalmıştı...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...