Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

2 sene önce italya'da bi supermarkette orjinal bonelli sayilarini görmustum, 2-2.5 euro gibi bir fiyata satiliyordu tex falan. Bizde kac para su anda tek sayilar, 10-12 lira civarinda yanilmiyorsam?

Orjinali en fazla 6 lira olan biseyi 10-12 liraya satmak ayiptir. Bonelli bi de yazarin, sanatcinin parasini öduyor. Orda satis rakamlari fazla olsa da yine de bizdeki yuksek fiyatlari aciklamaya yetmez. Arti alim gucunu de dusunmek lazim. 2 euro para degil italya'da bir cocuk icin ama 4-5 euro turkiye'deki bi genc icin önemli bir paradir.

Lal, oglak bize kaktirabildigi kadar kaktiriyor, bunun baska aciklamasi yok. Zagor, mister no, klasik seriler falan bitince bu adamlar toptan cizgi roman yayinlamayi birakirlarsa hic sasirmam.

O yuzden su an yukselisteymis gibi gozuken cizgi roman piyasasini da daha dikkatli analiz etmek lazim.

hanac

Arkadaşlar fark ettiniz mi ne kadar çok çr yayınlayan yayınevi var, kısaca hatırlayalım;

1001 Roman, HOZ, Gerekli, Marmara, Demirbaş, LAL, Oğlak, JBC, Prestij, Çizgi Düşler, Flaneur, YKY, NTV

Akılçelen, Turkuvaz, Bilge Kültür Sanat, BİZ A.Ş., Mürekkep, Rodeo, Albatros, Versus, Altın Kitaplar vs. vs.

Daha unuttuklarım da vardır.

Herhalde İtalya'dan fazla yayınevi vardır bizde.  :)

Ama düzenli yayın yapan kaç tanesi ? Zaten biliyorsunuz.

Bence çok fazla yayın var, bütçemiz yetişmiyor.

Halbuki 5 yayınevi olsa ve düzenli yayınlar olsa piyasa otururdu.

Bu durumda pasta çok bölünüyor ve ortalık yarım kalan serilerden geçilmiyor.

logan

olayın çok fazla yayın olmasıyla bir alakası yok bence. fiyatlar  kesinlikle çok yüksek tutuluyor. biliyolar ki elbet alacak olan bir kitle mevcut türkiyede. o kitle üzerinden maliyeti çıkarıyorlar hatta kar bile elde ediyorlar. siyah beyaz çizgi romana 20-25 lira etiket basmanın başka bir açıklaması olamaz. kimse gönül işi diye zırvalamasın yüksek kar marjı dönüyor piyasada. en basitinden etiket fiyatı 35dolar olan grafik kanon 110 lira etiket ile sürüldü piyasaya.amazon fiyatı ise 20 dolar. 35 dolar nerede,110 lira nerede ? biri bana bunu açıklarsa çok memnun kalıcam.

tunaorhun

Sağmal inek çok olunca piyasada fiyatlar bu şekilde oluşuyor.

pearl jam

Çizgi roman fiyatları, kimin haklı kimin haksız olduğuna karar veremediğim, Orhan babanın "Bence sen de haklısın" şarkısı tadında bir konu.

1- Öncelikle Fumetti sever arkadaşlara ve özellikle klasik fumetti seven arkadaşlara seslenmek istiyorum: Zagor, MM, Mister No vs. vs. bu kitaplar zaten sadece sizin için çıkıyor arkadaşlar. Bunları 25 yaşın altında bir gencin okuyacağını düşünemiyorum. Bu yaşın üstündekilerde ise bu kitaplara ilgi gösterecek elde kalmış bir avuç insan var. Bu kadar kısıtlı bir kitleye hitap eden kitapların fiyatlarının yüksek olmasını anlayabiliyorum o yüzden.

Sadece ülkemizde değil dünyada Zagor'un kitlesi nedir ki zaten? Artık iletişim çağındayız bütün dünya birbiriyle etkileşim halinde. Artık dünya genelinde hangi trendler modaysa burada da aşağı yukarı onlar moda oluyor veya biliniyor diyelim. Manga'nın yükselişi sadece Türkiye'ye mi özgü mesela?. Dünyada yükselmiştir Türkiye'de de yükselmiştir. Şimdi Zagor'u veya genel olarak Bonelli'nin kahramanlarını dünyada kim biliyor? İtalya ve eski Yugoslav ülkeleri ve biz diye biliyorum ben. Bu durumda kabul etmek gerekir ki bu kitaplar artık marjinal kitaplar haline gelmiştir.

