Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haziran00

Amore In Prima Classe, Un (1980) isimli filmi incelemek için kontrol ettiğimde 1.07.36 süresinde, trendeki görevlinin Teks okuğunu gördüm yaklaşık 5-6 saniye kadar da Teks kitabı gözüküyor, okuduğu sayının kapağı ise şöyle Teks ile El Morisco bir tapınağın içindeler ve ismi Piramidin esrarı :) Hoş bir enstantane oldu :)

caretta

haziran00 dostumum sözünü ettiğ "Piramidin Esrarı"adlı macera orijinal 228-229 sayılar.Binlerce yıl sonra dirilen lanetlenmiş bir antik Mısır rahibi
olan Rakos'un öyküsünü anlatıyor.Ceylan  186'lık dizinin 2-4 ve 175-177 sayılarında yayınlanmıştı.Teks'in güzel fantastik maceralarından birisidir.

caretta

Mrtekin ve diğer Teksseverlere Oğlak Süper cilt 35.sayıda yayınlanan 142-143 sayılar olan "Soluk Yüzlü Bireder ve Şantaj"adlı macerayı hatırlatacağım.
Nizzi-Ticci üretimi olan bu macera Apaçi şefi Taiga'nın öyküsünü anlatıyor.San Carlos rezervinden bir grup Apaçi ile kaçan Taiga bir madende katliam
yapmakla suçlanmaktadır.Safford kasabasının ensesi kalın tüccarı Emmerich bu olayı tertiplemiş ve suçu Taiga'ya yıkmıştır.Amacı bölgede askerlerin
varolması ve onlara silah ve malzeme satmaya devam etmesidir.Taiga'nın şansına soluk yüzlü biraderi Gece Kartalı ve onun kadim dostu Gümüş
Saçlı koşacaktır.
      Yoğun tempolu,kaçma kovalamacalı,nefes nefese bir macera.Teks ve Karson neredeyse at sırtından hiç inmiyorlar.Teks bir kez daha darda olan
bir kızılderili dostunu kurtarıyor.Askerler ve şerife karşı da herzamanki usta taktiği ile zarar vermiyor.
       Ticci ne yaman bir Teks çizeridir.Gece sahneleri,dağlar,ovalar,arka plan,çarpıcı Teks ve Karson çizimleri.Haydutların boynunda daima havlu kadar
bir mendil var.Kötü adamların kaypak,meymenetsiz suratları ne güzel resmedilmiş.Yargıç Twain'in bir karede bahçesine musallat olan köstebeği kovalamasına da bayıldım doğrusu!

seastar1000

Hemen Okudum macerayı Tsk ler hatırlatma için
Not cilt 36 imis

Mrtekin

Şimdi; Caretta'dan aldığım tavsiyeler doğrultusunda, Jose Ortiz Usta'ya ilham veren (kendi beyanatı ile) Jesus Blasco'nun DE yayıncılıktan çıkan Concho Nehri'ni (16,17) okudum. Senaryo Nizzi'den.

Açıkçası gerçekten adamın çizim yönündeki alamet-i farikası, sarkık bıyıklar
They drew first blood...

Mrtekin

Hazır başlamışken, De basımı (sayı :17,19,20) Nizzi/ Marcello ikilisinden "Zorba Thonga" adlı macerayı da bitirdim.

Şimdi arkadaş, artık, Nizzi senaryoda olunca ben bir irkiliyorum. Çünkü ya fevkeladenin fevkinde oluyor ya da batırıyor. Burada ise senaryo yine ahım şahım olmasa da, açıkçası Marcello'nun muhteşem çizgileri zevahiri fazlası ile kurtarmış görünüyor.
Konu aslında çok Teks'lik değil, biraz Zagorvari ve ciddi inandırıcılık sorunu var. Yani bu senaryo Zagor olsa tamam, ama, Teks'e hiç mi hiç gitmemiş.
Ezcümle, köle ticareti yolu ile Amerika'ya ayak basmış bahtsız bir Afrikalı yerli grubun, kendilerine sınıra yakın izole bir vadi bulup yaşama devam etmeleri hususu, baya havada kalmış. Zaten finali de tam evlere şenlik. Finalde gördüğümüz bir hesaplaşma değil, neşeli bir şamata gibi. Nizzi bari finalinde kassa idi biraz, çok daha güzel bir öykü okuyabilirdik.

