Ankara Kitap Fuarı

Başlatan pizagor, 21 Mayıs, 2014, 10:37:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

havsar

Öğle arası tekrar gideceğim.
Marmara çizgiye sormak istedikleriniz varsa sorarım  ;)

altay1944

Alıntı yapılan: havsar - 23 Şubat, 2015, 11:20:52
Öğle arası tekrar gideceğim.
Marmara çizgiye sormak istedikleriniz varsa sorarım  ;)

sorabilirseniz xııı yeni sayıdan haber var mı?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

doktor1881

1 ay sonra23 martda da Bursa kitap fuarı başlayacak Gerekli ve Marmara geliyor Başkaları gelir mi bilmem Gereklinin yeri güzel Marmara köşede küçük bir alanda kalıyor Fuarlarda albeni çok önemli Yeni okuyucu yakalamak için Usta pazarcı esnafı olmak gerek Marmarada tek kişi kalıyor Gerekli de ise 5 kişiyi buluyor. Uykusuz,L-Manyak grubu aktif çalışıyor

Mrtekin

Doktorun tespitine aynen katılıyorum.

Gerekli tam bir fuar canavarına dönüşmüş durumda, her tarafa gidiyorlar, ve bu işten zevk alıyorlar..

Görmek istediğimiz hareketler.

Maaşallah, darısı diğer yayıncıların da başına.
They drew first blood...

pizagor

Alıntı yapılan: havsar - 23 Şubat, 2015, 09:50:26
Dün gidebildim. Çok kalabalıktı.
Marmara çizgi, gerekli şeyler birde lal var sanırım.

Bunların dışında tahmin ediyorum ki kastetiğimiz anlamda çr yayıncı olmasalar da Penguen, Uykusuz ve Ntv vardır. Geçen sene sadece Marmara Çizgi'nin olduğunu göz önünde bulundurursak bayağı artmış katılım. İnanıyorum ki her yeni fuarla birlikte daha da artacak...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

havsar

Uykusuz ve Ntv vardı
Ayrıca Devr-i alem sahaf ve istanbuldan gelen bir sahaf vardı çizgiroman ağırlıklı satış yapan.
Ama onlarda pahalı satıyorlardı.
Erdem beyle konuşurken sürekli gençler gelip bu kaç para diye marvel yayınlarını soruyorlardı. 20 tl yi duyan bırakıyor.
Chew ve Saga nın 2. sayıları yakında çıkyormuş.
XIII yıl sonuna kadar iki kitap çıkarmayı düşünüyormuş.
Yarım kalan Conanın satışları çok düşükmüş. Conanseverler renkli Conan pek sevmiyormuş galiba. Basarım dedi ama yakın zamanda basılcak gibi durmuyor.
15 nisana kadar 10 12 kitap çıkacak dedi.

Mrtekin

Benim gibi 13 severlere süper bir haber gelmiş, teşekkür ederiz.

15 Nisana kadar 10-12 kitap hedefi birşey değil.

Çizgi Düşler 1 ayda en az 10 basıp bizi dumura uğratıyo... :)
They drew first blood...

xmenac

Yeni okuyucuların çizgi romanla tanışmasını sağlayabilecek fasikül yayınların eksikliği, bence sektörün en büyük problemi.

Kapaklar ne kadar güzel olursa olsun, içeriğindeki kahramanlar ne kadar tanınırsa tanınsın maalesef okuyucu eseri beğenip beğenmeyeceğinden emin olmadığı için yüklü bir harcama yaparak cilt satın almak istemiyor. Çizgi roman arşivi yapanlar ve bir okuyuşta tüm macerayı bitirmek isteyenler için ciltli sayılar çok ideal bir format ama fiyat da sayfa sayısı ile doğru orantılı olarak artınca yeni müşteri çekmek o fiyat için zor oluyor.

Yüksek miktarlı satışlar olmadığı için yayıncıları da anlıyorum, fasikül yayın şu an için gerçekten zor ama yeni müşteri çekmek için en azından fuarlara özel ya da belirli kitapları alırken yanında promosyon olarak vermeye yönelik fasikül basımının yararlı olacağını düşünüyorum. 10 sayfa civarında hazırlanmış, maceranın başlangıcını konu edinen bir yayın okuyucunun seriye devam etmesini sağlayabilir. Bu tarz promosyonlar ile ufak bir macera da bir kaç sayıda işlenip bitirilebilir. Yayıncılar bunun dışında alternatif fikirler üretebilir tabi.

