Martin Mystere-Türkiye ve/veya Türklerle İlgili Maceraları

Başlatan Mrtekin, 03 Mart, 2019, 16:06:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

İlk sayıda geldi, bi daha da ayak basmadı mı :-)

Halbuki coğrafyamız, "gizem" konusunda baya iyidir. Zamanında İtalyan veya diğer millet yazar çizer tayfasını "pr" kapsamında iyice bir gezdirse, doğru bilgileri kendimiz ilk elden sunsa idik, bazen ara ara rastladığımızda canımızı sıkan şu prototip "oryantalist" bakış açılarından biraz olsun kurtulabilir miydik, bilinmez.
They drew first blood...

haziran00

2 kere geldi diye hatırlıyorum ama Topkapı Sarayı ile ilgiliydi sanki

Tuco Ramirez

Sadece bir kez değil 4-5 kez gelmiştir. Örneğin Dev Albüm Noel Baba'nın Esrarı macerasında Antalya'ya geliyor.

Birde Son Nomad macerası Lal 9 ve 10. Sayıydı sanırım.

Mrtekin

Martin Türkiye maceralarının tam koordinatı verilirse, peşlerine düşeceğim. Bilenler yeşillendirirse, sevinirim.

Martin Km 1 var. Tuco Ramirez'in söylediklerini de, listeme aldım. Bu Topkapı Maceralarının koordinatları??
They drew first blood...

Tuco Ramirez

En son 180. Sayı olan Midas'ın Altınları macerasında da Türkiye'ye uğradığını duymuştum ama henüz okumadığım için kesin diyemem.

Mrtekin

Merhaba, buradan konu ile ilgili bir liste çıkartmak istedim. Moderasyon, isterse, Klasik Maceralar başlığındaki konu ile ilgili aşağıdaki tartışmaları buraya taşıyabilir.

1- Nuhun Gemisi; Lal KM 1,

2- Son Nomad; Lal KM 8 ve 9,
"Son Nomad", Lami Bey tarafından çok güzel bir şekilde yorumlanmış. (Linkteki 2. başlık)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1198.0.html

3- Noel Baba'nın Esrarı, Dev Albüm Sayı 1,

4- Midas'ın Altınları, Lal Yeni Seri Sayı:180,

5- Türk Fasülyesi, Lal Yeni Seri Sayı:177

6- Büyük Salgın, Lal Yeni Seri Sayı:198

https://www.dr.com.tr/Kitap/Atlantis-Martin-Mystere-Sayi-198-Buyuk-Salgin/Cizgi-Roman/urunno=0001884230001
They drew first blood...

Tuco Ramirez

186. Sayının iç kapağında Çanakkale'ye geldiği yazıyor.

hanac

Güzel bir liste olmuş Mrtekin ve Tuco Ramirez'e teşekkürler.

Ben de başlığı kapak resimleri ile zenginleştirdim.  :)

hanac

Alıntı yapılan: haziran00 - 03 Mart, 2019, 19:10:28
2 kere geldi diye hatırlıyorum ama Topkapı Sarayı ile ilgiliydi sanki

Topkapı sarayı macerasını da bulabilirsek süper olur.

Mrtekin

They drew first blood...

allan quatermain

Lal Yeni Seri Sayı:18 Kader Yolları macerasında da Martin Amca Van'a geliyordu. Urartular ile ilgili bir maceraydı.
Yine Lal Yeni Seri'de Diyarbakır'a geldiği bir macerası da vardı, ancak çizimler bölgeyle çok alakasızdı maalesef, derslerine çalışmamışlar. :(

KenParker

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 03 Mart, 2019, 19:14:03
Sadece bir kez değil 4-5 kez gelmiştir. Örneğin Dev Albüm Noel Baba'nın Esrarı macerasında Antalya'ya geliyor.

Noel Baba Antalya Demreli olduğu için sanırım. Hatta mezarı hala duruyor.
Tabi adam efsaneleştirilip değiştirilmiş. :)