Avengers Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 13 Temmuz, 2013, 02:55:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

New Avengers Vol. 8: Secret Invasion, Book 1

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra Avengers incelemeleri ile devam ediyorum. Maalesef paylaşımlarım azaldı bu ara. Yazlıkta internet yok. Günde iki kere felan çay bahçesinde internete giriyorum o kadar. Neyse şimdi cilt'e geçeyim.

New Avengers için bir kez daha Tie-in zamanı. New Avengers Secret Invasion macerası bildiğiniz gibi 2 ciltten oluşmakta.Spesifik olarak işte konusu bu diyemeyiz bu cilt için. İlk sayı Luke Cage ile Jessica Jones ilişkisine odaklanıyor. Jessica Jones, Mighty Avengers'ın yanına gitmişti. Aynı zamanda New Avengers ekibinin artık nerede ikamet edeceğini öğreniyoruz.

İkinci sayı Echo'nun yerine Skrull yerleştirme planı ile ilgili. Daredevil ve Wolverine'in de katılımıyla güzel bir sayı çıkmış ortaya.

Son üç sayıda direktman Secret Invasion ile içi içe geçiyor. Tabi bu noktada yazılan herşey spoiler olduğu için basitçe geçim. İlk cilttedi Savage Land olayını öğreniyoruz. Spider-Woman'ın geçmişinden biraz daha öğreniyoruz ve tabi Skrull istilasının köklerine iniyoruz.

Ben bu dönem Marvel'ı üst üste okuduğum için bana güzel geldi ama şöyle bir gerçek var ki durup dururken raftan alıp okunacak bir cilt değil. Yani, her sayı farklı bir şey anlattığı için kopuk olabiliyor bazen. Zaten Secret Invasion cildini okumak şart. New Avengers: Illuminati'nin de ilk sayısını okumak çok iyi oldu. Neyse puanı verelim...

7.5/10

dean

Young Avengers Presents

Young Avengers Presents 6 sayılık bir cilt. Belli bir hikayesi yok. Her sayı özellikle tek bir karaktere odaklanıyor. İlk sayı Patriot'a ayrılmış. Eli, okul dönüşü evlerine Bucky'nin uğradığını görüyor. Bucky ile kendiside konuşmak istiyor. Yanına Hawkeye'ı da (kate) alarak bulmak istiyor. Wiccan'ın da yardımıyla Bucky'i buluyor. Bucky, M.O.D.O.K. askerleri ile dövüşüyor. İkili yardım ediyor. Daha sonra Eli ile Bucky, America'nın ve Captain America olmanın anlamı ile ilgili konuşuyorlar.

İkinci sayı Hulkling, Onun hikayesi tamamen babası olduğunu öğrendiği Captain Marvel ile kendisinin diyologları üzerinden ilerliyor. Arada bi'de Young Avengers ile birlikte robotik banka soygunlularını pataklıyorlar o kadar. Güzel sayı ama. 3. sayı Wiccan ve ikiz kardeşi Speed'in. Wiccan ve Speed'de anneleri Scarlet Witch'i bulmak üzere yola çıkıyorlar, Genosha felan geziyorlar. Daha sonra Wiccan bir iblis ile karşılaşıyor. Speed ise kısa bir Cehennem yolculuğu yaşıyor. Daha sonra annelerini şimdilik bulmamaya karar veriyorlar.

4. sayıda ki ön plan karakteri Vision, Vision İnitiative'e gidip Stature ile görüşüyor. Cafe'de yemek yiyip Civil War ve seçtikleri taraflar ile ilgili konuşuyorlar. O sırada A.I.M baskın yapıyor. Bizimkilerde bunları bir güzel pataklıyor.Yine aile bağlarından gidiyoruz 5. sayıda. Stature bu sefer ön planda. O, biyolojik babasıi üvey babası ve annesi ile ilgili. 6. ve son sayı ise Hawkeye'ın. Orjinal Hawkeye, Clint Barton'da olaya dahil oluyor. Yay için felan iddaa'ya tutuşuyorlar.

