SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Bu arada bir önceki mesajım da emekçi yazmışım ama kapsamı bu kadar dar tutmamak lazım. Bunun içerişinde her yaştan öğrenci de var ki bu gençler çizgiromanın bizimle birlikte gömülmemesini sağlayacak tek umut. Kimse şunu soruyor mu: acaba mangaların bu kadar tutmasında düşük fiyat da etkili oluyor mu? O yüzden Panini denemesini sonuçları çerçevesinde merakla bekliyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Pizagor, neye katılmadığını anlamadım? Ben de comics ile rekabet kapsamında, dobişko ciltlerin anlamsızlığını ve yeni okuyucu girişi için fiyatın mümkün olduğunca baskılanmasını savunmuştum. Bunun da tek yolu, şu an için 2 li format.

Zaten fumetti seyrekleşecekmiş, Prestij gibi tek sayı basım (orijinal) bizi kesmez bence. 2 li format iyi. Bakarsın, bu da Grand Duc gibi bir format olur. Çizgi Düşler, format tutturmada başarılı.

They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 23 Kasım, 2014, 01:43:12
Yılbaşından önce bir şey belli olmaz, ama fumettilerin çoğunlukla seyrekleşeceği kesin...

Programinizi dort gozle bekliyoruz, Cizgili Kostebek Bey.

Bu kadar zor da olmamali...

Benim anladigim, tepkiden cekiniyorsunuz herhalde...Yavas yavas alistiracaksiniz...

Ben sahsen, satmayan fumettilerin teliflerini yenileyeceginizi hic zannetmiyorum da artik, hayirlisi..
They drew first blood...

caretta

"Fumettilerin çoğunlukla seyrekleşeceği kesin".derken Köstebek Bey sizin yayınladıklarınızı mı kastettiniz?Sizin yayınladığınız fumettiler:
Teks,Brendon,Başka Yerden Hikayeler,Hikayeler,Julia,Lilith,Nathan,Saguaro,Şangay Şeytanı,Zagor.Başka var mı bilmiyorum?Bir de uzun zaman
"bir sürprizimiz var.Tık diye masaya koyunca hemen alacaksınız."Hani sürpriz?Villa çizimi kartpostalları da istiyoruz.Bu kartlar yalnız Klasik Seri
Teks'ler ile mi verilecek?

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 23 Kasım, 2014, 12:01:05
Pizagor, neye katılmadığını anlamadım? Ben de comics ile rekabet kapsamında, dobişko ciltlerin anlamsızlığını ve yeni okuyucu girişi için fiyatın mümkün olduğunca baskılanmasını savunmuştum. Bunun da tek yolu, şu an için 2 li format.

Zaten fumetti seyrekleşecekmiş, Prestij gibi tek sayı basım (orijinal) bizi kesmez bence. 2 li format iyi. Bakarsın, bu da Grand Duc gibi bir format olur. Çizgi Düşler, format tutturmada başarılı.

Hocam sen de diyorsun ya 'şu an için'. Oysa ne güzel olur şöyle beş on yılı kapsayan projeksiyonlarımız olsa. Geçenlerde bir dostumuz Julia'nın yıllardır süregelen format düzensizliğinden bahsediyordu. Ben de çok değil iki bilemedin üç sene içerisinde ikili formatın pahalı olması nedeniyle terkedilip tekli formata döneceğini düşünüyorum. Dolayısıyla kitaplık görüntüsü pek de içaçıcı olmayacak. Her ay aksamadan 96 sayfa. Adamlar onyıllardır bundan vazgeçmiyorlar. Başkalarının deneyimlerinden faydalanmak gerekiyor, tümünü kendimiz deneyimleyecek kadar ne zamanımız ne de kaynağımız var. dobişkonun ortaya çıktığı şartları hatırlayın: Zagor ya da Mister No gibi halihazırda sağlam bir okuyucu kitlesi olan ve kendini ispatlama ihtiyacı olmayan bir ürünün bir an önce külliyatı tamamen bekleniyordu. O yüzden yerinde bir hareketti. Bu Tex için de uygulansa gayet tutar. Ama diğerleri genel olarak okur için yepyeni kahramanlardı ve böyle bir an evvel külliyatı istiyoruz gibi bir talep söz konusu değildi. Dediğim gibi 96 sayfa, talep varsa yayın sıklığını artır, iki haftada bire, kesmiyorsa haftada bire çek. Görüşüm bundan ibaret, itirazım bu kadar sevgili Mrtekin.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

seastar1000

ıkı konuda fıkrımı belırtmek ıstıyorum bırıncısı klasık yada altın tex lerle verılen kartlar hususu bu kartları toplayanlar ısteyenler bırıktırenler dekı amacı cozemedım ben evdekılerı ne yapacagımı sasırdım atsan atımaz satsan satılmaz mevzuu yanı artık tex lerın ıcınden bu kartların cıkmaması benı hıc uzmedı bundan sonrada verılmese bence mahzuru yok
fumettı formatı mevzuna gelınce ben maceraperestın cıkardıgı dobısko cıltlerı cok begenıyordum ama pahalı oluyor alamıyoruz dıyenlere katılıyorum ıtalya dakı teklı format mevzuna gelınıcekse bu forumda daha oncede yazdım turkıye de lal dan baska hıc kımse aylık formatı oturtamadı
ayın 1. dedımı lal dan baska mecmuayı ortaya cıkaran olmadı hadı maceraperest kapandı kaldı bır cızgıdusler
ben onlardada bu aylık format cıddıyetını beklemıyorum dogrusu

