FARUK GEÇ Yayınları

Başlatan altay1944, 19 Aralık, 2012, 21:04:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

15 Mart 1931 yılında Adapazarı'nda doğan Faruk Geç, 1956'da Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümü'nü bitirmeden profesyonel kariyerine başlamış bir çizerdir. Geç, henüz on yedi yaşındayken Türkiye Yayınevi'nin çıkardığı Hafta dergisine kapak çizimleri ve 1001 Roman dergisi için orijinalleri renkli olan Mandrake çizgiromanlarının siyah-beyaz baskıya hazırladığı kopyalamalarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca yine bu yıllarda Bütün Dünya, 20. Asır gibi dergilerle Cemil Cahit Cem'in yönetiminde çıkan bir roman serisinin kapak illüstrasyonlarını çizmiştir.
Faruk Geç, 1950'lerin sonunda Nebioğlu Yayınları'ndan çıkan Resimlerle Atatürk'ün Hayatı adlı M.Necati Yazar'ın çizdiği çizgiroman çalışmasının kapak illüstrasyonuyla dikkatleri çekmiştir. Geç'in ilk önemli çizgiroman başlığı 1955 yılında Hürriyet Gazetesi sayfalarında yayınlanan Aşk Arzusu olmuştur. Ayrıca yine Hürriyet'deyken ülkemizde gösterime girmeden önce başrolünü Elizabeth Taylor ile Richard Burton'un oynadığı 'Kleopatra' adlı filmin konusunu 1963'de çizgiromana uyarlamış, sonraki yıllarda buna 'Love Story' filmininkini eklemiştir. 1961-1962 yıllarında yaptığı bir Paris seyahatinde tanıştığı Opera Mundi adlı Fransız yayın ajansı yetkilileriyle anlaşarak yurtdışında çalışmaya başlamış ve çeşitli kısa aşk öyküleri çizmiştir. 1962'de Türkiye'ye geri dönmüş üç yıl sonra İtalya'da çalışan çizer arkadaşı Galip Bülkat'ın katkısıyla Alberto Ciolitti ile tanışmış ve onun için çizgiromanlar hazırlamaya başlamıştır. 1965-1966 arası İngiliz Fleetway Publications adına savaş çizgiromanları yapan Giolitti'nin İtalya'daki stüdyosunda ve ardından da Londra bu yayınevinin serilerine katkılarda bulunmayı sürdürmüştür. Sezgin Burak ve kardeşi Ersin Burak ile kuzen olan Geç, 1967 yılında Haldun Simavi'nin önerisiyle 'Gerçek Hayat Hikayeleri' başlıklı 'soap opera' türü çizgiromanları Hürriyet Gazetesi sayfalarında okuyucularla buluşturmaya başlamıştır. Yurt dışında yaşarken dahi çizgiromanlar hazırlamayı sürdürdüğü ve 1981 yılına dek çalıştığı bu gazetenin ardından Güneş Gazetesine transfer olmuş, burada da Ahu Tuğba'nın hayat hikayesinden uyarladığı bir çızgiromanıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.
1991'de Günaydın, 1992'de Türkiye ve 1996 yılında da Son Havadis gazetelerinde 'Gerçek Yaşam Öyküleri' üst başlığında çizerinin adıyla klasikleşen çizgiromanlarının bir kısmı yeniden okurla buluşmuştur. 2000 yılına dek Erol Simavi'nin sahipliğindeki Hürriyet'in Avrupa baskılarında ünlü başlığıyla öyküleri basılmış, bu tarihten sonra da Aydın Doğan'a geçen bu departmanda maceralarına devam etmiştir. Gazeteci Umur Talu bir yazısında Faruk Geç ve çalışmalarını, "'Yaşanmış Hayat Hikayeleri' bize aşkı anlatırdı. Kahramanları belki de İtalyan fotoromanlarına özenerek yaratılmışlardı; olsun. Biliyorum ki, sadece romantizmle maçoluk arasında salınan biz çok genç erkekler değil, asıl kızlar bir sonraki gün ne olacağını merakla, heyecanla okurlardı Geç'in çizgi aşk öykülerini. Eminim ki, aşk yaşamamış, ıskalamış, yaşadığını aşk zannetmiş, aşk zannettiğinden kırılmış birçok kadın da Hürriyet'de hemen Geç'in karelerinde alırdı soluğu. Sanıyorum ki, bir solukta okurlar, kendi yaşanmış hayat hikayelerinin arasına, yaşamadıkları hayat hikayelerinden oluşan bir hayal dünyasının renklerini katarlardı. Geç'in yaşanmış hayat hikayeleri hep mutlu mu biterdi, unutmuşum, ancak kendisi gibi nazik, narin, kırılgan duran kahramanların hikayeleriydi. Nazik, narin, belki biraz fazla temiz pak aşklardı." şeklinde tanımlamıştır.

Aslında son zamanlarda hangi kitabı okuyorsunuz ?sayfalarına yazmak isterdim konuyu.Çünkü şimdilerde Faruk GEÇ ustanın yapıtlarını okuyorum ...Çokta güzel kitaplar .Okumayan arkadaşlara öneririm.Film tadında .Yeşilçam tabiiki...Kumar /Uludağda bir gece188 sayfa beyaz kağık ,kaliteli baskı.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Alıntı yapılan: altay1944 - 19 Aralık, 2012, 21:04:54
Çünkü şimdilerde Faruk GEÇ ustanın yapıtlarını okuyorum ...Çokta güzel kitaplar .Okumayan arkadaşlara öneririm.

Toplam 3 tane mi yayınlandı ? Bilginiz var mı ?

Mister NO

İdefix'ten Bir Zamanlar Alamanya'yı sipariş verdim. Bakalım gelince okuyup değerlendireceğiz.  ::)

V

Alıntı yapılan: Mister NO - 19 Aralık, 2012, 22:50:08
İdefix'ten Bir Zamanlar Alamanya'yı sipariş verdim. Bakalım gelince okuyup değerlendireceğiz.  ::)

60'ların tipik Yeşilçam salon filmleri tadındaki bu kitaplarda,küçük,sıradan insanların  hayatlarını, bu insanların  içerilerinde büyüttükleri büyük dramlarını ,farklı sınıftan insanların biribirleriyle mücadelelerini,kentleşme sürecdeki Anadolu insanının sancılarını(köyden kente,yurtdışına çıkan insanları)bulacaksınız..
Ben sevdim Geç'in kitaplarını.Etiket fiyatları dezavantaj ama şu an indirim zamanı..
"İstemem,eksik olsun.."

ercoktay

Faruk Geç de Adapazarlıymış. Yalçın Didman, Sezgin ve Ersin Burak gibi muhteşem çizerler de Adapazarlı. Her halde Adapazarlı olup da çöp adam bile çizmeyi başaramayan bir ben varım. Hayret bir şey ya.

mutarad

Alıntı yapılan: hanac - 19 Aralık, 2012, 22:20:07
Toplam 3 tane mi yayınlandı ? Bilginiz var mı ?
toplam 4 kitabı yayınlandı.
1)Kumar
2)Kutsal Yalan
3)Bir zamanlar Alamanya
4)Yeniden gelen bahar

Not:Kitapların sırtlarında asıl numaraları yazıyor. Bu numaraları ezbere bilmediğimden örtüşmeyebilir. Kitaplar benim arşivimin derinliklerinde kaldı da...
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

DAMPYR

Bizdede iyi yetenekler var aslında.Bu kitaplar piyasada zor bulunuyor.ben bir zamanlar alamanyayı okumuştum ve beğenmiştim.... 8) :D ;)

mutarad

İnternet sitelerinden temin edilebiliyor. son 1 yıldır yeni kitap çıkmadı. Büyük ihtimalle yarıda kaldı. Aslında Faruk Bey'in niyeti bütün eserlerini aynı formatta yayınlamaktı. Ama muhtemelen arzu edilen satışları yakalayamadılar.. Öte yandan şunu de balirteyim; Eşine çizgi roman okutmak isteyen arkadaşlar için güzel bir seçim. Benim eşim bir çırpıda bu kitapları okumuş ve "başka kitap yok mu?" diyede sormuştu....
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

altay1944

Sadece 4 cilt yayınlandı ama ustanın dediğine göre sırada daha çok var.Çizgiroman severlerin ilgisine göre devam edecektir.

bir zamanlar alamanya
alamanyadan gelen mektup
kumar(ULUDAĞDA BİR GECE)
yılların özlemi
yeniden gelen bahar
boğaziçi rüzgarları
başlık
bir tadımlık ömür
ikili oyun
kutsal yalan
dağın ardındaki yol
düş ve gerçek
dünü yaşayamazsın
bir yaz yağmuru
tatlı hayaller
namus
ayrılan yollar
gizli aşk
beyoğlu güneşi
soygun
mazideki aşk
geriye bakmayacağım
aşk ve nefret
kirli milyonlar
yaşam ve aşk
kaderin cilvesi
gönül avcısı
ve otuza yakın resimli,kısa hikayeler
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