Superman: Man of Steel (2013) - DCEU Film 1

Başlatan kahramanlarsinemada, 30 Ocak, 2011, 21:30:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bende yarın 2D Blu-ray alıyorum.

hanac

Filmi sonunda izleyebildim.

Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.  7 / 10 alır, helalinden.

Superman'i oynayan arkadaş role çok iyi oturmuş.

Filmin sonunda Clark Kent olarak da yakışmıştı.

Jonathan Kent'in ölümü çok dandik olmuş, insan orada babasını kurtarmaz mı ?

Superman'ın ses hızını aştığı durumlarda çok iyi idi.

İlk yarı iyi idi, ikinci yarıda sadece yıkım vardı.

Eee, malzeme bu kadar. Superman olunca herşey devasa oluyor.

Filmin zayıf halkası Lois Lane idi.

Gambit

Turkiye ozel paketi oldukca hayal kirikligi yasatici bir paket

normal satilan Blu ray ile arasindaki tek fark, bir metal kutu

onun icinde 150 TL verilir mi dusunmek lazim

Almanya da ozel kutu 240 TL ama icinden 25 cm lik polystone superman heykelcigi cikiyor, iinde ayrica ekstra bir seyler de vardi. Almadim ayri ama ozel kutu dedigin oyle olmali, metal dandik bir kutu degil

kalidor

Şimdi DVD'leri metal kutuya koyup millete gazlama modası başlamış. Bizimkiler heykelciği alıp ayrı satarlar.
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

mailleri silerken, eskiden yazdigim ve sonra sildigim mesaji buldum  :D

yapistiriyorum yeniden buraya:

Her cizgi roman filminde, elestirecek cok sey bulabilecegimiz gibi, sevecek seyler de bulabiliriz. Bu baglamda mesela, ben X-men 3 - last stand i bile oldukca severim.  X-men tarihcesine, kurgusuna son derece sacma da olsa, angel i ucarken gormek, juggernaut un ortaligi dagittigini gormek, kitty pride in guclerini kullandigini gormek gibi sahneler oldukca iyidir.

Superman: Man of Steel de bu kategoride olmakdan kurtulamiyor. 

Yukarda resmini paylastigim tum ciltleri okumus, ustune ciltli olmayan elimdeki fasikulleri okumus, sonra Bilka doneminde cikan tum Superman ler ile Arka bahce den cikanlari okumus bir Superman fanatigi olarak, bence film olmus.  Hayalimdeki Superman filmi mi ? Evet degil ama 2 gun icinde 2. kere izlemek istedigim nadir cok az filmden biri ve su anda 3. kere de gidip izleyebilirim.

Sebeplerini film dakikalari dogrultusunda soyle siralayabilirim:  (SPOILER VARDIR, IZLEMEYENLER ISTERSE OKUMASINLAR_

Kripton

Kesinlikle hayalimdeki Kripton degil, ben daha cok John Bryne in yarattigi binalar tarzinda bir mimari beklerken, Star Wars daki kentler gibi bir Kripton gordum. SW dan esinlenme o kadar cok ki, Jor-el ucan bir yaratiga falan da biniyor. Dogum cemberi ise dogrudan Matrix den asirma fikir olmus.  Buna ragmen Kripton niye listede diyorsaniz, kiyafet -zirh dizaynlari ve de teknolojik dizaynlar bence 10 numara. Filmin basinda sadece 2-3 dakika ile gecistirilmemis Kripton da gecen sahneler ve tam tadinda ayarinda uzunlukda anlatilmis hikayenin baslangici.  Jor-el in hizmetindeki robotlari da Superman in yalnizlik kalesindeki hizmetkar robotlarina cok benziyor, ayrica 10 puan da ordan

Zod a ayrica yer ayirmak lazim ama 18 dakikalik acilis sahnesinde, Zod un oyunculugu ve "I will find him" deyisi, siniri falan 10 numaraydi

Kendini Arayan Adam Clark Kent - Superman Sahneleri

Petrol platformu kurtarisi - Kripton patlamasindan sonra, dunyaya gonderilen Kal-el in bulunmasi ve cocukluk hikayesi ile gecmesini bekliyordum filmin ilk yarisinin ama dogrudan buyumus Clark i deniz ortasinda gormek cidden ilac gibi geldi. Yanmakta olan bir petrol platformuna cikan ve ordaki personeli kurtarmasi oldukca basarili anlatilmisti. Superman kiyafeti giymeden dogrudan boyle bir kahramanlik sekansiyla hizli giris yapmasi ayri puan kazandirdi filme, duraganligi yendi.

