Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Alıntı yapılan: V - 26 Kasım, 2013, 23:31:04

Şimdi sırada Tehanu..

Tenahu çabuk bitti..Araya başka kitap almadan birikmiş çizgi romanlara daldım..En yakın zamanda "Yerdeniz Öyküleri" ne geçiş yapacağım..

"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

En Uzak Sahil'den sonra Ursula Le Guin'in feminist damarı iyice kabarıyor. Aslında şikayetim yok bu durumdan ama , bazı hikayelerde resmen günah çıkartıyor gibi. Ogion ve cadı ustasının hikayesi tam da böyle bir hikaye mesela. ha şahane mi şahane o ayrı. ( Bu arada Yerdeniz'in bütün kahramanlarını çok severim ve Ged her daim kahramanım olacak ama Yerdeniz'İn en şahane adamı Ogion'dur gözümde  :) )
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 21 Kasım, 2013, 15:44:59
Abi bu saydiklarindan bi tek Mulksuzler'i okudum (hastasiyimdir), daha okumadigim kitaplari oldugu icin cok seviniyorum. Ursula Teyze'den okuyacagim bir sonraki kitap Ruya'nin Öte Yakasi olacak. Basucumda bekliyor su anda.

Ben de nedense en sevdiklerimden birini kendime saklamışım. ::) Karanlığın Sol Eli hem Ursula Leguin'in yazdıkları içinde , hem bilim kurgu literatüründe , hem de çağdaş dünya edebiyatında ayrı bir yer açılması gereken bir roman.  Kış gezegeni sakinleri çift cinsiyetlidirler ve mens dönemleri gibi , hormonal durumlarına göre kadın ya da erkek olabilmektedirler. Hem anne hem de baba olabileceğiniz bu şahane gezegene bir gün bir elçi gelir ve işler karışır. Arada Ursula Leguin'in yazdığı şahane masallarla birlikte dört dörtlük bir roman Karanlığın Sol Eli. Bilim kurgunun zihin açan örneklerinden. Şiddetle tavsiye ederim

emre ozdamarlar

Iki kitabi da lise yillarinda okumustum ama tekrar gözden geciriyorum. Haftasonu Nihat Behram'in Daragacinda Uc Fidan'ini okudum, simdi de Erdal Öz'un Gulunun Soldugu Aksam'i var elimde.

kedidiro

daniel pennac'dan ''okul sıkıntısı'' ;)
   silahlı peri de sırasını bekliyor ama arada dalton trumbo'dan ''johnny silahını kaptı''yı okuyup, filmini de izleyeceğim...

alan ford

Abi Silahlı Peri gerçekten muhteşemdir. Malaussene ailesi de edebiyat aleminin en eğlenceli ve en şahane ailesidir. Bu kitapta Pastör katılıyor bir de aileye ki hastasıyım kendisinin. Bu arada ilk kitap Gulyabaniler Cenneti'ni okudun mu ?

emre ozdamarlar

Malcolm Gladwell'in Outliers'ini okuyorum, cok ilginc bir kitap, bitince kitapla ilgili dusuncelerimi detayli yazacagim.

kedidiro

Alıntı yapılan: alan ford - 17 Aralık, 2013, 17:58:10
  Abi Silahlı Peri gerçekten muhteşemdir. Malaussene ailesi de edebiyat aleminin en eğlenceli ve en şahane ailesidir. Bu kitapta Pastör katılıyor bir de aileye ki hastasıyım kendisinin. Bu arada ilk kitap Gulyabaniler Cenneti'ni okudun mu ?

yok, söz dinleyen öğrenci modelindeyim. yazarın adını bile ilk sayende duydum. daha önceki leo mallet itkisinin çok olumlu sonuçlarına güvenerek bu yazara da giriş yapmış oldum. ve yine doğru atış... :)

Hayal Kahvem

Sevim Burak'ın kitaplarını hiç okumamıştım. Yeni başladım.

kedidiro

johnny got hıs gun - johnny silahını kaptı... 1. dünya savaşında siperdeki bir patlamayla kollarını,bacaklarını,gözlerini,burnunu,ağzını velhasıl nerdeyse tüm yaşamsal organlarını kaybeden genç bir askerin bir hastane odasındaki yaşamı. hatırladığı geçmiş ve göremediği,duyamadığı,
koklayamadığı dünyaya karşı duyguları.
zaman zaman tiksindirici, çoğu kez yürek burkan ama umudu da eksik etmeyen bir savaş karşıtı baş yapıt... yazar 1939'da yazdığı bu romanı 1971'de filme de almış. televizyonuma takılı bellekte sırasını bekliyor. ama önce kitabın etkisinin hafiflemesini bekleyeceğim...
   siperlerdeydik'i, full metal jacket'i veya yaşar kurt'un ''anne'' şarkısını sevenlere tavsiye edilir...

alan ford

Uzun boğuşmadan sonra Barthes'in Çağdaş Söylenler'i bitti : Barthes okuru zorlamayı seven yazarlardan. Kötü mü ? asla. Zor ama keyifli bir okuma , zihin açan cinsten. Sırada aynı yazarın Yazı ve Yorum'u da var ama önce Cortazar'dan Mırıldandığım Öyküler. Cortazar bence yazar olmak isteyen herkesin bir müddet uzak durması gereken bir yazar. Adam o kadar iyi ki gerçekten onu okuduktan sonra insanın eline kalem alası gelmiyor. Neruda   Cortazar için " onu okumamış olmak hayatın boyunca şeftali yememiş olmak gibi bir şey " diyor. Gerçekten anlatır bir adam değil. Lucas Diye Biri , Ayakizlerinde Adımlar , 62'den Maket Seti , Açıklayıcı Bilgiler El Kitabı her biri ayrı şaheser. Bir de Sek sek var tabi normal okur için 56 , kendine güvenen okur için 156 bölümlük başyapıt. Bunun için hala güvenimin gelmesini bekliyorum ;D

Mırıldandığım Öyküler'i Tomris Uyar çevirmiş ve ön sözünde yaşamında ilk kere bir öykücüyü kıskandığını söylüyor. Beni yine zor ama keyifli bir okuma bekliyor. Sonrasında Sevgi Soysal 'da var sırada. Pek keyifliyim bu aralar  :D

rumar80

Açlık oyunları üçlemesine başladım. Hasan filmleri sonradan izliyor ben de kitapları geç okuyorum ne yapayım?

V

Chuck Palahniuk'tan Görünmez Canavarlar..

"İstemem,eksik olsun.."

Harun Ça

HacıGeraltEmmi

[IMG]http://imageshack.us/a/img856/392/4x4f.jpg[/img]

Çocuklar için yazılmış korku öyküleri, büyüklerin okumasında da sakınca yokur kanımca ;)