Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pukay

Rafi Zabor'un Ayı Eve Dönüyor adlı kitabına başladım. Müziğe ilgi duyanlar kesinlikle baksın, ilginç (ana karakterimiz alto saksafon çalan gayet felsefik bir ayı) ve akıcı bir kitap olmuş bunla da kalamamış bir de pen/faulkner ödülünü almış.

alan ford

Alıntı yapılan: pukay - 31 Temmuz, 2013, 02:41:26
  Rafi Zabor'un Ayı Eve Dönüyor adlı kitabına başladım. Müziğe ilgi duyanlar kesinlikle baksın, ilginç (ana karakterimiz alto saksafon çalan gayet felsefik bir ayı) ve akıcı bir kitap olmuş bunla da kalamamış bir de pen/faulkner ödülünü almış.

ee alır üstüne de hemen okurum ben bunu. Teşekkür.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

afu

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 22 Temmuz, 2013, 22:31:05

Tüfek Mikrop ve Çelik uzun süredir aradığım ama baskısı olmayan bir kitaptı. Nihayet Tübitak geçenlerde yeni baskısını yaptı da ben de okuyabildim. İnsanlık tarihine merakı olanların kesinlikle okuması gereken bir kitap.

"Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi" Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000'den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, "Batılı" koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Bu kitaba ilgi duyanlara, kitabın belgesel olarak NG tarafından filme alındığını ve dvd olarak bulabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Hayalet

Alıntı yapılan: afu - 31 Temmuz, 2013, 08:53:17
Bu kitaba ilgi duyanlara, kitabın belgesel olarak NG tarafından filme alındığını ve dvd olarak bulabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Bu kitabı yıllar önce okumuştum, çok değerli bir kitaptır bana göre.
Ben de son dönemde, Hasan İzzettin Dinamo'nun 7 ciltlik Kutsal İsyanının ardından 8 ciltlik kutsal Barış'ının 5.cildine başladım. Kurtuluş Savaşı ve sonrasının tarihsel gerçekler ışığındaki destansı romanı. Ha bu arada ben hep bir kaç kitap bir arada okurum, 2 yıllık Kutsal İsyan ve Barış okumalarımın arasında da pek çok çizgi roman, roman, başka kitaplar okudum. Nasuh Mahruki'nin Everest'te İlk Türk kitabını da,  Lionel Tiger, Michael Mcguire ikilisinin Tanrı Beyni kitabını da, Ahmet Ümit'in Kukla'sını da aralara sıkıştırıp okudum.
Genellikle tarihsel ya da akademik iki kitabın arasına bir roman ya da bir kaç çizgi roman sıkıştırıp okuyorum. Haa bu arada tuvalette de mutlaka bir kitabım bulunur, bazen sırf kitabın o bölümünü bitirecem diye tuvalet seansım uzun sürse de zevkli oluyor orada okumak  :)

Çizgi roman olaraksa en son Ken parker'ın 30.sayısını okudum. Şu anda ise Roberto Totaro'nun NİRVANA'sını okuyorum. Nirvana'yı helada okumak insanı daha da çok güldürüyor :). Alkım kitabevinin kelepir katında 1,50tl civarına 3 adet büyük boy çizgi roman albüm buldum, onlardan biri de NİRVANA idi. İyi ki almışım.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

emre ozdamarlar

Bu ara George Orwell'in 1984'unu okuyorum. Korkutucu, rahatsiz edici, karanlik bir hikaye. Hele son zamanlarda haberlere yansiyan Amerika'daki NSA olaylarini dusundukce daha bi geriliyor insan.

Hayalet

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 01 Eylül, 2013, 15:08:18
Bu ara George Orwell'in 1984'unu okuyorum. Korkutucu, rahatsiz edici, karanlik bir hikaye. Hele son zamanlarda haberlere yansiyan Amerika'daki NSA olaylarini dusundukce daha bi geriliyor insan.

1984, müthiş bi romandır. Yine yıllar önce okuduğum ve unutamadığım bi kitap. Neredeyse bugünleri görmüş Orwell. Zaten 1984 fenomen olmuş bi kitaptır. Orwell'in Hayvan Çiftliği romanını da tavsiye ederim okumayanlara.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

alan ford

Emre okumadıysan n'olur üzerine bir de Biz'i oku Zamyatin'den , çok pis ısrarcıyım :D

Bu arada ben de Henry Bauchau'dan Oidipus Yollarda'yı okuyorum.

emre ozdamarlar

Abi Biz illa bi gun okuyacagim aklimda olan bi seri :)
George Orwell de onu okuduktan sonra bi gun ben de böle bi kitap yazicam diyerek 1984'u yazmis zaten.

afu

Isac Asimov'un 50'li yıllarda yazdığı robot üçlemesini okuyorum.
İlk kitap "çelik mağaralar" bitti. "güneşin tanrıları"ndayım.
60 yıl önce yazılmış olmasına rağmen bilim-kurgu seven biri olarak hala zevkle okuyorum.
Asimov'un büyüklüğü tartışılmaz, R.I.P.
Tabiki aralara çizgi roman da katmadan olmaz.
Süpermen - Yeni Dünya ve Hikayeler 1'i hafta sonu okudum. Seriye devam ederler umarım.

alan ford

Oidipus Yollarda.  Henry Bauchau'dan şahane kitap , bahaneyle yunan mitolojisine de giriş yapmış oluyorsunuz. Yalnız  Ayı Eve Dönüyor'u sipariş listesine eklemeyi unuttum , mutsuzum

Harun Ça

Hala Kara Kule okuyorum 3. kitaptayım Çorak Topraklar. İstediğim kadar sürükleyici gelmedi tabii araya Ejderhaların Dansı falan girdi ara ara okuyup bitirmeye çalışıyorum.

V

Kısa soluklu bir aradan sonra İhsan Baba okumaya devam.."Amat" a başlıyorum..
"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Otostopçunun Galaksi Rehberi. Tek kelimeyle mükemmel :-*

pizagor

Alıntı yapılan: designer73 - 13 Eylül, 2013, 00:29:35
Otostopçunun Galaksi Rehberi. Tek kelimeyle mükemmel :-*

İlk kitaptan sonra devamı o tadı vermemişti bana. Ama yine de tekrar okumak istediğim koca bir cilt.€
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

nejat hüseyin özal

Ayfer Tunç'un 1970'li yıllrdaki hayatımızı anlatan "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" isimli kitabını yeni bitirdim. Birkaç gün önce, Oğuz Tektaş'ın 1980'li yıllardaki yaşantımızı inceleyip yazdığı "Seksenler" isimli kitabını okumaya başladım.