Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Keşke biz de Teks'lere  yeni başlayabilseydik... Önümde okunacak 700 küsür albüm olaydı...

caretta

Köstebek Bey Teks'i iyice boşladı.Ne birşey yazıyor ne de tanıtım yapıyor.O zaman ben birşeyler yazayım.Klasik Seri 7.sayıda (orijinal 181-182)sayıda
"Teksas Bill"macerası devam ediyor.Canyon Diablo kasabasında Teks ve tam kadro ekibi müzadeleye devam ediyorlar.Maceranın sonu 8.sayıda.8.sayıda "İnsan Avı"adlı güzel bir macera başlayacak.Fusco'nun çizdiği 2.Teks macerası.Teks'in eski dostu şerif Tom Kenyon,Andy Wilson
adlı genç bir kanun kaçağının peşindedir.Cinayetle suçlanan gencin aslında bu cinayeti işlediği şüphelidir.Kaçak genci yakalamak Teks'e düşer.İskeletler
Vadisi'nde zorlu bir kovalamacadan sonra Teks Andy'yi yakalar.Sonra Andy'nin eline iki kez Teks'i öldürme fırsatı geçerse de bunu yapmaz.Teks de
giderek bu gence ısınır ve onu mahkemeye çıkarmaya andiçer.Çölde,bir grup Navajo asi Mingo komutasında karşılarına çıkar.Çeteyi yok ederler.Yolları
Agua Fria kasabasına düşer.Burada kanun "idamcı"yargıç Maddox'tur.Şerif de yargıcın yardımcısıdır.Bir mücadeleden sonra Teks bir müddet saf dışı
kalır.Andy asılır.Teks'in intikamı korkunç olur.Ne şerif ne de yargıç gazabından kurtulamazlar.Teks'in insan,hatta baba yönünü ortaya çıkaran bu macera 1976 yılında Karakoç fasikül Teks'lerin 338-346 sayılarında yayınlandı.186'lık Ceylan Teks'lerin de 25-27 sayılarında 1981 yılında da yayınlandı.
Villa,Teksas Bill macerasını kartpostallarda kullanmadı.Ama,bu macerayı tam 4 kartta kullandı.Kartları Sami Bayrak dostum mesaja ekleyecek.

caretta

Teşekkürler Sami Bey.Gerçekten çok tesiri altında kaldığım bir maceradır.Yargıç Maddox'un acımasız uygulamasına karşı Teks Willer'in hükmü:Yargıç
Colt'un kanunu!
     Bu arada gerçekten Çizgiliköstebek Çizgi Düşler'den ayrıldıysa en çok üzüleceklerden biri ben olacağım.Birlikte çok güzel bir Teks sinerjisi yakalamıştık.

NIC

Alıntı yapılan: caretta - 13 Aralık, 2014, 22:47:26
Teşekkürler Sami Bey.Gerçekten çok tesiri altında kaldığım bir maceradır.Yargıç Maddox'un acımasız uygulamasına karşı Teks Willer'in hükmü:Yargıç
Colt'un kanunu!
     Bu arada gerçekten Çizgiliköstebek Çizgi Düşler'den ayrıldıysa en çok üzüleceklerden biri ben olacağım.Birlikte çok güzel bir Teks sinerjisi yakalamıştık.

Bu macera gerçekten övgüyü hakeden türden.Normalde Bosellian Texleri seven biri olarak bu hikayeyi ayrı tutuyorum kesinlikle okuyun.Benim listemde ilk 10 içinde.

