Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Başlatan dean, 12 Eylül, 2013, 01:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noir

Spoiler Spoiler

Ben Han'ın ölmesini beklemiyordum, ancak o köprüye çıktığında anladım ancak yinede o sahne çok etkiliydi, baya üzüldüm  ya. :'( :'(

Mrtekin

Spoiler Spoiler

Sorun ölmesi değil, ama böyle efsanesine ihanet edilerek, öldürülmesi, bana daha çok koydu.

Öldürdükleri karakter her ne ise, o "Han" falan değil.
They drew first blood...

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 22 Aralık, 2015, 16:14:29
Kylo tam bir ergen hatta emo, o konuda size şiddetle katılıyorum.

Ben aslında Kylo Ren'in böyle biri olmasından memnunum. Memnun olmadığım karakterin işlenmemesi. İkinci filmde işlenecektir belki. Lakin bize bu filmde lazımdı Kylo'nun karakterizasyonu. Kylo'yu sevmemin nedeni onun diğer sith'lerden farklı olması. İlk defa bu kadar kafası karışık bir sith gördük. Aydınlık taraf ve karanlık taraf arasındaki bocalamasının dinamiği diğer sith'lerden çok farklı. Seride gördüğümüz sith'ler her zaman cool, kararlı ve sert kişiler oldu. Hatta onların tavırları o kadar netti ki çok fazla karakteri işlemeye bile gerek duyulmadı. Mesela benim için sith olgusunun bedenleşmiş hali Darth Maul'dur. Evet Darth Maul neredeyse hiç işlenmesi. Ama işlenmesine gerek yoktu. Çünkü herif'in Sith olarak duruşu o kadar kesindi ki filmi izlediğinde ve sonrasında Darth Maul'un işlenişi için gerek hissetmiyorduk. Hakeza Count Dooku'da öyle.

Ama Kylo Ren farklı. Sinirlenince lazer kılıcı ile konsol dağıtan bir sith ben daha önce hiç görmedim. Sith olmayı tercih ettikten sonra hala Aydınlık taraf ile ilgili çekinceler yaşayan bunun için ağlayan sith'de görmedim. Demek ki Kylo Ren, bilinen sith arketipinden farklı. İşte bu nokta da karakteri işleme zorunluluğu devreye giriyor. Ama film karakteri işlemiyor. Sonra da seyirci olarak bizde filmi izledikten sonra doğal olarak "ergen lan bu" diyoruz. Üstelik film Kylo Ren'i belli bir süre gelmiş geçmiş en büyük Sith gibi gösteriyor filmin başında. Beklentiyi yükseltiyor. O konsol dağıtma gibi sahnelerle kafada soru işareti yaratıyor. Maske çıkıyor hiç beklemediğimiz bir yüz ile karşılaştırıp twist'i atıyor. Ama tam olması gereken noktada karakteri işlemiyor. İşlemediği için Kylo Ren'in tek karakterizasyonu dedesine özenen, ana babasına atar yapan liseli kıvamında kalıyor. Filmin sonunda da daha öğrenciymiş deniliyor. Kylo Ren böylece sönüp gidiyor.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: dean - 22 Aralık, 2015, 15:37:05
Mesela İmparatorluk yıkıldı, yerine Cumhuriyet kuruldu diyor. Ama Cumhuriyetin işlevinden bahsetmiyor. İmporatorluk yıkıldı küllerinden First Order doğdu diyor. Ama First Order'ın bu derece güçlenmesinden ve Cumhuriyetin olduğu yerde ne gibi galaktik şlevi olduğundan bahsetmiyor. Daha sonra bize Resistance'ı tanıtıyor. First Order'a karşı koyuyor diyor. Ama Cumhuriyetin olduğu yerde Resistance'ın niye varolduğundan bahsetmiyor. Üstelik bu Resistance ancak 20 tane x-wing kaldırabiliyor. Şimdi insanın kafa bir milyon oluyor. İnsan soruyor. Cumhuriyet varsa Resistance niye var ? Bu muz cumhuriyeti mi ? Ne işe yarar. Anladığımız kadarıyla sadece balkondan bakıp ölmeye yarıyor. Eee beş dakika önce bahsettiğiniz Cumhuriyet yok oldu. Peki bunun galaksiye etkisi ne o da yok. Prequel üçlemede Cumhuriyetten, imparatorluğa geçiş siyasi bilimler fakültesinde okutulacak cinstendi. Burada 3 saniye cumhuriyet kurup 2 saniyede cumhuriyet yıkıyorlar. Seyirici olarak insanı affedersiniz ama ahmak yerine koyuyorlar.

