Çizgiromani Kitaptan okumak mi Zevkli, Yoksa Bilgisayardan mi?

Başlatan darkwood, 06 Haziran, 2009, 13:40:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

::) Mister Noyu Tay döneminden beri severek okur, biriktirir ve takip ederim.  
Bu çizgiromanin yayini daha sonra Aksoy yayinlari tarafindan 26 sayilik cilt takimi yayinlandi.
Günümüzdede Lal yayincilik tarafindan Klasik ile Yeni seri olarak 2 seri halinde yayini devam ediyor, yine Oglak yayinlari tarafindan senede 1-2 adet basilan ve bugüne kadar 5 cilt çikmis bulunan, Efsanevi Maceraperest dev ciltler ile yayini devam etmektedir.
Lal yayinlarinin çikardigi; Mister no klasik serisini okumak ve biriktirmek ayri bir zevk. Klasik seri ciltleri 386 sayfa olarak ve her birinde 4 adet 98 sayfalik cilt bulunmakta. Kitaplarin içerigi ise, tipki Zagor ve Atlantis "Martin Mysterede" oldugu gibi, eski Tay yayinlarinin yayinladigi maceralardan olusur. Bu kitaplar baski ve kalite olarakta gerçekten çok güzeller. Klasik serileri okumakta, biriktirmekte bir zevk
hersey güzelde bunlari almak için biraz bütçemizi zorlamamiz ve arsivlemek içinde genis bir kütüphanemiz olmasi gerekiyor. Sirf bu serilerii biriktirmeye kalksak belki yer sorunu olmayacak fakat benim gibi çok degisik çizgiroman biriktirmeye meraklilar için bu is çok zor oluyor.Sürekli yeni çikan sayilara yer açmak için çözümü elimdeki eski sayilari satmakta buldum, bu sekilde yeni alacagim kitaplar için elime biraz parada geçmis oluyor.  
Çizgiromanlari tarayip dvd-usb disk-cd.ye çekip arsivlemekte mümkün ama o kadar kitabi taramaya bol vakit ve sabir ister, bu da bizde yok. Dvd, cd  v.s.den den çizgiroman okumak, bizzat kitaptan okumak kadar insana tat vermiyor. Ayrica kitaplari eline alip incelemek, arsivlemek veya vitrine dizip onlari seyretmek bile insana gerçekten ayri bir zevk veriyor. Burada sirf amaç kitabi okumak degil tabiki, çizgiroman biriktirmekte ayri bir ugras ayri bir zevk. Yine kitabi eline alip her yerde okuman mümkün, bilgisayarda ise
Laptopunuzda olsa bu is çok zor. Ama paylasim açisindan telif haklarini bir kenara birakirsak!!! kitaplari hizla çogaltip istedigin yere kisiye sanal ortamda yollayip ulastirmak gerçekten hiçte zor degil.
Darkwood Sakinleri..

Ramzy

Daha önce de çok tartisilan bir olay bu. Internetten e-dergi, çizgi roman veya kitap okumak gerçekten pek zevkli degil. Asla o elinizde tutup okumanin, sayfalari çevirmenin verdigi hazzi vermiyor bence.

darkwood

Çizgiromani kitaptan okumak gerçekten her zaman çok daha güzel ve keyifli.
Özellikle bazi çizgiroman siteleri genelde üye sayisini arttirmak amaçli olarak bol bol kitap tarayip net'e yüklüyorlar ve forumun asil gayesi olan sohbetten ziyade download sitesi haline geliyorlar.
Biz görürmüyüz bilemem ama ileride küresel isinmaya ve susuzluga karsi agaçlar kesilmesin diye gazete, kitap  v.s. baskilari kalkar ve her sey mecburiyetten net'e tasinirsa o zaman belki.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Eger bilgisayardan okuyor olsa idik, her ay dünyanin parasini çr cilere vermezdik. Bir ekrana bakarak çr okumak bana tuhaf geliyor. En güzeli kitabi eline alip evire çevire okumaktir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Marvel aylik bir bedel karsiligi çizgiroman arsivini internet ortaminda emrinize sunuyordu... Çizgiromanla dogrudan baglantisi olmasa da birkaç ay öncesine kadar kindle denen alet amazonda en fazla satilan ürün durumundaydi... Yarin öbür gün çizgiromanlarin kindle versiyonlari da çikacaktir diye tahmin ediyorum: Gir Marvel.com'a, dc.com'a, indir çizgiromani 'kindle'ina...

Galiba sadece biz eski kafalilar e-çizgiroman için böyle düsünüyoruz!