Dediğim gibi, ama Marcello öyle nefis çizmiş ki, herşeyi unutuyor ve seyre dalıp gidiyorsunuz. Sırf çizimler için muhakkak bir göz atmanızı tavsiye ederim.

They drew first blood...

haziran00

Bu arada Aşk Yeniden dizisinin 31. bölümünde Zeynep elinde Teks ile çıkagelip Fatih e tuvalette bunu okuyordum o yüzden geç kaldım diyor, Oğlaktan çıkan Kanun Kaçağı adlı macera merak edene 20. dakika 55. saniye  ;D ;D ;D

Mrtekin

ADDE yayıncılıktan çıkan, 9. Ve 10. Fasiküllere tekabül eden "Desperadolar" ve "Kumdaki Ayak İzleri" şimdi bitti. Monti çizimi bu fasiküller gerçekten çok keyif verdi.

Konu; geçenlerde Çizgi Düşlerden okuduğumuz Ada harekatının bir benzeri. Korsanlar tarafından esir alınan önemli bir mühendisin (gizli denizaltı proceleri geliştiriyormuş.) kurtarılması görevi Tex ve Kit'e verilir ve olaylar, olaylar. :)

Tex'e bu macerasında Adaya uzun yıllar önce düşmüş hafif tırlak bir İhtiyar Amcamızda yardım ediyor.

Kısa ve keyifli bir Teks macerası (hatta Dinamitli) okumak istiyorsanız, tavsiye.
They drew first blood...

xmenac

Tex konusunda bilgili arkadaşlara merak ettiğim bir soruyu yönelteyim. Aslında aynı zamanda Bonelli serilerinin yayın formatıyla da alakalı bir soru bu.

Popüler karakterlerin yayınlarına baktığımda genelde altı farklı yayın formatına denk geldim:
- Aylık seri
- Maxi
- Speciale
- Gigante
- Almanak
- Renkli seri

Aslında belirli hikayelerin farklı kitaplara yayılmasına bir comics okuru olarak aşinayım ama burada konuyu tam bilmediğim için sizlere danışmak istedim. Maxi serilerin özelliği sanırım sayfa sayısının çok olması, macera daha detaylı işlenebiliyor bu şekilde. Gigante seri adı üzerinde daha büyük ebatlı yayınlar. Almanak senede bir kez yayınlanan bir kitap bir tek bunu biliyorum bu seriyle ilgili. :) Bir de speciale seri var.

Bu serilerin özelliklerini, yani ayrı bir seri olmasını sağlayan unsurları açıklayabilir misiniz? Özellikle aylık seri ile her daim bağlantıları var mı bunu da merak ediyorum. Bir de serileri listelerken gigante seriyi de yazdım ama Tex'de gigante var mı bilmiyorum. Bonelli'nin internet sitesinde göremedim.

ferzan

Bu 6 ayrı yayınlanma biçimi bildiğim kadarıyla öncelikli olarak Teks'te var...Sonra Zagor ve Dylan geliyor...Diğer karakterlere doğru giderek yayın çeşidi önce dörde, sonra ikiye falan düşebiliyor ama bu net 6 yayın biçimini kendi penceremden masaya yatırmaya çalışayım...Yanlış yahut eksik bilgilendirme yaparsam diğer fumettici dostlar beni uyarsın...

Albo Mensile / Aylık ana seri : Hepimizce malum...En eskisi ( Teks ) 650'leri geçmiş, 700'e merdiven dayamıştır...

