Ana Menü

Rebirth Serileri

Başlatan afu, 17 Şubat, 2018, 12:42:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Agamotto

Bir süredir gerek ekonomik sebeplerle daha çok da vakit bulamama sebebiyle çizgi romandan biraz uzak kalmış, eskisi kadar çizgi romana vakit ayıramaz olmuştum. 2024 yılına girmenin de etkisiyle kitaplığıma şöyle bir göz attım. Özellikle DC tarafında ne kadar da eksik/ tamamlanmayan seri olduğunu görünce bir kez daha hayıflandım. Halbuki DC bir dönem Türkiye'de raflarda çok fazla kendine yer bulamasa da New 52/ Yeni 52 dönemiyle birlikte çokça seri basılmış ve bunların birçoğu tamamlanmıştı. Rebirth dönemi öncesinde de yayınevlerinin anlaşıp hep birlikte hızlı bir şekilde devam eden serilerini tamamlayıp ortak hareket ederek Rebirth dönemine başlayacak olması oldukça heyecan vericiydi. Ortak hareket etmelerinin sonucu tüm yayınevlerinin ortak bir boyuta geçmesi de her ne kadar benim hoşuma gitmese de güzel bir hareketti.

DC Rebirth dönemi ilk duyurulduğunda yayınevlerimiz tüm yayınlara el atmış ve teliflerini bölüşmüştü. Daha önce Türkiye'de hiç basılmamış karakterlerin bile basılacak olması o dönemde heyecan vericiydi belki ancak verdiği heyecan en azından benim kursağımda kaldı ve biraz da Türkçe çizgi romandan uzaklaşmama sebep oldu. Önemli ve satışı bol olan karakterler dışında tüm seriler 1. Sayısında kaldı ve bir daha da haber alınamadı. Evet Superman, Batman gibi karakterlerin yayımları satışının da fazla olmasıyla birlikte devam etti, hatta bazılarının ilk ciltlerinin baskıları uzun bir süre önce tükendi bile ancak onlar da yayın hayatında yaklaşık 3. Ciltten öteye gidemediler ya da gitmediler. Burada biraz da yayınevlerine bu tercihlerinin sebeplerini sormak gerekiyor ancak Rebirth zamanında duyurulmuş ve hala basılmamış hikayeler bile bulunmakta.

Dile kolay, Türkiye'de Rebirth duyuralı neredeyse 6 yıl geçmiş. Çoğu yayınevi 2019-2020 yıllarında son Rebirth ciltlerini de basarak sessizliğe karışmış. Vertigo/ Black label tarafını bir kenara bırakırsak ana akım DC tarafında yılda tek tük basılan Superman, Flash ve Joker dışında yayın kalmadı. Ki bu Joker basım furyasına da çok fazla anlam veremiyorum doğrusu :)

Evet araya pandemi girdi, bitmek bilmeyen ve gün geçtikçe daha da derinleşen ekonomik kriz devam etti ancak burada yayınevlerinde hiç hata yok muydu, eğer yayınevleri o dönemde tüm yayınlara saldırmak yerine farklı bir yol izlenseydi son durumda günümüzdeki durumdan farklı bir durumda mı olurduk bilemiyorum ancak elimizde kalan son durumda artık doğru düzgün en azından DC tarafında yayın çıkmıyor, YKY ise Rebirth dönemi sağ olsun yılda bir bastıkları yayınları da küçültülmüş olarak basmaya devam ediyorlar. DC'den farklı olarak Marvel tarafı ise zaman zaman bocalasa da bir şekilde devam ediyor. Şu forumda da sanırım bir avuç çizgi roman sever kaldık ancak onu da belki filmleri de ele alarak başka bir gün konuşmak gerek :)

Bilmiyorum belki de gereksiz fazla uzattım ama bir süredir içimde bir sıkıntı gibi oturmuş bu durumu bir konuşma, paylaşma isteği duydum. Gönül isterdi ki eskiden olduğu gibi ileriye de umutla bakabileyim ancak şartlar el vermiyor gibi gözüküyor... 

YzbVolkan

JBC, Batman rebirth e devam edeceğini açıklamıştı. Ama sonra ses çıkmadı.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.