Artık yazıyı sonlandırma vakti geldi. Bütün cilt karakterlerin ailesiyle yada ilgili olduğu esas kahramanlarla ilgiliydi. Muazzam olmasada karakterleri tanımak ve daha iyi bir altyapı oluşturmak için iyi bir cilt ama şöyle bir kural var bence. Bu ciltten keyif almak için karakterleri sevmek lazım. Mesela ben Supergirl'ü pek sevmez ve bilmezdim ama New 52 ilk cilti okuyunca bütün düşüncelerim değişti. Young Avengers Present'ta ise karakterleri önceden sevmek şart yoksa çok keyifli bir cilt olmaz.

7/10

dean

New Avengers Vol. 9: Secret Invasion, Book 2

Merhaba arkadaşlar, Gizli İstila 2. cilt ile devam ediyoruz. Yine bir önce ki cilt gibi tek başına pek anlam ifade etmeyen ama ilk cilt ve Secret Invasion ile okununca güzel bir bütünlük sağlayan bir macera Gizli İstila 2. cilt.

İlk sayı "Skrull" Captain America odaklı. BU sayı sayesinde Skrull'ların nasıl insan bilincini ve hatıralarını aldığınıda öğreniyoruz o yüzden önemli bir sayı.

İkinci sayıda ise Skrull'ların Dünya istilası için yaptığı hazırlıklara odaklanıyoruz.

Üçüncü sayı ise Skrull kraliçesine odaklanıyor ve onun House of M zamanı neler yaptığına odaklanıyoruz. Genel akışa hiç katkısı olmasada okuması keyifli bir sayı.

4. sayı ise benim en beğendiğim sayı Hood ve çetesine odaklanıyor ve onların Secret Invasion'da ki saldırılarının kökenine iniyor.

Beşinci sayı ise Luke Cage ile Jessica Jones arasında geçiyor. Arkadaşlık ilişkilerinin nasıl Aşk ilişkisine döndüğünü izliyoruz ve Cage'in babası ile alakalı küçük bir hikaye okuyoruz.

Artık 2 ciltlik Secret Invasion hikayesinin sonuna geldik ve açıkça söylemek gerekirse oh-be! dedim. Daha önce Civil War'da da dediğim gibi Tie-In hikayeleri çok sevmiyorum. Yine de bütünlük olarak bakıldığında güzel, büyük bir resim oluşuyor o ayrı.

7.5/10

dean

Mighty Avengers Vol. 3: Secret Invasion, Book 1

Yine bir Tie-in var sırada. Uzerinde uzun bir yazı yazacak bi'şey yok aslında. Zaten Tie-inleri sevmediğimi önceki Tie-inlerde de bir çok kez belirtmiştim. O yüzden direkt içeriğe bakalım. İlk sayıda Nick Fury'nin Secret War'dan başlayan ve Skrull istilası ile ilgili ilk belirtilere ulaştığı zaman aralığına tanıklık ediyoruz. İkinci sayıda Nick Fury'nin Caterpillars takımını topladığı görüyoruz. Bu sayı ile ilgili tek önemli şey Daisy Johnson'ın ortaya çıkışı olabilir o kadar.

Üçüncü sayı ise Sentry ve Skrull'ların Sentry üzerinde ki planlarıyla ilgili. Dördüncü sayıya geldiğimizde ise Hank Pym ortaya çıkıyor onun nasıl Skrull'lar tarafından kandırıldığı ortaya çıkıyor. Ultron saldırısı ile ilgili bir olay oluyor. Skrull'lardan birinin Hank Pym'e dönüşmesi ve Janet'a zehri nasıl verdiğini okuyoruz ve böylece cildin son ve en önemli macerasını bitirmiş oluyoruz.

Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama Secret Invasion için önemli olan olayların arka planını gördüğümüz bir cilt daha bitti. Önemli olan büyük resim diyerek bu kısa yazıyı noktalıyorum.

7/10

dean

Mighty Avengers Vol. 4: Secret Invasion, Book 2

En sonunda Secret Invasion Tie-in'lerinin sonuna geldik. Bu yüzden çok mutluyum. Beni en rahatsız eden şey Tie-in'lerin iki cilt olması oldu. Tamam bir cilt olur arka plan hikayeler anlatılır anlarımda, iki cilt fazla yani.