Sadece, platform sonrasi balina sahnesi ve de okyanusdan tshirtsuz ciktigi an, orda calan muzik ve de kamera goruntulerini izlemek icin bile filme gidilebilir diyerek den, bu aradaki sahnelerin ne kadar iyi oldugunu anlatabilirim sanirim.  Bazi arkadaslar, vucudunu cok kasli bulabilir ama Superman ciliz bir adam degildir zaten. Bir cok cizimde, superman in Wolverine kadar kasli oldugunu gosterebilirim size. Dunyalari oynatan bir adamin da vucudu biraz kasli olsun zaten arkadaslar, bunda sorun yok :)

Balina sahnesi demisken, ilkokulda ki Clark ve gucu arttikca kesfettigi duyularin etkisinin kendisini nasil etkiledigi cok iyi anlatilmis bir sahneydi. Diana Lane in oyunculugu iyidir ama kucuk cocugun ki de cok ama cok basariliydi.

Okul servisini kurtarisi: Burda Clark in ortaokul zamanlari ve de kendisi ile dalga gecen Pete Ross ile ilk aski Lana Lang i goruyoruz. Pete Clark ile t.. gecsede, Clark once otobusu, sonra da dalip Pete i kurtariyor ki, bu Superman in cocuklukdan bu yana, en kotu insanlarin bile kurtarilmayi ve herkesin icinde bir iyilik olduguna inandigini gosteren guzel bir sahne. (herkesin icindeki iyilik olduguun Jor-el de soyluyor filmin bir yerinde zaten)

Dunya babasinin uzay mekigini gosterdigi sahne, aciklamalari baglamasi ve de "you are my son" demesi 10 uzerinden 10 du yine.

Yol Kenari lokantasinda calisan Clark in, kaba ve serseri insanlara karsi kendisini sakin tutabilmesi, cocukluguna giden flashback ile orda babasinin soyledikleri yine efsanevi iyiydi bence.  Kendisine karsi kaba davranan kamyoncudan aldigi hinc ise biraz fazla maliyetli de olsa salonu gulduren nadir sahnelerdendi. Ben sahsen adami biraz hirpalamasina da hayir demezdim

Kuzey kutbundaki sahneler: Clark in gozleri ile kendisine tunel acmasi ve de gemiyi bulmasi ne kadar basarili ve iyiyse, Lois in onu kameradan gorup de ucurum kenarlarindan takip etmesi falan da bir o kadar basarisiz sacma ve kotuydu.  Lois e zaten gereginden fazla rol verilmisti bu filmde ve ben sahsen Lois i hic begenemedim.

Superman Kiyafeti Sonrasi

Superman in ilk ucusu cok basarili bir saygi durusu seklindeydi. Superman in ilk ciktigi zamanlardaki "yuksek binalarin tepelerine ziplayabilen adam" lafina resmen atifta bulunmuslar. Cok hosuma giden bir sahneydi.  Dagin tepesine cakilisi ve yeniden ucmaya baslamasi da oldukca basariliydi. Bu sahnede yine bir cizgi roman referansi goruyoruz. Superman Birthright daki zebralarin uzerinden ucusunu cok kisa da olsa koymuslar bu sahneye

Zod un dunyaya mesaj yayinladigi sahne oldukca basariliydi. Ordaymis gibi hissettirdi gerilimi.

Clark in kiliseye gitmesi - Brian Azzarello ve Jim Lee ikilisinin ortaya koydugu man of tomorrow da Kiliseye gidip rahiple konusmasini hatirlatti bu sahne; guzel bir referansti; zamanlamasi ve filme ayrilan sure cok yerindeydi.

