Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

Nazım Hikmet'in Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim romanı bitti; Aziz Nesin'in Zübük eserini okuyorum şu an. Bir yandan gülüyorum okurken, bir yandan kızıyor öfkeleniyorum, bir yandan üzülüyorum.

V

Alıntı yapılan: V - 12 Eylül, 2013, 23:33:41
Kısa soluklu bir aradan sonra İhsan Baba okumaya devam.."Amat" a başlıyorum..

Amat bir hafta önce bitti..İhsan Baba bu eseriyle daha bir romancı olmuş sanki.İlk kitaplarındaki parça parça öykülerle örülü yapı

bu kitapta daha bütünleşmiş öykülere bırakmış kendini.Martin öykülerinden ve hatta bir de Zagor öyküsünden aşina olduğumuz

"emet"," "met" miti yerel bir tarihi roman içerisinde, "ölüm" gibi felsefenin ana mihenk taşlarından bir  konuyla  denizcilik,mistizim

gibi ustanın vazgeçilmezi olmuş konularla birleşip onun  nefis uslubuyla   önümüze konmuş ki...Sırada üstadın "Suskunlar"ı var..
"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: V - 28 Eylül, 2013, 21:54:10
Sırada üstadın "Suskunlar"ı var..

Hocam Suskunlar'a bi kac roman sonra baslamani tavsiye ederim. Guzel bir kitap ama Amat ile benzer dokuda ve kurguda bir eser sonucta. Amat'in hissiyatini biraz unutup 1-2 ay sonra okursan daha cok tad alirsin gibime geliyor.

Ben de Soner Yalcin'in Bay Pipo'suna basladim bu aksam. Turkiye'nin 1950'den itibaren yakin tarihine dair ilginc bir kitaba benziyor.

alan ford

Alıntı yapılan: V - 28 Eylül, 2013, 21:54:10
Amat bir hafta önce bitti..İhsan Baba bu eseriyle daha bir romancı olmuş sanki.İlk kitaplarındaki parça parça öykülerle örülü yapı

bu kitapta daha bütünleşmiş öykülere bırakmış kendini.Martin öykülerinden ve hatta bir de Zagor öyküsünden aşina olduğumuz

"emet"," "met" miti yerel bir tarihi roman içerisinde, "ölüm" gibi felsefenin ana mihenk taşlarından bir  konuyla  denizcilik,mistizim

gibi ustanın vazgeçilmezi olmuş konularla birleşip onun  nefis uslubuyla   önümüze konmuş ki...Sırada üstadın "Suskunlar"ı var..

Suskunlar Kurgu olarak en sağlam kitabı bence İhsan Oktay Anar'ın ama ısrarcıyım Kitab-ül Hiyel gibisi gelmedi daha :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Ben de en çok ağır denizcilik terminolojisine rağmen Amat'ı beğenirim. Suskunlar daha uzun olsaydı tamamen bir başyapıt olabilirdi.
Crom! Ölüleri Say...

kadri kerem

Hans Fallada'nın Küçük Adam Ne Oldu Sana romanını okudum. Otuzlarda yayımlanmış bir roman ve maddi sorunlarla mücadele eden genç bir çifti anlatıyor. Bu kitabın ardından Yaşar Kemal'in Tek Kanatlı Bir Kuş romanını okudum. Yky eser için roman diyor ama bence tartışılır. Kemal korkunun insanı nasıl ele geçirdiğini anlatmış. Şu an ise Sabahattin Ali'nin Sırça Köşk adlı öykü kitabını okuyorum. Öyküleri kısa ama etkili.

nejat hüseyin özal

Hepimiz bazen düşünürüz; bir zaman makinası olsa da bu makina ile yaşadığımız eski senelere gitsek; o mekanları, o objeleri bir daha görsek, o zamanları bir daha yaşayabilsek diye... Güncel Yayıncılık tarafından yayımlanmış olan O.GÖNENÇ'in yazdığı "SENİN TAHTA ATIN VAR MIYDI?" isimli kitabı bitirmek üzereyim.  Nostalji sevenlere tavsiye ederim.  ;)

alan ford

Algan Sezgitüredi'den Katilin Şeyi!  Neyi diye sormayın bilmiyorum daha ama şahane başladı.  Üstelik devam kitapları da var.