İlk sayı Elektra odaklı. Bu sayının bize katkısı New Avengers cilt 1'de Electro'ya hapishane firarı görevinin Elektra tarafından verildiğinin gösterilmesi, o kadar. İkinci sayı merkezine Hank Pym'i alıyor. Üçüncü sayıda Nick Fury ve eğittiği gençlerin macerası var. (Secret Invasion cilt'in de Nick Fury, New York'ta ki savaşa dalmıştıya, macera hemen öncesi)

Noh-Varr'da dördüncü sayının başkarakteri. Son sayı olan Wasp'ın cenazesi ise cilt'in güzel sayılacak tek sayısı diyebilirim.

Bitti  8)

5/10

rumar80

Bendis her iki takımı kullanarak anlattığı hikayedeki eksik noktaları toparlamış bu dört ciltte. Ayrıca gelecekteki hikayelere kapı aralamış.
   Cilt olarak okuyunca nispeten güzel ama fasikül fasikül olarak okumak adamı herhalde bozardı.
   Dark Reign öncesi toparlama güzel oldu. Ama benim hoşuma giden ise her sayının kapağının eski Avengers kapaklarının Skrull versiyonu olması.

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 14 Kasım, 2013, 11:37:29
  Ama benim hoşuma giden ise her sayının kapağının eski Avengers kapaklarının Skrull versiyonu olması.

Kesinlikle katılıyorum.

dean

Dark Avengers, Vol. 1: Assemble

Avengers Disassembled sonrası kurulan çeşit çeşit Avengerslarda biri de Dark Avengers. Adı da üzerinde olduğu gibi pek kahramanlık yapmak için can atan üyelerden oluşmuyor bu ekip. Secret Invasion'ın ardından Marvel Evreninde ki en önemli adam haline gelen Norman Osborn'un kendi Avengers'ını kurma fikrinden türüyor Dark Avengers. İlk önce New Avengers'a ardından da Mighty Avengers'a ev sahipliği yapan New York'ta ki Avengers binasına yerleşen ekip şu isimlerden oluşuyor.

Iron Patriot : Norman Osborne
  Spider-Man : Mac Gargan
  Hawkeye :  Bullseye
  Wolverine : Daken
  Captain Marvel : Noh-Varr
  Ares
  Sentry

İlk sayı daha çok Norman Osborn'un ekibi toplamasıyla ilgili. Norman ilk önce kendisine yardımcı olması için Victoria Hand'i yanına alıyor. İkinci icraatı da Maria Hill'i göndermek oluyor. Zaten Maria'da Norman'ın yanında kalacak değil. Sem kovamazsın ben istifa ederim moduna giriyor. Norman Bullseye'dı Mr. Marvel'dı derken Venom'u da kontrol altına alıp Dark Avengers'ın Spider-Man'i ne çeviriyor. Daha sonra ekibe Noh-Varr ile Daken katılıyor. Zaten Sentry ve Ares'te ekipte, bi'de üstüne Norman, Tony Stark'ın teknolojisine ulaşınca Iron Patriot zırhınıda yapıyor. Sonra ne oluyor ? Dark Avengers oluyor.

Morgana Le Fay isimli bir abla türüyor. Büyücü olan Morgana, Doom'a Latveria'da saldırıyor. Haber tabi hemen H.A.M.M.E.R.'a gidiyor. Norman Osborn ise Dark Avengers'ını toplayıp, Latveria'ya gitmek üzere yola koyuluyor. Cehenneme dönen Latveria'ya vardıklarında, Norman Sentry'e "kendini tutma dal" diyor. Sentry'de, Morgana'nın kafasını koparıyor. Herşey normale dönmüş gibi gözükürken. Sentry infilak ediyor ve Morgana geri dönüyor. Morgana'nın büyücü olduğunu öğrenen Dark Avengers, Doom'dan intikam almak isteyen Morgana'yı ne kadar öldürselerde geri geleceğini ve Morgana'nın zamanda yolculuk yaparak kendileri ile ilgili bilgilerede ulaşabildiğini fark ediyor. Hawkeye, Morgana'nın üzerine oklarını gönderiyor. Ok darbeleriyle can veren Morgana, tekrar güçlerini toplayıp geri geliyor. Bunun böyle gidemeyeceğine karar veren Norman, Dr.Doom'dan kendisine izin vermesini ve zırhına ulaşarak zaman da yolculuk yapıp, Morgana'nın asıl hareket yeri olan 690 yılına gitmeyi teklif ediyor. İlk önce hayır olmaz felan diyen Doom ikna oluyor ve ikili kendierini 690 yılında buluyorlar. Orada ki asıl Morganayı 1.000.000 yıl önceye gönderip, Morgana tehtidinden kurtuluyorlar. Eve dönüş yolunda ise New Avengers binasının önünde Sentry kanlı canlı tekrar beliriyor.