abselemon

Alıntı yapılan: caretta - 13 Aralık, 2014, 22:47:26
Colt'un kanunu!
Bu haberi duyduğuma çok üzüldüm. Umarım gerçek değildir. Kendisi bize çok güzel haber kaynaklığı yapıyordu. :-[

caretta

14Aralıktan beri bu başlığa yazı yazılmamış.9.sayıda yani orijinal 185-186 sayılarda Perry Drayton geri dönüyor.Teks'e yeni başlayanlar veya eski maceraları hatırlamayanlar "Perry Drayton" da kim diyebilirler.Perry Drayton nam-ı diğer Proteus.Onu Altın Teks 86-87 sayılarda  tanımıştık.Kılık değiştirme uzmanı.Ünlü bir yargıcın yeğeni idi.ilk macerada zorlu bir mücadeleden sonra tutuklanıp hapse gönderiliyordu.Bu sıralar oldukça yoğun
olduğumdan tam bir macera tanıtımı yapamayacağım.Çizgi Düşler'de yayınlanacak bu macera yıllar önce Süper Teks fasikül serisi 346-349 sayılarda ve
186'lık Teks 27-29 sayılarda yayınlanmıştı.Macera,Teks kılığına girmiş Proteus'un Teks'in banka hesabından yüklü bir miktar para çekmesiyle başlıyor.
Sonra Navajo bölgesine yakın çiftlik sahiplerini tehdit ederek bölgeyi terk etmelerine zorlamasıyla devam ediyor.Macera finalinde tren üzerindeki mücadele sonucunda Proteus nehre düşerek "boğuluyordu".Aslında boğulmuyor ve 3.kez de karşımıza çıkacak.Bu 3. ve son geliş ise orijinal 316-17
sayılarda olacak.Bu macera 32'lik Alfa Teks serisi 7-8 sayılarda yayınlandı.Bu sefer de Kit Karson'un kılığına giriyordu.Keşke vaktim olsa da bu maceraları tekrar okuyarak daha doyurucu şeyler yazabilseydim.
      Teks'in düşmanlarından ne zaman söz edilse Proteus da anılır.Hatırladığım kadarıyla pek cinayet işlemeyen,daha ziyade Teks'i küçük düşürten
canını sıkan entel bir düşman.3 macera da Letteri çizimi.

caretta

Bu sayfayı tıklayanlar 8.sayıda başlayan ve 9.sayıda sona eren Yargıç Maddox macerasının tam 4 Villa kartında canlandırılmasını da incelesinler
lütfen.Daha önce yazdıklarımı tekrar etmeyeyim.Ama Fusco çizimi bu macera farklı kurgusu ile istisnai bir Teks macerasıdır.Acaba bu Proteus macerası
ile ilgili Villa kartı var mı bakayım...

seferkaraca

Sevgili Caretta bey, bir şey rica etsem sizden. Ne olur şu maceraların sonlarını söylemeyin. Yok falanca trenden düşüyor, ölmüyor, tekrar geri geliyor türünden. Geçenlerde de hakim Madoks'un genç asiyi astığını söyleyip tüm maceranın zevkini kaçırmıştınız. Bırakın macera tamamen bitsin ondan sonra forumda bahsedersiniz. İnanın forumun bu bölümüne girmeye korkuyorum, bir maceranın sonunu öğrenirim de okumanın zevki kaçar diye.

caretta

Sefer Bey .Benim yazdıklarım yeni birşey değil.Dikkat ettiyseniz bunlar daha önce yayınlanmış maceralar.Zaten referanslarını da veriyorum.Ama 30-40
yıl önce çıkmış bu maceraları herkesin okuduğunu saymak da abes olacak.Peki,Teks ile ilgili tanıtıcı yazı yazmayacağım.Aynı şekilde Aylık Seri için de.
Forumda Çizgili Düşler'in yayınladığı iki seri Teks'in çıkan 18X2=36 kitabı hakkında kaç tane yazı yazıldı?

Mrtekin

Hayır, Caretta Ağabey, yazacaksınız, yazmanız gerekiyor.

Zaten, Orhan Ağabey'i kaybettik, Köstebek Ağabey çok meşgul.

İstemeyen girmez ve de okumaz, böyle saçma şey olmaz...

Ben bu yazılar sayesinde bir Teks okuru oldum, belki benim gibi başlayacak birsürü arkadaşımız var..

Teks bölümü açık ara sayenizde en iyi bölümlerden biri, lütfen aynen devam edin...

