SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnancomic

Vertıgolar bu ay gelmeyecek mı

köstebek

caretta

Oğlak Yayıncılık Teks yayınlarken yıl sonu Teks yayınını durdurur ve ta Mart ayına kadar telif işlerini hallederdi.Ümit ederim Çizgi Düşler böyle bir
münasebetsizlik yapmaz.Öyle birşey olacaksa iki ay evvelden hatırlatayımTelif  yenilenecekse aralık ayından önce halledin.Zira Avrupalılar aralık
ayında Noel-Yeni Yıl derken karşınızda muhatap bulamazsınız.Oğlak yıllarca hiçbir açıklama yapmadan bu saygısızlığı yaptı.2014'de 6 aylık bir
kaybımız oldu.Köstebek Bey,İlker Bey,diğer meçhul patron aman dikkat.Bizleri Tekssiz bırakmayın...

antiochia

Alıntı yapılan: caretta - 21 Eylül, 2014, 22:59:25
Oğlak Yayıncılık Teks yayınlarken yıl sonu Teks yayınını durdurur ve ta Mart ayına kadar telif işlerini hallederdi.Ümit ederim Çizgi Düşler böyle bir
münasebetsizlik yapmaz.Öyle birşey olacaksa iki ay evvelden hatırlatayımTelif  yenilenecekse aralık ayından önce halledin.Zira Avrupalılar aralık
ayında Noel-Yeni Yıl derken karşınızda muhatap bulamazsınız.Oğlak yıllarca hiçbir açıklama yapmadan bu saygısızlığı yaptı.2014'de 6 aylık bir
kaybımız oldu.Köstebek Bey,İlker Bey,diğer meçhul patron aman dikkat.Bizleri Tekssiz bırakmayın...
Her sene mi yenileniyor bu telif?

drgavsever

Sevgili Çizgili Köstebek,
Bu hafta sonu çıkabilecek yayınlarınız nedeniyle aylık vereceğim siparişimi geciktiriyordum ama bu hafta sonu sizden bir haber çıkmadı.Eğer yeni çıkaracağınız yayınları bildirir ve kabaca ne zaman çıkaracağınızı söylerseniz çok sevineceğim.Sevgilerimle...

köstebek

Alıntı yapılan: drgavsever - 22 Eylül, 2014, 09:24:08
Sevgili Çizgili Köstebek,
Bu hafta sonu çıkabilecek yayınlarınız nedeniyle aylık vereceğim siparişimi geciktiriyordum ama bu hafta sonu sizden bir haber çıkmadı.Eğer yeni çıkaracağınız yayınları bildirir ve kabaca ne zaman çıkaracağınızı söylerseniz çok sevineceğim.Sevgilerimle...

Abi hiç bilmiyorum. İlker Beyoğlu sahaf dalgasına yoğunlaştı, bir şeyler çıkacak ama ne zaman belli değil. Sen bildiğin gibi yap.

köstebek

Alıntı yapılan: antiochia - 21 Eylül, 2014, 23:40:52
Her sene mi yenileniyor bu telif?

Telif yenilemesi diye bir şey yok. Olay aslında farklı. Yani cebinde ne kadar para varsa o kadarlık alıyorsun. Yani adama diyorsun ki ben 6 tane teks basacağım. O da diyor ki şu kadar para, hop hesap kitap birkaç taksit yapılıyor, ilk taksidi yatırınca sana malzeme ve anlaşmayı gönderiyor. Adam İtalya'dan sözleşmeyi internetle gönderiyor. Sen imzalıyorsun, İtalya'da postayla yolluyorsun, onlar da imzalıyor, sana yolluyor. Bu git geller birkaç ayı bulabiliyor. Bu yüzden eğer aylık yayın yapıyorsan biraz fazlaca almakta fayda var. 

caretta

Köstebek Bey anladığım kadarıyla 2014 sonuna kadar bir sorun yok. 2015 için geçmişte Oğlak'ta başımıza gelenleri anımsatmıştım.
Bir kesinti olmayacak değil mi ?

Bir de telif sayfa olarak alınıyor. Diyorsunuz ki ben ayda 220 sayfalık 2 tane Teks basacak ve şu fiyata satacağım. Bonelli de Türkiye'deki temsilcileri vasıtasıyla bunu kontrol ediyor. Sonra diyelim ki toplam 1000 adet bastığımız bu sayılardan elde edilen hasılatın%30'unu telif ücreti olarak firmaya ödüyorsunuz. Tabii hemen trink para değil sattıkça ödüyorsunuz. Orijinal kapaklar ve Villa kartları ayrı telif ücretine tabi.