Lal Zagor un ( veya dğerlerinden birinin ) fiyatını yarı yarıya indirse mesela, şimdi sattığından çok da fazla satmaz kitlesi belli bu kitapların. Daha uygun fiyatlar olursa da Lal'den bu kadar düzenli yayıncılık beklemek hayal olur. Sonuç olarak kanaatimce bu fumetti piyasası sağmal inekler olmadan maalesef yürümez. İtalya'daki fiyatlar örnek verilmiş ama orada 50 bin kitap burada 500 kitap satılıyor bunu dikkate almak lazım fiyatların yüksekliğinin en büyük ve hatta belki de tek nedeni bu zaten. Bu yüzden Lal kitaba kızamıyorum ben. Bu çizgi romanları kısıtlı bir kitle için düzenli bir şekilde çıkartarak aslına büyük iş yapıyorlar. Arada Creepy Ve Eerie gibi çok güzel koleksiyon baskıları da denediler hiç risk almadıklarını da söyleyemeyiz ama satmıyorsa, zarar ettiriyorsa da yapacak birşey yok maalesef.     

2- Çizgi roman yayıncılığı gönül işi midir? sorusuna gelince; bence evet en azından belli bir miktarda gönül işidir. Kimse çizgi roman basıp zengin olma hayalleriyle yaşamaz. Sevdiği için yapar bu işi ve tabi ki sevdiği bir şeyden para kazanmak için de. Gönül işi yapmıyorsunuz para kazanıyorsunuz! diye yayıncılara kızmak saçma geliyor bana.    Zaten bir kaç kitap hariç çok para kazandıran bir çizgi roman olduğunu  düşünmüyorum. Mesela Marmara Çizgi Yürüyen Ölüler ve Spiderman den kar ederken bunun yanında Bone, Enki Bilal veya Berlin gibi kitaplardan muhtemelen zarar ediyor veya çok uzun vadede kar ediyor. 

3- Ve benim de içinde bulunduğum okuyucu kısmı. Biz de haklıyız tabii. Bildiğin lüks tüketim oldu artık çizgi roman.

4- Fuarlardaki yapılan indirme kızmayı hiç mi hiç anlamıyorum. Fuarda tabii ki indirimli olacak bu bilinen bir şey ayrıca kitap yayımlandığında da fuarda indirime gireceği belli. Fuardaki %50 indirim çok geliyor belki ama zaten internet sitelerinde veya kadıköy den %20-25-30  arası indirimlerle aldığımız için aslında aradaki fark da gayet makul.

Dediğim gibi herkesin haklı olduğu karışık bir konu yazarken bile 4-5 kere aklım karıştı  ;D Gereksiz uzattıysam, lafı dolandırdıysam, tekrara düştüysem affola

kalidor

Alıntı yapılan: hanac - 29 Kasım, 2012, 20:12:57
Arkadaşlar fark ettiniz mi ne kadar çok çr yayınlayan yayınevi var, kısaca hatırlayalım;

1001 Roman, HOZ, Gerekli, Marmara, Demirbaş, LAL, Oğlak, JBC, Prestij, Çizgi Düşler, Flaneur, YKY, NTV

Akılçelen, Turkuvaz, Bilge Kültür Sanat, BİZ A.Ş., Mürekkep, Rodeo, Albatros, Versus, Altın Kitaplar vs. vs.

Hasan Abi böyle bir çalışmaya ihtiyacımız vardı. Forumda bir köşede dursun.  Teşekkürler.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Öyleyse okur olarak biz de çıkıp 'o da yayınlansın, bu da yayınlansın' demeyelim, yayıncıları gaza getirmeyelim!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 30 Kasım, 2012, 09:40:48
Öyleyse okur olarak biz de çıkıp 'o da yayınlansın, bu da yayınlansın' demeyelim, yayıncıları gaza getirmeyelim!

Kesinlikle haklısın, herşey için kampanya açalım yazıları çıkmaya başladı.

Şu anda bizim tek kampanyamız vardır, Thorgal'ın ilk 6 sayısının basılması.

(NTV - Batman'i bir kenarda tutuyorum  :)  )

altay1944

Hasan bey 22 adet yayınevi sıralamış. Dahası da vardır aklımıza gelmeyen. Daha önceleri bu konu tartışılmıştı.
Gelecekte çizgiroman piyasasının hızlanacağı alıcıların ise yerinde kalacağı,arttırmak için çalışmaların yapılması gerekeceği öngörülmüştü.
Gerçeği söylemek gerekirse bu listenin tamamını çizgiroman yayınevi demek biraz güç olur.
Pasta dilimini geniş tutan, farklı yaş ve türlere göre yayın çıkaran bir piyasa var.
Düzenli basan,güven veren yayınevi veya grup benim için öncelikli oluyor. Onu destek,bunu köstek cebimi yakmaktan başka işe yaramıyor.
Kitaplığım(ız) çöplük değildir. Ya adam gibi basacaksın ya da basmayın. 27 etiket fiyatı denilen...

