Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Alıntı yapılan: V - 06 Ekim, 2013, 21:43:30
Suskunlar bitti..Doga'nın yukarıdaki tespitine katılıyorum kesinlikle okuduğum 5 kitap içerisinde en derli-toplu olanı,en sağlam kurguya sahip

olanı Suskunlar'dı..Yedinci Gün ile devam edelim..

Yedinci Gün'ü geçen hafta bitirdim.Ustanın geniş hayal gücü,derin araştırmacılığı ve özellikle de  felsefesi bu kitaba iyice yansımış.
Favori kitabım olmadı ve kitabı bağlama şeklini de pek beğenmedim açıkcası.İhsan Baba'nın külliyatında alt sıralarda kaldı beni için.Bu arada babadan yeni bir kitap bekliyoruz..
"İstemem,eksik olsun.."

V

Alıntı yapılan: V - 27 Temmuz, 2013, 21:05:01
Ve ben de 6 kitap tek ciltteyi alarak "Yerdeniz" dünyasına giriş yapmış bulunuyorum an itibarı ile.. ;)

İlk kitap "Yerdeniz Büyücüsü" bir çırpıda bitti.Ursula Teyze'nin okuduğum ilk kitabı.Sade üslubunu çok sevdim.Bu yönüyle J. London'a çok benziyor.Onun da kitapları sade ve çok kolay okunuyor.Elinize aldığında bitirmeden kapağı kapatmıyorsunuz.Martin Eden'i aynı gün içerisende başlayıp bitirdiğimi hatırlıyorum.Yerdeniz Büyücüsü"nde de aynı şey oldu.Sade dil zayıflık olarak algılanmasın,doku olarak güçlü eserleri sade üslüpla oluşturmak gerçek bir yetenek ister.Bir de Ursula Teyze bütün öyküyü ana karakterin gözüyle algılayıp,anlatmış ki London'un kitaplarının tamamına yakını neredeyse böyledir.Tabi Ursula Teyze'nin diğer kitapları öyle midir bilemiyorum.Bu iki yazarı niye karşılaştırdığımı da bilemiyorum  :) Okuyunca anlarız artık..."Atuan Mezarları" ile devam..

"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Yerdeniz Buyucusu'nun her kitabi ayri ayri saheserdir gözumde. Ilk defa okumani acayip kiskaniyorum, bunu belirteyim hocam :)

alan ford

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 21 Kasım, 2013, 01:38:29
Yerdeniz Buyucusu'nun her kitabi ayri ayri saheserdir gözumde. Ilk defa okumani acayip kiskaniyorum, bunu belirteyim hocam :)

Aynı duygular içerisindeyim. Özellikle En Uzak Sahil gerçekten çok ama çok iyidir.

Alıntı yapılan: V - 20 Kasım, 2013, 22:21:56
İlk kitap "Yerdeniz Büyücüsü" bir çırpıda bitti.Ursula Teyze'nin okuduğum ilk kitabı...

Engin buna gerçekten inanmıyorum. Yani Mülksüzler'i pas mı geçtin bunca zaman  ::). Rocannon'un Dünyası, Hep Yuvaya Dönmek, Kadınlar- Rüyalar - Ejderhalar hepsi şahanedir bu arada.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Alıntı yapılan: alan ford - 21 Kasım, 2013, 09:02:53
  Aynı duygular içerisindeyim. Özellikle En Uzak Sahil gerçekten çok ama çok iyidir.

Engin buna gerçekten inanmıyorum. Yani Mülksüzler'i pas mı geçtin bunca zaman  ::). Rocannon'un Dünyası, Hep Yuvaya Dönmek, Kadınlar- Rüyalar - Ejderhalar hepsi şahanedir bu arada.

Arayı hızlı kapatırım bilesin. :)
"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: alan ford - 21 Kasım, 2013, 09:02:53

Abi bu saydiklarindan bi tek Mulksuzler'i okudum (hastasiyimdir), daha okumadigim kitaplari oldugu icin cok seviniyorum. Ursula Teyze'den okuyacagim bir sonraki kitap Ruya'nin Öte Yakasi olacak. Basucumda bekliyor su anda.

