Marvel Cinematic Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 14:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Ancak avengers 3 e dogru basilir. Olme eşeğim ölme.  :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

Night rain ' in bahsettiği ile senin bahsettiğin farklı sanırım Neco.  Sen Infinity macerasindan bahsediyorsun. Şimdi bastiklari avengers ve New avengers'i da içeren cross over. Night rain infinity günler adlı farklı bir maceradan bahsediyor.
Ya da ben boşu boşuna bu kadar yazıyorum.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Chuck

+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

rumar80

Demek ki boşuna yazmamisim.  ;)

Animvader

Marvel Studios'un başkanı Kevin Feige, süreci yavaşlattıkları gerekçesiyle Brian Michael Bendis, Joe Quesada, Dan Buckley gibi isimlerden oluşan "Creative Committee"'yi dağıtmış.Haberde bu isimlerin film evrenin uzun soluklu hikayesini planladıkları, yönetmen ve senaristlere notlar ve bilgiler verdiği yazıyor.

Açıkçası Kevin Feige'in Daredevil, Hulk, Elektra gibi filmler zamanında da yapımcı koltuğunda olması beni korkutuyor.Çizgiromanı ve kaynak materyalı bilen adamların devreden çıkartılmasıyla umarım yapımcı-yönetmen yaratıcı özgürlüğü denen saçma şeyler görmeye başlamayız Marvel filmlerinde.

dean

Yukarıda Animvader'ın da bahsettiği konuya biraz daha açıklık getireyim. Marvel Studios'un başkanı bildiğiniz gibi Kevin Fegie. Fegie, Marvel Studios içinde ciddi bir özgürlüğe sahip lakin kendisi final kararlarını alırken Marvel Entertainment'ın CEO'su Isaac Perlmutter'a rapor vermek zorunda. Perlmutter'ın altında da bir komite var. Bu komite ise Alan Fine, Brian Michael Bendis, Dan Buckley ve Joe Quesada'dan oluşuyor. Yalnız burada önemli noktalardan biride tabi ki işin Disney ayağı. Bütün bu adamların üzerinde ise Alan Horn var.

Şimdi bu noktada değişen şey Disney'in Marvel Studios'u Marvel Entertainment'dan ayırması. Böylece Marvel Studios'un rapor vereceği tek yer Alan Horn olarak kalıyor. Marvel Cinematic Universe filmleri Perlmutter'ın ve komitesinin etkisi altından çıkıp sadece Kevin Fegie'nin ellerine kalıyor.

Ben bu durumdan memnunun ve Animvader'ın endişelerini paylaşmıyorum. Kevin Fegie dediğimiz adam Daredevil yada Elektra'nın yapımcısı olması ile birlikte Marvel Cinematic Unvierse'ün varlığındaki en büyük isim. Bu adam aynı zamanda Guardians of the Galaxy'nin de yapımcısı. Avengers'ın da yapımcısı, Winter Soldier'ında yapımcısı. Tek başına Doctor Strange, Captain Marvel filmlerinin çekilmesine neden olan adam. Perlmutter'ın çok baskıcı ve katı olduğu bunun Fegie'nin MCU'da izlemek istediği yolu çok etkilediği de biliniyor. Ben MCU için izlenecek en iyi yolun Fegie ile olacağına her zaman inandım ve inanmayada devam ediyorum. Ben bu değişimden memnunum.

Animvader

Valla umarım dediğin gibi olur.Civil War ve Doctor Strange'de de bu komitenin katkıları olmuş.Ondan sonraki filmlerde anlarız bu dokunuşlar faydalı mı olmuş, faydasız mı.Sonuçta adamın yapımcılık kariyerinde harika filmler olduğu gibi, rezalet filmler de var.Ben MCU'yu kaynak materyale yakın olduğu için sevdim, buradan saparlarsa üzülürüm açıkçası.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 06 Eylül, 2015, 16:18:45
Valla umarım dediğin gibi olur.Civil War ve Doctor Strange'de de bu komitenin katkıları olmuş.Ondan sonraki filmlerde anlarız bu dokunuşlar faydalı mı olmuş, faydasız mı.Sonuçta adamın yapımcılık kariyerinde harika filmler olduğu gibi, rezalet filmler de var.Ben MCU'yu kaynak materyale yakın olduğu için sevdim, buradan saparlarsa üzülürüm açıkçası.