Superman in ordu karsisina ilk ciktigi sahne cok iyi cekilmisti. Once sadece ordu ve silahlar gosteriliyor, sonra pelerinin alti ve yukarda tanrisal bir ululuk da Superman havada asili sekilde gelip kendisni tanitip teslim oluyordu. Iyi sahneydi

Faora: Son derece serinkanli, tamamen hedefe kitlenmis ve de acimasiz bir karakter yaratmis yonetmen. Guzelligi, seksiligi veya baska bir yonu one cikarilmamis. Son derece hizli ve karizma bir kotu oyuncu. Ben ozellikle, "for every life you save, we will kill a million more" deyisine hayran kaldim

Zod a teslim edilen Superman i anladim ama Faora niye Lois Lane de gelecek dedi bir sebebi yoktu dogru durust.  Sirf Lois e rol vermek icin yapilmis sacma bir sahneydi, olmasa daha iyi olurdu. Hatta olmasi filmin degerini azaltmis, sacmalik katmis

Lois, arastirmaci gazetecilik rolunu fena oynamamis aslinda ama beni en cok rahatsiz eden, Lois in guzellik ve firlamalik konusunda eksik kalmasi.

Christopher Reeve in oynadigi, ev temizligine gelen yardimci kadin tipli eski Lois den iyiydi tabii ki ama Smallville deki Lois in yanindan bile gecemiyordu yeni oyuncu. 

Siralama yapacak olursam bence zaten puanlariyla birlikde (100 puan dagitsam) soyle olurdu puanlama

1- Smallville deki Lois - 50 puan

2- Superman TV dizisindeki Lois (desperate housewives da oynayan seksi abla) - 25 puan

3- Superman Returns deki Lois - 15 puan

4 - Man of Steel - 2013 deki Lois - 10 puan

5 - Christopher Reeve li filmlerdeki Lois - tabii ki 0 puan. 

Smallville deki Lois bu filme uyardi aslinda, tek eksigi, cok bicir bicir davranmasi olurdu ama sonucta yonetmen, onu da filmin esprisi az ve ciddi tonuna cok rahat uyarlayabilrdi.

hanac

Bro güzel yazı imiş, iyi ki bulup yeniden eklemişsin.

Jonathan Kent'in ölümü ve Kevin Costner hakkında da bir şeyler yazsana.

kalidor

Filmi ben de henüz bu haftasonu izlemiştim. Enstanteler hafızamda tazeyken bro'nun bu yazısını okumak iyi oldu. Kripton muhabbetini ve olaya direkt Kal-el çocukluğundan girmemelerini beğendim. Loise'e bu kadar yer vermeleri de hakkaten gereksiz olmuş.  S harfinin orjinini bilmiyordum iyi oldu. Zod'da komutan Logar etkileşimi de var gibi  :D Super herolardan hazzetmeyen biri olarak beğendim. Avengers'ı da beğenmiştim, hatta Hulk'u da beğenmiştim  ::) 
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

biraz daha ordan burdan karisik bir seyler yazayim ortaya o zaman

Kevin Costner, cizgi romanlardaki bildigimiz gozluklu ton ton baba degil. O da superman in kostumu, karakteri gibi yenilenmis, 2013 senesine uygun hale getirilmis.  Bence cok da iyi olmus. Yas olarak bu daha makul.  Oyunculuk ise bence cok iyiydi dedigim gibi.

Oldugu sahne ama cok sacma otesi. Resmen, yok artik daha neler diyorsunuz. Ilk filmde olmesine gerek yoktu sanki. Brainiac macerasinda yaptiklari gibi de olebilirdi ve Superman gidip brainiac i darma duman edebilirdi sinirinden. Cok daha cool olurdu.