(Bu konuyu da tartışmak gerek hiç bir yayının kapağında artık fiyat etiketi yok. Sadece satıcı bize indirim yaparken etiket fiyatı şu diyor bizde öyle sanıyoruz...
O fiyattan indirdim size özel ? ne demekse)...)

Ürünün orjinal italyadaki fiyatı 2,5-3 euro iken bizde iki katı...500 kişiyi sömürün bakalım.Kusura bakmayın kemik bıçağa dayandı.
Ya her sayıda artan fiyatlarınızı gözden geçirin ya da ben çizgiroman sevdamı bırakıyorum. 500-1=499

Selam ve saygıyla...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

aa

22 adet yayınevinin olması bence iyi para kazanıyorlar anlamı taşıyor. Hiç kimse bu işte kar olmasa bu işi yapmaz. Fiyatlarda bu yüzden çok yüksek. Geçen hafta Birminghamda bir kitapçıyı gezerken çizgi roman kısmında fiyatlara göz attım ve birkaç kitap aldım. Kuşe kağıt, pırıl pırıl kapak ve cilt ve 100-150 sayfa civarı kitaplar 10 pound civarı (28 lira) idi. Bizdeki fiyatlarla kıyaslayınca ne kadar pahalı olduğumuz ortaya çıkıyor.
Esse Gesse Hayranı...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: hanac - 30 Kasım, 2012, 09:47:19
Kesinlikle haklısın, herşey için kampanya açalım yazıları çıkmaya başladı.

Şu anda bizim tek kampanyamız vardır, Thorgal'ın ilk 6 sayısının basılması.

(NTV - Batman'i bir kenarda tutuyorum  :)  )
sayın adminimize katılıyorum..  :) en geniş kapsamlı ve katılımlı kampanyalarımız bunlar..iyi niyetli ve coşkulu diğer istek ve kampanya arzularımızı bireysel girişimlerle (maddi ve manevi) canlı tutabiliriz..
ve tabii meşhur HSD'ye üyelik kampanyamız ki hiç bitmez..  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pearl jam

Bu düşünceyi anlayamıyorum ne kadar çok yayınevi çizgi roman basıyor! ne kadar çok çizgi roman yayımlanıyor! diye karalar bağlamış durumdayız.

Ben Türkiye' de ki çizgi roman piyasasını ( son yıllar için söylüyorum tabii ) Ntv den önce ve Ntv den sonra diye ikiye ayırıyorum.

Ntv den öncesini hatırlayalım : Lal in klasik fumettileri, arka bahçe nin kötü baskılı süper kahramanları, yarım bırakılan frankofon denemeleri ve çok nadir de olsa Parantez'in Manaraları gibi sıra dışı işler. Başka da bir şey yoktu benim bildiğim.

Sonra Ntv sayesinde çizgi roman tv de görünmeye başladı ve bu reklamların verdiği gazla bugünlere kadar geldik.  O dönemlerde de felaket tellallığı yapanlar vardı. Neymiş bu ilgi artışı suniymiş çr sayısı artar ama okuyucu artmazmış, okuyucu bölünürmüş, düzenli çıkan sayılar da çıkmaz olurmuş piyasa çökermiş vs. vs. O dönemde şöyle düşünmüştüm : Ulen hangi piyasa? batacak olan ne? daha kötü ne olabilir? En fazla zagor'un mister no nun yeni basımlarını falan okuyamayız!

Her neyse bu suni olduğu iddia edilen patlamanın üzerinden geçen 3-4 sene de gördük ki felaket senaryolarının hiçbiri gerçekleşmedi.

Peki ne oldu bu 3-4 senede?

1- Türk Klasikleri yeniden hatırlandı ve çok güzel baskılara kavuştu ( Mürekkep, Biz A.Ş. ), yerli üretim nispeten arttı ( Deli Gücük, Tübitak ilk aklıma gelenler )

2- Çizgi roman çeşitliliği müthiş arttı. Mesela normalde çizgi romanla alakası olmayan yayın evleri çok nitelikli siyasi çizgi romanlar basmaya başladı. ( Joe Sacco, Paris Komünü, Uçma Sanatı vs. )    Bir anlamda çizgi roman daha geniş kitlelerce sanat olarak kabul görmeye, ciddiye alınmaya başladı ve yayınevleri kendi yayın çizgilerine uygun çizgi romanlar da olduğunu keşfetti. Cenaze Evi Şenlik Evi, Kiki, Logicomix vs vs.