V

Atuan Mezarları çabucak bitti..Ged'in yolculuğu devam ediyor.Sırada "En Uzak Sahil"..

Bu arda Mülksüzler'i pas geçmedim.Yerdeniz'in hemen ardına..
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Bu arada bugün James Cameron'un Avatar'ının bahsi gelince hatırlatayım dedim , bu filmin hikayesi Ursula Le Guin'in "Dünyaya Orman Denir" in neredeyse birebir çakması. Ama kitap çok daha iyi tabiiki ;)

kalidor

Abdullah bin Alevi el-Haddad'tan belki 3. kez "Ömrün Beş Mevsimi". 
Crom! Ölüleri Say...

V

Alıntı yapılan: V - 24 Kasım, 2013, 00:21:00
Atuan Mezarları çabucak bitti..Ged'in yolculuğu devam ediyor.Sırada "En Uzak Sahil"..

"En Uzak Sahil" muhteşem bir kitap.Okumamış olan varsa kesinlikle okusun ama ilk önce serinin ilk iki kitabını(Yerdeniz Büyücüsü ve Atuan Mezarları) da okumaları şart..

Şimdi sırada Tehanu..

"İstemem,eksik olsun.."

V

Alıntı yapılan: alan ford - 26 Kasım, 2013, 17:13:03
  Bu arada bugün James Cameron'un Avatar'ının bahsi gelince hatırlatayım dedim , bu filmin hikayesi Ursula Le Guin'in "Dünyaya Orman Denir" in neredeyse birebir çakması. Ama kitap çok daha iyi tabiiki ;)

Bu gidişle Ursula Teyzenin tüm kitaplarını okutacaksınız bana..
"İstemem,eksik olsun.."

Hayal Kahvem

Ursula K. Le Guin...  Yerdeniz Büyücüsü'nü yeni bitirdim. Ursula ablayı ben de sevdim.  ;)

Şimdi elimde Fransız Teğmenin Kadını var. Bambaşka bir roman elbette. Ama çok heyecanlı bi yerindeyim.

Masada ise  Mülksüzler duruyor. Hemen ona geçeceğim. :)

kedidiro

gorki sanırım ''ekmeğimi kazanırken''de gençliğinde okuduğu kitaplardan bahsederken, bazı kitapları okurken aşırı heyecanlandığını ve o satırları büyülü kılan şeyi görebilme umuduyla kitabın sayfalarını ışığa tuttuğundan bahseder... hasbelkader kendince arada bir yazma çalışmaları yürüten biri olarak ursula le guin okumak ben de bir acziyet duygusu uyandırıyor. gerek en uzak sahil gerekse mülksüzler öyle büyük, öyle büyülü kitaplar ki yanına yaklaşacak bir iki satır yazmak biz sıradan ölümlüler için mümkün değil... o yüzden okuma biliyor olmanın ve bu kitaplarla tanışmış olmanın keyfini çıkartmaya bakın derim ben...

ercoktay

Uzun zamandır kitap okuyamıyordum. Dün gece ama sonunda Sunay Akın'ın yeni kitabı Geyikli Parkı bitirdim. Her zamanki gibi çok beğendiğim bir kitap oldu. Sunay Akın'ın yazım tarzını seviyorum. Uzun zamandır ama şiir kitabını bekliyoruz :(

Şimdilerde çantama Haruki Murakami'nin İmkansızın Şarkısını attım.

D&R siparişime de Ursula teyzenin Yerdeniz Büyücüsü ve Atuan Mezarlarını ekledim. Bunları da okumak istiyorum :)

Acayip bir itki oluşturdunuz buradan.

alan ford

Daniel Pennac'ın Okul Sıkıntısı bitti. Şimdi Roland Barthes',ın Çağdaş Söylenler'ine başladım. Kitap şahane ama Tahsin Yücel'in "öztürkçe" çevirisi bazen gerçekten çok sıkıyor. ::)