Diğer sayı karakterler arası ilişkilere ve Norman Osborne'un New Avengers vol 10 power ciltinde göreceğimiz Clint Barton suçlamalarına, canlı yayında karşılık vermesi üzerine kurulu.

Son sayıda ise Atlantisli bir grup şehre saldırıyor. Norman, Cabal'ı topluyor ve Namor'a müdahale edeceğinden bahsediyor. Aralarında bir gerginlik çıkıyor ama ortam sonra yumuşuyor. Ardından Norman, Sentry'e bir tanesi sağ kalmak şartıyla bütün saldıran Atlantislileri öldürtüyor. Kalan Atlantisli medyaya reklam malzemesi olduktan sonra Venom tarafından afiyetle yeniyor. Son sahnede ise Norman'ın deliliğinin ara ara tekrar geldiğini görüyoruz.

Kendi konsept'i içinde bakarsak çok güzel bir cilt ile yayın hayatına başlıyor Dark Avengers. Hikayesi güzel, çizim olarak bakarsak zaten ben her türlü Mike Deodato'yu beğeniyorum. Dark Avengers ile ilgili bence tek kötü şey, kısa süre içinde bitecek olması  :'(

9/10

dean

New Avengers Vol. 10: Power

İki ciltlik Secret Invasion macerasından sonra New Avengers yoluna kendi hikayesi ile devam ediyor. Kendi hikayesi dedim ama bu yanıltmasın. Secret Invasionda ki son savaştan 5 dakika sonra açıldığı için olaylar tabi ki Secret Invasion ile bağlantılı hareket ediyor.

İlk olarak Secret Invasion Dark Reign sayısı karşılıyor bizi. Bu sayı Norman Osborn'un her biri kendi çaplarında bazı grupları kontrol eden ve güç odağı olan karakterleri kendi safına çekmesini anlatıyor. Kim bunlar. Hood, Dr.Doom, Emma Frost, Namor ve Loki. Bu elemanlar Cabal'ı oluşturuyor.

Cilt'in ana hikayesine gelirsekte. Dark Avengers'ın kuruluşunun New Avengers'a etkisi ve Luke Cage ile Jessica Jones'ın bebeğinin Skrull Jarvis tarafından Secret Invasion sürecinde kaçırılmış olması. New Avengers ekibi bütün güçlerini kullanarak Skrull Jarvis'i arıyor. Fantastic Four'un da yardımını alan ekip maalesef bir sonuca varamıyor. Luke Cage ise Norman Osborn'dan yardım istiyor.Norman Luke'un kendisine katılması şartıyla kabul ediyor bebeği bulmayı. Norman kendi kaynaklarını kullanarak Skrull Jarvis'i buluyor. Luke bebeğini geri alıyor ama Luke sözünde durmayarak Norman'a karşı geliyor ve bebekle birlikte Avengers kulesinden kaçıyor.

New Avengers ise televizyondan Dark Avengers'ın halka tanıtılmasını izliyor. Adımızı lekeliyorlar diyen Clint Barton harekete geçiyor ve Dark Avengers ile mücadele etmeleri gerektiğini söylüyor. Spider-Woman ise Avengers kulesine gidiyor ve New Avengers'ın yerini söylüyor(New Avengers planı dahilinde) Norman ise Dark Avengers'ını değil Hood ve adamlarını gönderiyor ve büyük dövüş başlıyor...

İki cilt Secret Invasion macerasında sonra bu cilt çok iyi geldi açıkçası ben beğendim ama Luke Cage gibi bir adamın sözünde durmaması beni gerçekten çok şaşırttı. Bu olayın gelecek sayılarda bir yansıması olacaktır diye düşünüyorum.

