Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Algan Sezgintüredi ne kadar çok kitap çeviriyor yahu. Helal olsun
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Buz ve Ateşin Şarkısı'nın nasıl bitireceğim endişesiyle başlamayı sürekli ertelediğim kitapları bugün itibariyle bitti.

Sırada Odtü Yayıncılık'tan çıkan Neil Gaiman - Coraline var...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kadri kerem

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Eylül, 2014, 23:32:39
Buz ve Ateşin Şarkısı'nın nasıl bitireceğim endişesiyle başlamayı sürekli ertelediğim kitapları bugün itibariyle bitti.

Animasyonunu çok sevmiştim Coraline'in. Ama aldım alacağım derken kitabını bir türlü alıp okuyamadım. Bu arada şu an okuduğum kitap:

pizagor

Otelin kitaplığında buldum: Tarihi Değiştiren Savaşlar

Bakalım nasıl bir kitapmış...

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Eylül, 2014, 13:43:40
Otelin kitaplığında buldum: Tarihi Değiştiren Savaşlar

Bakalım nasıl bir kitapmış...

Tarihi sevmediği için mühendislik okumuş bir kişiye tarihi Türk, İslam ya da bunların sentezi taraftarlığıyla veya aynı şekilde batı-hristiyan gözlüğüyle anlatmayan, olabildiğince objektif kalabilmiş hangi kitapları önerirsiniz? Yukarıdaki kitap hoşuma gitti de  :)

emre ozdamarlar

Cok eski tarihleri anlatmiyor ama daha yakin döneme de ilgi duyuyorsan Eric Hobsbawm'in:

• Devrimler Cagi 1789-1848
  • Sermaye Cagi 1848-1875
  • Imparatorluk Cagi 1875-1914
  • Asiriliklar Cagi 1914-1991
adli kitaplarini tavsiye ederim.

Chuck

Yine aynı yazarın Tarihi Değiştirenler serisini okuyabilirsiniz. Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Tarihi Değiştiren Olaylar, Tarihi Değiştiren Liderler vs :)
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

pizagor

Tavsiyeler için teşekkürler arkadaşlar...

hanac

Alıntı yapılan: Neco - 15 Eylül, 2014, 14:40:36
Yine aynı yazarın Tarihi Değiştirenler serisini okuyabilirsiniz. Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Tarihi Değiştiren Olaylar, Tarihi Değiştiren Liderler vs :)

Bende hepsi var.

Ama bence vasat kitaplar.

Chuck

Bir olaya kısaca değinip önemli noktalarını belirtip farklı bir olaya,savaşa,lidere geçiyor. Çok fazla ayrıntı olmadığı doğru. Açıkçası yazarın kendi dünya görüşünü kitaplara pek yansıttığını düşünmüyorum, bence objektif yaklaşmış. Bu seri her konuya ufaktan değinip geçtiği için, bir konunun örneğin Watergate Skandalı'nın, adı geçtiğinde ne olduğunu anlamak, sohbet edecek bilgiye sahip olmak ve genel kültür zenginleştirmek için okunur bence. Eğer bu gözle okursanız faydalı kitaplar. Fakat konu hakkında derinlemesine bilgi ve bol bol ayrıntı arıyorsanız dediğiniz gibi vasat bir seriye dönüşüyor :)
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

hanac

Ahmet Ertegün - Son Sultan ve Rock'n Roll'un Yükselişi

İngilizce kpağı biraz daha farklıymış.

Tecümeyi beğenmedim, hiç akıcı bir dille yazılmamış.

Ama konu ilginç, bir Türk'ün sıfırdan bir imparatorluk yaratması.

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Eylül, 2014, 23:18:23
Tarihi sevmediği için mühendislik okumuş bir kişiye tarihi Türk, İslam ya da bunların sentezi taraftarlığıyla veya aynı şekilde batı-hristiyan gözlüğüyle anlatmayan, olabildiğince objektif kalabilmiş hangi kitapları önerirsiniz? Yukarıdaki kitap hoşuma gitti de  :)