Geçmişte 1 Numara ve Hoz Comics, gazetelerle birlikte fasikül yayınlar vermişti diye hatırlıyorum.

pizagor

Cuma günü işten biraz erken kaçıp gittim sonunda. Öncelikle geçen seneye göre daha fazla katılımcı olduğunu farkettim, standlar daha geniş bir alana yayılmıştı. İlk durağım Ankara'ya ilk defa gelen Gerekli Şeyler oldu. Tezgahın önü kalabalıktı, kızlı erkekli gençlerle doluydu. Kendilerine alanlar gibi, arkadaşına hediye etmek için de çizgiroman alanlar, tavsiye isteyenler vardı. Comics okumak isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyen bir genç dikkatimi çekti. Sanırım bu durum günümüz comics evrenine dalmak isteyen genç güruhu tedirgin eden bir durum. Alişan Cengiz ile konuştuk. Yerinin kötü olmasına rağmen ilgiden memnundu, ne mutlu ki sonraki senelerde de geleceğini söyledi.

Daha sonra Marmara Çizgi standına uğradım. Geçen senenin aksine bu sefer gayet görünür bir yerdeydi. Erdem Ağabey ise haftaiçi durgunluğundan şikayetçiydi. Malum Angara insanı rahatına düşkün olur, son dakikaları sever. Erdem Ağabey'in aklında yeni girişimci düşünceler vardı: Çocukların ve gençlerin önce ilgiyle kitapları incelediğini, sonrasında fiyatları duyunca uzaklaştığını söyleyerek düşük fiyatlı tutacağı fasikül yayınıyla market zincirlerine girmek gibi bir niyeti olduğunu belirtti. 'Kitabevleriyle anca buraya kadar, bilen biliyor, alan alıyor. Ancak bu kitapların yayınlandığından haberi olmayan ve kitap da okumayan, kitapçılara girmeyen geniş bir kitle var. Ama herkes markete giriyor, bunu neden denemiyorsunuz' babında birşeyler yazmıştım bu platformda. Daha sonra yüzyüze bir görüşmemizde Jedmau Ertan dostumuza da sordum. Onun yanıtı bu tarz zincir marketlerin onbinlerle baskı adedi gerektireceğini, dolayısıyla kolay alınabilecek bir risk olmayacağı olmuştu. Hak vermiştim kendisine. Ancak fasikül bambaşka bir durum, risk daha düşük. Gerçekleşirse bana da destek olmak düşer.

Sonrasında Uykusuz standına uğradım, geçen sene ile neredeyse aynı kitaplar vardı. Gördüm ki bu seneyi Mürekkep boş geçmiş.

Sırada Ntv çizgiromanları vardı, Don Kişot çizgiromanını aldım oradan da.

Oradan YKY çizgiromanları kısmına geçip, Küçük Prens eksiklerimi tamamladım.

Çizgiroman defterini kapattıktan sonra diğer türlere ve kızıma alacaklarıma döndüm. Cin Ali'nin standı vardı, bu çocukluk hatıratına kayıtsız kalamadım. Kızıma diye aldım ama sanırım aslında kendim için aldım bir set. İş Bankası Yayınlarının çocuk kitapları çok güzeldir, onlardan kızıma topladım. Sonra Umag standına geçtim ve oradan da Uğur Mumcu'nun Rabıta'sını ve 4 kitaplık 'Neden Öldürüldüler' araştırma serisini aldım. Çıkar ayak da Ahmet Ümit'in 'Şeytan Ayrıntıda Gizlidir' kitabını aldım.

Bayağı hafifledim ama pişman değilim :)

lampard

Ben geçen sene bayağı bir kitap almıştım, bu sene çoğu yerde %20 indirim vardı, İdefix daha ucuz olduğu için hiç bir şey almadım bu sefer. Kitap fuarları normalde (internetten) ulaşabildiğimizden daha çeşitli ya da daha ucuz bir yelpaze sunmuyorsa bir anlamı yok bence.

doktor1881

Alıntı yapılan: lampard - 02 Mart, 2015, 10:31:31
Ben geçen sene bayağı bir kitap almıştım, bu sene çoğu yerde %20 indirim vardı, İdefix daha ucuz olduğu için hiç bir şey almadım bu sefer. Kitap fuarları normalde (internetten) ulaşabildiğimizden daha çeşitli ya da daha ucuz bir yelpaze sunmuyorsa bir anlamı yok bence.
Haklısınız daha ucuz olmalı Ama kitap fuarının farkı ellemek ,koklamak Yani kitap ile  temas kurmak açısından önemli Almasamda gitmek isterim En favori mağazam D&R kitap almasamda her zaman uğrar kitapları okşarım ;D

pizagor

Demin son anda bilboardda gördüm, Ankara Kitap Fuarı bu haftasonu başlıyormuş... İstanbul'a göre yayınevi katılımı az olsa da rahat rahat dolaşma, soluk alma imkanı tanır. Bekleriz...

aa

Fuarda çizgi roman yayınevi katılımı olacak mı acaba?
Esse Gesse Hayranı...

HacıGeraltEmmi

Sakızlı Ohannes Paşa

Listede Marmara ve Gerekli Şeyler'de var görünüyor. Hatta Devr-i Alem Sahaf da Sahaflar bölümünde olacakmış galiba.