caretta

Seastar dostum benim gibi Teks'i yoğun yaşayan kişiler için bu kartlar önemli.Şöyle ki:Kartlar maceralara atıfta bulunuyorlar.Hele benim gibi maceralar üzerine yazılar yorumlar yapan birisine bu  kartlar  çok şey  ifade adiyor.Çizgi Düşler Klasik seri henüz orijinal 180.sayıda.Oğlak Aylık serinin başlangıcına daha 220 sayı var.Ben bu sayıların tamamını okudum.Bu yüzden karta bakınca az çok hangi maceradan esinlendiğini hatırlıyorum.Yani
benim için bu kartlar bir nevi bellek.

seastar1000

forum ortamında konustugun kısıyle yuz yuze olmayınca kırılan potlar daha buyuk oluyor ben fıkrımı yazarken kımselerı ıncıtmek ıstemeden yazayım ıstedım ama olmamıs

Mrtekin

Sevgili Pizagor,

Çizgi Düşlerin, zaten, 500 bandını aşan 2 tane Fumettisi var, Tex ve Zagor.

Nathanı fonlayan sinirli patron bile artık bazı gerçekleri kabullendi ki, Nathan'da seyrekleşenler kervanına katıldı. Demek ki ite kaka da artık işler yürümüyor.

500 bandının altındaki fumettileri 2 cilt formatında maliyeti baskılayarak yayınlasalar satacak mı, 500 üstünü görecekler ve maliyetlerini kurtarabilecekler mi, şimdi onu deniyorlar bir bence. 2 sayılık cilt 20, tek sayı ise,  prestij fiyatları ile 9,5 tl. Normalde idefixden alan okuyucuya (%25 indirimle) 15 tl 2 sayılık cilt (tek sayı 7,5) makul bence. Bişey değişmiyor aslında, tek sayı maliyeti 7,5 larda ama, esas sorun 500 ün üstünü bir türlü görememe, görseler dobişko cilt olarak da satarlar, aslında.

2 sayılık cilt formatı da olmazsa, olay biter zaten, hayırlısı, bekleyelim, görelim. Umarım çok sevdiğimiz diğer fumetti ürünleri de 500 ü bu formatta geçerler de, fişleri çekilmez.

Benim teorim zaten, bu ahval ve şeraitte, basılsın da nasıl basılırsa basılsın. Mahrum kalıp hiç okuyamamaktan hiç değilse seyrekleşmesi iyidir, ne yapalım?

They drew first blood...

seastar1000

julia hangı bandda acaba 500 u gecemıyor mu

Animvader

Şu idefix fuarının bitmesi bir beklenilsin bence.Yıl boyunca en düşük fiyatlar bu fuarda oluyor ve birçok kişi alımlarını bekletiyor.Ben de Nathan'ın hızına yetişemedim ve beklettim mesela.Baya bir stok eriyeceğini tahmin ediyorum bu fuarda.

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 23 Kasım, 2014, 17:14:10
julia hangı bandda acaba 500 u gecemıyor mu

Geçen sadece Zagor ve Teks imiş.

antiochia

Gidişat piyasada Teks dışında fumetti kalmayacak galiba..
Sonunda mangalar ve comicsler istila edecek..Ben beğenirsem alırım manga(sadece şu anda çıkanlardan Berserk, comics'den olursa Deadpool ve X-men klasik)..
Ukalalık etmek istem ama bence Julia,Nathan ve Brendon tekli veya ikili, dönüşümlü Teks ve Comicslerle birlikte götürebilir diye düşünüyorum

aaciltan

İşin gerçeği, bizim sevdamız fumettilere ilgi gün geçtikçe düşüyor.
Herhalde çağın gerçekleri mantalitenin değişmesine yol açıyor.
Zamanımızdaki şartlarla, günümüzün gerçekleri arasında dağlar kadar fark var, gerçi bu fark her ayrıntıda geçerli, sadece kitap okuma kuramında değil.
Bizim o kitaplarımızı koklayıp, kitaplığımıza dizip aldığımız sonsuz hazzı, yeni jenerasyonlarda göremediğimiz gerçeğinin bir sürü unsuru var. (Maddi sorunlar, teknolojinin ilerlemesi v.b. gibi)
Umutsuzum ki, gün geçtikçe kitaplarımızın sayısı daha azalacak. Çizgi roman, özellikle fumetti basılabilirliği iyice zorlaşacak.
Bu günlerimizin kıymetini bilelim arkadaşlar... :-X

hennessy

Bugün İlker ile konuştum abi diyor Martin ismi ile Brendon ve Nathan dan daha çok satıyor. Fumetti ölüyor. Tex ve Zagor dışındakiler sonu belli zaten Brendon bitti İtalya da. Yakında bizde de sekteye uğrar. Fuarda diyor amerikan dışındakiler yerlerde diyor. Fuara katılmak bile mantık işi değil dostlar alışverişte görsün. Durum bu yazık.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları