Fasiküllerin Faydaları

Başlatan pizagor, 14 Ağustos, 2015, 07:40:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Fasiküllerin Faydaları #1

Görece ucuz olduğu için indirim oranından bağımsız, nerede en ucuz bulurum, nereden almalıyım endişesi taşınmaz, gidilir üst fiyattan satan kitabevinden alınır  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Fasiküllerin Faydaları #2

Ciltler kalınlıklarıyla 'nasıl olsa bu akşam bitiremem, hiç başlamayayım' dedirtirken fasiküller yatmadan önce kitaplıktan alınır, uykuya geçmeden 10-15 dakika içerisinde okunur bitirilir. Okurun gözü korkmaz.

pizagor

Fasiküllerin Faydaları #3

Yine görece ucuz olduğu için satınalma kararı çok kolay verilir. Okur fasiküle elini atar, kasaya yönelir. Hatta aynı fasikülün varyant kapakları varsa 'para değil' deyip onları da alır  :)

kalidor

Fasiküllerin Faydaları #4

Sıralı fasiküller poşetlenip bir de arkalarına özel kartonlarından konulursa raflarda veya çizgi roman kutularında daha güzel durur. Bir de koleksiyon değeri ciltlere göre çok yüksektir.
Crom! Ölüleri Say...

Animvader

Fasiküllerin Faydaları #5

Ciltler kalın olduğu için okurken zahmetlidir, ayrıca bazen iki sayfa arasını açıp okumaya çalışırsınız; oysa fasikül hafiftir, rahatça okursunuz, çizimlerin ve balonların tadını çıkartırsınız.

pizagor

Fasiküllerin Faydaları #6

Saklaması kolay, zahmetsiz, dayanımları ciltlere göre daha yüksektir. En azından ufacık kırışıklıklarda keyif kaçıran ciltlere göre fasiküllerde biriktirici - kolleksiyoncu toleransı daha yüksektir.

nicholaihel

Çok deneyimim yok ama cilt okurken gözüm diğer sayfaya mutlaka kayıyor. Örneğin sol sayfada birbirlerine göz dağı veren karakterlerimizin hangisinin kafasının havaya uçtuğunu sağ sayfada görüveriyorum. İşte bu hüzündür :) Hep hızlı okuma merakından tarayıveriyor gözlerim. Fasikülü şöyle bir kıvırır diğer sayfayı görmeyi engellerdim.

@Serhan

Fasiküllerin Zararları #1

Benim gibi kitaplık düzenini seven , kitaplıkta çizgi romanları sergilemeyi sevenler için çok kötü bir durum fasiküller. Her ne kadar yararı olsada bu zarardan dolayı çok üzülüyorum.

Ralph

Fasikül her açıdan ciltleri döver. Aslında daha narin gözükür ama yanlıştır. Koleksiyoncular fasiküllerin kıymetini bilir. Üstelik çizgi roman dediğin fasikül olur aga

battlehammer

net faydası; Asla almıyor oluşum ve dolaylı yönden ekonomik dengemi koruyor olması.

akif1

kendine göre artıları ve eksileri vardır ama genel olarak

Koleksiyoncular için hoş durmaz (genellikle)
fakat
Okuyuculara zevk verir.
Benim düşüncem ise çizgi roman işinin %50 si okuma %50 si koleksiyonculuktur
ondan cilt biraz daha ağır basıyor.

Ralph

Alıntı yapılan: EğlendiğinisananEleman - 07 Eylül, 2015, 21:47:35

fakat
Okuyuculara zevk verir.

Ben buna katılmıyorum. Çizgi roman koleksiyonerliği çok başkadır. Ciltlerde kapaklar bozuluyor, gereksiz yere ağırlaşıyor ve sanıldığının aksine ciltleri koruması daha zor. Üstelik ciltler kapak kayıplarına da yol açıyor. 3 sayılık bir macerayı toplayan bir clit, diğer 2 sayının kapağını yiyor. Daha da kötüsü cilde özel kapaklar. Mesela şöyle:

kitaplığınızda 131 tane bundan mı görmek isterdiniz yoksa 20 tane bundan mı?

Cilt fasikül fark etmez. Maksat çizgi roman olsun ancak tercih her zaman fasikülden yana olmalı bence.

@Serhan

fakat
Okuyuculara zevk verir.
Her cümlene katılıyorum  :)

Al Ghul

Ciltler daha çok yıpranıyor, ayrılıyorlar.. Okumak için, görsellerin tadını çıkarabilmek için cildi ayırmak gerekiyor bazen neredeyse :(
Fasikül ise öyle değil, zevkle okunabiliyor, her daim yanında taşınabilir ağırlıkta..

kalidor

fakat
Okuyuculara zevk verir.

Koleksiyon değeri olan ciltler değil, fasiküllerdir.
Crom! Ölüleri Say...