Bilmem Ne Adası -Aziz Nesin/Nehar Tüblek - Nesin Yayınevi

Başlatan kültürelgüncel, 11 Ekim, 2012, 01:51:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

[/center]
"Aziz Nesin'in "Kaptan-ı Derya Ali Kâhya" takma adıyla yazdığı Bilmem Ne Adası ilk kez Akbaba'da yayımlanmış, dönemin en önemli çizerlerinden Nehar Tüblek tarafından resimlenmiştir. Elli yıllık uykusundan uyandırdığımız bu çizgi-romanı yayımlandığı gibi, ama baskı kusurlarından arındırıp yıpranmış yerlerini onararak sizlere sunuyoruz.

Aradan geçen yıllara karşın Bilmem Ne Adası'nın değerinden bir şey kaybetmediğini göreceksiniz. Çizimler hâlâ özgün ve genç, öykü hâlâ güncel ve komik. İster gülüp geçmek için okuyun, ister dönemin ruhunu koklamak için... Yalnızca kahkahanın peşine düşmek de mümkün, dönemin siyasal ve toplumsal arka planının izini sürmek de..."

Sayfa sayısı: 40

Ayrıntılı bilgi:
http://www.dr.com.tr/Kitap/Bilmem-Ne-Adasi/Aziz-Nesin/Cizgi-Roman/urunno=0000000416300

http://nehartublek.tripod.com/

mutarad

Aslında bir de "Deniz aslanı" adlı eseri çıktı. Bunlarla birlikte Aziz Nesin'in çizgi roman küllliyatı tamamlanmış oluyor bildiğim kadarıyla...
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

yunusmeyra

meşhur hikaye şöyle anlatılır:
"Abdülcanbaz, 1957 yılında Turhan Selçuk tarafından Milliyet gazetesi için çizilmeye başlanan çizgi roman ve çizgi romanın baş kahramanıdır.
O yıllarda Milliyet gazetesinde yarım sayfalık yabancı bir çizgi roman vardır. Abdi İpekçi, Turhan Selçuk'tan ısrarla bu çizgi romanın yerlisini ister. Turhan Selçuk, mizah yazarı Aziz Nesin'den yardım ister.
Aziz Nesin, hilekar ve düzenbaz bir turist rehberi tipi yaratır. Bu üçkâğıtçı adama "Abdülcanbaz" adını takar. Birinci öykünün yayını bitince, Aziz Nesin diziye devam etmek istemez.
Turhan Selçuk, bunun üzerine Rıfat Ilgaz'dan yardım ister. Bir süre sonra Rıfat Ilgaz'dan gelen senaryolar da aksamaya başlayınca, Turhan Selçuk, diziyi kendisi yazmaya başlar..."

ee bu durumda ilk abdülcanbaz macerasının yani özgün bir çizgi romanın yaratıcılarından da biridir üstad..bence onu da yayın listesine koymak gerek  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ercoktay

Alıntı yapılan: mutarad - 14 Eylül, 2013, 15:44:08
Aslında bir de "Deniz aslanı" adlı eseri çıktı. Bunlarla birlikte Aziz Nesin'in çizgi roman küllliyatı tamamlanmış oluyor bildiğim kadarıyla...

Bende dördünvü kitap olarak Berber Nanoş var. Bu kitabı hiç duymadım. Araştırmak gerek.
Geçen sene fuarda Nesşn yayınlarından birileriyle görüşmüştüm. Hepsini basacağız diyordu. Ama kaç sayı çıkacağını bilmiyorum açıkcası.