Kızılmaske - Büyülü Çizgi

Başlatan mandrake66, 13 Mayıs, 2013, 19:23:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can amca

Şu anda hafta sonu maceraları yayınlanıyor. Bunlar orijinalinde renkli olan maceralar. Siyah-beyaz baskıya geçerken bu renkler grinin tonları haline dönüşüyor (50 değil ama ;D). Bu nedenle sürekli gri bir kızılmaske kostümü ortaya çıkıyor. Siyah-beyaz asıl olan maceralarda ise gri renk çok sayıda siyah noktanın yan yana getirilmesi ile elde edilebiliyor (du).

DAMPYR

Vayy Süpermiş .Bu arada gelecek sayıda kızılmaskenin ençok sevdiğim macerası olan Keela-Wee'de Yabancılar var yayınlanacak.Biliyorsunuz altın kumsal olan Keela-Wee plajının kumlarını çalmaya çalışan bir çeteyle uğraşacak Kızılmaske.Keşke oda renkli yayınlanabilse.. 8) :D :)

yunusmeyra

Alıntı yapılan: tommikser - 07 Nisan, 2014, 23:48:38
9. sayıda çok feci dumura uğradım.Kızılmaske okurken en sevdiğim şey kostmündeki noktalardır.Neden bilmem ben çok severim.9. sayıda hiç bir karede yoktu sanki özellikle silinmiş gibi.Bu çok canımı sıktı.Panellerde gezerken gözlerim çok takıldı.Bu sayıyı maalesef hiç sevmedim.Konu,baskı falan tamam da adamın maskesindeki noktaları neden çıkardınız acep Büyülü çalışanları?

Yukarıdaki mesajlarda konuşuldu..Güneş'in bahsettiği "kızılmaske"nin kostümünü oluşturan gri tonlamalı bir efekt hissi veren "noktalar" aslında Amerikan ve dünya gazetelerinin eski yıllardaki günlük bantlarında çokça kullanılırdı..aşağıdaki görselde sol alt köşede bir resim var ve üzerinde de birtakım küçük noktacıklardan oluşan kare desenler ve yanlarında bazı birimler var..her bir "inch" (2,54 cm. anlayın..) mesafesindeki  ,"nokta"lardan oluşan satırların sayısının sıklığına göre sıralanmış bir cetvel bu.. mesela "inch başına 30 nokta satırı" veya "inch başına 50 nokta satırı" gibi..aynı cetvelde soldan sağa doğru ise aynı sayıdaki satırda daha büyük çaplı noktaların oluşturduğu sıralamalar var..dolayısıyla satır sayısı aynı kalmasına rağmen "noktaların"  çapı büyüdüğü için "daha koyu gri" hissi veren efektler oluşuyor..