8/10

dean

New Avengers Vol. 11: Search for the Sorcerer Supreme

Dark Reign dönemi tüm hızıyla devam ediyor. Norman Osborn demir yumruğunu iyice hissettirirken. Kahramanlarımız ise hem Avengers olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışıyor hem de Osborn'un dikkatini çekmemeye çalışıyor. Secret Invasion öncesi New Avengers'la takılan Doctor Strange büyünün karanlık tarafını kullandığı için Sorcerer Supreme'likten çıkartılıyor. Yeni bir Sorcerer Supreme seçilmesi gerekiyor. Doctor Strange ise harıl harıl kim olabilir acaba diye onu arıyor. Young Avengers'tan Wiccan ile görüşüyor. O sırada Hood (Parker Robbins) geliyor. Hood'da Sorcerer Supreme olmak istiyor ve adayları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Dr Strange ve Wiccan ile dövüşüyor bizimkiler onu bertaraf ediyor.

New Avengers'ta Bucky'nin evinde saklanıyor. Kendilerine Clint Barton'ı takım kaptanı seçiyorlar. Spider-Man ise Peter Parker olduğunu açıklıyor. Hatta Jessica Jones lisedeyken Peter'a yanık olduğunu anlatıyor. Luke Cage biraz geriliyor. Tam o sırada baygın bir Doctor Strange mekana giriş yapıyor. Olayları anlatan Strange'e New Avengers yardım etmek istiyor. Birlikte New Orleans'a uçuyorlar.

Orada Daimon Hellstorm ile görüşmek istiyor Strange, ama Hood daha hızlı davranıyor. Hood ile birlikte gelen Madame Masque ise Avengers'a ateş açıyor. Bucky, bir kurşun darbesiyle (öldürmüyor) Madame Masque'nin işini bitiriyor. Hood ile Hellstorm dövüşmeye başlıyor. Savaş dışarıya taşınıyor. Doctor Strange ve Avengers'ta savaşa giriyor. Tam o sırada Agamotto'nun gözü yeni ve hiç beklenmedik bir Sorcerer Supreme seçiyor.

Oldukça güzel bir macera Search for the Sorcerer Supreme. Yalnız tek eksiği bu kadar kısa sürmesi. 4 sayı süren hikayemiz çok sürükleyici ve keyifli. Gönül isterdi ki bu hikaye Doctor Strange'in kendi çizgi romanında 10-12 sayıda işlensin ama maalesef ki kendi ongoing çizgi romanı olması için Doctor Strange o kadar popüler bir karakter değil. Umarım filmi yapıldığı zaman (2016 ya da 2017) popülaritesini yükseltir.

9/10

dean

New Avengers, Vol. 12: Powerloss

Merhaba arkadaşlar, artık New Avengers Vol.1'de sona yaklaşıyoruz. Bundan sonra yayınlanacak olan Siege cilt'i ile final yapacak. Böylece elimizde ki ciltte Tie-in'den önce yayınlanan son cilt olarak extra bir önem kazanıyor. Hikayemize bakarsak geçen ciltte Dormammu tarafından terk edilen Hood eski güçlerini kaybetmiş halde. Adamları ise yeni arayış halinde. O sırada Jonas Harrow isimli tip'e temelde Stark Tech kaynaklı bir cihaz geçiyor. Bu cihaz uygulandığı alanda ki super güçlülerin, güçlerini etkisiz hale getiriyor. Şehrin orta yerinde etrafı dağıtarak Avengers'a yem atan çete, Avengers gelince bu cihazı kullanıyor ve Avengers'ı etkisiz hale getiriyor. Ardından Dark Avengers devreye giriyor ama onlarında tabi gücü gidiyor. O sırada bunların amacını anlıyoruz ki, Harrow aslında Norman Osborn'u oraya getirmek istemektedir ve Hood ile Norman'ın yaptı anlaşmanın aynısını yaparak kendisinin ve adamların varlığını kanuna uydurmak istemektedir.

