Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Eylül, 2016, 20:23:37
Hala Windup Girl. Uzunca bir aradan sonra bu haftabaşı yeniden döndüm kitaba. İnsan eliyle getirilen bitmeyen, yeniden ortaya çıkmak için fırsat kollayan bir felaketin sonrası için güzel bir distopik kurgu. Sona yaklaşırken fena meraktayım :)

Sindire sindire okuyorsun herhal ;D

pizagor

Alıntı yapılan: designer73 - 04 Eylül, 2016, 21:22:52
Sindire sindire okuyorsun herhal ;D

Yok değil, başka birşey. Keyifsizlikle ilgili bir tat alamama ve herşeyden sıkılma - terketme hali. Ama atlatıyorum. Sanırım.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bir dokun,bin ah işit :)

pizagor

Murat Menteş'ten Dublörün Dilemması...

HacıGeraltEmmi

Yörünge - Tess Gerritsen
Polisiye-Gerilim türünün efendisi bizi bu kez kâh uzay boşluğunda, kâh okyanusun derinliklerinde gerim gerim germeyi başarıyor. Satırlar su gibi akıp giderken Alien'ın bir yerlerden çıkıp geleceği hissiyatına kapıldım zaman zaman. Yazar kendi üslubuyla bilimkurgu olmayan bir bilimkurgu öyküsü yazmış. Kitap o denli akıcı ki Teğmen Ripley (bkz. Alien) ile Dr. Maura Isles (bkz. Rizzoli & Isles) olaya dahil olsalar; bunların bu romanda ne işi var diye düşünmezdim bile. :)

HacıGeraltEmmi

Eolin Destanı 1. Kitap - Bara Tilan'ın Ordusu / Bülent Ögeyik
Yerli fantastik ve bilimkurgu eserlere başlarken hayakırıklığı yaşamamak için beklentimi minimuma düşürürüm genelde. Ama bir şans vermeyi de hep isterim. İyi ki bu seriye şans vermişim diyorum şimdi. Yabacı yazarlardan ve serilerden hiçbir eksiği yok, yurtdışında iyi bir tanıtımla oldukça büyük bir okur kitlesine sahip olurdu herhalde. İlk 150 sayfasında hissiyatım bu yönde.

Yazarın yormayan anlatımı okuma zevkimi coşturdu desem yeridir. Çalma, kopyalama işlerine bulaşmadan kendince bir dünya yaratmış. Karakterleri tanımaya başladığımız ilk bölümler aksiyon dolu bir yol macerası. Sürekli olaya dahil olan yeni karakterler, ittifaklar veya düşmalıklar, oldukça sıradışı bir kahramanla yaptığımız yolculuğumuzda yeni soruları da beraberinde getiriyor. Gizemlerle dolu Eolin'e varınca neyle karşılaşacağımı merakla bekliyorum.
Okumaya devam... ;)

pizagor

Ateş Canına Yapışsın - Sezgin Kaymaz

ferzan

Karanlığın Yüreği'ne başlayacağım...Hayatımın filmlerinden Apocalypse Now'ın kısmen uyarlandığı, 1899 tarihli Joseph Conrad romanı, daha doğrusu ''uzun öykü'' 'sü...Apocalypse Now'un kamera arkasına ilişkin çekilen kısa belgesel de kitapla aynı adı taşıyor...Ne var ki dönem ve işleyiş olarak kitap ve film uyarlaması farklı...Kitap 19.yy Belçika Kongo'sunda sömürgecilik üzerineyken, Coppola filmde konuyu 20.yy Vietnam arka planı ile adapte etmiş...Ama eminim ki Kurtz, her ikisinde de en etkileyici figür...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mrtekin

2. Filmi yaklaştığı için; bir Jack Reacher patlatıyım dedim. Lee Child-Jack Reacher (Personal) okuyorum.

Jack Reacher; bu sefer geçmişte kendisinin hapse attığı ve bu yüzden kendisine fena bilenmiş dünyanın en iyi sniperlarından birini; olacağı çok muhtemel bir Başkan'a suikastten önce durdurabilmek için görev başında...

Başta durgun giden kitap; Paris faslından sonra acayip hızlandı; hele Londra faslı ise mükemmel gidiyor; twist üstüne twist geliyor ki; tadından yenmez...
They drew first blood...

kedidiro

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Eylül, 2016, 00:45:18
Ateş Canına Yapışsın - Sezgin Kaymaz
.   Kitabı okuyup bitirdiğinizde yorumunuzu duymak isterim. Benim ilk okuduğum ve sonrasında sezgim kaymaz külliyatına dalmama yol açam kitaptır...

kalidor

Alıntı yapılan: kedidiro - 25 Eylül, 2016, 15:53:56
.   Kitabı okuyup bitirdiğinizde yorumunuzu duymak isterim. Benim ilk okuduğum ve sonrasında sezgim kaymaz külliyatına dalmama yol açam kitaptır...

Ben de geçen hafta yazarın "Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir" adlı romanını okuduktan sonra bugün "Kün" adlı romanına başladım.
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Alıntı yapılan: ferzan - 25 Eylül, 2016, 03:37:52
    Karanlığın Yüreği'ne başlayacağım...Hayatımın filmlerinden Apocalypse Now'ın kısmen uyarlandığı, 1899 tarihli Joseph Conrad romanı, daha doğrusu ''uzun öykü'' 'sü...Apocalypse Now'un kamera arkasına ilişkin çekilen kısa belgesel de kitapla aynı adı taşıyor...Ne var ki dönem ve işleyiş olarak kitap ve film uyarlaması farklı...Kitap 19.yy Belçika Kongo'sunda sömürgecilik üzerineyken, Coppola filmde konuyu 20.yy Vietnam arka planı ile adapte etmiş...Ama eminim ki Kurtz, her ikisinde de en etkileyici figür...

Nathan'ın da bir uyarlaması var. Bu arada klişe olacak ama kitap daha iyi ; Marlon Brando'nun muhteşem performansına , harika müziklerine ve Coppola'ya rağmen  ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

HacıGeraltEmmi

Karanlıkta 33 Yazar / Korku antolojisi cilt 1 (Çok dehşetengiz öyküler mevcut :o )

pizagor

Alıntı yapılan: kedidiro - 25 Eylül, 2016, 15:53:56

İşler yolunda giderken, mutlu mesut kendi egosuyla ve kibiriyle yaşarken tahtından edilen, insanın elinde küçük düşürülen Azazil'in gözünden anlatılan harika bir hikaye olmuş bu. Hani kendisine sempati duymamak elde değil. Diğer Sezgin Kaymaz kitapları da bu ayarda mı?

Mrtekin

The Black Box

https://www.amazon.com/Black-Box-Harry-Bosch/dp/0446556726

Michael Connelly'i ve bilhassa yarattığı Harry Bosch karakterini çok severim. Filhakika; uzun bir aradan sonra biraz da zorlama ile bitirdiğim "The Black Box" hiç ama hiç keyif vermedi. Nerde o gidinin Michael Connelly'si diyip biraz da hayıflandım. Final bile çok sıradan, tatsız tuzsuzdu.
They drew first blood...