Bir de telifi aldınız belli bir sürede belli bir miktar basma yükümlülüğü yok mu ? Telif bende sınırsız bir sürede istediğim zaman basarım diyebiliyor musunuz ?

Bir yayıncı X yayının telifini aldı. X çizgi roman 100 sayı çıkmış. Yayıncı ben bunu iki senede bir, ayda bir keyfime göre basarım diyebilir mi ? Yani telif hakkını aldım 100 sayıyı ister 100 ayda, istersem 10 senede yayınlarım diyebilir mi ?

hanac

Alıntı yapılan: caretta - 22 Eylül, 2014, 16:45:19
Bir de telif sayfa olarak alınıyor. Diyorsunuz ki ben ayda 220 sayfalık 2 tane Teks basacak ve şu fiyata satacağım. Bonelli de Türkiye'deki temsilcileri vasıtasıyla bunu kontrol ediyor. Sonra diyelim ki toplam 1000 adet bastığımız bu sayılardan elde edilen hasılatın%30'unu telif ücreti olarak firmaya ödüyorsunuz. Tabii hemen trink para değil sattıkça ödüyorsunuz. Orijinal kapaklar ve Villa kartları ayrı telif ücretine tabi.

Abi bunları nereden bu kadar detaylı biliyorsun ?  :)

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 22 Eylül, 2014, 16:45:19
Köstebek Bey anladığım kadarıyla 2014 sonuna kadar bir sorun yok. 2015 için geçmişte Oğlak'ta başımıza gelenleri anımsatmıştım.
Bir kesinti olmayacak değil mi ?

Bir de telifi aldınız belli bir sürede belli bir miktar basma yükümlülüğü yok mu ? Telif bende sınırsız bir sürede istediğim zaman basarım diyebiliyor musunuz ?

Bir yayıncı X yayının telifini aldı. X çizgi roman 100 sayı çıkmış. Yayıncı ben bunu iki senede bir, ayda bir keyfime göre basarım diyebilir mi ? Yani telif hakkını aldım 100 sayıyı ister 100 ayda, istersem 10 senede yayınlarım diyebilir mi ?

1. Abi, telif sayfa olarak alınmıyor. Adamların bir sayısını temel alıyorsun. Diyorsun ki ya ben bu 112 sayfalık 605. sayıyı dörde bölüp haftalık yayınlayacağım ya da 606. sayıyla birleştirip öyle yayınlayacağım. Adama diyorsun ki ben ayda 220 sayfalık 2 tane Teks basacak, şu miktarda basıp şu fiyata satacak ve sana da şu yüzdeyi vereceğim. Bonelli buna tamam derse sana anlaşmayı gönderiyor. Hesap kitap yapıyorsun adama toplam 10.000 telif parası çıktı. Bunu genellikle 3'e bölüyor ve ilk taksidi anlaşmayı imzaladıktan sonra hemen yatırıyorsun. Yani adamlar kitap burada kaç ayda satmış ilgilenmiyor. O parasını alıyor (satsa da satmasa da).
Yani sattıkça ödeme yok. Satmayacağını düşünüyorsan basma diyorlar....

2. Elbette bir zaman sınırlaması var. Diyorsun ki bu 6 Teks'i bir yıl içinde basacağım. Sınırsız bir süre kesinlikle yok. Basamazsan hakkını kaybediyorsun ve adamlar telifi başkasına verebiliyor. Ama anlaşmadaki süreyi beklemek zorundalar. Ama birkaç seneden daha uzun süreler konmuyor. Çünkü parasını zaten ödediğin şeyi kaç sene sonra basacaksın ki...

3. "Bir yayıncı X yayının telifini aldı. X çizgi roman 100 sayı çıkmış. Yayıncı ben bunu iki senede bir, ayda bir keyfime göre basarım diyebilir mi ? Yani telif hakkını aldım 100 sayıyı ister 100 ayda, istersem 10 senede yayınlarım diyebilir mi?"
Diyemez elbette. Ne kadar sürede basacağını adamlara belirtmek ve bu takvime biraz zorlayarak da olsa uymak zorunda. Yani sayıyı azaltamaz, arttırabilir (parasını verip daha çok basabilir). En fazla olacağı şu: Sözleşmesinde 3 tane teks aldım, bunu yıl sonuna kadar basacağım demişse, o sürenin sonuna kadar bekleyip üçünü birden o ay basabilir. Ama bu çok salakça olur, ayrı...