Speciale / Özel Seri : Zagor'da bildiğimiz özel seri olarak normal fumetti boyda ve 160 sayfalık tam maceralı albümlere tekabül ediyor ama nedense Teks'in Gigante'lerine, yani Dev Albüm'lerine ''Speciale'' demişler...Oysa Speciale'ler Zagor, Dampyr, Brendon'da olduğu gibi ana seri yanında yıllık ya da 6 aylık periyotlarda 160 sayfa olarak yayınlanır...Aylık serinin rutinine bir alternatiftir içerik olarak...Seri esnasında atlanan ya da boşluk dolduran önemli olaylara yer verildiği gibi tamamen başka mevzular üzerine bağımsız bir şekilde de gelişebilir...

Maxi : Tıpkı Speciale'de olduğu gibi yılda bir çıkan, Speciale'lerin 2 katı sayfa sayısına sahip tam maceralı albümler...Yine normal fumetti boy ve 320-340 arası adette sayfalardan oluşurlar...Macera kalitesi aylık seriye göre birkaç tık üsttedir...Speciale'den daha güzel maceralar yer aldığı olur...

Gigante / Dev Albüm : Normal fumetti boyunda değil, frankofon boyutunda, yani a4 ebatlarında basılmakla birlikte gene siyah beyazdır ve 3 bantlık fumetti panel şablonu bu ebatta da değişikliğe uğramaz...Öyle ki, bazı durumlarda okuyucu kitaplığa sığdıramıyor, bu sebeple kitabı almıyor diye bazı ülkelerdeki yayıncılar bu devleri normal fumetti boyda basmakta sakınca görmezler...Nitekim birşey farketmez gibi görünür ama format ne kadar aynı olsa da, normal boya göre hazırlanmış bir sayfanın dev albüm olarak daha büyük basılmasının da vardır bir sebebi Bonelli için...Zira işinin bu ebatta basılacağını bilen çizer, sayfayı daha da detaylandırır, nakış nakış işler, başlangıçta dikkat edilmeyen ve dev gibi bırakılan kaligrafi de zamanla küçülür ve dev formattaki 3 bantlık kocaman ama detaylı kareler arasında nispeten daha ufak yer alan balon yazılarla fevkalade bir ambiyans oluşur...Bu dev albümlerin çıkış noktası Teks'tir aslında...Sergio Bonelli'nin, 80'li yılların sonunda, dünyada çizer avına çıkmasıyla dev albüm fikri ortaya çıkar...Hiç Teks çizmemiş, bambaşka ekollerden dünya çapında sanatçıları dev albüm vesilesiyle tek maceralık da olsa Teks'e emek verdirmek, hem karakteri, hem de üreticisini onurlandırmak için ortaya çıkmış bir formattır...Bonelli bünyesinde dev albüme sahip 5 karakter var...Teks, Zagor, Dylan Dog, Nathan Never ve Martin Mystere...Bunlardan yalnızca Teks'in dev albümlerinde oldukça detaylı çizer analizleri ve röportajları bulunur...Tam maceralı ve 224 sayfadırlar...Dylan Dog ise en az iki, en fazla da 5 adet öykü ile 224 sayfayı doldurur...Martin ve Nathan da tam maceralıdır, Zagor da tam maceralıdır ama aralarında en emanet olanı Zagor'dur...Bu arada diğer karakterlerin dev albümlerinde gayet de Bonelli bünyesinden çizerler yer alır, Teks'te bile bir yerden sonra ödün verip Bonelli sanatçılarına yer vermeye başlamışlardır ama Dev Albüm vesilesiyle ilk kez Bonelli'ye konuk olup, pek sevip bir daha da çıkmayan dünya çapında bazı üstatlar da olmuştur...Son olarak, dev albümlerde adettendir, çoğunlukla karakterin yaratıcısı ya da baş mirasçı senaristi kaleme alır dev albüm maceralarını...Speciale ve Maxi'ye göre daha iyi maceralar da vardır, daha sönükleri de...Ama ana seri harici her kategori, aylık seri rutinine alternatif olarak maksimum zevk verme gayesiyle üretilmiştir...

