Başka Yerden Hikayeler - Çizgi Düşler

Başlatan hennessy, 29 Haziran, 2013, 17:26:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Üçüncü cilt te bitti. İlk macera Sherlock Holmes'un daha önce 2 ve 3. sayılarda yaşadığı maceranın sonuydu. Holmes okuyanların dikkatini çektiği üzere üç macera da klasik bir Holmes macerası değil. Daha çok kahramanı Holmes olan Dampyr maceraları gibi.
   Bir sonraki macera da İtalyan kahraman/general Garibaldi'nin Çin'de geçen bir macerası. Anlatım olarak güzel, ancak çabuk toparlanmış izlenimi bırakıyor. Yine de iki macera da kendini okutabiliyor.
   Altınci maceranın ilginç yanları arasında Başka yerin deposunda Frankenstein ve E.T ile karşılaşmamız var. Bir de Başka yer'in yöneticisinin kod adı. Kendisi bayan olan yönetici "baba" olarak çağrılıyor. Bu da çocukluğumuzun dizilerinden Tatlı Sert (The Avengers)'a gönderme. Orada da Steed ve Peel'in çalıştıkları örgütün bir numarası bir erkekti ve kod adı "anne" idi. Yardımcısı ise kadındı ve "baba" kod adlıydı.
   Kısacası Başka yerden hikayeler Mark Twain öyküsü dışında eğlendirerek kendini okutmayı başarıyor.

yalcinerol345

İlk cildi nihayet okudum.Konu ve çizimler çok hoşuma gitti.Korku ve gizem sevenler için birebir.

darkwood

3. cildi bu gece bitirdim. Holmes hikayelerinin üçü de aynı konu etrafında toplandığından son bölümü beni pek sarmadı ama son hikaye geniş bir giriş bölümü sonrasında aceleye getirilmiş kısa kısa gelişme ve tamamlanma bölümlerine rağmen amerka ile bağlantılı çinde geçen hikayesi ile kendini okutturdu.
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Nando e Denisio Esposito (Esposito Bros.) harika çizimleri atmosferi ile okuduğum en iyi başka yerler hikayesi bitirdim. Amerika devleti bir büyücü tarafından tehdit altındadır. Başka yerler ekibi iş başında nefis bir hikaye idi sokak atmosferi gizemli olaylar. Bildiğimiz şair yazarla ne ararsanız hikayenin içinde vardı bir solukta bitirdim.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Ben de ilk macerayı okudum. Ilk sayıdaki esas ekip biraz değişersek te olsa karşımıza çıkıyor. Rakipse Martin amcanın eski düşmanlarından Mabus. Güzel ve karanlık bir öykü.

tommikser

3.üncü cildin Şerlok olan macerası çok iyidi.Sör Conan'ın karakteri maşallah her yere ve her öyküye uyuyor.Bu yayının en güzel yanı Martin gibi belli bir zaman dilimine hapsolmaması.Bir çok zamanda geçmesi öyküleri daha da güzel yapıyor.

rumar80

8. hikayeyi de okudum. Baştan sona bir Martin Myster macerası tadında giden, bol dialoglu, geçmişten çok referans alan bir maceraydı. Kötü müydü? Kesinlike değildi, ama süper bir macera da değildi. Sanırım ben Başka Yer'in korku dolu maceralarını daha çok seviyorum. Yine de eli yüzü düzgün bir çalışma idi.

rumar80

Dokuzunu sayıyı okudum. Sanki bir hazırlık öyküsü gibi... Başka yer ajanları (ya da ajanı mı desek?) pek aktif te değiller. Klasik ötesi bir kitabın gerçek olduğundan esinlenerek kitabın kahramanını (Drakula) zamanlarına getirmek için bahane olmuş, hatta günü bile o kurtarıyor. Kötü olmayan ama vasatı alamayan bir macera idi.

DAMPYR

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Şubat, 2014, 18:14:07
   8. hikayeyi de okudum. Baştan sona bir Martin Myster macerası tadında giden, bol dialoglu, geçmişten çok referans alan bir maceraydı. Kötü müydü? Kesinlike değildi, ama süper bir macera da değildi. Sanırım ben Başka Yer'in korku dolu maceralarını daha çok seviyorum. Yine de eli yüzü düzgün bir çalışma idi.
Aynı kanıdayım Başka yer korku hikayeleri ile daha çok kendini okutturuyor.Bu çizginin dışına pek çıkmasalar iyi olacak... ::) :o 8)

köstebek

Başka Yerden 6 matbaaya gitti, hatta dönüyor galiba.
İki ay sonra İtalya'ya yetişiyoruz ve artık sizlerin isteğine göre ya bir ya da iki senelik bekleyiş evresi başlayacak.

darkwood

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 19 Mayıs, 2014, 19:06:03
Başka Yerden 6 matbaaya gitti, hatta dönüyor galiba.
İki ay sonra İtalya'ya yetişiyoruz ve artık sizlerin isteğine göre ya bir ya da iki senelik bekleyiş evresi başlayacak.

Bu seri içinde özellikle 5. kitaptaki hikayelerin ikisinide çok beğendiğimi söyleyebilirim.
Özellikle Dracula'nın döndüğü 1. maceranın sonu çok iyiydi. Cadının şaşkın bakışları hala gözümün önünde.  :D
6. cilt bakalım nasıl olacak.
Yeni sayılara gelince 2 sene kimsenin bekliyebileceğini sanmıyorum, hikayeler 180 sayfa olduğu için yeterince doyurucu
senede bir cilt çıkmasını tercih ederim.  8)
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Çizgi Düşler Söylediği gibi kısa serileri hızla elden çıkarıyor (İtalyaya yetişiyor) Dilerim uzun serileride aynı hızla devam ettirmeyi başarır... ::) 8) :o

rumar80

11. Sayı Sherlock Holmes'un hayatındaki karanlık bir döneme kendince ışık tutan "hoş" bir macera. Holmes öldü sanıldığı sırada ne yaptı? Nerelere gitti? Bu soruların cevabı bu macerada.
   Ancak her ne kadar kitabın adı Başka Yerden Hikayeler olsa da Başka Bir Yer ve ajanları bu macerada çok aktif değiller. Yine de Holmes okumak ayrı bir güzellik.

Eskiden dostlar okudukları çizgi romanlar hakkında kısa görüşler yazardı. Ortada bir çok çizgi roman var ama yorum eskisinden az. Ben elimden geldiğince bu konuda paylaşıma devam edeceğim ama sevgili Altın Madalyon üyeleri meşhur "İtkiyi" yok etmeyelim.

12. Macerada görüşmek üzere...

hennessy

Maalesef Umar reise bu konuda katılamayacağım. Başka yerler hikayelerini çok severim. Ama Holmes tuttu diye durmadan Holmes üzerinden gitmeleri taraftarı değilim ki okuduğum en kötü macera idi. Holmes tarikata girişi, ölümden dönüşü, 3.ırk ve suçun Napolyo'nu olduğu söylenen  Moriarty. Bence özünü yakalayamamışlar. Konu biraz çorba olmuş. Moriarty'nin peşinde olduğu tarikat ile uzaylıları ve Holmes'i aynı yere koyunca biraz saçmalamışlar. Ben olsam bu ikiliyi Londra sokaklarında bilim adına bir icat yada karışım için mücadele ederken yansıtır onları dağa götürür o mücadeleyi oradan yansıtırdım. Tutmamış.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Aslında aynı fikirdesin Murat. Boşuna "hoş" yazmadım, sadece Holmeys'un olması güzel. Gerisi...