Kendi adima Gölge dergisini bile takip edemiyorum, olmuyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Bir çr'yi almadan önce ön bilgi edinmek için bakmak aslinda iyi oluyor. Yayinevleri web sitelerine 2-3 sayfa koysalar bu açidan faydali olabilir. Bir de biliyorsunzu bazi forumlarda ve paylasim motorlarinda yayinlanmis tüm Batman serilerini bile birkaç saatte indirebiliyorsunuz :) Bulunmayan ve baskisi olmayan çrler için iyi oluyor fakat yeni çikan çrlerin bu sekilde yayinlanmasi zaten emek hirsizligi. Öbür tarafta Stan Lee'nin, John Buscema'nin, Alex Ross'un iki eli yakamizda olabilir :D Her yerde oldugu gibi korsancilik burada da var. Yalniz ilginç olan bu korsanlarin bu isten çok büyük bir para kazanmadiklari halde bu isi sanki amme hizmeti gibi yapmalari. En fazla web sitesinden reklam geliri elde edebilirler ki her firma da böyle forumlara reklam vermez sanirim. Gerçek çr severlerin zaten girismeyecegi bir durum.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Bilgisayardan okumak ASLA elden okumak gibi değil. Bir ara Marvel'in digital comicslerini denemiştim ama o kitabı elinde tutmanın, sayfaları çevirmenin tadı yok

Mister NO

Zaman ve teknoloji değişiyor yenileniyor.İnternet çağı kitapları elektronik ortama taşıyor.E-Kitap satışları artıyor.
Bizler beğenmesek de gün gelecek belki de basılan kitap olmayacak.Yine de heyhat kime ne elekronik baskıdan.Biz bir dönemi yaşamış insanlar olarak basılı çizgiromanı elektronik ortama değişmeyiz.Ders kitapları içinde okunan,niyet tezgahlarında yer bulan,takas yapılan,çıkacağı gün iple çekilen,baskının yeni olduğunu daha iyi hissetmek için mürekkep kokusunu içine çeken bir kuşağız.Kitaplıklarda bir sırada çizgi romanları görmekten keyif alan,yer kalmadığı için eşleriyle tartışmak zorunda kalan kişileriz.Bizler her dönem çizgi romanları kitaptan okumayı savunacağız.Yeni kuşaklar geldikçe bizler dinazor gibi kalacağız belki.Yine de bizi çocukluğumuza götüren bu dostlarımızı başucumuzdan eksik etmeyeceğiz.Canına yandığım bilgisayardan çizgi roman mı okunurmuş?

ErenKoyunoglu

Alıntı yapılan: rumar80 - 27 Temmuz, 2010, 15:22:03
Bilgisayardan okumak ASLA elden okumak gibi degil. Bir ara marvel'in digital comicslerini denemistim ama o kitabi elinde tutmanin, sayfalari çevirmenin tadi yok
Budur...

HacıGeraltEmmi

Monitörden okumayı pek sevmesem de, Türkiye'de yayınlanmayan serilerin çevirilerini buldukça okumak zorunda kalıyorum. Hoşuma gitmiyor ama durumum bu.  ::) Yayınlandığı zaman ise almazlık etmem.

DAMPYR

Birkaç Sene sonra Elimize Çizgi Roman diye bir CD verirlerse hiç şaşırmayın.Baksanıza Artık basacak kağıt bile bulamıyorlar...... :P

darkwood

Bence gazeteleri online yapsınlar. Nettende okumak mümkün.
Ayrıca TV, radyo, internette her çeşit haberi herşeyi takip etmek mümkün.
Ormanları ve  kitapları kurtarmanın tek yolu budur.
Ben çizgiromanı zamsız ve elimde kokusunu duyarak okumak, ciltleri rafta dizili seyretmek istiyorum.
Darkwood Sakinleri..

NIC

Bilgisayardan okumanın bana göre en kötü tarafı ise gözlerimi acaip ağrıtması,eğer çrlarda sadece nete dayalı olursa bozuk olan gözlerim ne olur varın siz düşünün.

emre ozdamarlar

ileride herseyin dijital olacagina inaniyor olsam da eski aliskanliklar degismez. biz klasikciyiz.
bu forumdan da bilgisayarda okumayi tercih ediyorum diyen olmaz bence, olursa cocugumu keserim arkadas :)

Peyami

Yalnızca bilgisayar demeyelim de elektronik kitap cihazlarını da (kindle vs..) göz önüne alırsak benim tercihim tartışmasız bunlar olur.

Matbu haldeki çizgiromanların yıpranması ayrı bir dert, oradan oraya taşınırken kaybolmaları ayrı bir dert. Yakın gelecekte kitap-dergi-ÇR eserlerinin matbu versiyonlarının çok sınırlı sayıda piyasaya sürüleceğinden şüphem yok (koleksiyonerler için).   

Son söz, kesinlikle elektronik ortamdan okumaktan keyif alıyorum.
Yalnız ara sıra hasta olunca basılı haldeki kitap ya da çizgiromanı yatağımda  okumak belki de çocukluğumu hatırlattığı için ayrı bir keyif ve rahatlama veriyor. Bunu da ayrı bir lezzet olarak kabul ediyorum.