Almanak : Almanaklar da senede bir çıkar...Aylık seriden 2 ya da 2 buçuk tanesinin kalınlığında olabilirler ama bir Speciale ya da Maxi sayfa sayısında da değildirler...Almanaklar'ın özelliği, sadece yarısında ya da 3'te 1'inde çizgi roman olmasıdır...Geri kalanı tamamen o kitapta işlenen konuyla, dönemle yahut olayla ilgili detayları, haberleri, bilgileri, yorumları ve pek çok şeyi belgesel tadında işler...Atıyorum, Teks'in 2006 Almanak'ı Little Big Horn Savaşı üzerineyse, aylık serideki fasikül sayfa sayısı kadar bir kısım çizgi romana ayrılır...Yani Teks ise 112 sayfası, Zagor ise 96 sayfası çizgi romandır ve tam maceradır...Genelde bu karakterlerin serüvenleri en az iki sayı sürdüğünden, okur da en az 150-200 sayfalık maceralara alıştığından, tek fasiküle tekabül eden 100 sayfa civarı serüvenler pek tat vermez, en fazla vakit geçirtir...Çerezlik olarak gelir...Zaten Almanak'ın da tuzu biberidir...Almanak'ta esas olan çizgi roman değil, olay olduğu için çizgi roman kısmı işin renginden, eğlencesinden ibarettir...Yukarıda da dediğim gibi, o yılın almanağının konusu Little Big Horn Savaşı ise, macerada muhakkak General Custer geçer, çizgi romandan sonra yer alan 100-150 sayfalık kısımda ise fotoğraflar, dökümanlar, tasvirler, gravürler ve dönem belgeleri eşliğinde detaylıca bir belgesel bilgi yer alır...Almanaklar, çizgi roman olarak en zayıf halkadır ama genel kültür ve konsept adına en detaylı ve kategori dışı işlerden biridir...Ha, bizde çizgi roman kısmı harici bilgi kısmı pek tutmadığından, ilk ve tek denemede yer alan affedilmez çeviri ve imla hataları ile ele yüze bulaştırmalar yüzünden ( öyle hatırlıyorum ) 1001Roman yayınevinden beridir sadece Almanak'ların çizgi roman kısımları basılır oldu...Bu da bambaşka bir konu...Teks, Zagor, Martin Mystere, Nathan Never, Dylan Dog ve Mister No, almanağı olan seriler...

Color / Renkli Seri : Teks'lerde nispeten daha güzel ve renk adına iyi işler çıkabiliyor...Mevcut çizimi boyamak değil de tamamen renkli olarak esere kafa yoruluyor ama mesela Zagor'un renklisi öyle değil...Direk aylık seri mantığının sonradan renklendirilmişi gibi kalıyor...Renkli seriler de ortalama 128 sayfa civarı oluyor...Dylan da ''Colorfest'' ( bizde Renk Cümbüşü diye gayet sempatik bir şekilde uygulandı ) konseptiyle 128 sayfaya 32'şer sayfalık 4 hikaye sığdırıyor...Aynı şeyi bir albümlüğüne Teks'te de denemişti Bonelli, bizde Çizgi Düşler bastı hatta ama Teks'e kısa hikaye renk hatırına bile gitmediğinden, tam maceraya geri dönüldü diye hatırlıyorum...