Dediğim gibi, beğenmeyen istemeyen de girip okumasın...
They drew first blood...

nejat hüseyin özal

Çizgi Düşler klasik seride kitapla birlikte kart vermeye 8'ci sayıda mı başladı? Daha önceki sayılarda (1 ila 7 arasında) kart verilmedi diye biliyorum. Bu konuda bilgi verir misiniz? Eğer 1 ila 7 arasındaki sayılarda kart veridiyse bu sayıları bilmek istiyorum. 9'ncu sayı ve devamında kart verilecek mi? Aydınlatırsanız memnun olurum. Teşekkürler...

ferzan

Caretta abi, merhabalar...Yanlış anlamadıysam eğer ( ki yanlışsam düzeltin lütfen ), Seferkaraca bey'in yazılarınızla ilgili bir derdi olmadığı gibi, sizin de Teks başlığında o güzelim tanıtımlarınızı bizlerden esirgemeye hakkınız yok diye düşünüyorum...Teks'te Çizgili Düşler'in devam ettiği sayıları çıktığı gibi almama rağmen hala Oğlak ciltlerde 14'te olduğum için, aldığım halde geriden geldiğim için okuyamıyorum ve ilgili yazılarınız çok hoşuma gidiyor...Ne var ki Seferkaraca Bey'in demek istediği, maceranın sonuna yönelik ipucu vermemenizden ibaret diye düşünüyorum...Ortada haklı ya da haksız kimseyi görmediğim gibi ufak bir yanlış anlaşılmadan ötürü ne sizin gibi değerli bir Teks kaleminin, ne de Seferkaraca Bey gibi nadiren de olsa yazan sıkı bir Teks takipçisinin yanlış anlaşılmadan ötürü bu ve benzeri başlıklarda eskisi gibi yer almamasına gönlüm razı gelmez...Lütfen yazmaya devam edin...Maceraların finaline ya da dönüm noktalarına ilişkin çok ipucu vermeden, bizleri o güzel yazılarınızla merak içerisinde kıvrandırabilirsiniz...Sefer Bey'in kastettiği şeyin tastamam bu olduğu çıkarımında bulundum kendi açımdan...Tüm saygımla...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Chuck

Ben fumetti ile aramın soğuk olmasına rağmen gelip yazılarınızı keyifle okuyorum. Bence de devam etmelisiniz. Yalnız hikayenin sonlarına doğru bir spoiler uyarısı verirseniz seferkaraca gibi düşünen arkadaşlarımızda yazdıklarınızı rahatça okuyabilirler ve gerektiği yerde okumayı bırakabilirler diye düşünüyorum. :)
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

ferzan

Bu arada, Nejat Bey'in sorusuna cevaben ;

Çizgili Düşler'in 8. sayıda verdiği 16 adet kart, Klasik Seri için ikişerli basılan 16 sayıya tekabül eden 16 adet kart, yani Klasik Seri Çizgili Düşler edisyonu 1 - 8 arası verilmesi gereken tüm kartlar tek seferde, 8. sayı ile birlikte verilmiş oldu ( her kitapta iki sayı, her sayı için de birer karttan hesaplarsak )...Kartların devam edeceğini zannediyorum ama periyodu hakkında bize en iyi bilgiyi Çizgili Köstebek Bey verir diye düşünüyorum ( ya da başka bir başlıkta vermiş de olabilir ama ben kaçırmışımdır )...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

caretta

Evet Hanac dostum da bu konuda"dikkat ipucu içerebilir-spoiler" ibaresi kullanmamı salık verdi.En iyisi bu klasik serideki maceralardan öyle bahsetmek
veya sadece referans vermek.Mesela bu ay çıkacak olan Klasik Seri 9.sayıda üç macera var.Birisi Andy Wilson'lu maceranın sonu;tam macera Proteus ve Küçük Kaya adlı maceranın başı."Küçük Kaya"macerası Nicolo çizimi.Gardiyan ve mahkumların ilginç örgütlenmelerini konu alan bu macera Fasikül
Teks'lerin 349-357 ve 186'lık Ceylan Teks dizisinin 29-31 sayılarında yayınlandı.Tam nabza göre şerbetlik,ayrıntı içermeyen tanıtma yazısı.