V

Alıntı yapılan: alan ford - 29 Eylül, 2013, 11:13:36
  Suskunlar Kurgu olarak en sağlam kitabı bence İhsan Oktay Anar'ın ama ısrarcıyım Kitab-ül Hiyel gibisi gelmedi daha :)

Suskunlar bitti..Doga'nın yukarıdaki tespitine katılıyorum kesinlikle okuduğum 5 kitap içerisinde en derli-toplu olanı,en sağlam kurguya sahip

olanı Suskunlar'dı..Yedinci Gün ile devam edelim..
"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Daha önce Gece Nöbeti (gerilim seviyorsanız mutlaka okuyun) isimli romanını okuyup hayran kaldığım Tess Gerritsen'in Cerrah'ını okuyorum. Gerilim dozu yüksek eserlere imza atıyor, diğer kitaplarını da almak farzoldu artık. Layıkıyla çekilirse on numara filmler çıkar bu kitaplardan.

alan ford

Alıntı yapılan: alan ford - 05 Ekim, 2013, 16:16:54
Algan Sezgitüredi'den Katilin Şeyi!  Neyi diye sormayın bilmiyorum daha ama şahane başladı.  Üstelik devam kitapları da var.

hayatımda tanıştığım en geveze dedektif ki gerçekten çok dedektif tanırım söylemesi ayıp , Vedat Kurdel ve ortağı zeka küpü Tefo'nun maceraları hiç fena değildi . Ama adam gerçekten çok geveze, neyse sırada ikinci kitap Katilin Meselesi var.

nejat hüseyin özal

Birkaç gün önce Atilla Birkiye'nin yazdığı İSTANBUL'DA MAVİ BİR TEREDDÜT isimli kitabını okumaya başladım. Yazarın gözlemleriyle ve yaşanmışlıklarıyla, İstanbul'un şimdisini ve yakın geçmişini anlatan, deneme türünde bir kitabı... Okurken ben de zaman zaman o semtlere ve benzer anılara gitmeye başladım...  ::) İstanbul'u okumak isteyenler için tavsiye edilecek bir eser.

kadri kerem

Hakan Günday'ın "Kinyas ve Kayra" romanı epey yordu beni. Okuması zor bir roman; hiç de tarzım değil üstelik. Bir okuma grubu ile birlikte okuduğum için yarım bırakmak istemedim ve uzun bir sürede de olsa kitabı tamamladım. Epey şiddet içeren bir roman. Rahatsız etmiyor değil insanı. Ama şiddet dozu arttıkça, inandırıcılığı ve okuru etkileme oranı da o ölçüde azalıyor sanki. Şiddet bir yerden sonra sıradanlaşıyor. Karakterlere ısınamamam da cabası.

Şu an King'in Shining'in (Medyum) devamı olarak yazdığı Doktor Uyku'yu okuyorum. Yıllar önce büyük bir heyecan ve keyifle okuduğum Shining kadar etkileyici gitmiyor açıkçası. Sonuçta ne King Shining'i yazdığı zamanki yazar, ne de ben Shining'i okuyan okurum. Yine de fena gitmiyor. King okumak her zaman keyiflidir benim için.  Bitince yorumumu yaparım.

alan ford

Darian Leader'den Kadınlar Neden Her Yazdıkları Mektubu Göndermezler . Cevabını gerçekten çok merak ediyorum ama kitapta cevaplardan çok sorular var :D

emre ozdamarlar

Darian Leader okunasi bi yazara benziyor, wikipedia'dan baktim biraz, ilginc baslikli kitaplari var. Göz atacagim.

Bugun elimde Hermann Hesse'nin Siddharta'si var. Bitmek uzere.