Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 30 Nisan, 2014, 00:43:24
Ne yazık ki ben de hüsrana uğramıştım. Aslında incelemesini yazacaktım ama o sıralar araya bir şey girince öyle kalmıştı...

Ben Oyun'u da kapsayan bir yazı yazdım. Bugün yarın paylaşırım blog'umda.

pizagor

Vahşi Kartlar bu sabah itibariyle bitti. Buram buram çizgiroman kokan bir kitap, mutant aleminin yazılı hali gibi. Ama bana serinin devamını okutacak kıvamda değil...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

gamlıbaykuş

Az sonra Dean Koontz' dan GeceninAyazında isimli romanına başlıyacağım. Bitirdiğim vakit herhalde galiba neden olmasın sanırsam bir aksilik çıkmas ise değerlendirmesini yazarım :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kadri kerem

Virginia Woolf - Mrs. Dalloway'i okuyorum. Şu yaşıma kadar bir tane bile Woolf romanı okumadığım için kendime ne kadar kızsam azdır.

pizagor

Her bir paragrafı aforizma niteliğinde bir kitap okuyorum: Tembellik Hakkı (Paul Lafargue).

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Mayıs, 2014, 08:55:34
Her bir paragrafı aforizma niteliğinde bir kitap okuyorum: Tembellik Hakkı (Paul Lafargue).

Başucu kitaplarımdan .
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Mayıs, 2014, 10:25:10
  Başucu kitaplarımdan .

Artık benim için de öyle. Çalışmayı bir dogma olarak düşünmemiştim hiç. Kitap bir tembellik manifestosu değil kesinlikle, kapitalist dayatmalar, daha fazla üret - daha fazla tüket baskısı altındaki insanın acınası durumu, iktisat vs üzerine kısa ama çok derin bir analiz. İşin kötüsü, 100 küsür senelik ve hala geçerli. Tembellik Hakkı'nı kesinlikle tavsiye ederim.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Mayıs, 2014, 10:33:01
Artık benim için de öyle. Çalışmayı bir dogma olarak düşünmemiştim hiç. Kitap bir tembellik manifestosu değil kesinlikle, kapitalist dayatmalar, daha fazla üret - daha fazla tüket baskısı altındaki insanın acınası durumu, iktisat vs üzerine kısa ama çok derin bir analiz. İşin kötüsü, 100 küsür senelik ve hala geçerli. Tembellik Hakkı'nı kesinlikle tavsiye ederim.

Konu acilmisken Bertrand Russell'dan Aylakliga Övgu'yu de herkese tavsiye edelim.

alan ford

Konu açılmışken yan koldan ilerleyeyim bende. Wilhelm Schmid'den Mutsuz Olmak. Tıpkı Tembellik Hakkı gibi küçük şahane kitaplardan. Etrafımızı saran mutluluk güzellemelerinden , her an mutlu olmak zorundaymışız algısını kafamıza çakan sistemden, en ufak melankoli'yi bile depresyon zannedip antideprasını yapıştıran tıp dünyasından size de bıkkınlık geldiyse ; arada mutsuz olmanın da lazım geldiğini , sürekli mutluluğun imkansız ve anlamsız bir şey olduğunu düşünüyorsanız kaçırmayın. Üstelik Tanıl Bora'nın şahne diliyle çevrilmiş. Aynı yazarın Aşk kitabı da okunacaklar listesinde .

kalidor

Anadolu Korku Öyküleri 2'yi okuyorum. İlkini daha çok beğenmiştim. Bundaki öykülerin geneli inli cinli. Anadolu köyünde predatör olacak değil tabiiki.  :P Bir de liseden edebiyat hocam İsmail Özen'in "Günler Ne Kadar Kısaldı" isimli öykü kitabını okuyorum. Özellikle ilk öyküde Judas ve çizgiroman hatıraları çok güzel, öneririm.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Roger Ackroyd Cinayeti'ni okuyorum. Heyecanlı gidiyor gitmesine de kitabın dilindeki basitlik ve yalınlık bana farklı geldi, alışmadığım bir üslup bu.

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Mayıs, 2014, 09:03:16
Roger Ackroyd Cinayeti'ni okuyorum. Heyecanlı gidiyor gitmesine de kitabın dilindeki basitlik ve yalınlık bana farklı geldi, alışmadığım bir üslup bu.

Kitabın diline birşey diyemem ancak oldukça iyi bir kitap. Aynı şekilde yine Agatha Christie'den 10 küçük zenci de çok güzeldi.

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Mayıs, 2014, 09:03:16

Daha önce çevirisi çok tartışılmıştı edebiyat çevresinde. Altın kitapların çevirisi çok eleştirilmişti. Metis'ten çıkan Pınar Kür çevirisini tavsiye ederim

pizagor

Geç kalmış bir uyarı  :(

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Mayıs, 2014, 18:24:59
Geç kalmış bir uyarı  :(

Alıntı yapılan: alan ford - 29 Mart, 2011, 22:20:42
Roger Ackroyd Cinayetini okuyacaklara önemli bir not düşeyim bende. Kitabın "altın kitaplar" baskısı piyasada Roger Ackroyd'u Kim Öldürdü adıyla bulunabiliyor. Ancak bu çeviri biraz sorunlu. İlk baskısında doktorun evindeki Mah -Jong oyun partisini            " Bizimkiler bu oyunu bilmez " diyerekten "go"  oyunu olarak çevirmişlerdi.( allahtan okey partisine dönüştürmemişler) Sonraki baskılarda ,bildiğim kadarıyla, bu ayıbı düzelttiler ama çevirideki diğer sorunlar baki kaldı.

Merak edip okumak isteyenler Pınar Kür'ün güzel Türkçesiyle çevirdiği  Metis baskısını arayıp bulsunlar. Sahaflarda ya da internette kolayca bulunabiliyor hala

Devamsızlık sorununuz var sayın pizagor,  ;)