Pizagor sanırım kültür ya da ıvır zıvır tarihi ile ilgili değil de , savaş- devlet - toplum tarihiyle ilgili bir şeyler okumak istiyorsun. Bu alana yeni bulaşmış biri olarak şu başlıktaki Annales okulu tarihçileri acayip ilgimi çekmekte benim. Bi göz at istersen : http://tr.wikipedia.org/wiki/Annales_Okulu

alan ford

Hikmed Birand'ın Alıç Ağıcı ile Sohbetler'i bitti. Bir zamandır bizim evde popüler bilim kitapları çok popüler. Hikmend Birand'ın Alıç Ağacı ile Sohbetleri , bu konuda az biraz mürekkep yalamış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, türün en iyilerinden. Anadolu'nun bitki coğrafyasını , dünü , bugünü ve yarını ile birlikte o kadar güzel anlatıyor ki Hikmet Birand. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi en karmaşık konuları bile farkettirmeden kafanıza kakıyor. Bir anda çevrenize yeni , ve kuşkusuz daha iyi, bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Üstelik şaka değil , eni konu bilimsel bir kitap okurken bakmışsınız gözleriniz doluvermiş , Dikmen Alıç'ının ardından ağlıyorsunuz. Gerçi günümüzün muktedirleri bunu anlamaktan fersah fersah uzaklar ama ben yine de kitabın son iki paragrafını alıntılayayım buraya.

Dikmen Alıçı ! Sohbetlerimize başlarken demiştin ki : Dünyayı canlandıran , şenelten , sizin ve bütün canlıların yaşayabileceği bir yurt haline getiren biziz , biz bitkiler... Sohbetlerimizin sonunda da : Bir gün gelmişsin , bakmışsın ki ben yokum , seni benden başka kim hatırlar!
    Doğru söylemişsin. Seni benden başka kimse hatırlamaz artık , hatta seni kesip yok eden bile.... Ama sohbetlerimizi dinleyenler , sanıyorum ki , unutmayacaklardır seni. Sonra , belki bir gün gelir , biz de , seni , dalla  rında öten kuşları , çiçeklerine konan kelebekleri kendimiz gibi beller ; hepimiz için şenelttiğiniz bu dünya yurdunda , onların da bizim gibi yaşamaya hakkı olduğunu anlar ,hiçbirinize kıyamaz oluruz.
Alıç Ağacı ile Sohbetler - Hikmet Birand
:'(

pearl jam

Alıntı yapılan: alan ford - 16 Kasım, 2014, 22:18:59
Hikmed Birand'ın Alıç Ağıcı ile Sohbetler'i bitti. Bir zamandır bizim evde popüler bilim kitapları çok popüler. Hikmend Birand'ın Alıç Ağacı ile Sohbetleri , bu konuda az biraz mürekkep yalamış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, türün en iyilerinden. Anadolu'nun bitki coğrafyasını , dünü , bugünü ve yarını ile birlikte o kadar güzel anlatıyor ki Hikmet Birand. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi en karmaşık konuları bile farkettirmeden kafanıza kakıyor. Bir anda çevrenize yeni , ve kuşkusuz daha iyi, bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Üstelik şaka değil , eni konu bilimsel bir kitap okurken bakmışsınız gözleriniz doluvermiş , Dikmen Alıç'ının ardından ağlıyorsunuz. Gerçi günümüzün muktedirleri bunu anlamaktan fersah fersah uzaklar ama ben yine de kitabın son iki paragrafını alıntılayayım buraya.

Dikmen Alıçı ! Sohbetlerimize başlarken demiştin ki : Dünyayı canlandıran , şenelten , sizin ve bütün canlıların yaşayabileceği bir yurt haline getiren biziz , biz bitkiler... Sohbetlerimizin sonunda da : Bir gün gelmişsin , bakmışsın ki ben yokum , seni benden başka kim hatırlar!
    Doğru söylemişsin. Seni benden başka kimse hatırlamaz artık , hatta seni kesip yok eden bile.... Ama sohbetlerimizi dinleyenler , sanıyorum ki , unutmayacaklardır seni. Sonra , belki bir gün gelir , biz de , seni , dalla  rında öten kuşları , çiçeklerine konan kelebekleri kendimiz gibi beller ; hepimiz için şenelttiğiniz bu dünya yurdunda , onların da bizim gibi yaşamaya hakkı olduğunu anlar ,hiçbirinize kıyamaz oluruz.
Alıç Ağacı ile Sohbetler - Hikmet Birand
:'(

itkilendim. hem de son iki paragrafi okumadan

kadri kerem

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Eylül, 2014, 23:32:39

Şu an ben de Koralin'i okuyorum.  ;)