Atilla abicim,

Bir Türk yayımcının telifi elinde olan kitabı basmaması veya geç basması yalnızca o kitabın az satmasından ve zarar etmesinden kaynaklanır. Yoksa adam niye basmasın.

bizim Teks'lerde şimdilik bir sorun yok. Bence bir süre sonra ayda çok daha fazla Teks bile basılabilir... Sorun diğer fumettilerde...

antiochia

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 22 Eylül, 2014, 17:27:34

bizim Teks'lerde şimdilik bir sorun yok. Bence bir süre sonra ayda çok daha fazla Teks bile basılabilir... Sorun diğer fumettilerde...
Hangilerinde sorun var? Bir de Nathan'ın eski sayılarının fiyatlarını(Mesela 2012 yılının) düşürebilir misiniz? Neredeyse yeni çıkanlar ile aynı paraya? :)

caretta

Çok teşekkürler Köstebek Bey.Eskiden haftalık olarak fasiküller halinde yayınlanan Teks'lerin durumu da aydınlandı.Karakoç Teks'i fasikül halinde
64 veya 48 sayfa basmış,Bonelli'ye ücretini ödemiş.Sonra iadeleri ciltleyip tekrar piyasaya sürmüş.Oğlak da aynı şekilde onbeş günlük serileri cilt
halinde de piyasaya sürmüş.Bu yönde bir sıkıntı yokmuş.Ceylan Yayınları'nın defalarca bastığı "Kinowa"'nın durumu da aydınlandı.
       Telifi elinde olduğu halde çizgi romanları yayınlamayan veya sizin deyişinizle az sattığı için basamayan yayınevlerinin durumu da belli
oldu.Uzun zamandır ortada olmayan(isim vermeyeyim okurlar anlamışlardır)çizgi romanlara yeni birileri talip olursa Bonelli o yeni kişilere telifi
verebilir.İlyas Erkul da eski yayıncının doğru dürüst yayınlamadığı Gordon ve Kızılmaske'yi de böyle yayınlıyor demek ki.
      Açık olarak bana verdiğiniz yanıt için tekrar teşekkür ederim.Hele bir de satır arasında verdiğiniz (aylık Teks sayısını artırabiliriz)haberine çok
sevindim.Teks satıyor,okuyucuları yayınlanmamış sayıları dört gözle bekliyor.Format ile ilgili eleştiriler de kesildi.O zaman durmak yok yola devam.

hennessy

Tex bu kadar sevilmesi ve satması sevindirici haber. Demin başka yerde konuşurken dediğim gibi konu aynı olsa da yada bir birine yakın olsa da arka plan, çizimler karakterler ile Tex İtalya da ve TÜrkiye de açık ara gidiyor demek ki. Bu ara Tex doydum hem sizin yayınlarınız hem oğlak yayın evi şimdi Şimdi Tex süper cilt 48 başlayacağım. Tex okumak bir keyiftir.

Bir duyum aldım doğrumu bilmem Tex dev albümleri ufaltıp maxi boyunda basmayı düşünüyor muşsunuz. Bu doğrumu inşallah böyle bir şey olmaz o seri bozulmaz. Bozulur ise üzülürüm ha almaz mıyım alırım ama buruk olur içim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Murat Bey'e katılıyorum.Dev albümlerin formatı ile oynamayın.En kaliteli çizerlerin çizdiği bu albümleri büyük kareli,okunaklı iri yazılarla okumaya
devam edelim.Makul bir fiat artışı hoşgörülebilir.

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 22 Eylül, 2014, 19:40:37
Bir duyum aldım doğrumu bilmem Tex dev albümleri ufaltıp maxi boyunda basmayı düşünüyor muşsunuz.

Sayın Köstebek dedikodu kazanı kaynıyor.

Yukarıdaki yazılanlar doğru ise ve dev albümler maxi boyutunda çıkcaksa bunun adı hala dev albüm olur mu ?  :)