Bunların yanı sıra seri bazında ek uygulamalar oluyor...Mesela Teks'e Romanzi konsepti eklenmiş, Serpieri'ye 60 küsür sayfalık bir macera çizdirilmiş...Dylan'ın roman versiyonu, Ken Parker'in müzik albümü, Zagor'a ek Çiko serisi gibi yan ürünler de yer alabiliyor...Ya da Kazmakürek Bill, Sigmund ya da Groucho gibi Zagor, Nathan ve Dylan Speciale'leri yanında ek olarak verilen 32 sayfalık ince serüven ekleri de olabiliyor...Ya da nadiren de olsa cross-over albümler...Martin'in Nathan ile ya da Dylan ile birlikte geçen albümleri de mevcut mesela...Bunların yanı sıra İtalya içi bazı aylık karma çizgi roman dergilerinde de Bonelli karakterleri farklı formatlarda yer alabiliyor...A4 ebadındaki bu dergilerde daha doyurucu sayfa tasarımları adına frankofon usulü panellenip boyanmış kocaman sayfada bol kareli bir Dylan, Teks ya da Nathan okumak da mümkün...Genelde dergi versiyonları 16 ya da 32 sayfayı geçmiyor...Bunun haricinde Zagor'un da yeni Avventura Magazine birşeysi çıkmış ama genel olarak yukarıda belirttiğimiz 6 kategoride seyrediyor popüler ve çok üretilen seriler...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mrtekin

Bonelli ek olarak bir de ikili özel albüm formatında; senede bir çıkacak; "Tex Magazine" tanıtmış.

Detaylar için;

http://www.sergiobonelli.it/scheda/tex/39585/Tex-Magazine.html

They drew first blood...

yalcinerol345

Alıntı yapılan: ferzan - 16 Ocak, 2016, 03:15:42
   Bunların yanı sıra İtalya içi bazı aylık karma çizgi roman dergilerinde de Bonelli karakterleri farklı formatlarda yer alabiliyor...A4 ebadındaki bu dergilerde daha doyurucu sayfa tasarımları adına frankofon usulü panellenip boyanmış kocaman sayfada bol kareli bir Dylan, Teks ya da Nathan okumak da mümkün...Genelde dergi versiyonları 16 ya da 32 sayfayı geçmiyor...
Dergilerde çıkan bu maceralar yayınlandı mı acaba?

ferzan

Dergilerde basılan bu maceralardan birkaçı, Türkçe olarak yalnızca Rodeo Strip dergisinde birkaç sefer yer buldu kendine. Onun haricinde yayınlanacak başka mecrası olamadı. Rodeo Strip dergisinin yayını üzerinden de nereden baksak 10 sene geçti. :-\
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

xmenac

Sağol abi epey bilgilendirici bir mesaj oldu.

köstebek

En sevdiğimiz İtalyanlardan olan Boselli bey, "2016 Tex açılımı hakkında biraz bilgi vermiş... Belki İngilizce bilen dostlarımızdan biri de bu bilgiyi güzel Türkçemize çeviriverir..

"EX: THE RANGER WITH A THOUSAND FACES!
Here we are, with the first instalment of our previews, for a very Bonellian 2016! As usual, we begin our overview with a good ride on the adventurous paths of Tex's Wild West!
By Mauro Boselli

A new year full of exciting adventures for Tex Willer! We will start with the first issue of Tex Magazine, a two-episode album with a story tinged in horror and an adventure starring the legendary Ranger, Kit Carson, in his glorious and reckless youth. Then, in the following months, Tex and his pards' will have to foil a military conspiracy in the snowy forests of Colorado, fight against the Osages led by an old friend, and travel with Colonel Ranald Mackenzie, a.k.a. "Bad Hand", going through the wilderness of the Frontier and Mexico, and clashing with Kiowa, Rurales and Comancheros.

Our Tex Colors will take the reader on the tracks of a herd on the endless Western prairies, at the time of Tex's youth, hunting for the horrendous Chupacabras... Enrique Breccia's "Texone" will carry us to the time when Tex met Capitan Jack's Modoc. Along with an adventure in the Painted Desert, we will meet again a young Tex in our regular-series albums, this time surrounded by the Rocky Mountains snow...

All this and much more, in a formidable year that will be full of surprises!"

Sürprizlerle dolu bir yıl olacağını söylüyor. Haydi hayırlısı...