Kevin Fegie'yi o filmler ile değerlendirmemek lazım.  MCU'dan önceki filmlere katkısı çok ama çok azdı. Kevin Fegie o filmler ile pişti. Daha ayrıntılı şekilde süreci e-derginin yeni sayisinda yazmıştım. Dergi yayınlandığında yine göreceğiz. Ama MCU demek Kevin Fegie demek. Konuda adı geçen herkesden daha fazla hakim bu adam bu işe.  Fegie oldukça MCU'ya asla bişey olmaz. Ben MCU'yu ilk günden beri takip ediyorum. Bu adam olmasa inanın bana Marvel Cinematic Universe bu hale gelemezdi.

dean

Marvel phase 3'ü duyururken Spider-Man'in MCU'ya katılması ile ilgili resmi adımlar atılmadığı için Spider-Man filmi Phase 3 duyurusunda yoktu. Üstelik Ant-Man'in bir anda 400 milyondan fazla para kazanan bir filme dönüşeceği ihtimali de yoktu. Bu sebeplerden dolayı Marvel phase 3 filmlerini açıklarken Spider-Man ve Ant-Man and the Wasp filmlerini elbette takvimine ekleyemedi. Dediğim gibi çünkü böyle projeler yoktu.

Marvel kendi ilk planını açıkladı. Her şey takvimde yerli yerinde duruyordu. En büyük değişiklik 2017 ile birlikte film sayısının 3'e çıkacak olmasıydı. Hakeza her sene iki film giden Marvel'ın üç filme çıkması da büyük bir haberdi. Captain America ve Thor'ın phase 3'de son filmlerinin çıkması nedeniyle takvim yeni karakterler odaklıydı. Bu kapsamda Doctor Strange, Black Panther, Captain Marvel ve Inhumans filmleri duyuruldu. Üstelik phase 2'den henüz vizyona girmemiş olan Ant-Man vardı.

Şimdiye kadar yukarda anlattıklarım bilinen şeyler. Gelelim bahsetmek istediğim noktaya. Bu tabloda bir sıkıntı var. O sıkıntıda bu planlama yapılırken filmlerin olası sequel'larının pek hesaba katılmamış olması. Marvel, Ant-Man filmini 2015'de vizyona sokuyor. Ama 2019'a kadar devam filmi şansını kapıyor. Çünkü diğer filmlerin vizyon tarihi olası Ant-Man devam filminin vizyon tarihlerini kapmış oluyor. Şimdi bu Ant-Man konusu bir kenarda dursun. Onu birazdan kullanacağım.

Planı esas bozan konuya gelelim. Spider-Man. Spider-Man'in gelişi Thor: Ragnarok, Black Panther ve Captain Marvel, Inhumans filmlerinin ertelenmesine sebep oluyor. Çünkü Marvel yılda 3 film kuralını bozmuyor. Burada ertelenmeden dolayı filmlerin Marvel Cinematic Universe'de ki konumları da bozuluyor. Mesela Black Panther, Avengers: Infinity War-Part I'ın öncesinde solo çıkış yapacağına Part I ile Part II arasında çıkış yapar hale geliyor. Bu da hem filmin hem de karakterin MCU'da ki konumunu değiştiriyor. Bu diğer karakterler içinde elbette geçerli.

Yukarıda ki Spider-Man diyelim büyük bir istisna peki şimdi ne oldu ? Ant-Man and the Wasp. Marvel takviminde Ant-Man'in devam filmini kullanmadığı için ve yine 3 film kuralını bozmayacak olduğu için Ant-Man'i takvime sıkıştırması gerekiyordu. Takvimin sonunda eklese 2015'deki filmin devamı 2019'da olacak bu da uzun bir süre. Genelde devam filmlerinin 2 ya da 3 sene sonra vizyona girmesi popüleritesini stabil tutması açısından önemlidir. Neyse Ant-Man ve the Wasp'ı böylece 3 sene kuralıyla 2018'e yerleştirildi. Bütün filmler tekrar yer değiştirdi. Bunun sonucunda Captain Marvel ileriye atıldı. İlginç şekilde Black Panther ise ilk zamanki olması gereken yere Avengers: Infinity War Part I'in önüne geldi.

