Marmara Çizgi: Yorumlar, Eleştiriler, Temenniler

Başlatan hanac, 02 Ekim, 2010, 13:14:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omega red

Alıntı yapılan: V - 24 Şubat, 2013, 23:20:21
Bone'nin kütüphanelere verilmesi mevzunu tam olarak anlayamadım.Devlet çizgi romanlardan alıp,kütüphanelere de  mi koyuyor?Başka örnek

var mı?Siz kütüphanelerde çizgi roman gördünüz mü?

sanırım çocuk eseri olarak kabul edip almışlardır. tenten redkit türü yayınların da olduğunu tahmin ediyorum.
ama devlete bağımsız bir yayın evi olarak bunu kabul ettirmek kolay iş değil. tebrik etmek lazım.

hennessy

tebrikler Marmaraya aslında dünyanın sayılı müzik arşivlerinden biride TRT'de ama malesef çürüyor.Ülkeye giren ve yayınlanan herşeyin kopyasını alıyorlar.Keşke bir zamanlar söylemiştim.Yayınlanan tüm çizgi  romanlardan bir kopya bir yerde toplansa mesela benim ev :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

yunusmeyra

aslında ülkede yayınlanan her türlü yayının birer ikişer örneğinin büyük-milli kütüphaneler için alıkonulması uygulaması olduğunu sanıyorum..ilgili yasa-uygulama metnini şimdi bulamadım..ama bu sayede bir çok eski çocuk dergisi ve çizgi romanlardan örneklere (eksiklide olsa..) ulaşabiliyoruz..ancak bildiğim kadarıyla alıkoyulan mevcut yayınların kayda geçmesi,işlenmesi (seri olanlar çoğunlukla cilt yapılıyor..) zaman alıyor..1-2 sene önce Beyazıt'taki kütüphanede bilgisayar kayıtlarında gözüken dergilerden (çizgi romanlarla ilgili 12 sayı civarı yayınlanan "darkwood sakinleri"..) istemiş ancak işlendiği için verilemeyeceği cevabını almış ve şaşırmıştım..çünkü derginin yayını biteli 10 sene olmuştu..  ???
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

alan ford

Evet basılı her yayının bir nüshasının milli kütüphaneye gönderilmesi gerekiyor.  Hatta yanılmıyorsam Levent Cantek karaoğlan kitabında Suat Yalaz'ın Fransa'da ki işlerini milli kütüphane aracılığıyla istetmişti . Böyle şeyler dahi yapılabiliyor yani. Ama nasıl saklanıyor ayrı mesele tabii ki ???
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

darkwood

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Şubat, 2013, 10:05:43
  Evet basılı her yayının bir nüshasının milli kütüphaneye gönderilmesi gerekiyor.  Hatta yanılmıyorsam Levent Cantek karaoğlan kitabında Suat Yalaz'ın Fransa'da ki işlerini milli kütüphane aracılığıyla istetmişti . Böyle şeyler dahi yapılabiliyor yani. Ama nasıl saklanıyor ayrı mesele tabii ki ???

Her türlü çizgiromanla dolu bir kütüphane kulağa hoş geliyor, hazine odası gibi bir yer olmalı. Bu hazinenin olduğu yerin bir haritasını vardır herhalde en azından. Alttaki arkadaş aramalara başladı bile.  ;)

Darkwood Sakinleri..

kedidiro

Alıntı yapılan: V - 24 Şubat, 2013, 23:20:21
Bone'nin kütüphanelere verilmesi mevzunu tam olarak anlayamadım.Devlet çizgi romanlardan alıp,kütüphanelere de  mi koyuyor?Başka örnek

var mı?Siz kütüphanelerde çizgi roman gördünüz mü?

bu biraz da kütüphane müdürünün de insiyatifinde... manisa il halk kütüphanesinde ntv'nin çıkardığı tüm çizgi romanlar , faruk geç'in kitapları, benim de yönlendirmemin katkısıyla yalınayak gen,bir büyülü rüzgar, hatta ilk martin-nathan ortak macerası ile bandidos var. gerçi son ikisini uzun zamandır görmüyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Şubat, 2013, 10:05:43

Saklanmıyorlar. 15 sene önceki bir ziyaretimde Beyazıt Kütüphanesi'nden edindiğim bilgi, değeri olmayan bu kitapların aradabir atıldığı yönündeydi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tunaorhun

2527 sayılı BASMA YAZI VE RESİMLERİ DERLEME KANUNU
Madde 1 - Türkiye'de her türlü baskı usulleriyle basılıp neşredilen ikinci maddede yazılı basma yazı ve resimleri basanlar bunların beş nüshasını Maarif Vekaletinin emrine vermeğe mecburdurlar.
Madde 2 - Birinci maddeye göre verilmesi mecburi olan basma yazı ve resimler şunlardır:

Gazeteler, ajans tebliğleri, mecmualar, kitaplar, risaleler, tahsil tezleri, haritalar, atlaslar, tablolar, oyma baskılar (gravür), her çeşit resimler, sanat kıymetini haiz duvar ilanları, kılavuzlar, planlar, krokiler, destan ve şarkı mecmuaları, musiki notaları, dans notaları ve tiyatro piyesleri, cemiyet ve şirketlerce neşredilen raporlar, her çeşit kataloğlar, takvimler, yıllıklar, yıllaçlar ve muhtıralar.

Memleketin kültür hayatiyle alakası olduğu Maarif Vekilliğince tesbit ve ilan olunan eserler de bu mecburiyete tabi tutulabilir.
Madde 8 - Bu kanuna göre derlenecek eserler aşağıda yazılı yerlere verilir:

a) Bir nüsha milli kütüphaneye (bu kütüphane teşkil olununcaya kadar derlenen basma yazı ve resimler Maarif Vekilliğinin bu işe memur edilen teşkilatı tarafından hıfzolunur);

b) Bir nüsha Ankara Umumi Kütüphanesine;

c) Bir nüsha İstanbul Üniversitesi Kütüphanesine;

d) Bir nüsha İstanbul Umumi Kütüphanesine;

e) Bir nüsha İzmir Umumi Kütüphanesine.
Madde 10- (Değişik madde: 23.01.2008-5728 S.K./81.mad)

Verilmesi mecburi olan basma yazı ve resimleri müddeti içinde vermeyenlere mahallî mülkî amir tarafından ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca, verilmesi gereken basma yazı ve resimlere elkonularak Milli Eğitim Bakanlığına devredilmek üzere mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi her çizgi roman yayımcısı bastığı çizgi romanlardan 5 adedini Milli eğitim Bakanlığına göndermek zorundadır. Göndermezse 200 TL cezası var.

dean

rumar80

Fotoğraf süper de ne zaman çıktı bunlar????

omega red

Alıntı yapılan: rumar80 - 29 Mart, 2013, 14:28:36
  Fotoğraf süper de ne zaman çıktı bunlar????

bugün çıkmış. fotoğraf arkabahçe'den.

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Blankets 3 tane orada durduguna göre alan okuyan var demek, sevindirici bi detay :)

pearl jam

Flaneur' a habibi haberinin altında sormuştum Blankets'i sırayla demişlerdi. Sıra şaşmış oluyor ama olsun şikayet edecek değiliz :)