3- Sadece sıra dışı işler değil yepyeni Frankofonlar, Fumettiler, Comicsler, meraklısı için nostaljik yayınlar... ve bu türlerin gerçekten kaliteli örnekleri yayımlandı. Tek sorun lanet olası Warner Bross  >:( ve dolaylı olarak DC nin telif politikası yüzünden okuyamadığımız Vertigolar ( ve batman :) )

4- Özel baskılı çizgi romanlar arttı. Biz A.Ş. nin özel Abdülcanbaz baskısı, flaneur un limitli yayınları vs. vs. Gerçi ona da itiraz edildi çizgi roman bu kadar pahalı mı olur? kim alır? Bir anlamda çizgi romanı çok sevdiğini iddia edenler çizgi roman bu kadar değerli olamaz diye itiraz ettiler. Herkes her çizgi romanı almak zorunda değil ben de şimdi kaç para olduğunu unuttuğum özel baskı abdülcanbazları almadım alamam da ama ne güzel değer verip bu kadar özel bir baskı yapmışlar diye düşündüm.

5- Ntv den önce piyasada olan kitaplar da hala düzenli olarak çıkmaya devam ediyor. Müthiş piyasamıza bir şey olmadı yani rahat olun  ;D. Ama o kitapların satış adedi hiç bir zaman artmaz o yüzden de fiyatlar düşmez. Niye kimse 300-500 satan ( ve en önemlisi maksimum satış potansiyeli bundan çok fazla olmayan ) bir kitabın pahalı olmasının bir zorunluluk olduğunu anlamıyor hala yurt dışı fiyatları örnek gösteriliyor onu da ben anlamıyorum. Aramızda bir ekonomist varsa şu durumu bir açıklasın da hepimiz aydınlanalım.   

6- Yeni ve oldukça kalabalık ( muhtemelen bizden de kalabalık ) bir çizgi roman sever kitle oluştu . Tamam belki şimdilik sadece Manga okuyorlar ama biz de senelerce sadece ( ya da çoğunlukla ) Fumetti okumadık mı?

7- Ha bir de yarım kalan seri olayı. Bence o kadar çok yok. Oldukça yavaş ilerleyenler var  ;D ama yarım kalan en azından bu yeni dönemde çok fazla yok. Herhangi bir macera veya kısa seri yarım kalmadıkça ( borgia, bone, Jim Cutlass gibi..)  fazla dert etmiyorum ben. Ne kadar yayınlanırsa kardır. Mesela Creepy ve Eerie yarım kaldı diye elimizdeki 4 adet güzel kitabın değeri düşmez.

Sonuç olarak enseyi karartmayalım, nereden nerelere geldiğimizi unutmayalım derim ben.

Not: Yazıya yüce adminden bir alıntıyla başlasam da eleştirilerim kendisine değil genele yöneliktir. hanac adminlerin en yücesidir  ;D ;D  ( Fatih Terim den korkan muhabir stayla   :D )

kalidor

Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Bence de güzel yazı olmuş.

Hep kötümser olmayalım, iyi tarafları da görmek lazım.

Son 4 yıldır, inanılmaz güzel yayınlar çıkıyor (Bu forumun az da olsa katkısı vardır diye düşünüyorum  :) )

Tartışma fiyatların yüksekliğinden çıkmıştı.

Ama sonuç olarak isteyen istediği fiyata satar, isteyen de alır veya almaz.

Aralık ayı "Okuma Konusu" olacak olan "Ayılı Adam" 40 TL den satışa çıkmıştı.

Sonra ben 10 TL ye aldım.   :)

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: hanac - 01 Aralık, 2012, 10:56:14
Aralık ayı "Okuma Konusu" olacak olan "Ayılı Adam" 40 TL den satışa çıkmıştı.

Sonra ben 10 TL ye aldım.   :)

Şimdi bu yayının ederi 40 TL mı, 10 TL mı?

Çizgi romanın içindeki bir insan bile fiyatından ötürü yaklaşmamışsa, bilmeyen birinin ilgisi ne olur?

Atıyorum; fiyatı 20 TL olsa daha fazla kişi alır mıydı?

Daha fazla insana ulaşması bir kitabın değerini artırmaz mı?

Dünyanın en güzel kitabını basıyorsunuz ama okuyan yok! Ne anladım bu işten?