Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 24 Ekim, 2013, 12:00:31
Darian Leader okunasi bi yazara benziyor, wikipedia'dan baktim biraz, ilginc baslikli kitaplari var. Göz atacagim.

Bugun elimde Hermann Hesse'nin Siddharta'si var. Bitmek uzere.

Emre süper yazardır Darian Leader , aslında bu benim ikinci okuyuşum kitabı , ama o kadar uzun zaman oldu ki okuyalı , pek bir şey kalmamış aklımda. Türkçe'de birde İŞ İşten Geçtikten Sonra Verilen Sözler'i var. Sadece isimleri için bile okunası kitaplar haklısın  :D

Herman Hesse ise ilk göz ağrılarımdan. Siddartha, Narziss ve Goldmund ,  Bozkırkurdu hepsi şahanedir. Ama en şahanesi  Narziss ve Goldmund :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Narziss'i okumadim Doga hocam henuz ama yazdim bi köseye, sagolasin.

doktor1881

açlık oyunlarının 3 cildinide bitirdim 2. kitabın filmi  önümüzdeki ay vizyonda olacak  Kitapları 1.  filmden sonra okudum tabiki her zamanki gibi kitap daha güzel Seri bitince yüreğim burkuldu birşeyler içimde parçalandı herkese şiddetle tavsiye ederim beğenmezseniz paranız iade :o :o

pizagor

Taht Oyunları'na başladım, katedilecek çok mesafe var...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

Henüz okumaya başladım. Yazar ahlaki davranışlarımızın, ahlak kavramının kökenlerinin doğada izini sürüyor. Gayet ilgi çekici ve başarılı şu ana kadar.

Milliyet Sanat'taki tanıtım yazısından bir alıntı :

Primatolog Frans De Waal'ın 5 eylül'de Metis Yayınları'ndan çıkan kitabı "Bonobo ve Ateist" primatlar arasında insanı arıyor. Evrimci biyoloji ve ahlak felsefesinden de yararlanarak kurduğu yeni bir teori ile, "ahlaki davranış ne dinle başlamıştır, ne de dinle biter; evrimin ürünüdür" diyor. İçgüdüleri ve din kavramını da ele alarak yaptığı gözlemleri masaya yatırıyor ve yeniden düşünmek için teşvik ediyor. Maymunlar ve insanlar arasındaki bağa değinen Waal, toplumsal sistemleri inceliyor ve eleştiriyor.

alan ford

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 05 Kasım, 2013, 13:46:52

Henüz okumaya başladım. Yazar ahlaki davranışlarımızın, ahlak kavramının kökenlerinin doğada izini sürüyor. Gayet ilgi çekici ve başarılı şu ana kadar.

Milliyet Sanat'taki tanıtım yazısından bir alıntı :

Primatolog Frans De Waal'ın 5 eylül'de Metis Yayınları'ndan çıkan kitabı "Bonobo ve Ateist" primatlar arasında insanı arıyor. Evrimci biyoloji ve ahlak felsefesinden de yararlanarak kurduğu yeni bir teori ile, "ahlaki davranış ne dinle başlamıştır, ne de dinle biter; evrimin ürünüdür" diyor. İçgüdüleri ve din kavramını da ele alarak yaptığı gözlemleri masaya yatırıyor ve yeniden düşünmek için teşvik ediyor. Maymunlar ve insanlar arasındaki bağa değinen Waal, toplumsal sistemleri inceliyor ve eleştiriyor.

Kitap fuarında alınacaklar listesinde bu kitap, çok merak ediyorum. Bir de bu konulara meraklı arkadaşlara İçimizdeki Balık'ı şiddetle tavsiye ederim

HacıGeraltEmmi

Kaiken okumaya çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum çünkü; kitap iki haftadan beri elimde ve 50-10 sayfa okuyup bırakıyorum her seferinde. İyi başlayıp sonradan çorbaya çevirmiş resmen. Jean-Christophe Grange'ın kendimi zorlayarak okuduğum tek kitabı oldu bu.

Harun Ça

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört okuyorum bitince de Hayvan Çiftliği'ni okuyacam.

kalidor

Alper Canıgüz'den Tatlı Rüyalar'ı okudum. Gizli Ajans'ı daha çok beğenmiştim. Şimdi Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabına başlamayı planlıyorum.
Crom! Ölüleri Say...

ercoktay

Alıntı yapılan: Mic-Har - 06 Kasım, 2013, 13:27:09
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört okuyorum bitince de Hayvan Çiftliği'ni okuyacam.

Özellikle bugünlerde tekrar okunabilir. Güzel kitaplar. Orta okulda ingilizce dersinde okumuştuk biz bunları :)

kedidiro

rudolfo martinez isimli ispanyol yazarın sherlock holmes romanlarının ikincisi '' şairin ayak izleri''ni okuyorum. artık 90lı yaşlarını süren dedektifimiz ispanya iç savaşı sırasında lanetli bir kitabı arıyor. yazarın ilginç kurgusunda dedektifimize lovecraft, borges hatta inanılmaz ama clark kent eşlik ediyor...

alan ford

Alıntı yapılan: kalidor - 06 Kasım, 2013, 13:53:02
Alper Canıgüz'den Tatlı Rüyalar'ı okudum. Gizli Ajans'ı daha çok beğenmiştim. Şimdi Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabına başlamayı planlıyorum.

Ben sadece Oğullar ve Rencide Ruhlar'ı okumuştum. Diğerleri nasıl , Alper Kamu var mı yine ???

Hayal Kahvem

Bir kaç gündür Karısını Şapka Sanan Adam'ı okuyorum.  Nörolojiyle ilgilenenlere tavsiye ederim. Kitapta nörolojik bozuklukları olan insanların
yaşadıkları durumlar anlatılıyor. Mesela Karısını Şapka Sanan Adam, birdenbire yüzleri tanıyamamaya başlıyor, ayağını ayakkabı zannediyor,
karısını şapka...

Arkadaşımın annesi alzheimer'dı. Önüne yemek getirildiğinde yemiyordu bazan. Ve neden yemediği sorulduğunda "yemeği bilmiyorum." diyordu.
Yemek nasıl yenir unutuyordu.  Bu durum çok hafif kalıyor kalıyor tabii, kitapta anlatılanları okuyunca, neler oluyormuş diyorsunuz... ilginç...

alan ford

Daniel Pennac nasıl liste yaparsam yapayım ilk beşime giren yazarlardan biri. Silahlı Peri misal başucu kitabım . Bir zamanlar Malaussene'ye bile benzetilmişliğim var söylemesi ayıp. ( Ve bu seri polisye dünyasının açık ara en iyi serisidir bence  ;))  Neyse efendim şimdilerde yazarın otobiyografimsi kitabı Okul Sıkıntısı'nı okuyorum. Öğrenciliği boyunca namlı bir "tembel teneke" olan  Daniel Pennac'tan (ki öğretmen olmuş sonunda ) yine şahane bir kitap. başta meslekte 10 yılını devirmiş öğretmenler olmak üzere ( kedidir kedi  ;) ) herkese tavsiye ederim

Ahmet Oktay

Sherlock Holmes - Korku Vadisi'ni bitirdim. Sir Arthur Conan Doyle'dan yine muhteşem bir olay kurgusu ve harika, akıcı bir dil.
Kızıl Soruşturma'da olduğu gibi yine "flashback" var.
Her iki romanı da henüz okumamış olanlara tavsiye ederim :)