Daha guzel özetlenemezdi, beni de cok rahatsiz etti bu durum. Ilk Star Destroyer'i gördum Force Awakens'da ve direk gözume batti. First Order denen bu adamlarin Cumhuriyet icinde kucuk bir isyan grubu olmasi lazim, nerden buluyolar Destroyer'i, hangi parayla insaa ediyorlar yeni bir Death Star'i diye diye dertlendim izlerken.

Pulluk

A New Hope haricinde tüm filmleri  sinemada izleme şansına erişmiş bir fan olarak kısmetse haftaya 3. kez izleyeceğim. 8. film için 2 yıl beklemek çok zor olacak ...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

dean

Alıntı yapılan: BulentT - 22 Aralık, 2015, 17:45:16
A New Hope haricinde tüm filmleri  sinemada izleme şansına erişmiş bir fan olarak kısmetse haftaya 3. kez izleyeceğim. 8. film için 2 yıl beklemek çok zor olacak ...

Rogue One: A Star Wars Story biraz idare eder ama yine de. O seneye. Üstelik Sekizinci film 2017'nin aralığında da değil, Mayısında girecek. Artık çok uzun beklemeler yok önceki üçlemeler gibi :)

Gambit

Selam millet

Uzun zaman sonra bu baslikla da olsa foruma geri donus yapayim dedim. Cizgi roman ile de paylasimlara katilmaya calisacagim
Hala ciddi ve yogun sekildr cizgi roman okumaya devam.ediyorum zira

Film iyiydi ama ben filmi pop filmi olarak izledigim icin iyiydi diyorum.

Dean
Senin yazdigin gibi derin bir senaryo beklemek haksizlik olur zira star wars un derin bir yapisi yok. (Derinlestikce filmin adi star trek e donuyor cunku)

Filmde cok gereksiz tekrarlar varmiydi ? Evet vardi; cidden yenilikci bir seyler olmasi gerekiyordu ama yapmamislar yine kolaya kacilmis
Bu ama ikinci kere sinema da gitmeme engel olmayacak; hatta belki 3. Kere bile gidebilirim bi ihtimal.
Bunu ben episode 1 gibi bir giris filmi olarak izledim ve yorumluyorum. Yani cok beklentim yoktu hikaye ile falan.
Episode 1 de darth maul olmasa kaciniz izler episode 1 i dusunun mesela ? O kiyasla bu film oldukca iyi ama bir basyapit degil. Darisi 8. Filme

Pulluk

Alıntı yapılan: dean - 22 Aralık, 2015, 18:02:17
  Rogue One: A Star Wars Story biraz idare eder ama yine de. O seneye. Üstelik Sekizinci film 2017'nin aralığında da değil, Mayısında girecek. Artık çok uzun beklemeler yok önceki üçlemeler gibi :)

Spin off hikayeler ana seri kadar ilgimi çekmese de elbetteki koşa gideceğim. 8. filmi 2017 Aralık olarak düşünüyordum ama Mayıs olmasına çok sevindim. :)
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

hanac

Alıntı yapılan: Gambit - 22 Aralık, 2015, 18:52:20
Uzun zaman sonra bu baslikla da olsa foruma geri donus yapayim dedim.

Hoşgeldin Bro.

hennessy

Alıntı yapılan: Gambit - 22 Aralık, 2015, 18:52:20
Selam millet

Uzun zaman sonra bu baslikla da olsa foruma geri donus yapayim dedim. Cizgi roman ile de paylasimlara katilmaya calisacagim
Hala ciddi ve yogun sekildr cizgi roman okumaya devam.ediyorum zira

Hoşgeldin bro
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Ne kadar silinse de ellerinde sağlam bir genişletilmiş evren senaryo var iken. Böyle yavan bir senaryo ile karşımıza çıkma hakları yoktu. Bir SW fanı olmasa idim evet güzel bir film diye bilirdim.