Norman'da kabul eder, Hood ile yaptığı anlaşmaya uygun hareket etmeyi. O sırada Hood ise Loki'nin yardımıyla Stone of Norm'ları bularak güçlerine yeni bir kaynak elde etmiş olur. Cihaz kapatılınca herkesin gücü geri gelmeye başlar ama Luke Cage'te bir sorun vardır. Kalbin'den rahatsızlanan Luke, Avengers tarafından hastaneye kaldırılır. Lakin zarar görmez derisi herhangi bir müdahale yapılmasını engellemektedir. Bizimkilerde son çare olarak Luke'u Norman Osborn'a verirler ki güç kapatıcı cihaz ile Luke'un zarar görmez derisi ortadan kalksın ve ameliyat edilsin. Norman'ı ise olayı basına, oraya, buraya vermek ile tehdit ederler. Olayın duyulmasını istemeyen Norman'da kabul eder.

Ameliyat tamamlandıktan sonra bizimkiler tabi ki Luke'u geri almak ister. Bunun için dışardan da yardım alıp Daredevil, Iron Fist, Dr. Strange gibi Luke'u sevip sayan insanları çağırırlar. Bir plan yapıp Luke'u ele geçirmeyi başarırlar. Luke getirildikten sonra Dr. Strange onu muayene sorunun kaynağı olan şey kalbine yerleştirilmiş bir çiptir. Hemen Hank Pym çağırılır. Dr Strange ve Hank Pym kendi boyutlarını küçültüp çip'i almak için Luke'un içine girerler.

Açıkçası konu olarak beni çok sarmadı ama yine de kendini güzelce okuttu. Biraz fazla karakter geldi geçti sanki çizgi romandan, event gibi hikayeydi.

7/10

dean

Dark Avengers, Vol. 2: Molecule Man

ilk sayı Ares ve oğlu arasındaki ilişkiye odaklanıyor daha çok. Ares'in oğlunun Nick Fury'nin Secret Warriors'ın da eğitim aldığını görüyoruz. Ares, oğlunu takip ediyor ve gizli mekanlarını basıyor. Ufal çaplı arbededen sonra ortam sakinleşiyor. Ares, oğlunun Nick Fury tarafından eğitilmesini istemesede razı gelir.

Esas hikayemiz ise Colorado'da geçer. Oradaki küçük kasabalardan biri olan Dinosaur'un etrafından geçen herkez kaybolmaktadır. Bunu araştırmak ekibimiz Dark Avengers'a düşer. Dark Avengers oraya vardığında onlarda bir anda ortadan kaybolur. Norman Osborn, Owen Reese yani Molecule Man ile karşılaşır. Molekülleri kontrol etme yeteneğine sahip olan Owen Reese kendi yarattığı evrende yalnız kalmak istemekte ve bu yalnızlığı bozanıda yok etmektedir. Dark Avengers üyelerini birbirinden ayırır ve hepsi ile ayrı olarak ilgilenir.

Dışarıda ise Victoria Hand, Norman Osborn'u kurtarmak için Molecule Man'in yanında gider. Teslim olduklarını, bütün Molecule'lerine ayrılan adamların geri getirilmesi bunun karşılığındada istediği yalnızlığı ona vereceğini söyler. Molecule Man kabul eder. Herkez geri döner. Moleküllerine ayrıldığı için kafası kızan Sentry, Molecule Man'e dalar. Sentry'de Molekülleri kontrol ettiğini kaşfeder(zaten bi' bu eksikti) ve Molecule Man'i yok eder.

Hızlı okunan, keyifli bir macera. Bundan sonra son cilt olan Siege kaldı Dark Avengers adına.

7.5/10

Ras Al Ghul

Ben de incelemye sayı sayı başlayayım diyorum ama başlıkta var  hepsi (pek avengers ı okumam acaba yapsam mı ki :-\

dean

Alıntı yapılan: Ras Al Ghul - 09 Temmuz, 2014, 23:57:18
Ben de incelemye sayı sayı başlayayım diyorum ama başlıkta var  hepsi (pek avengers ı okumam acaba yapsam mı ki :-\

İncelemelerin devamlılığı olacak ise yap. Bi'de yapmaya karar verirsen ayrı bir başlık açarak devam edersen daha iyi olur. Böylece fasikül incelemeleri ve cilt incelemeleri birbirine karışmaz.

Ras Al Ghul