Batman : Öldüren Şaka - JBC Yayıncılık

Başlatan hennessy, 06 Mayıs, 2015, 22:41:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

xmenac

Sakızlı Ohannes Paşa

Hikaye için zaten söylenecek bir şey yok. Baskı da muhteşem ancak takıldığım 1-2 husus var.

İlk olarak neden özel edisyon yazdığını anlamadım. Orijinalinde deluxe edition yazmasının nedeni kitabın boyutunun standart amerikan boya göre oldukça büyük olması ve sert kapağın üstünde asıl kapağın şömiz olması. Yani renklendirmeyle çok alakalı değil. Türkçe versiyon ise standart boyda. Normal türkçe softcover çizgi romanlardan büyük evet ama amerikan softcover boyutunda bile değil. Jbc'nin daha önce bastığı hardcoverlarla aynı boyda. Kapağı da şömiz değil. Yani burda "özel edisyon" kalıbına sokacak bir basım yok.

2. husus kullanılan kağıt ne olursa olsun 48 sayfalık bir çizgi roman için 32.5 lira bu ülke için yüksek bir fiyat. 30 lirayı aşmamalıydı bence. İdeali de 27.5 tl olurdu.

Yine de kült Batman hikayelerini türkçe okumak büyük nimet. O nedenle teşekkürü borç bilirim.

Jedmau

Öncelikle herkese teşekkürler :)

Sakızlı Paşa : dostum özel Edisyon olmasının nedeni Amerika da tekrar renklendirilmiş olması , diğer hc ler ile aynı boyutta. Bu Yüzden kullandık. Ki büyük ihtimal çok yakında basım tükenecek ve DC nin isteği üzerine soft cover Baskıya geçilecek .

Ikincisi fiyat konusunda bir açıklama yapmak istiyorum. Bu yayın 64 sayfa ve ince. Fakat fiyatın yüksek olmasında bazı etkenler var malesef.

1- kur artışı
2- hc basımlarda sert kapak maliyeti sayfa sayısı veya basım adedi ile değişmiyor , direkt bir çarpan var hiç bir şekilde değişmiyor.
3- kağıt 170 gr 135 değil
4- bu yayın için ödenen lisans ücreti Batman hush ( 300 küsür sayfa ) için ödenenden bile yüksek.

Sevgiler
Ertan

Al Ghul

En çok istediğim seriydi. Türkçe okumak çok zevkli olacak, bugün elime geçti çizgi roman, sonunda alabildim!

Teşekkürler JBC! Okuyunca yorumumu da belirtirim :)

Jedmau

Al Ghul

Teşekkürker tekrardan böyle bir hikayeyi böyle bir kapak, kağıt kalitesi ve boyaların renkleri (cidden şu an bunun için uygun bir kelime bulamadım :D ) ile okumak süperdi! Yeni bir tattı, verdiğim her kuruşa değer cidden :)

Farkettiğim tek hata ise eklediğim resimde görüleceği üzere, yazı stilinden kaynaklanıyor sanırım, oluşan gereksiz boşluklar ("başında" kelimesine bakınız), birkaç yerde gördüm belirteyim dedim :) ama kesinlikle güzel bir iş çıkarmışsınız, tebrikler, daha fazla böyle tek serilik batman hikayeleri bekliyoruz :)

saoirse

yazı bol spoiler içerir  :)

ilk bakışta batman ve joker arasındaki mücadelenin derinlerine inmeye çalışmasıyla klasik bir hikaye anlatısı gibi görünse de bütün olarak baktığımızda karşımızdaki bir joker orijini. deliliğin sınırlarında gezen insanoğlunun bu konuda ne kadar kırılgan olduğunu ispatlamaya çalışan joker'in (efsane the dark knight filminin ana teması buydu) bilinci sağlam insanlar karşısında hiçde komik olmadığını vurgulayan bir kitap karşımızdaki. james gordon, yaşadığı tüm o korkunç geceye rağmen aklı başında bir şekilde batman'e hala kendimizi kaybetmeyelim uyarısı verebiliyorsa bunun tek sebebi; alınan anlık kararlarla vicdani bir yüzleşme içine girmek istememesi.