Kylo'nun gerçek ismi açıklandığı an genişletilmiş evrenden bunu araklayıp eski senaryoya sadık kalmak niye. Rey ışın kılıcına dokunduğu an olandan tutun her şey eski senaryodan araklandı.

Snoke bakalım neye yorumlanacak.  Darth Plagueis çıkar mı? Yok artık. Palpatine gibi karakterden sonra bu güç kullanıcısı (Sith değil) hiç beni etkilemedi.

Rey ile Kylo'nun dövüş sahneleri her halde gelmiş geçmiş en kötü sıralamasında 1 numaraya oturur. Rey kılıcı kullanışı ve bu eğitimi almış Kylo'nun ona karşı verişi. Ha Rey'in içine Obi-Wan girmiş ise o ayrı :)
Yoksa Kylo lazeri havada durduruyor ise bu kızı yemesi lazımdı.

soundtrack ise gerçekten beni şok etti ve üzdü. Filmden aklıma kalan bir şarkı yok eskiden öylemiydi.

Ha EP VIII çıksın hemen giderim o ayrı. Bu filmin başı olsa her şeye ok derdim. Ama Luke God modunda olduğu harika bir arşiv ellerinde iken bence üzücü oldu...

R2 D2 tüm film boyunca uyusun sonra birden güç ile bir olup hayata dönsün bu kadar çocukça olmaması lazımdı.

xmenac

Qui Gon Jinn'in mind trick yapamadığı evrende eline lightsaber alan Jedi oluyor. Gerçekten enteresan.

Prequel seriyi çoğu kişi diğer filmlerden geride görüyor ama serinin diğer filmlerinden daha ideal bir yapıya sahip bu filmler.

Gambit

Alıntı yapılan: hennessy - 22 Aralık, 2015, 21:35:14
. Ama Luke God modunda olduğu harika bir arşiv ellerinde iken bence üzücü oldu...0

Hosbulduk Hennesy and Hanac

Luke hangi serıde god modunda geziyor ? Cızgı roman mı yoksa kıtaplarda mı gecıyor bu olaylar ?

hennessy

Alıntı yapılan: Gambit - 22 Aralık, 2015, 22:48:43
Hosbulduk Hennesy and Hanac

Luke hangi serıde god modunda geziyor ? Cızgı roman mı yoksa kıtaplarda mı gecıyor bu olaylar ?

Kitaplarda geçiyor, God modu derken o kadar güçleniyor ki daha duel yapmadan sonucunu görüyor. Yoksa tanrı olmuyor. Ama çok güçleniyor.

Animvader

Filmi herhangi bir spoiler yemeden nihayet izleyebildim ama keşke spoilerleri okuyup da izleseymişim beklentimi düşük tutardım.

Senaryo ile ilgili yazılanlara tamamen katılıyorum, insan aynı şeyi niye çekme ihtiyacı duyar ki? Hatta o derece ki bir sorun çıkacak ve Starkiller Base midir nedir, yok olmayacak heralde diye bekledim, sonuçta tıptatıp aynı olmaz heralde dedim.Adamlar resmen Luke'ı ikiye bölüp X-Wing pilotu kısmını Poe'ya, Jedi kısmını da Rey'e vermişler.Gerisi zaten Dean'ın mesajındaki gibi tıpatıp aynı.

Star Wars'a yeni girenler için etkileyici bir film olabilir ama benim için hayalkırıklığı oldu şahsen.Yerli yersiz espriler, şakalar, teenage dramavari kısımlar.Hele o Finn mübarek 10 parmağında 10 marifet.Adam sıhhıyeciymiş, ilk savaşında blasterını bile ateşlemiyor ama sonra Tie Fighter'ın silahını kullanıyor, Millenium Falcon'un silahını kullanıyor, Stroomtrooperları tek tek indiriyor,üssün tüm ayrıntılarını biliyor,üsse sızıyor, en son da hayatında ilk kez gördüğü ışın kılıcıyla harikalar yaratıyor ne diyelim.

Arada açıklanmayan çok sorular var ama kesin oraları envai çeşit film, dizi, kitap, çizgiroman, oyun ile doldururlar.Tüketim dünyasına hoş geldin Star Wars.