Peki ben bunu iki saattir neden anlatıyorum ? Çünkü Phase 3 duyurulduğunda beri daha bir yıl olmadan 2 kere değişti. Bu bir sorundur. Filmlerin konumlandırılmasında problem çıkarabilir. Üstelik muhtemelen bunlar son değişikliklerde değil. Çünkü ortada bir de Doctor Strange gerçeği var. Doctor Strange filmin başarılı olduğu takdirde devam filmi onayı alacak. Bu durumda ise Doctor Strange 2 anca 2020 yılında vizyona girebilecek. Bu durumda Marvel, Ant-Man'e yaptığı Doctor Strange'e de yapıp filmi 3 yıl sonra vizyona sokmak isteyecektir. Bu durumda piyango Inhumans'a vuracak. Muhtemelen Doctor Strange başarılı bir gişe yaparsa Inhumans'ın vizyon tarihini yani 2019'u alacaktır. (2019'da Captain Marvel ve Avengers: Infinity War-Part II'nun vizyona gireceğini hesaplarsak.) Inhumans'da 2020 yılına ertelenecektir. 2020 yılında da Marvel üç film vizyona sokacak. Bir tanesi olası Doctor Strange 2 filminin iteklemesiyle Inhumans, diğerleri 2017 yılında çıkacak Spider-Man ve Guardians of the Galaxy 2 filmlerinin devamı olacaktır.( Yine en geç üç yıl diye düşünürsek.)

Dc'yi plansızlık için eleştirirken Marvel'da da planlarla ilgili bir sorun oldu. Bu sorunun ana sebebi aslında sonradan gelen Spider-Man. İkincil sebep ise Ant-Man'in beklenmedik derecede popüler olması oldu. Bir anda Marvel'ın Thor, Captain Amarica gibi serileri bitirirken, Ant-Man, Doctor Strange, Spider-Man, Black Panther, Captain Marvel ve Inhumans gibi seriler başlatması gerekti. Spider-Man'in gelişi ve Ant-Man'in devamı phase 3 duyurusundan önce olsaydı zannediyorum ki Captain Marvel ya da Inhumans'dan biri hiç duyurulmazdı.

Ah ah bi'de Fantastic Four geri gelse ortam iyice şenlense :)

Animvader

Valla dean öyle bir yazmışsın ki yazıyı tam okumadım sadece aralara göz gezdirdim de en kötü derdimiz bu olsun be  :D

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 13 Ekim, 2015, 03:36:41
Valla dean öyle bir yazmışsın ki yazıyı tam okumadım sadece aralara göz gezdirdim de en kötü derdimiz bu olsun be  :D

Filmler ile ilgili düşünürken bu takvim olayı aklıma hep gelen bi' şeydi. Yazıp kurtulayım dedim :)

Agamotto

Fantastic four gelse mecbur yılda 4 filme çıkarırlar yoksa kalkamazlar altından :)

dean

Alıntı yapılan: Agamotto - 13 Ekim, 2015, 15:51:30
Fantastic four gelse mecbur yılda 4 filme çıkarırlar yoksa kalkamazlar altından :)

Tabi Fantastic Four gelirse yılda üç film olayı tehlikeye girer. Lakin 2020'de Guardians of the Galaxy 3'ün vizyona girebileceğini düşünürsek, Guardians'ın üçleme tamamlanmış olur ve 2020 sonrası yer açılır. Muhtemelen o civarda Ant-Man'de tamamlanır. 2020, 2021 sonrası gelebilecek bir Fantastic Four üçlemesine yer açılır. Burada hesaba katmadığımız bir önemli nokta daha var aslında. O olay olursa zaten yılda 4 film kaçınılmaz olacak. Captain America, Thor ve Iron Man gibi Trilogy'i tamamlayan filmlerinin olası 4. film ihtimalleri. Kevin Feige, şimdilik dördüncü filmlerden bahsetmiyor. Ama hiçbir zamanda o kapıyı kapamadı.

dean

1-2 saattir internette ciddi ciddi Fantastic Four'un haklarının Marvel'a geri döndüğü haberi dolaşıyor. Dün Marvel ve Fox, iki dizi için anlaşmıştı. O yüzden FF haberi doğru olabilir. Resmi açıklama gelene kadar beklemek lazım tabi.