Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kadri kerem

Frank McCourt'un Pulitzer ödüllü otobiyografik kitabı Angela'nın Külleri'ni okuyorum. Okuyor muyum tartışılır gerçi. Dört günde 70. sayfaya ancak ulaştım. Buraya kadar okuyunca bile yazarın zor bir hayat yaşadığı anlaşılıyor. Ama dilini ve olayları anlatış tarzını sevemedim nedense. George Orwell'ın Daralma romanı da birinci ağızdan zorlu bir hayatı anlatır mesela. Ama Orwell'ın olayları ele alış açısı ve dili muhteşemdir. İnsanın dikkat bile etmeyeceği ayrıntılara öyle duygular yükler ki Orwell. Uzun lafın kısası biraz daha okumayı sürdüreceğim ama bitirip bitirebileceğimi sanmıyorum. Gerçi çok da başındayım, haksız bir yorum yapmak da istemem. Okuyan olduysa yorumlarını duymak hoşuma gider. 

pizagor

Dün itibariyle Mahşerin Dördüncü Atlısı: Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi'ni tamamladım. Öğrenmek kötü şey: Şu anda hastayım ve acab bu hangi virüs/bakteri diye düşünüyorum :)

Güzel kitap, salgınların dünya tarihini nasıl etkilediği, devirler kapatıp, yenilerini açtığı hakkında bilgi edinmek isteyenler için...

Okuduktan sonra bana 'Stephen King'in Mahşer'i gerçek olacak' şeklinde hissettirdi.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Haziran, 2014, 13:17:45
Dün itibariyle Mahşerin Dördüncü Atlısı: Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi'ni tamamladım. Öğrenmek kötü şey: Şu anda hastayım ve acab bu hangi virüs/bakteri diye düşünüyorum :)

Güzel kitap, salgınların dünya tarihini nasıl etkilediği, devirler kapatıp, yenilerini açtığı hakkında bilgi edinmek isteyenler için...

Okuduktan sonra bana 'Stephen King'in Mahşer'i gerçek olacak' şeklinde hissettirdi.

Bu kitabı 11 yıl önce okumuştum ve kapağındaki ünlü Mahşerin Dört Atlısı eserinin ressamı Albert Dürer'den de o zaman haberim olmuştu. Kitap çok etkileyiciydi, kitabın yarısını ilginç ve önemli bulduğum satırları çizmekten doldurmuştum. Yazarı Andrew Nikiforuk'tu galiba.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Haziran, 2014, 13:17:45
Dün itibariyle Mahşerin Dördüncü Atlısı: Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi'ni tamamladım.

alan ford

Katip Bartleby. Melville'nin küçük şahane romanı. İlknur Özdemir çevirisiyle Kırmızı Kedi yayınlarından okudum.

Helikopter Yayınlarının Kaya Genç çevirisini de merak etmekteyim. Bulursam ikinci kez okurum.

Hatta ben bu kitabı sıkıldıkça okurum. Çok çok iyi

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Haliçteki simonlar'ı okuyorum.Bir bürokratın anıları yazması ve devlete eleştirisel bakışını önemli görüyorum.

alan ford

Erol Güney'in Ke(n)disi. Göçmen -Çevirmen Gazeteci - Sevgili alt başlığıyla YKY'nin yayınladığı Haluk Oral ve M. Şeref Özsoy'un hazırladığı şahane bir anı biyografi kitabı. Rus devrimi sonrası İstanbul'a yerleşen , sonradan vatandaşlığa kabul edilen , Hasan Ali Yücel'in çeviri bürosunda çalışan ve gazetecilik yıllarında yaptığı bir haber yüzünden vatandaşlıktan ve ülkeden çıkartılan Erol Güney'in hikayesi.  Kimler yok ki kitapta. Orhan Veli'den ( ki hem kedisine hem de baldızına şiir yazmıştır ) Sebahattin Eyuboğlu'na , Nurullah Ataç'tan Necati Cumalı'ya bir dönemin entellektüelleri.. Çok ama çok keyifli bir kitap.

Erol Güney'in Kedisinin Bahar Mevsiminde Toplum Meseleleri Karşısında Takındığı Tavrı Anlatan Şiirdir

Bir erkek kediyle bir parça ciğer
Dünyadan bütün beklediği
Ne iyi!

Erol Güney'in Kedisinin Hamileliğini Anlatır Şiirdir

Çıkar mısın bahar günü sokağa
İşte böyle oturursun
Böyle yattığın yerde
Düşünür düşünür
Durursun.

seastar1000

trt belgesel kanalında galıba evvelkı sene erol güney hakkında bır belgesel yayınlandı.erol güney ın hayatı macera doluymuş yönetmende cok güzel ıslemıs doğrusu
kıtabı bulamamıştım o zamanlar
umarım hoşunuza gıtmıstır

alan ford

Çok hoşuma gitti.  Ben de kitabı o belgesel sayesinde okudum zaten. Belgeselin müziklerini Serdar Ateşer yapmış. Ben Serdar Ateşer müziklerinin peşinde koşarken bu belgeselin bir bölümüne denk geldim , üzerine arkadaşımın kitaplığında kitapla rastlaşınca da hemen okudum. Belgeselin tamamını seyretmedim daha ama en kısa zamanda seyretmek istiyorum.

seastar1000

trt bır ara donder cevır verıyordu bende nöbetlerde denk geldıkce belkı 4 veya 5 seferde tamamını ızledım

antiochia

İnsanların Arasında - Gorki, karbon Demokrasi-T.Mitchell

kadri kerem

Bir eskici arabasında keşfettiğim, Remzi Kitabevi'nden çıkan ve 1944 baskısı olan Gorki'nin Çorbacı adlı romanını okuyorum. Sayfaları çok güzel kokuyor. Bu koku ayrı bir lezzet katıyor romana. İnsan böyle elden ele dolaşmış bir kitabı okurken neler düşünüyor neler. Kim bilir kimlerin eline geçti, kimler hangi şartlarda okudu bu kitabı? Biri çok dikkatli bir şekilde bazı satırların altını da çizmiş. Kim bilir kimdi. Belki de çoktan göçüp gitti. vs. vs.

alan ford

Kipling'den Alıntı Yapmayı Seven Hırsız - Bir Bernie Rhodenbarrr Polisiyesi.  Lawrence Block'u çok severim ama şimdiye kadar hep Matthew Scudder polisiyeleri serisinden okumuştum. Bernie Rhodenbarr polisyeleri serisinden okuduğum ilk kitap bu. Gerçi serinin üçüncü kitabı ama Block polisiyelerinde bu çok da önemli değil.  Block yine şahane ama benim elimdeki kitabın baskısı biraz sorunlu. Türkçesinde de aksayan yerler var.

alan ford

Serinin beşinci kitabı  Mondrian Gibi Resim Yapan Hırsız'ı bitirdim. Bernie Rhodenbarr 'ın çok şahane bir işi var. Bir yandan sahaflıkla meşgulken,  bir yandan da koleksiyonlardan değerli parçalar hacılıyor. Ve bu hacılama işleri sırasına mutlaka başı belaya giriyor. Kitaplar keyifle bir solukta okunuyor. Yine de , hem de hırsızları dsaha çok sevmeme rağmen , aynı yazarın özel bir dedektifin hikayelerini anlattığı Matthew Scudder polisiyelerini daha çok sevdiğimi söyleyeyim.