joker, joker olmadan önce hiç kimse kendisine gülmediği için mutsuzdu, şu anki hali ise herşeyin bir şaka olduğu noktasıyla hareket etmekte. fakat "fıkra" kısmı hariç joker'in yapmak istedği şey; savaş örneğinde olduğu gibi tüm bu ciddiyetin ardındaki anlamsız mı anlamsız mantıksızlık. eserin bana göre en şaşırtıcı anı; barbara gordon'u vurduğu silaha benzeyen bir silahı bruce'a doğrulttuğu andı ve karşımızdaki joker olduğundan öyle bir şekilde "şaka" yapıyor ki gerçekten efsane bir panel (ki çizerde sonsöz de bu andan bahsetmiş). hakikaten tüm çizgi roman evren(lerin)de en sağlam kötülere sahip çizgi roman karakteri batman. ve ikisi arasındaki her zaman bu paneldeki gibi hassas ve enteresan bir şakadan ibaret olarak kalıcı olacak.

ve son olarak tabii ki kalıcılık. inception örneğinde olduğu gibi bu tarz finaller üzerine spekülasyonlar üretilip herkes olaya farklı bir noktadan yaklaşır. açıkcası batman, kendini ve jim gordon'u dinleyerek yaklaşmakta olan polislere joker'i teslim mi etti yoksa artık joker'in vurguladığı bu geri kazanımın imkansız olduğunu idrak ederek hayatındaki en büyük deliliği yaparak joker'i sonsuza dek hayatından mı çıkardı?

açıkcası bunun cevabı belki de kitabın başında saklı; joker, fıkraya "tımarhanenin birinde iki adam varmış" diye başlıyor. eserin başında da batman, sahte joker'in hücresine girdiğinde fıkra anlatıcı tarafından vurgulanıyor. belki de başlangıcından bitişine okuduğumuz bu hikaye (mücadele) ironik bir şakadan ibaret.

unutmadan teşekkürler jbc :)

hennessy

JBC forever............................. :)

Ben çokoprens tanımam, tek çokoprens var oda benim :) bu güzel Batman hikayesini seven yorumlayan tüm dostlara teşekkür ederiz...............
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Jedmau

Alıntı yapılan: Master of Death - 30 Mayıs, 2015, 22:38:16
Teşekkürker tekrardan böyle bir hikayeyi böyle bir kapak, kağıt kalitesi ve boyaların renkleri (cidden şu an bunun için uygun bir kelime bulamadım :D ) ile okumak süperdi! Yeni bir tattı, verdiğim her kuruşa değer cidden :)

Farkettiğim tek hata ise eklediğim resimde görüleceği üzere, yazı stilinden kaynaklanıyor sanırım, oluşan gereksiz boşluklar ("başında" kelimesine bakınız), birkaç yerde gördüm belirteyim dedim :) ama kesinlikle güzel bir iş çıkarmışsınız, tebrikler, daha fazla böyle tek serilik batman hikayeleri bekliyoruz :)

Kitabın balonları kaligrafi olduğu için font haline getirmek baya zordu. Ister istemez bazı Boşluk sorunları oldu ama bu kaçınılmazdı.

Beğendiğinize çok sevindim , teşekkürler herkese

Jedmau

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Mayıs, 2015, 20:37:26
JBC forever............................. :)

Ben çokoprens tanımam, tek çokoprens var oda benim :) bu güzel Batman hikayesini seven yorumlayan tüm dostlara teşekkür ederiz...............

Ahahahah eyvallah dostum :)

@Serhan

Ya tek ben okuyamadım heralde.
1 Haftadır duruyor kenarda. Şu sınavlar bir bitsin .

Utku Gürsoy

LongBowHunter

Uzun zamandır gördüğüm en özenilmiş baskı ve formatı yayınlıyorsunuz. İstikrarlı ilerlemeniz de cabası. Malum, konu Batman olunca külliyat geniş oluyor tabi ama bu zamana kadar harika iş çıkardınız sahiden. Size imreniyorum, hayranlıkla okuyorum.

Eğer istek yapabiliyorsak; "Kralı Gelse" yi yayınlarsanız havalara uçucağımk bilmenizi isterim.

Teşekkürler JBC. Bu şehrin ihtiyacı olan yayınevi.