Zaten filmde 3-4 sacma otesi sey varsa ve siralarsak:

1-Jonathan Kent in oldugu hortum sahnesi,
2-Lois in oldugu cogu sahne
3-Kal-el in "bilim adami" olan babasi Jor-el in, cizgi romanlardaki savasci karakteri ile bilinen General Zod un 10 tane askerini tek basina asagi alip, Zod ile de basbasa cok saglam dovusmesi, hatta dovmesi (bir an kendimi gladiator filmi izliyorum sandim)
4- Laurance Fishburn e de gereksiz yer verilmis olmasi, yikilan bina sahnesi falan filan. 

Laurance demisken, bilenler bilir, Perry White karakteri daha bickindir ve aslinda beyaz bir karakterdir. Zenci bir adami soyadi Beyaz olan bir karakterde oynatlamari da baska bir sacmalik olmus. Zaten her filme illa bir zenci sokmalarindan kusma gelmisken, ozellikle White soyadina koymalari biraz da goze sokar gibi olmus

Alıntı YapKripton muhabbetini ve olaya direkt Kal-el çocukluğundan girmemelerini beğendim. Loise'e bu kadar yer vermeleri de hakkaten gereksiz olmuş.  S harfinin orjinini bilmiyordum iyi oldu. Zod'da komutan Logar etkileşimi de var gibi   Super herolardan hazzetmeyen biri olarak beğendim. Avengers'ı da beğenmiştim

Kalidor

Kripton boyle bir yer degil aslinda. Medeniyetin geldigi son nokta ve adamlar son derece kibarlar (yaslilar konseyi gibi). Hatta John Bryne in cizgi romanlarinda, Kriptonlular dovusmeyen, diyalog ve asillik le olaylari halleden adamlar olarak gosterilirken, ne oldu filmde ? Bilim adami olacak olan Jor-el, yukardan ZIRH indirdi ve giyindi. Tamamen Superman ile alakasiz bir sahneydi, yakismadi.
S harfinin orijini o degildi aslinda. Yakin zamandaki cizgi romanlarda cikti bu ve film de pekistirmisler. Cok gerekli degildi bence
Komutan Logar etkilesimi vardi bazi sahnelerde valla :)
Avengers cok iyi film, bundan cok daha basarili. Daha iyisi yakinda zor gelir hatta. O kadar iyiydi Avengers

Superman e donecek olursak, film o kadar cok cizgi romandan esinlenmis veya referanslar var ki, cidden sadik cizgi roman okuyucularini memnun ediyor. 

- Jor-el in bazi sozleri direk All Star Superman den geliyor.
- Superman in zebralarin uzerinde uctugu sahne, su anda aklima gelmeyen baska bir seriden
- Superman in rahiple gorustugu sahne, Jim Lee nin cizgileriyle suslenen Superman For tomorrow dan
- Superman in uyduyu dusurdugu sahne (her ne kadar cizgi romanda dusurmese de) yine Amerika ya bagli olmadgini bildirdigi baska bir ciltten
...

Filmin kotu tarafi da cok fazla sci-fi filminden etkilenmis ve bunu cok bariz etmesi.  Benim gordugum filmler: Star wars, matrix, prometheus, gladiator ( :P )

Ayrica Superman in her yeri yikip dagitmasi da hic mantikli degil. Superman her seyden once insan hayatini dusunur ama filmde, oyle bir sey goremedik. Barbar gibi zod a dalan, ona buna dalan, ortaligi yikan bir superman vardi. Bu da tabii yonetmenin sacmaligindan baska bir sey degil. SIrf gokdelen yikayim gorseli koyayim diyen zihniyet bu kadar oluyor iste.

yine de superman seven birisi olarak 3 kere izledim bile ve bir kac kere daha izlerim saniyorum.

hanac

Bro gerçekten eline sağlık.

Forumun Superman ve Zagor  :) uzmanı olarak sağlam kritik yapmışsın.

Ben de Kevin Costner'un oyunculuğunu beğendim ayrıca Jonathan Kent karakterine çok iyi oturmuş diye düşünürken öldürdüler adamı.

Devam filminden önce muhakkak 2. kez izlerim.

hanac

Marvel Cinematic Universe'i bitirdikten sonra sıra DCEU'yu baştan izlemeye geldi.

Bu filmi yıllar önce beğenmişim, gene beğendim.

Notum 7.00/10