bu "set"ten çizgi romanınızda kullanacağınız ayrıntıya uygun "nokta sıklığı desenli" seçimi yapıyorsunuz ve aynı desenin diyelim ki bir A-4 sayfası büyüklüğündeki  basılı örneğinden (bu malzemeler genellikle farklı ebatlarda tabaka olarak satılırdı..) ,yaptığınız çizgi roman veya grafikteki ,içini doldurmak istediğiniz alanın sınırlarına uygun kesilmiş bir parçasını, alanın içine "sıkıca" bastırıp (bazen uygun çubuk ve araçlar kullanarak..),ters yüzdeki mürekkepli noktaların kağıda (seçtiğiniz alanın içine..) çıkmasını sağlıyordunuz..yukarıdaki görselde kızılmaske'nin kostümündeki noktalar uzun seneler bu "mekanik" teknikle oluşturuldu..dikkat ederseniz örnekteki striplerin  gazetede yayınlanmış hallerini değil resim kağıdı üzerindeki orijinal çizimlerinden örnekleri buraya aldık..bu aynı zamanda siyah-beyaz baskılı  gazete,dergi ve kitaplarda baskı aşamasında ; eski usullerle alınan "filmlerde" ( baskı için belli çözünürlüklerde ilgili şeffaf tabakalara yapılan pozlamalar..) kolaylık sağladığı gibi kötü baskı teknolojilerinde bile bir "gri" ton hissi yaratmak için elverişli bir görsellik sunuyordu.. "gri" hissini yaratmak için aslında farklı büyüklükte ve satır sayılarından oluşan ve aslında sadece "siyah noktacıklar" olan desenlerin basımında hiçbir sorun ve ek mali külfet çıkmıyordu..
  evet "Pazar sayfalarının" çoğunda bu noktalamalar yok..bunun sebebi olarak ;çoğunluk Pazar sayfalarının renkli baskılarla verileceği bir görselliğe uygun olması düşünülmüş bu "noktalar"  yapılmamış ve kullanılmmamış olabilir.. çünkü bir çok gazete ve dergi bu Pazar sayfalarını "renkli" basardı..mesela altta ,1 no'lu resimde "falk&barry"e ait orijinal ham hali siyah-beyaz  oluşturulmuş bir"Pazar sayfası" var ve "nokta" efekti  kullanılmamış..hemen yanında "fi  tarihinde" hindistan'da renklendirilerek yayınlanmış bir "kızılmaske" sayfasından örnek var; noktalamalar olmadığı için kolayca "mor" renkle bir efekt verilmiş.. evet bizdeki  Aslan Şükür kapaklarının ve "kızılmaske" isminin tersine dünyada "phantom" ismiyle tanınan dostumuzun kostümü çeşitli mor tonlarında boyanır..hint'te bu mor daha kırmızıya kaçan bir ton iken mesela amerika'da "mavi mor" diyeceğimiz bir tondur.. zaten 3 no'lu resimde verdiğimiz bant 2014 çizimi ,günümüz kızılmaske maceralarından bir örnektir..ancak geçmiş "günlük stripleri" anarcasına bu "mavi mor" renklemenin zeminine "nokta" efektleri konmuştur..fakat günümüzde ,ne bu "noktalar" ne de renklemeler "elle" veya matbaa teknikleriyle (yani mekanik yolla..)yapılmıyor ,,dijital boyama ve efektler ile mesela "photoshop" programında yayına hazır hale getiriliyor.

not: bu nokta ve mekanik yolla "çıkarılan" desen ekeftleri geçmiş yıllarda ve hala "manga"larda bolca kullanılır..

şimdi de "manga"larda aynı "efektler" için dijital programlardaki hazır "efekt" ve "filtrelerden" yararlanılıyor..

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

eski tarihli bir gazete strip'inin orjinal çizimli "ham" halinde yapılan , "nokta" ile yarım ton elde etme ve diğer efektlerin görülmesi (resim boyutunu bilerek yüksek seçtim..) aydınlatıcı olabilir ..

kanadalı çizgi roman ressamı ve illüstratör ..1950'li yıllarda batman ve superman (ayrıca bir çok "comics" çizim ve kapakları da mevcut..) kapakları var..buradaki örnek , gazeteye yaptığı "david crane" bantından..

hennessy

Aydınlatıcı bilgiler için yunusmeyra teşekkür ederiz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pearl jam

Bu dolu dolu iletiler için bir teşekkür de benden. 

tommikser

yunusmeyra bu güzel açıklamalar için ayrıca Türkçe imla ve yazım kurallarını tepe taklak ettiğin için teşekkürler :D ;D

yunusmeyra

Alıntı yapılan: tommikser - 09 Nisan, 2014, 12:01:10
yunusmeyra bu güzel açıklamalar için ayrıca Türkçe imla ve yazım kurallarını tepe taklak ettiğin için teşekkürler :D ;D
tepe taklak ettiğim imlanın Türkçe kurallarını mı? iddialı çok olmuş dostum  ;);D  ;D
not:çoğunluk yapıyorum bu hataları..düzgün ve daha kolay okunur yazıları daha yavaş yazmak ümidiyle  ::)

İlyas Erkul

s.b

Kızılmaske kapağı her zamanki gibi "konuşuyor".
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Sırf Bu Kızılmaske Kapakları için bile alınır.Süpersin Büyük Usta Eline Sağlık... 8) 8) 8)

gamlıbaykuş

Kızılmaske' nin kapağı gerçekten çok güzel.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

aa

Kızılmaske kapakları her sayıda daha bir güzel oluyor. Usta yine döktürmüş...
Esse Gesse Hayranı...

connyapku

Tek kelime ile harika :).  Buyulu cizgiye ve tatli emeklerinden dolayi Umar abime cok tesekkur ediyorum.

rumar80

Alıntı yapılan: connyapku - 03 Mayıs, 2014, 19:33:04
Tek kelime ile harika :). Buyulu cizgiye ve tatli emeklerinden dolayi Umar abime cok tesekkur ediyorum.

Nazik yazın için ben teşekkür ederim